ma.gurushealth.ru

Мокрење

мокрење

Vågå дете може да уринираат на секој час или во интервали од еден час на три и четири до шест пати на ден.

Видео: Повреда на мокрење. Третман на пореметувања на мокрењето во клиниката за здравство

Ако тој е болен, или неговиот треска, како и во случај на многу топло време, износот на урината може да се намали за половина, но да останат нормални. Мокрење не треба да биде болно. Ако забележите од вашето бебе било какви знаци на тешкотии при мокрењето, информира педијатар, бидејќи тоа може да биде симптом на инфекција или други докази во врска со генитоуринарниот начини, проблемот.
Здраво бебе урина од светло жолта до темно жолта боја. (Потемна боја, толку повеќе концентрирана урина. Тоа е повеќе концентрирана кога детето ќе се пие доволно течности.) Понекогаш тоа може да се види на пелени розова самото место, што е заблуда за крв. Всушност, обично тоа е знак на високо концентрирана урина, која има розеникава боја. Се додека бебето urinates најмалку четири пати на ден, причина за загриженост, веројатно не. Но, ако појавата на розова спотови продолжува, консултирајте се со вашиот педијатар.
Вистинските присуство на крв во урината или крвта дамка на пелената не е нормално. Ова треба да мора да го извести педијатар. Причината за ова може да биде само мала рана предизвикана од осип. Сепак, тоа може да биде знак на посериозен проблем. Ако забележано крварење е придружена со други симптоми како што се болки во стомакот или крварење во други делови од телото, веднаш побарајте медицинска помош.

Како да се стави на бебе пелени


Пред менување на пелени, бидете сигурни дека имате во вашите раце се што ви треба таму. Никогаш, дури и за момент, не остави бебето на маса промена без надзор. Новороденче наскоро мајстори способноста да се превртам, и ако тој ќе го користи кога не се погледне во него, или вашето внимание е зафатен со нешто друго, тоа може да доведе до сериозни повреди.

Видео: тешкотии при мокрењето


За промена на пелена новороденче, ќе треба следново:

  • чиста пелена (плус одредување иглички или леплива лента, ако користите крпа пелени);
  • памук топки, мал сад со топла вода и мек сунѓер (исто така можете да го користите влажни марамчиња комерцијално достапни, но тие да предизвикаат иритација кај некои деца);
  • маст или вазелин (се користи само кога се појавува осип).

Видео: Мокрење - За Да живее! / Во дневната! - Број 21 - 05/25/15

постапка:

  1. Отстрани валкани пелени и натопена во топла вода и исчистете ги со памук топки дете. (Не заборавајте, девојките ги избрише од напред кон назад.)
  2. Влажни мек сунѓер, избришете областите за контакт на пелената.
  3. Ако е потребно, користете ги препорачаните педијатар лек за пелена осип.
  4. Стави чиста пелена, како што е прикажано подолу.

Видео: Често мокрење кај децата

Се достапни пред здипли 35,6 x 50,8 см крпа пелени и плоштад 68,6 x 68,6 см, што може да се вклопуваат точно на големината на вашето дете. На прв поглед, дека пелени не е премногу долго, тоа треба да биде околу една третина пати. На врвот на ова ја зголемува апсорпцијата на пелената. Ако пелената има екстра баласт, момчињата таа треба да биде поставена во предниот дел, и девојки - зад себе.
Лепенка за еднократна употреба пелени прават да биде лесно да се заменат (ако маст или вазелин од прстите не се фатени на лента, што го прави тешко да се држи до тоа). Но, постојат начини за да се обезбеди крпа пелени дека многу родители не се помалку удобно. Повеќето од нив се користи игла за пелени (големи игли со пластични глави). Така што нема да недоделкан детето, мора да се задржи вашата рака помеѓу игла и телото. Ако оваа постапка ве иритира, обидете се со селотејп за пелени (како што се бизнис), кој се придржува на предметот. Третиот вид се obvorachivayuschie пелени, кои не бараат било иглички или леплива лента. Тие се достапни во испорака на услуги пелена дома и во дел од продавниците на стоки за деца. телото на детето е буквално завиткано во пелени, кој потоа се обезбедени за да Velcro на половината. Кога сте далеку од дома, тоа исто така може да се заврши на валкани пелени, а потоа да се фрли или подарите на алиштата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
Хиперрефлексија на мочниот меур кај деца. Hinman синдромХиперрефлексија на мочниот меур кај деца. Hinman синдром
Lipamid (lipamidum). Липоична киселина амид. Кристален прав од светло жолта бојаLipamid (lipamidum). Липоична киселина амид. Кристален прав од светло жолта боја
Aevitum (aevitum). Раствор во масло, кој содржи 1 ml на ретинол ацетат (витамин А) 35 mg (околу…Aevitum (aevitum). Раствор во масло, кој содржи 1 ml на ретинол ацетат (витамин А) 35 mg (околу…
Често мокрење и темна урина дијареаЧесто мокрење и темна урина дијареа
Дијареа (пролив), бело во деца и возрасниДијареа (пролив), бело во деца и возрасни
Собирните канали. Концентрација на урината во собирните канали и каналиСобирните канали. Концентрација на урината во собирните канали и канали
Tanatsehol (tanacecholum). Подготовка добиени од tansy цветови (tanacetum vulgare l.), За мерењеTanatsehol (tanacecholum). Подготовка добиени од tansy цветови (tanacetum vulgare l.), За мерење
КозметологијаКозметологија
» » » Мокрење