ma.gurushealth.ru

Играчки за деца до 1 година

Играчки за деца до 1 година

Еден добар играчка не треба само да ги поттикне детето да игра, но, исто така, да се едуцираат.

Тоа треба да биде лесно да се мијат. Таа мора да се во согласност со стандардите за безбедност: бидете сигурни дека играчка треба да го означи на усогласеност со европските стандарди "CE". Внимавајте на старосната граница на пакувањето. Играчки наменети "само за деца постари од 3 години", често содржат мали делови кои бебето може да се стави во устата и ги проголта! Обидете се да се запознаете со играчка во продавница да purchase- добро ако може да го добие од пакетот и држат во своите раце, да се разбере како тоа е удобно и лесно да се справи, како што е издржлив.

Видео: Топ 5 едукативни игри на 1 година [supermom]

За секоја фаза на развој - нивните играчки

Во однос на безбедноста, тоа е потребно да се земат предвид критериумот за возраста, во прилог, играчка треба да одговараат пред се на ниво на развој на вашето бебе. Во овој случај, на потребите на бебето не се секогаш точно одговараат на неговата возраст. На пример, десет месеци дете кое има постари браќа и сестри, може да биде многу постари колеги се должи на фактот дека комуницира со постарите деца и си игра со своите играчки.

Покрај тоа, играчка треба да одговара на нивото на развој на сетилата и моторните способности на детето, како и нејзиниот вкус. На пример, некои деца многу рано сведочат предност играчки, давајќи различни тактилни дразби, додека други повеќе сакаат да си играат со различни бои, третиот - на музика и различни звуци. Играчка треба да биде едноставен: тоа мора да се даде на детето можност да излезе со точно како ќе играат со неа. Во секој случај, играчка треба да го поттикне развојот на бебето и го донесе задоволство, но во секој случај, не да го потисне и не го стави во тешка позиција.

Детето не треба премногу играчки. За него, најважно самата игра, што е, на односот помеѓу нив и возрасни, или помеѓу нив и другите деца.

Што да се избере играчки во одредена возраст?

Од 1 до 3 месеци

Мобилност. Мобил, кои се суспендирани во текот на креветчето или на менување на маса, бебе стимулира активноста и привлече неговото внимание, бидејќи на различните компоненти на форми и бои, и - понекогаш - музички звуци кои произведуваат овие форми. Изберете светлина, не е премногу масивно и премногу бучна мобилен телефон.

Потресе. Во самиот првите неколку месеци, додека бебето не научил да се земе во рака на објектот, изберете големи потресе надвор голем пенкало со шарени топки или тропалки, кои се во прилог на шетач или креветчето. Во две или три месеци бебето веќе е во состојба да ги собереш голем штракаат на материјал со мека и пријатна текстура. Не одбиваат и од класичните играчки како што се традиционалните мечето или омилена Европејците и неодамна се стекна со популарност во Русија жирафа Софи.

Од 3 до шест месеци

Потресе. Детето може да има свој собереш предмети, кои потоа бескрајно истражува носат до устата. Во овие три месеци, тој е најмногу потресе. Изберете светлина, шарени потресе кревет мала големина во дланката на вашето бебе. Сега, пред да се отвори огромен избор: потресе со камбани, од unpainted или обоени дрво, што е распеана мелодии кога бебето ги тресе. Тој е исто така многу како тропалки на платно, кои се лесно да се земе во рака, особено потресе дека граната кога го притиска на нив. Тој сигурно ќе биде долго време да се погледне на штракаат или naprimer-, песочен часовник со бавно се движи обоени топки.

Развој на тепихот. Ова им овозможува на рампа да се постават на бебето на мека површина, давајќи му на способноста да се движи и повторно да се откријат своето тело. Постепено, како што расте, детето учи да се превртам и лежеше на стомак, да се истражуваат различни делови на МАТ. не треба да биде над-стимулира дете: изберете повеќето едноставно МАТ, не изобилува со различни бои и детали. Некои душеци може да се здипли и се стави настрана во торба - рампа, секогаш можете да ги понесете со вас.

Од Б до 9 месеци: играчки за истражување

Бебе да седат и да си игра со предмети, тоа е многу како играчки обезбедување на различни тактилни дразби и да ги објавуваат различни звуци: тој постојано игра со нив, со развој на сите на своите пет сетила.

Развивање Игра на Центарот. Огледало во кое бебето може да го видиме вашето лице, мали тркала кои можат пресврт мажи кои скокаат, ако ги притискам, лесно да се свитка и да се расплетува цилиндрични zveryata или извори, за кои треба да се повлече дека игра мека музика ... Образовни центри нудат различни возбудливи откритија: тие се забавуваат со бебето, но, исто така, му помогне да се разбере на причинско-последична врска. Овие центри обично се прикачени на кревет страната бебе или на ѕидот на неговата сцена, но можете да ги стави на подот - на пример, на врвот на МАТ во развојот.

Играчки за игри на подот. Дрвени или пластични кругови кои треба да се стави на блокови оска, калапи, пластични vederki- играчки кои можат да се тресат, се стави во Купишта, да се отстрани една до друга (на принципот на вгнездени кукли).

И на крај:

 • Музика кутии.
 • Различни форми во кои детето треба да биде поставена шарени дрвени или пластични геометриски форми.
 • Топки на крпа и мали пластични топки.
 • Кадифен играчки. Изберете мека, лесно се перат и издржливи играчки. Еден од нив е сигурен да стане омилена на неговата.
 • Првиот круг во облик на врвови.

Почнувајќи од шест месеци на бебето може самостојно sidet- тој може да ги собереш и да се одржи објекти. Како резултат на тоа, бања станува неговиот омилен место да се игра! Избор на играчки е многу голема: патки, пластични калапи, мал шише и сито за бесконечен трансфузија на вода, чамци, тули ... И покрај малите ламинат книги за деца, октопод и други пластични животни, кои може да се залепи на раб на бања и со кого толку многу забавно да се капе.

Од 9 до 12 месеци: играчки за активно истражување

гестови детето стануваат се повеќе координирани. Бебе може да се движи во насока на интересите на своите поданици, почнуваат да се добие на нозе, или дури и прошетка: играчки за проучување на светот мора исто така да станат повеќе различни.

 • Спортски сали уште може да предизвика бебето јасен интерес. Двете девојчиња и момчиња во овој период сакаат да играат со движење или мирување делови како центри: со тркала, рачки, јамки, кој вози топки, врати кои може да се отвори и ја затвори ... Покрај тоа, голема пластична машина која може да се тркалаат по пол, подеднакво пријатен за двете момчиња и девојчиња. И ако вашиот син doted во кукла, не го наруши! Зошто вештачки се подели на играчки на еден или друг пол?
 • Во овој момент во вашиот живот може веќе да се појавуваат првите дизајнери, особено дизајнери "Малку", "Shiro" фирма "Playskool" или "Лего" со големи делови соба.
 • Ролинг играчки да се справи. Светла и колоритна тркалање им помогне на вашиот храбар човек да го направи првиот смели чекори. Одбери многу силна и стабилна инвалидска количка со големи тркала (најдоброто од гума не се лизга), со празен простор во средината под рачката така што детето може правилно да се стави нозете при одење. Со таква рачките дете треба да игра само под надзор, на рамна и рамна површина и далеку од било кој од чекорите, скали или нерегуларности. Прикривам лесно кршливи предмети!
 • Играчка на конец. Куче, желка, патка, свинско, стоножка или крокодил - што е разликата! Едвај научил да одиме, вашето дете ќе биде среќен да го носат овој за убав придружник за прошетки.
 • Книги дебела хартија со слики, илустрирани книги, книги во кои сите фигури се различни на допир, "зборува" книга ... Детето е како нешто што му кажува за неговиот секојдневен живот и предмети (како шише запознаени со него, лажица, облека, играчки).
 • Дискови со песна.

Екран и мало дете: како да биде?

Денес, на родителите им се нуди голем спектар на образовни мултимедијални игри за најмалите. Судејќи по повод одбележувањето, овие игри се наменети за деца "12 месеци": зборување децата компјутери, ЦД-дискови кои ќе го направи вашето дете гениј, аудио книги, апликации ", особено за децата" на вашиот паметен телефон.

Всушност, мултимедијални објекти немаат никаква врска со бројот на деца кои се под 18 месеци. Со цел да се истражуваат, да научат и да го негуваат имагинацијата, децата треба да се допре, да мириса, да си играат со конкретни предмети кои му припаѓаат на светот околу него. Тој не е подготвен да го притиснете копчето на глувчето или погледнете во виртуелни ликови, без разлика колку е светла беа тие, бидејќи такви карактери не му даваат на самото дете, нема слобода на дејствување. Покрај тоа, на мултимедијалниот во оваа возраст на гуми на детето и брзо претерано го стимулира. Ова е особено точно на компјутерски уреди не се ергономски прилагодени за деца. Светла, бучава и брзо гума промена на бојата на очите и иритираат на нервниот систем. Затоа, ние препорачуваме да се почека неколку месеци или дури со години пред детето седиште во предниот дел на екранот. Во оваа фаза, за хармоничен развој на повеќе од доволно на неговите дизајнери, меки играчки и топки.

Економичен и повеќе пријателски за животната средина играчки за деца

Може да се забележи дека вашето дете најмногу сакаат да си играат со вашите куп клучеви или контрола на далечинскиот управувач. Дете мора да се користи во играта "вистински" објекти. Така тој ја открива нашата акција "возрасни" и движење и учење како да го имитираат нив, исто така, затоа што тоа е подобро да се запознае светот околу него. Се разбира, ние не препорачуваме да го напушти вашето дете без надзор додека тој си игра со вашиот клучевите од колата, но се сеќавам дека најатрактивните играчка за него не е задолжително да се продаваат во продавницата.

Празни пластични шишиња полни со песок или мониста, може да се претвори во еден вид на музички инструмент со атрактивен звук. Тема на дрвени завеса прстени за стап ќе биде највозбудливиот окупација. И ако тропаат на дрвена лажица на тенџере, ќе го добиете најдобрите ксилофон во светот! Единствено ограничување тука - едноставни мерки на претпазливост. Предмети не смеат да имаат остри kraev- тие не треба да биде опасно за бебето дали тој ќе ги повлече во устата. Овие мали трикови, заедно со почит кон природата ќе ви овозможи да се купи за бебето играчки, произведени понекогаш во сомнителни услови некаде на работ на светлината, и не им даде на вашето бебе играчки со батерии, кои содржат различни токсични материи (олово, цинк, жива , литиум, манган, кадмиум, никел).

јава сала

Во периодот од шест до девет месеци, кога бебето ќе почне да игра на свој, а во исто време е многу немирен, често е потребно да се комбинираат на безбедноста на детето и способноста да се игра со спокојство родители. А добро решение во овој случај - playpen. Ова е ограничен простор за игри, студија и релаксација (арена може да се претвори во дополнителен кревет за едно попладне дремат - лежеше во еден агол на перница или вештачки јагнешко крзно). Со изборот на арената треба да се третира со големо внимание. Покрај тоа, на сцена треба да се користи токму онака како што е пропишано.

Секогаш да се грижи за безбедноста! Во описот на арената треба да се наведе: "Во согласност со безбедноста". Вашето бебе ќе се потпира на работ на сцена, во обид да се нагоре или дури и одат. Тоа е причината зошто особено важно да се провери стабилноста на градбата (во оваа смисла, ние не препорачуваме playpens со нозете: тие обично помалку стабилна се), како и висината на прирабници (најмалку 55см) .Ако се купи се користи playpen, да биде двојно внимателни. Бидете сигурни дека се 'уште е во согласност со стандардите за безбедност, дека тој е добро згрижени и дека тој се уште е во одлична sostoyanii- пазете се стари виткање и заклучување механизми, како и криви прачки страна решетки. Ако арена не е нова, темелно го дезинфицира. Обидете се да добие заедно со сцена од претходните упатства на сопствениците за своите собранието.

Покренување на домашната сцена, го постави на значителна оддалеченост од било потенцијално опасни предмети: светилки, подлошки, камини, радијатори, Ситните орнаменти ... Не се стави во голем playpen играчки: дете може, се потпираат на нив да излезат. Редовно проверувајте ја состојбата на сцена и на насловната страница на дното. Се разбира, не треба да биде премногу долго за да се напушти бебе без надзор - ние ве советуваме редовно да се дојде до него и да ве потсетам дека ти си следниот! Manege - не е начин да го одвлекува вниманието на детето и да се вклучат во нивните сопствени работи: ова не е дадилка, и, секако, не е втора мајка! Конечно, треба целосно да се откаже од playpen кога вашето дете ќе научат да скокаат - не подоцна од петнаесет - осумнаесет месеци. На повеќе, бидејќи во тоа време ќе ја ослабне прилог на сцена!

Дрво или пластика?

Дрвени playpen полесно да се мие, во оваа арена на детето учи да се разбудам побрзо. Playpen ткаенина е обично многу повеќе интересен. Во секој случај, изберете арена во која страничните ѕидови се составени од греди, дрвени или пластични, наместо на мрежа: мрежа не им овозможи на детето да се види и она што се случува надвор од сцена, особено во овој период, додека тој се уште не научил да се нагоре.

Омилени бебе играчки

Што играчки најдобро се развиваат мозокот на детето? Оние кои го прават нивните мозоци!

Правото играчки не квичат, се зборува, танц или трепкање да го привлечат вниманието на детето. Тие треба да се разбуди имагинацијата. Но, играчка производители знаат дека ако да се изјасни дека нивните производи се стимулира развојот на детето (и изјавите од ваков вид речиси никогаш не се поткрепени со научни податоци), ќе имаат поголема шанса да го купат тоа. На пример, ми беше дадена штракаат направени од меки ткаенини кои се предлага да се поврзе со рака на бебето. "Развивање на способноста да го најде изворот на звук" - привлекува натписот на пакувањето. О, навистина?

Многу подобро отколку повеќето световниот работи, од памтивек служи како играчки деца:

 • контејнери со пресврт-оф капаци, чинии и чаши од различни големини, како и нешто што детето ќе биде во можност да се движат од една до друга садови (вода, почва, сув грав);
 • софа и перници и обично - со нивна помош што е можно да се организира пречка за лизгачот;
 • топки и коцки;
 • Традиционалните кукли, кукли-thimbles;
 • столици и ќебе за изградба на тврдината;
 • пакување кутија која се трансформира со помош на маркери во автомобил или брод;
 • лента.

Играње со блокови развива просторната перцепција и способност за математика, решавање на проблемите и да научат да соработуваат со другите. Игра со кукли, бебе учи да се дружат, да се вежба и да се согледа емоции.

Но, се сеќавам дека повеќето омилена играчка на вашето дете - вас. На дете сака, кога ќе го кружеше, се тресат и фрли. Си игра со него во "рогови коза", а тој воскликна со задоволство. За него, не постои поголемо задоволство отколку да се искачиш на твојот скут, се повлече, и повеќе - да седат со вас на подот, ужива сите овие задоволства одеднаш.

Не трошете пари за ништо!

Видео: Потребни играчки за деца од 1 година до 2 години

Омилени бебе играчки - тие се работи кои не ги купуваат за него:

 • Далечински управувач.
 • Клучеви, паричник, мобилен телефон.
 • Џеб огледало.
 • Калкулатор.
 • Чевлите - деца сакаат да го испробаш.
 • Вашата облека - како кул ветер што на себе!
 • Пакување на играчки.
 • Овошје: најинтересните грицкам од грицкам, и она што е лево, стави на чинија.
 • Перење кошница: патување!
 • Фиоки - идеални места за криење за вашите клучеви, паричник и мобилен телефон.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Детето беше однесен во болницаДетето беше однесен во болница
Интелигенција на детето почнува да се оформува за 5-6 години само со помош на едукативни играчки:…Интелигенција на детето почнува да се оформува за 5-6 години само со помош на едукативни играчки:…
Едукативни игри за деца од 3 до 6 месециЕдукативни игри за деца од 3 до 6 месеци
Дали да се купи железо играчка дете пиштол?Дали да се купи железо играчка дете пиштол?
Како да се учат на вашето дете да ги споделатКако да се учат на вашето дете да ги споделат
Детето се други детски играчкиДетето се други детски играчки
Каде да спијам дете до 5 годиниКаде да спијам дете до 5 години
Развојот на детето од 1 година до 1 година и 3 месеца: моторни вештини, креативност, вербална,…Развојот на детето од 1 година до 1 година и 3 месеца: моторни вештини, креативност, вербална,…
Избор едукативни играчки за бебиња до 1 година.Избор едукативни играчки за бебиња до 1 година.
Децата во продавницаДецата во продавница
» » » Играчки за деца до 1 година