ma.gurushealth.ru

Третман на папочната рана кај новороденче: алгоритам, техника

Третман на папочната рана кај новороденче: алгоритам, техника

Сите девет месеци на бебето, како квалификуван и искусен нуркач, седеше во амнионската течност и да добијат кислород и исхрана преку папочната врвца на мајката.

Видео: Ракување со кабел

Оваа цевка беше неговата нишка на животот. Не без причина во културите на многу народи на детски седишта - плацентата со папочна врвца во прилог на тоа - беше дадена толку многу внимание. Некои луѓе веруваат дека постои кабелот што ги поврзува мајката и бебето околу додека не стигнат до три години. Значи, за време на раѓањето на папочната врвка се сече, и оваа врска е прекината. Сè! Детето почнува да постои независно. Нека се затвори од страна и зависни од мајката, но на почетокот на еден нов живот треба да биде!

Видео: Третман на рани новороденче папочната и папочната остатоци! Научете Сè што во 12 минути!

Папочната врвца поминува низ неколку крвните садови.

Кога тие се намали, згрутчување на крвта, и исушената крв формирана црна корка за заштита на папочната контрола на инфекција на рана. Кога ќе се исуши и да падне, тоа ќе значи дека процесот на лекување е завршена во раната.

Видео: Третман на новороденче папочната рани

Како и што да се процесира папочната рана дома?

Првата фаза. Истурете во папочната рана 3-5 капки од 3% хидроген пероксид. Обично тоа се препорачува по капење на бебето, кога кора раната ќе се стопи во малку вода. Убавината на пероксид е дека тоа не е само високо квалитетни антисептик, но, исто така, еден убав пена и меурчиња помогне да ја механички измијат папочната рана тие мрачни кора кои веќе се сушат и се подготвени да падне. Ве молам, во обработката на пероксид не се чисти папокот со памук и otkovyrivayte од рани уште не се подготвени да се падне на кората! Ако сте принудени да се исклучи неколку корка, папочната рана повторно да стане свежи и влажна. Ова значи дека бебето повторно ќе треба да се стави бариера за инфекција, формирајќи заштитен кора, и процесот на "кора - рана - кора - рана" бесконечна јамка.

Видео: Како да се справи со папочната рана

од практиката

Се сеќавам на случајот на една млада мајка внимателно и активно "чисти дете папокот на дното, како и, и за еден месец тој не се лекува, додека таа беше дознав, и јас не ја запре.

Втората фаза. Истурете во папочната рана 2-4 капки на алкохол тинктура. Јас обично препорачуваат дека родителите на нивните млади пациенти 1% алкохол тинктура hlorofillipta (тинктура на еукалиптус лисја) a.

Кои се предностите на еукалиптус? Веднаш до нас многу микроби коегзистираат. Особено голема мера, но тоа е познат по Staphylococcus aureus. Само што најчесто предизвикува воспаление во папочната рана на новороденчиња. Во одредена количина на Staphylococcus aureus има дома, но тоа е особено многу во болниците. Во текот на изминатата деценија, овој стафилокок ловат многу хемикалии. Како резултат на тоа, поголемиот дел од нив бил нечувствително, но природен лек - извод од еукалиптус лисја - се додека не е лесно да се победи.

Практични препораки за третман на папочната рана:

  • лесен за употреба конвенционалните пипети за точната хит производи во папокот;
  • ако имаш избор, може да се купи шише пероксид со тесно грло, а потоа на пипета нема потреба за тоа;
  • при обработка на многу внимателни да не го допира папочната рана раце, стапчиња или памучна подлога, така што нема да го зарази;
  • сите лекови кои се обидуваат да го надмудри точната основни папочната рана и се истури течност rasteksheysya страна и избришете одеднаш, на пример, памук рампа, така што нема да предизвика иритација на кожата на стомакот на бебето;
  • ако остатокот кабелот доволно висока и некако свиткани, истуткана, тоа може да се подигне малку по страните со чисти раце, подобро да се капе во средината pupochka како и во добро девојка;
  • во случај на употреба на папочната стеги за третман се врши, како и.

Колку често се справи папокот?

Обично еднаш дневно после капење. Ако докторот се чини дека папокот на детето станува влажна и има тенденција да се воспаление, тоа е веројатно дека тој ќе му препорача на родителите со поголема веројатност да се процесира папочната рана или промена лекови.

Папочната рана - портал за влез во абдоминалната празнина на детето, па мора да биде многу внимателно ја следи и ја испита неколку пати на ден. Ако одеднаш ја видите рана на знаци на воспаление, како што се црвенило, оток или не води сметка, особено со обоени празнење (жолта или зеленкаста боја), а потоа итна потреба да се покаже новороденче лекар!

мајки често се прашуваат дали е потребно да се затвори на папочната рана со стерилна газа и да се сврти на работ на пелената. Ова не треба да се, со исклучок на оние случаи кога бебето во болница се изрече за прекршок на мозок доволно голем пластичен држач. Во овој случај ќе треба да се свртиме на работ на пелени, или да ја преместите само под папокот.

од практиката

Многу често слушам од мајки: "Мислам дека на бебето во болница врзани pupochek лошо и тој сега држи надвор грда!" Ова е најчестата заблуда! Запомнете: Вие не може убави или грди сечење на папочната врвца! Лекарот секогаш сече малку повисока од кожа завршува, поминува од стомакот на папочната врвца. Само кожата едно дете е речиси тоа не оди, а од друга страна, напротив, се искачи високо на папочната врвца, а со тоа и формираа голем "дрво трупецот", кои едноставно не ми се допаѓа родители. Лекарите го нарекуваат "кожата" на папокот. Да, тој Bude да се појавуваат невешт и големи, во споредба со вообичаените, но не грижете се со текот на времето папокот како срамнети со земја, подквасвам, покрај масти на стомакот ќе се, и на крајот pupochek е убава и прекрасна!

Повеќето родители се плашат од паника рачка папокот дете. Да, тоа е сериозна и одговорна, но, ќе видите, лесна процедура. Не плашете се да се справи со папокот, види внимателно за неговата состојба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Презентација и пролапс на папочната врвца. Се јавуваат во отсуство на контакт на појасот (латерална…Презентација и пролапс на папочната врвца. Се јавуваат во отсуство на контакт на појасот (латерална…
Прва помош за ненадејна породувањетоПрва помош за ненадејна породувањето
Метод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетерМетод папочната артериски катетер е отстранета. Индикации за отстранување на папочната катетер
Развојот и функцијата на папочната врвца. Узи нормално папочнатаРазвојот и функцијата на папочната врвца. Узи нормално папочната
Прикачување на папочната врвца. плацентарна функцијаПрикачување на папочната врвца. плацентарна функција
Превиа садови на папочната врвца: што да правимеПревиа садови на папочната врвца: што да правиме
Папокот новороденче, како да се справи папокотПапокот новороденче, како да се справи папокот
Стегање кабелотСтегање кабелот
Аномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочнатаАномалии на папочната врвца. Ултразвучна дијагностика на абнормалности папочната
Примарната тоалет новороденче наПримарната тоалет новороденче на
» » » Третман на папочната рана кај новороденче: алгоритам, техника