ma.gurushealth.ru

Основи на згрижување на деца од четири до седум месеци

Основи на згрижување на деца од четири до седум месеци

сон

Повеќето деца се смета за потребни најмалку два пати да спијат во текот на денот - во утринските часови и во попладневните часови, од еден час до три секое време. Во принцип, подобро да ги споделите на детето спие колку што тој сака, и ако тој нема проблем со текот на времето да заспијам навечер. Во спротивно, тоа треба да се користи да се разбудам на пладне.
По четири месеци од возраста на детето треба да пропуштите барем една ноќ хранење или дури и спие во текот на ноќта без будење. Во зависност од внатрешниот часовник на детето "цела ноќ", тука може да значи време 19,00-7,00 и 22,00-6,00. Но, како по правило, на оваа возраст, децата се во можност да се оди без хранење најмалку осум последователни часа.
Сега вашето дете е активна и енергична, па тоа може да биде тешко да се смири до крајот на денот. Тука помага трајност време на врска во текот на ноќта. Со оглед на случај на сите членови на семејството и на детето темперамент, експеримент и да дознаете како најдобро да се помират. Опуштете се, се смири и емотивно се подготват за ноќен сон за да им помогне на вашето дете топла бања, масажа, лулка или бајка приспивна песна, тивка музика и хранење. На крајот на краиштата, сето ова тој ќе биде поврзан со почетокот на спиење време.
Не дозволувајте бебето спие во рамките на подготовките за спиење. Тоа е подобро да го организираме удобно во кревет, така што тој учи да заспие на сопствените. Нежно ја намали неговата глава, шепна за добра ноќ и ја напушти собата. Ако детето почнува да плаче, не брзаат да се вратат. По неколку минути, тој може да се смират и да одат на спиење без тебе.
Но, што ако, по пет минути, детето и понатаму силно постер? Одете за него, и за околу една минута, се обиде да го смири, но не се земе во рака, а потоа оставете повторно. Покажете му дека го сакам и секогаш сме подготвени да се дојде до неговиот повик, но не остане во собата. Ако бебето продолжува да плаче, почекајте малку повеќе од пет минути, а потоа се врати и да го повтори чекори. Бидете доследни и непоколебливи. Тоа е тешко да се види плаче бебе, но тоа ќе биде уште полошо ако тој мисли дека се двоумите. Вистинската награда за вас ќе се разбуди меѓу ноќ бебето кое заспива повторно, без ваша интервенција.
Многу бебиња плаче малку секоја ноќ, предизвикувајќи родителите да се грижите, не боли долго плачење нивното ментално здравје. Ако мерење на вистинското траење на нивното дете плаче, може да најдете дека тоа не е премногу продолжен - плач само се чини дека вечно одржлива. Кога родителите се непопустливи, повеќето деца почне да плаче секоја вечер се помалку и помалку, додека, додека на крајот не заспие додека по симболична лелекаат. Но, дури и ако бебето плаче за долго време (од 20 до 30 минути), не постои доказ дека тоа ќе му наштети.
Не го прекинувајте за повеќе од 20 минути од плачење бара некои внимание на вашата страна. Види, ако тоа е предизвикано од било која специфична причина (како одмавна со прст околу коса ногата). Сепак, ваквите проверки треба да биде краток. Не остануваат да се игра. Важно за вас да се воздржат совршено природна чувство на нервоза, а можеби дури и лутина, во исто време да остане непоколеблив, смиреност и љубов, кога детето одбива да оди на спиење.
Ако детето се буди во средината на ноќта, почекајте неколку минути пред тоа приближува. Можеби тој се упокои и самиот. Кога плаче не запира, разговарајте со вашето дете и го смири, но не однесе до неговиот кревет. И не се хранат, и ако немаат вистинска причина да се претпостави дека тој е гладен (на пример, кога детето заспа порано од вообичаеното и пропушти последниот хранење). Тоа е многу примамливо да се смири плаче бебе храна или ја прегрна во својот кревет. Но, многу наскоро ќе се навикнеш на таква реакција за време на ноќните неговата будење, ќе го очекува и нема да оди на спиење без него.
Кога на бебето се буди во текот на ноќта повеќе од еднаш, неговиот сон може да има нешто да се наруши. Ако на возраст од шест месеци, тој се уште спие во иста соба со вас, тоа е време да го организираме во детето: тој може да се разбуди, бидејќи тој го слуша или се чувствува Вашето присуство кога сте во близина. Ако тој се уште спие во неговата креветчето, тоа може да биде tesno- на оваа возраст, детето треба простор за истегнување и движење во текот на спиењето. Неопходно е да се префрлат на редовна креветчето браници, ја омекнува удар на ѕидот на креветчето кога ќе се сврти на страна. Друг проблем може да биде премногу темна соба. Дете треба доволно светлина за да бидете сигурни дека тоа е во познати неговата околина. Овој проблем може да се реши едноставна nightlight.

Видео: Што се хранат моето бебе? / Бебе храна од 4 месеци / Прво цврста храна

почетнички


Нормално, на забите почнуваат да избувнуваат во текот на овој период. Како по правило, прво да се појавуваат две дното предните заби (централната секачи). Околу четири до осум недели подоцна еруптира четири горните заби (централна и странични секачи), а за еден месец подоцна - двете пониски резец. Следете ги првите катници, а зад нив - песјаци.
Не грижете се ако забите на вашето дете да започне да еруптира многу подоцна. Не повреди во развојот на ова не значи. Време на забите се определува со наследноста.
Понекогаш почетнички придружени светлина каприциозен, плаче, мал пораст на температурата (но не повеќе од до 38,3 ° С), зголемена саливација и желба да се џвака нешто тешко. Често џвакање околу нови заби се потечени и воспалени. За да се ублажат престојот на детето, обидете прст нежно тријте или масажа на непцата. Исто така, им помогне на бебето почетнички прстени, но тие мора да бидат направени од издржлив гума. (Верификуваат замрзнување прстен стане премногу тешко и може да направи повеќе штета отколку добро.) Бришење во непцата и други аналгетик лекови бескорисни, бидејќи тие се мијат неколку минути со плунка. Ако вашето дете се чини многу болно или има висока температура (телесна температура над 38,3 ° С), тоа, најверојатно, не се должи на почетнички, а вие треба да се консултираат со педијатар.
Нов забите треба да се исчистат со мека четка за заби новороденчето или само да ги избрише со газа на крајот на денот. За да се спречи расипување на забите, никогаш не ја напушти вашето бебе да спие со шише или ноќта или денот. Инаку се акумулира во близина на млечните заби ќе се создаде поволна средина за бактериите.

Видео: Развој на детето во 5 месеци

Лулашки и децата playpens


Ја искористил сите можни средства за да ги смири бебето плаче, многу родители се најде дека тоа им помага да се направи механички замав, особено со месеци лулка. Користењето на ваков уред, немојте да го позиција на детето во седиштето на замав, додека тој учи да седат на своите (обично на возраст од седум до девет месеци помеѓу). Секогаш безбедно врзете ги безбедносните ремени на детето. Enlists помош на замав не повеќе од 30 минути два пати на ден. Додека тие се смири дете, но не е замена за вашето внимание. Купување замав, изгледа цврсто монтирани на подот, наместо да ја спушти на рамката од вратата. Исто така, бидете сигурни дека ќе се допаѓа на производот не се врати до продавница врати на друг купувач.
Кога детето започнува да се движи самостојно, можеби ќе треба playpen (исто така познат како игралиште). Дури и пред детето учи да ползи или прошетка, на playpen е безбедно место за него, каде што може да лежи или седи на улица и куќата каде што не постои лулка или креветчето. Никогаш не го оставајте ѕид арената намален. Ако детето се навикнува на арената сега, тој ќе биде повеќе сакаат да останат во неа, кога таа ќе стане постари. Сепак, особено смета на него не е: некои деца не се противат на кои престојуваат во затворен простор, додека други силно се противат на тоа.

Видео: Масажа за деца 1-3 месеци ВИДЕО

Поттикнување на развојот на мозокот на бебињата од четири до седум месеци


Во тоа време, во мозокот на детето, постојат многу нови асоцијативни врски, се манифестира во неговото однесување. На пример, тоа се забележува силна приврзаност кон неговата мајка и други луѓе, тој е постојано се грижат за nim- плаче кога мајката излегува на соби-плаче, кога одеднаш се приближува еден непознат човек-плаче кога тој сака да добие одредена играчка, или нешто друго. Детето започнува да бидат повеќе заинтересирани за светот околу нив и подобро ќе може да ги изразат своите чувства и желби. Во исто време, тој разви нови моторни вештини - способност да го дофати, превртам и да седат.
Без преоптоварување на детето, обидете се да ги користат овие вештини да се зајакне асоцијативни врски во својот развој на мозокот.

Видео: Детето е 4 месеци. Како да се едуцираат децата за една година

 • Обезбеди тоа на безбедно и забава животната средина каде што детето може да се движи слободно, тоа истражување.
 • Грижете се за постојано топла физички контакт (гушкање, директен физички контакт) за формирање на бебето се чувствуваат безбедно и мирно.
 • Бидете внимателни на ритми и расположенија бебе. Реагира како неговото незадоволство, и радоста.
 • Зборувај со него и да пее со него во времето на облекување, капење, хранење и играње на улица и во автомобилот. Тој не може да се разбере зборовите, но нивното постојано повторување развива јазик вештини. Контактирајте со вашиот педијатар ако се сомневате дека губење на слухот на детето, или не се обиде да го копирате зборови.
 • Вклучете го детето да разговараат лице во лице. Копирајте го изговори звуци од дете за да се покаже на неговиот интерес.
 • Секој ден, да се прочита некоја книга на детето. Тој се допаѓа звукот на твојот глас, и многу наскоро тој ќе биде среќен да се погледне на слики и да се обиде да "чита" свој.
 • Ако знаете на странски јазик, од време на време да го зборуваат дома. Исто така се препорачува ритмички движења со вашето дете како танцува на музика.
 • Шилдс детето од стресни или трауматски ситуации, и физички и психолошки.
 • Воведување на вашето дете со другите деца и нивните родители: ова е посебно време за бебиња. Да внимаваат на знаци дека тој е подготвен да запознаеш нови луѓе.
 • Охрабрете го вашето дете да се постигне за играчки. Го даде на децата блокови и мека играчка да се стимулира развојот на координација и рака движења на очите и рацете и да се подобри моторни вештини.
 • Осигурајте се дека грижата за и се грижи за вашето дете луѓето да се разбере важноста на создавање на пријатна и смирување врска со него.
 • Осигурајте се дека детето не се разбуди во текот на ноќта. Ако ви треба совет на овој важен момент за развојот на детето, контактирајте со вашиот педијатар.
 • Секој ден, си играат со детето на подот.
 • Избере професионална специјалист за нега на деца - образовани, вид и симпатична. Вие треба да ја посетите и да разговара со нив, нивните идеи за правилно воспитување на детето.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кога ќе се стави на вашето дете во кревет во текот на ноќтаКога ќе се стави на вашето дете во кревет во текот на ноќта
Конверзија времеКонверзија време
Спиење бебе месец по месец до една година, стапка, владата, спиење распоред до 1 годинаСпиење бебе месец по месец до една година, стапка, владата, спиење распоред до 1 година
Распоред на попладне дремат 1-3 годиниРаспоред на попладне дремат 1-3 години
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Спиење и хранење на побарувачката на дететоСпиење и хранење на побарувачката на детето
Прашања и одговори во врска со детето за спиењеПрашања и одговори во врска со детето за спиење
Основи на згрижување на деца од првиот до третиот месецОснови на згрижување на деца од првиот до третиот месец
Начин на хранење дете до една годинаНачин на хранење дете до една година
Кога детето ќе спијат во текот на ноќтаКога детето ќе спијат во текот на ноќта
» » » Основи на згрижување на деца од четири до седум месеци