ma.gurushealth.ru

Природната селекција кај новороденчињата

Природната селекција кај новороденчињата

Влажни пелени (пелени), валкани пелени (пелени) и нормален раст (зголемување на телесната тежина и раст) на вашето бебе - главните индикатори на неговата здравствена состојба и доволно храна.

Влажни пелени (пелени). Урина мора да биде транспарентна (прво место во животот новороденче мокрење, генерално жолта урина излачува. Жолта боја на урината може да се забележи на физиолошка жолтица.) И без мирис најмалку 8 пати на ден (обично попладне мокрење се случува на секои 30 минути). Ова е доказ дека доволно течности дете (Ако не се даваат на вашето дете вода ( "grudnichka" dopaivat не е потребно да се воведат дополнителни хранење него), тогаш тој ја зграпчува течност содржани во млеко или колострум.). Ако користите за еднократна употреба пелени, промена на нив најмалку на секои 2 часа. Правила "воздух бањи", односно. Е., ајде газ дете "дише" за околу 10 минути (ако собна температура) по менување на пелени.
Валкани пелени (пелени). Во првите неколку дена (обично до моментот кога мајката е колострум промени во млекото (3-5 часа по раѓањето).) Новороденче ќе одат мекониум од 1 до неколку пати на ден. Чаир заменува бојата постепено се: прво, тој е црн или зеленикаво-црна, а потоа - зеленкасто-кафеава, кафеава или кафеаво-жолта боја и, конечно, жолта боја. Ако една недела по појавата на вашето бебе стол ќе ја има светлината на било која друга боја освен жолта, веднаш контактирајте го вашиот педијатар.


Нормално столче "grudnichka" - жолта течност (но не и вода) е практично хомогена (дозволено мали бели дамки) "грашок супа" со кисело млеко мирис.Malyshi- "grudnichki" Scat од 10 пати на ден до 1 пати за неколку дена (обично стол случува по речиси секоја хранење [6-10 пати на ден]).
Расте "grudnichok" Кој јаде веќе многу цврста храна (комплементарни храна), празни утробата вашиот еднаш во 1-2 дена. Со добар телесната тежина - е норма. Чаир најмалку 2-3 пати на ден до 3 месеци возраст има дете кое се доени, треба да предизвика сомневање (иако бебето не може да му пречи недела и отсуство на стол: мајчиното млеко се вари целосно). Постојат периоди по 3 месеци, кога стол е само 1 пат за неколку дена, но во изобилство (односно 1 пати - .. "Норма" сите денови "одложување") (Ако детето е во такви времиња се однесуваат како и обично, на причините за загриженост. Сепак, тоа е секогаш подобро да се консултираат со педијатар од шпекулира за присуство / отсуство на болеста.).


Не грижете се ако вашиот новороденче прв пат ќе стон и силен притисок во текот на пуштањето на дигестивниот тракт. Само онолку колку што неговите мускули слаб и тој треба да работиме напорно за да заливам во исхрана (некои деца на прв стон и tuzhatsya дури и во текот на мокрењето). Ако столицата е мека, тогаш тоа е во ред.

Видео: око нега новороденчеЗа дете стомакот - на "барометар" на неговото расположение. Стомакот не боли - "Животот е добро": можете слободно да pospatf "комуницираат" со своите родители. И ако тоа боли ... Не брзаат веднаш да се направи клизма или да му даде лаксативи.
Многу мајки и нивните деца, кои се соочуваат со ваков проблем, "спасени" хомеопатија. хомеопатска медицина кабинет има алатки како што се Arnica, беладона, Bryonia, Carbo vegetabilis, Кротон, nux vomica, hamomilla и други. Вашето дете дефинитивно нешто такво, упатете се на специјалист.

Ако детето се загрижени за стомакот масажа е многу добра. За извршување на овој тест, може да се земе било растително масло (како бадемово или маслиново масло), добри во оваа нафта база додадете сини камилица етерично масло (Можеби ќе се пријде на масло од лаванда или нане.). Масажа се врши во кружни движење на стрелките на часовникот. , Ако тоа "тема", се релевантни за вашето бебе барате професионалец кој ќе ве научи како да се направи превентивна масажа стомак.
дете понекогаш е навистина тешко да се оди во тоалет ", од страна и големи", додека тој не прди или го прави тоа со голема тешкотија. Детето може да биде спазам (контракција) на мускулите на анусот. Му помогне. Се однесуваат на хомеопатијата. И држете на тежина на бебето како да го стави на тенџере, однапред изобилно подмачкување анусот му со растително масло. Ако ова не помогне смазва вашиот прст изобилство растително масло и нежно направи нежна масажа на анусот (надвор само!).
Ако стомакот на бебето се уште го мачи, може да им помогне на одводното црево или гумен балон број 1, намалување, така што на својот изглед личи на инка. Не заборавајте да го великодушно подмачкува на анусот и на цевката или спреј масло, за да не се оштети анусот на вашето бебе. Направете не повеќе од 5-6 мали translational предлог. Подобро е да се направи оваа постапка повторно по некое време.
Во екстремен случај, се стави клизма. Вода клизма треба да биде топло, тоа е потребно да се додаде камилица чај, морска сол и растително масло.
Најновите алатка која доделува на лекар - лаксатив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ДефекацијатаДефекацијата
Долу со валкани пелениДолу со валкани пелени
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Распоред на хранење новороденче до една годинаРаспоред на хранење новороденче до една година
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
Пелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третманПелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третман
» » » Природната селекција кај новороденчињата