ma.gurushealth.ru

Шемата на одвикнување на детето под една година

Видео: Мојата маса храна за неколку месеци (6-9 месеци)

Шемата на одвикнување на детето под една година

Во студијата на оваа програма, имајте во предвид дека не сите деца се јаде на ист начин - некои доста помали делови, додека други сакаат да "јадат добро."

Затоа, препорачаната количина не е погодна за секое дете - тоа е само "просечната стапка (плус или минус 30%)", која дава груба идеја за исхрана во одредена возраст.

5-5,5 месеци (за вештачко хранење на 4-4,5 месеци)


Следниве производи се обезбеди за два месеци, почнувајќи од и завршувајќи со рендано јаболко сокови. Од 7 месеци ( "шише бебе" - за половина година), детето ќе добијат два посебни јадења како комплементарни храна (жито, и супа од зеленчук), како и дополнување на мајчиното млеко или на главни јадења, овошје пире, сирење, жолчка од јајце, сок.
Во овој период, исто така можете да пијат чај бебе дете или лесна различни компот на сушено овошје (детални рецепти на сите јадења ќе бидат дадени подолу).

Видео: Возење на воведување на дополнителна храна за деца под една година. дел 1


1 наведуваш. Рендан (или стружење со лажица) јаболко - започне цврста храна треба да биде една четвртина од лажица, се зголемува кон крајот на овој месец до 2 лажици. Apple може да претходи на мамката, тогаш можете да почнете да пишувате и 4 месеци (за "bottle-" - 3,5 месеци). Претходно, педијатри препорачуваат почетна мами со овошен сок, но не се препорачува рано воведување на сок во последниве години. Сокови во многу рана возраст да предизвика алергиски реакции и надуеност може да доведе до дијареја. И тука е малку ќе добиеше суровини јаболко е корисно дури и за децата со дигестивни нарушувања.
Имајте на ум дека често воведувањето на првата хранење, па дури и на течноста може да предизвика повраќање одговор. Според тоа, треба да биде да се почне со мали порции и даде пред оброк (доењето, или мешавина). Тоа е дадено за две недели, а потоа почнуваат да влезат во основните наведуваш (зеленчук или житни култури).
По воведувањето на целосно комплементарни храна, наместо на доењето може да биде со оваа мамка давање јаболко (по можност пред јадење). Apple фаќа на фини пластични поголема или одвај една лажичка (по можност пластика) директно во процесот на хранење (вториот метод е склопот). Таа мора да се добие хомогена паста, без големи парчиња (во спротивно детето може да ја задави). Јаболката се подобро да се избере зелена (особено корисно Antonovka, semerinka). Тие треба темелно да се измие, исплакнете со зовриена вода, и да им ја исклучи кора. Одбери без гнили јаболка и црв дупки. Ако детето има Чолиќ, можете да почнете со печени јаболка.
Во повеќе јужните области, наместо на јаболка почнат да даде пире од пулпата на кајсии. Ова наведуваш се препорачува само за жителите на оние места каде што кајсии расте директно.


2 наведуваш. пире (Ако детето нормално додава тежина) - 0,5 лажичка до 150 ml со 1 лажичка маслиново масло или сончоглед. Почетна зеленчук наведуваш подобро со тиквички, тиквички, потоа внесете го компири, моркови.
До крајот на 6 месеци од доењето е еден (по можност бел) е целосно заменет од страна на пире од компири или каша.


3 наведуваш. каша (Ако бебето не е стекнување на тежина, мамка е спроведено од првиот) - 0,5-1 лажичка §0 ml со 1 лажичка путер. Да се ​​подготви каша, можете да го користите вообичаените житарици, смачкана до мелница за кафе, различни житни култури за побрзо готвење (по готвење овој житни е уништен со миксер или се фаќа низ сито) или подготвени бебето житни со млеко или млечни производи. Корен подобро со овесна каша, а потоа се администрира
леќата, ориз, пченка. Пченица житарици, некои деца се алергични, па бидете внимателни.


4 наведуваш. урда - за некои индикации (рахитис) ", педијатар може да пропише пред. Тоа треба да започне да се даде, кога е воведена јаболко и една од главните мами (житни или зеленчук пире). Децата може да се даде само свежо сирење домашна (за тоа како да го направите ова ќе се дискутира подолу). Со почеток во 0,5 лажичка со мешање на кајмак да porridges. Последователно на тоа, бројот на урда зголеми на '50


5-ти наведуваш. Жолчка од јајце, почнувајќи 10,1-,5 и прилагодување на едно варено јајце може да се даде со додавање на зеленчук пире. Се препорачува да се даде на јајце на ден. Жолчките треба да се почека да се даде до шест години.


6 наведуваш. овошни сокови можете да се обидете да влезат по успешното воведување на јаболкото (подобро да се започне со јаболко). Треба да почне со 0,5 лажиче и пол месеци да донесе до 70 ml (два чекори).


Приближната менито на децата на возраст од 6 месеци (со вештачко хранење - 5 месеци)

 • 1 -Е хранење (приближно 6-7 часа) која е прилагодена на дојка млеко или мешавина (200 ml - 1 чаша)
 • 2 хранење (10-11 часа): 2 лажици. рендано јаболко, зеленчук пире (150 ml - 2/3 чаша) со половина од јајце и 1 лажичка растително масло (или каша)
 • 3-ти хранење (14-15 часа): кајмак (. 2 лажици) која е прилагодена на дојка млеко или мешавина (150 ml)
 • 4-ти хранење (17-18 часа): 70 ml (1 / W чаша) на овошен сок, млеко или адаптирани смеса (100 ml)
 • 5-ти хранење (20-21 h) која е прилагодена на дојка млеко или мешавина (150 ml)

7 месеци (за формулата доенчињата - 6 месеци)


Продолжи хранење зеленчук пире, постепено почнуваат да се воведе житни култури. До крајот на 7 месеци детето обично оди до пет пати на ден хранење, хранење 2 добива подолго, кој го замени два доење (некои деца како да "пијат" мами мајчиното млеко или формула - ја споделите со нив). Детето излегува еден вид појадок и ручек ( "алчен" децата сакаат да јадат каша за вечера, а не да се разбуди од глад. Други, пак, исто така јаде каша или зеленчук, два пати, односно да се добие три хранење, на местото на дојка. Ако детето има нормален апетит, сок може да се даде во меѓу хранење (до 100 мл на ден), најдоцна во рок од еден час пред почетокот на следната хранење. тоа не е неопходно да се даде на сок на детето во рок од 2 часа пред спиење. Ако вашето дете веќе има може да се даде неколку заби грицкам бисквит, посебно на децата ( "Malyshok", "Хајнц" . "Мечо") или nesdobnoe бисквити (тип "Crockett", "Аурора", "Богородица") секој пат кога бројот на каша храна и житни може да се зголеми до 170 ml, и урда - 70 мл.

Приближната менито на децата на возраст од 7,5 месеци (за формула доенчињата - 6,5 месеци)

 • 1 хранење (околу 6 часа): на дојка млеко (или адаптирани микс) - 200 ml (1 чаша)
 • 2-ри хранење (10 часа): житни (170 ml) + 1 лажичка путер, 2 лажици. лажици кајмак малку на дојка млеко смеса (50 ml) или сок (50 ml)
 • 3-ти хранење (14 часа): 3 v. рендано јаболко, зеленчук пире (170 mL), а половина од јајце • 1 чај лажица растително масло
 • 4-ти хранење (18 часа): овошје пире (50 100 ml), прилагодени на дојка млеко или смеса или кефир - 150 ml, и еден куки
 • 5-ти хранење (21-22 часа): житни или зеленчук пире (150 ml) + на дојка млеко или смеса (100 ml), или 1 * само мајчиното млеко, или мешавина прилагодени - 200 ml

5-ти наведуваш. сос (Конзервирана или физичко свежо овошје - јаболка, круши, кајсии). Со почеток во 1 лажичка за 1-1,5 месеци fruktovogo1 донесе волумен до 100 ml пире.
На оваа возраст, важно е да се наизменично доење и дохрана, па како и обично млеко од мајките не е доволно за неколку feedings во ред.

8-9 месеци


6 наведуваш. Месо пире. Во тоа време, детето може да почнат да јадат месо (подобро да се започне со Турција или зајак, малку подоцна почнуваат да се даде телешко месо, посно свинско месо, или тенденција за алергии млади говедско месо). Во отсуство на алергии може да биде 1 пат неделно да се даде на пилешко. Месо сос обично се додава на зеленчук. Треба да почне со 1/4 лажичка и донесе обемот месечно до 50 ml.
Зголемување на бројот на мами (житни и зеленчук пире) до 180-200 ml и сок и урда - 100 ml, овошна каша - до 150 ml. Можете исто така да додадете еден мал парче леб (по можност пченка), потопено во течност (мајчиното млеко, се меша, итн.)

Видео: мами: кога да почнам? Шема за одвикнување. Што ако детето не јаде?


Приближната менито на децата на возраст од 9 месеци (за формула доенчињата - 8 месеци)

 • 1 хранење: дојка млеко (или адаптирани микс) - 200 ml (1 чаша)
 • 2-ри хранење: житни (180 ml) + 1 лажиче путер, 3 лажици. лажици кајмак малку на дојка млеко смеса (50 ml) или сок (50 ml)
 • 3 хранење: 3 суп.л-патки. рендано јаболко или овошје пире, зеленчук пире (150 ml) со половина од јајце, 2 лажици. spoonfuls на месо сос и 1 лажичка растително масло
 • 4-ти хранење: овошни пиреа (50-100 ml), прилагодени на дојка млеко или смеса или јогурт (150 mL) и еден куки (може да биде здробен и се меша со човечко млеко или мешавина)
 • 5-ти на дојка: житни или зеленчук пире (150 ml), или само на дојка млеко, прилагодени или смесата (200 ml)

10 месеци


Во тоа време, делови од различни јадења (житарици, зеленчук), може да се зголеми до 200 ml (1 чаша).
Во овој период, поголемиот дел од децата, постои и трета хранење цврста храна, на местото на доењето - тоа може да биде зеленчук без месо или урда со плод, а ако детето не е лошо џвака храната - пудинг урда. Вие исто така може да се обидете да се даде на "џвакање" бебе говедско пудинг или пареа шницла. Во суштина дете мени на 10 месеци не е многу различен од 8-9 месеци. Тоа треба да биде колку што е можно "да се прошири" својата храна, кои се разликуваат на "Прописите" Производи: готви различни житарици, зеленчук пире да се направи на различни зеленчук, се меша урда и зеленчук и овошје. Можете исто така да додадете еден мал парче леб (по можност пченка), потопено во течност (мајчиното млеко, се меша, итн.)


Приближната менито на децата на возраст од 10 месеци (за формула доенчињата - 9 месеци)

 • 1 хранење: дојка млеко (или адаптирани микс) - 200 ml (1 чаша) + куки или двопек
 • 2-ри хранење: житни (200 ml) 1 лажичка путер, 4 лажици. лажици кајмак малку на дојка moloka` мешавина (50 ml) или сок (50 ml)
 • 3 хранење: 2 суп.л-патки. рендано јаболко, зеленчук или млечни крем супа (50 ml), растително пире (150 ml) со 1/2 од јајце и 1 лажичка растително масло, на пареа месо или пилешко шницла
 • 4-ти хранење: овошни пиреа (100- 150 mL) и рак на дојка млеко (или прилагодени мешавина) или јогурт (150 mL) и еден куки или бомбичка
 • 5-ти на дојка: житни или пире од зеленчук, овошје или сирење (150 ml), или само на дојка млеко, прилагодени или смесата (200 ml)

11 месеци


7-ми наведуваш. Супа супа од месо, кој се приготвува на температура на посно месо (каре сигурно!). На волумен од 1 лажичка до 50 ml. По можност супи или pureed супи. Постепено, многу деца почнуваат да се движат до 4 оброци на ден хранење на различни храна "возрасни" - каша, пире од компири, урда, и една вечер хранење млеко.

8-ми наведуваш. риба (Варена риба филети еднаш неделно исхраната дете разновидност).
Вие веќе може да се обидете да направите менито на детето однапред за 3-4 дена однапред (пожелно е дека во текот на овој период не се повтори јадења - освен мајчиното млеко или формула).


Приближната менито на децата на возраст од 11 месеци (за формула хранат новороденчето -10 месеци)

 • 1 хранење: житарки (овес, хељда, ориз, гриз, пченка, просо) (200 мл) + 1 лажиче путер, млеко, или мешавина (150 мл), колачиња или парче леб
 • 2 хранење месо супа супа (говедско, пилешко, риба, житарици.) ​​(50 мл), пире од зеленчук (компир, морков, тиква, семки од тиква, цвекло, избрани) (150 ml) со половина од јајце и 1 лажичка растително масло, пареа шницла (месо, риба или пилешко) или суфле (50 g), сок или компот (100ml)
 • 3-ти хранење: овошни пиреа (јаболка, круши, кајсии, цреши, рибизли, банана) (100 ml), сирење (70 g), прилагодени на дојка млеко или смеса или јогурт (100 mL) и еден куки или бомбичка
 • 4-ти хранење: житни или зеленчук пире со половина од јајце, сирење или овошје (100 ml) и млеко (150 ml), или само на дојка млеко, прилагодени или смесата (200-250 ml)
 • 5-ти на дојка: кефир, мајчиното млеко или малиот формула (150-200 ml)

12 месеци


По една година во исхраната на детето дека нема значителни промени, спектар на јадења и специфичноста на нивната подготовка е иста. Ако бебето продолжува да се јаде на дојката или мешавина, тоа е целата хранење млеко е сега 1-2 пати на ден (обично во раните утрински часови и навечер пред спиење). Дете со добар апетит јаде обично четири пати на ден, и покрај - хранење млеко пред спиење (помеѓу храна за да се јаде овошје, бисквити, пие сок или компот). оброци се доручек, ручек, попладне чај и вечера. "Maloezhek" треба да се хранат почесто - 5-6 пати на ден во помали порции (прв и втор појадок, ручек, попладне чај и вечера, како и мајчиното млеко пред спиење). Многу од децата на спиење дури и јадат мајчиното млеко или формула. Позначајни промени ќе се одржи во исхраната на детето поблиску до една и пол години. Сепак, храна за бебето веќе не се намали, но само малку затоплување, и спектар на јадења е значително зголемен.


Приближно дневна стапка за бебето производи на возраст од 11-12 месеци


Мајчиното млеко или млечни мешавина: 400 ml (2 чаши)
Млечните производи (кефир, јогурт): 300 ml (1,5 чаши)
Гриз (леќата, овес, ориз, пченка, итн): 20 g (2 лажици) `
Месо (говедско, телешко, свинско месо, зајакот, пилешко): 50 g
Риба: 20 g
Зеленчук: 150 g
Компир: 70 g
Кајмак: 50 g
Овошје: 150 g
Шеќер (во форма на слатки - бел слез, мармалад): 1,5 лажици
Јајца: 0.5 жолчка
Павлака: 1 лажиче
Пченица леб или житни култури: 30g
'Рж: 5g
Путер: 1,5 лажица
Растително масло 1 лажичка
Сок: 200 ml (1 чаша)


Пример мени за бебиња на возраст од 11,5-12 месеци


Појадок: овес плодови и со путер (200 ml), мајчиното млеко, или млеко или сок со формулата (150 ml)
Ручек: супа од зеленчук или супа од месо (70 мл), настинка или суфле шницла (50 g), варен зеленчук (100 ml), сок (150 ml - ако сок да појадок беше дозволувајте вашето дете компот или желе), парче леб
Ужина: кефир или јогурт (150 ml), пекарски производи, овошје
Вечера: Кајмак или каша или зеленчук (150 g), млеко или малиот формула (150 ml), парче леб
Пред спиење: кефир или доење

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Специфичниот карактер на дете до една годинаСпецифичниот карактер на дете до една година
Што е Нормално наведуваш?Што е Нормално наведуваш?
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Учат детето да пие од чаша и се откаже од шишеУчат детето да пие од чаша и се откаже од шише
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Правилна исхрана на деца од три до седум годиниПравилна исхрана на деца од три до седум години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Шемата на одвикнување на детето под една година