ma.gurushealth.ru

Дефекацијата

дефекацијата

Во првите денови од животот е првиот дефекација.

Видео: Од култура на кои престојуваат во шумата удобно дефекацијата

Распределува низа често се нарекува мекониум, или пак оригиналните измет. Ова густа материја е темно зелена или црна исполнет цревата бебе пред раѓањето. За да почнете нормално варење тоа треба да се повлечат од телото. Со отстранувањето на мекониум столче станува жолто-зелена боја.
Ако детето е доеле, тогаш наскоро треба да личат на измет го осветли сенф со семиња како честички. До јами додека детето нема да јаде цврста храна, столицата му треба да биде мека, дури и малку водени. Ако бебето цица вештачки, тогаш тоа е обично на измет е жолта или жолто-кафеава боја. Конзистентноста на столицата тој погусти дојат бебињата, но не потешко од путер од кикирики. Без оглед на градите хранат бебето, или вештачки хранети, цврста или многу сува измет може да биде показател за недоволна течност примање или прекумерно губење на течност поради болести, топлина или високи температури. Ако детето веќе јаде цврста храна, тешко столици може да укажуваат на тоа дека тој го користи премногу засилување производи како што се житарици или кравјо млеко, на која дигестивниот систем се уште не е сосема подготвен. (Деца до дванаесет месеци не се препорачува да се даде целата кравјо млеко.)

intertrigo


Тој повика на пелена осип иритација на кожата под пелената. Обично прв показател на пелена осип или црвенило на мозолчиња дејствува на долниот дел на стомакот, задникот, гениталиите и во дупката на бутовите - на површини кои се во директен контакт со валкани пелени. Таквите осип пелена ретко е сериозна, а ако соодветна грижа по три или четири дена обично се одржува.

Видео: Дефекацијата простатит


Најчестите причини за пелена осип се:

  1. Продолжено носење на влажна пелена. Влажна кожа е нанесуваат побрзо. Со текот на времето, урината во пелени се разградува формирање супстанции кои дополнително ја иритираат кожата.
  2. Продолжено носење на измет валкани пелени. дигестивни ензими содржани во измет ја иритираат кожата, со што се појавува осип.


Без оглед на причините осип почетокот се јавува оштетување на кожата и тоа ќе биде уште повеќе вознемирен од контакт со урина и измет.
Друга причина за осипот делува како габична инфекција. Овој вид на црвенило обично се случува на бутовите, гениталиите и долниот дел на стомакот. Тоа никогаш не е на задникот.
Во детството, порано или подоцна, осип се појавува повеќето деца. Сепак, доењето е помалку честа (за досега непознати причини).

Најчесто, осип се појавува на одредена возраст и под одредени услови:

  • кај деца на возраст од осум до десет месеци помеѓу;
  • ако детето е долго време во влажна пелена;
  • ако детето е често нужда (особено кога измет валкани пелени престој на бебето цела ноќ);
  • кога детето започнува да јадат здрава храна (веројатно поради консумирање на храна со поголема киселост и консеквентно промена во процесот на варењето на храната);
  • кога детето е земање антибиотици (овие лекови да придонесе за развој на габични организми кои можат да се појават на кожата).

За да се намали ризикот од пелена осип при менување пелени, следете ги овие упатства:

  1. Менување на пелени како е можно поскоро по дефекација. По секоја движењето на дебелото црево, ја бришам кожата под пелената влажна, мека сунѓер.
  2. За да се намали времето на изложеност на влага на кожата, обично имаат влажни пелени.
  3. Ако е можно, оставете го на голи газ дете. При користење на гаќи на синтетички или еднократна употреба пелени со тесни важничене во половината и околу нозете за да се обезбеди непречен проток на воздух под.

Ако, и покрај сите ваши напори, осип на кожата и почна да се исуши, користете крем или маст (маст суши применуваат во случај на влажна исип). По три или четири дена состојбата на кожата е значително подобрена. Инаку, консултирајте се со вашиот педијатар.

Сепак, случајни варијации во бојата и конзистентноста на столицата е нормално. На пример, ако на варењето на храната е забавена поради употребата на особено големи количини на жита или тешко да се вари храната, измет може да стане зелена. И ако детето се дадени суплементи на железо, столче може да стане темно кафеава. Во случај на малолетник иритација на анусот столче може да се забележи крв вени. Сепак, во присуство на измет во големи количини на крв, слуз или вода треба да се јавите на педијатар веднаш. Овие симптоми може да укажуваат на тешка дијареа или болест на цревата.
Обично новороденче мека и малку насолзени измет, па тие се тешко да се решени светлина дијареа. индикација својата е неочекувано зголемување на фреквенцијата на движења на дебелото црево (повеќе од еден дебелото црево движење во хранење) и невообичаено течност конзистентност на измет. Дијареа може да биде симптом на цревната инфекција или резултат на промените во исхраната на детето. Ако детето е доеле, дијареа, тој дури може да се должи на промените во исхраната на мајката.
Главниот проблем со дијареа е дехидратација опасност. Ако е придружена со треска, а бебето е помалку од два месеци, веднаш јавете се на вашиот педијатар. Ако тој има повеќе од два месеци и треската трае повеќе од два дена, се обрне внимание на неговите мокрење и ректален мерење на температурата. После тоа го пријавите вашиот набљудувања лекар, па тој може да ги преземат сите неопходни мерки.
Различни децата на дебелото црево движења фреквенција варира. Многу дефекацијата започнува кратко време по секоја хранење. Ова е последица на гастро-колонот рефлекс, кој се активира секој пат кога пополнување на стомакот со храна.
На возраст од три до шест недели во некои дојат бебиња е забележан само еден дебелото црево движење неделно, што, исто така, се смета за нормална. Тоа е затоа што од мајчиното млеко е многу малку цврсти производи распаѓање, кој" да се отстранат од системот за варење на детето. Така, ретки движења на дебелото црево не се смета за знак на запек и не се проблем ако измет е мека (не е потешко отколку путер од кикирики), а остатокот на бебето изгледа добро, постојано добива на тежина и редовно дои.
Ако детето се храни вештачки, тогаш тоа треба да има најмалку еден движењето на дебелото црево дневно. Ако ова се случува поретко и со видлив напор се должи на цврстината на столче, детето може да има запек. Консултирајте се со вашиот педијатар за решавањето на овој проблем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијареа портокал возрасни, црвена дијареја кај доенчињаДијареа портокал возрасни, црвена дијареја кај доенчиња
Зошто новороденче дијареа (течни столици, дијареа)?Зошто новороденче дијареа (течни столици, дијареа)?
Како се црви во фецесот на возрасен или дете?Како се црви во фецесот на возрасен или дете?
Симптоми на дијареа (дијареа, течни столици, стомачни тегоби)Симптоми на дијареа (дијареа, течни столици, стомачни тегоби)
Дали постојат црви (хелминти) од црниот човек?Дали постојат црви (хелминти) од црниот човек?
Зошто е дијареја кај доенчиња, дијареа кај деца под една година?Зошто е дијареја кај доенчиња, дијареа кај деца под една година?
Жолчката медицински конзервирана chole conservata medicata препарат кој содржи природни жолчката на…Жолчката медицински конзервирана chole conservata medicata препарат кој содржи природни жолчката на…
Зелена дијареа со слузЗелена дијареа со слуз
Која боја дијареа кај деца и возрасни?Која боја дијареа кај деца и возрасни?
Salyuzid (saluzidum). 2-карбокси-3,4-dimetoksibenzal izonikotinoilgidrazon. Кристален прав…Salyuzid (saluzidum). 2-карбокси-3,4-dimetoksibenzal izonikotinoilgidrazon. Кристален прав…
» » » Дефекацијата