ma.gurushealth.ru

Како да ја сменам пелени нели?

Видео: Како да ја сменам пелена пелена правилно

Како да ја сменам пелени нели?

Видео: Како да ја сменам пелени BOY

Пред вашето бебе е успешно положен испит на нокшир, да бидат подготвени да го промените пет илјади комплети на пелени или пелени - во зависност од вашите желби и приход.

Од пелени промената имаат 6-10 пати на ден, ќе имате доволно време и можност да брус ленени вештини.

Вие треба да одлучите што ќе ги користат пелени - за еднократна употреба или крпа. Со цел да се избрише валкани газ, исто така, бара малку салфетки, кои можат да бидат наквасена со топла вода или специјални средства. Тие се особено корисна кога сте далеку од дома. Кожа бебето е чувствителен на ароматични или алкохол, па затоа е најдобро да се користи средства без парфеми и без алкохол. Прав не е потребен, освен ако лекарот или медицинската сестра не ќе препорача да го користат за да се исуши кожата. Прво, посипете малку прашина на раката, а потоа се применува нежно на кожата на детето. Не дозволувајте на прав во воздухот, во спротивно бебето може да го дишат и да добијат респираторна иритација. И да ја задржите тегла прав подалеку од другите деца.

Влажни или валкани пелени треба да се менува на секои два до три часа, ако детето е буден. Тоа не е неопходно да се разбудам на спиење бебе, дури и ако мислите дека тоа е влажно (ако тоа не мора иритација). Урина нормално нема никаков ефект врз кожата, но стол може да предизвика иритација поради нејзината киселост.

Кога се менуваат пелени имаат на рака сите што е потребно. Ова е особено важно ако користите менување на маса. Запомнете, вие не може да се движат подалеку од бебето лежи на маса или било кој друг пробивање површина се наоѓа на одредено растојание од подот. Се прошири или да извадите пелената, нежно држи бебе од страна на глуждовите, а потоа подигнете нозете нагоре, така што беше видлива на гениталиите. Со пелени, отстранете ја кожата останува на стол, а потоа избришете ги со крпа. Бидете сигурни да ги избрише наборите помеѓу бутовите и задникот, а потоа повторно укинување на детето од страна на глуждовите да се стави под него нова пелена. Девојката е потребно пред да се врати избрише за да се спречи движењето на бактерии од анусот во вагината и уринарниот канал. Нема потреба да се одржи крпа помеѓу надворешните усни (наборите на кожата околу вагиналниот отвор), ако само не беше Трошните. Ако користите игла за пелени, да ги задржи вашиот прст помеѓу ткаенина и кожа на новороденчето. Ако иглата ќе го вратите, тогаш вашата рака ќе имаат многу полесно отколку стомак нежни бебето.

Се разбира, промена на пелена е многу ретко омилена поминување на времето на некој, и не го собори на мајка. Тато може да има и да стане експерт во оваа област, како и деца на тинејџерска возраст. Дури и ако се чувствувате болни на самата помисла на тоа да се отстрани измет, не се претенциозен човек и не ги објавуваат експресивен звучи кога "срам" на папата. Не е важно колку пати на ден, вие не ќе мора да се промени пелени, во текот на оваа постапка потребно е да се шири љубов и доверба, а не гадење (дури и хумористични). Некои деца при промена пелени подигне должност лелек, но (со неколку исклучоци) наскоро ќе се навикнеш на постапката. По две или три месеци, бебето среќно agukat во оваа прва непријатен процес за него.

Како да се справат со иритација на пелени

Скоро секое дете еден ден неизбежно се случува пелена осип. Причините можат да бидат:

  • продолжено изложување на кожата на урината или столицата, особено по бебето почнува да јадат тврда храна;
  • вкусови или други супстанции содржани во производите за нега на кожата и детергенти за пелени или сапун за употреба за капење. Има деца кои одговараат дури и на материјалот од кој направи еднократна употреба пелени;
  • инфекции предизвикани од бактерии или, почесто, габи (инфективни заболувања или кандидијаза). Габични инфекции на потекло даде повеќе тешка иритација.

Како да се излечи иритација

  • Промена влажни или валкани пелени што е можно поскоро. Ако иритација на кожата на бебето се појави, постојано влијание врз нејзината урина или измет може да бидат работите уште полоши. Ефикасна абсорбента пелени се многу удобно, но тие не се менуваат толку често колку што конвенционалните пелени, која може да доведе до повеќе продолжено изложување на урината врз кожата на бебето.
  • Обидете се да се избегне каква било супстанции кои можат да ја иритираат кожата на бебето. Употреба течности без алкохол и вкусови. Кога го миете пелени, им даде предност на децата сапун и исплакнете ги двапати. Ако користите за еднократна употреба пелени, а потоа пробајте да се промени на брендот.
  • Откако сте го избриша задникот на бебето со влажна крпа, потребно е дека тие треба да бидат како да се сушат. Ако е можно, остави детето голо кратко време пред него swaddle во чиста пелена.
  • Справување со иритација на некои маст да им помогне на, да речеме, "Vidistim" или обичен детски крем. Не, навистина му верувате на рекламирање и светли етикети и купување на најдобрите крем познати производители ( "Слобода", "Нова зора", итн), отколку на новонастанатите фирми. Со многу силна стимулација лекар може да препише благи кортизон маст. Ако се занимаваат со габична инфекција, антифунгални лекови (по можност во комбинација со кортизон маст) смири иритирана за неколку дена.

Видео: Како да се носат новороденче пелени

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Менување на пелени, како да се промени пелени новороденчеМенување на пелени, како да се промени пелени новороденче
Мираз детеМираз дете
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
Пелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третманПелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третман
» » » Како да ја сменам пелени нели?