ma.gurushealth.ru

Додатоци во исхраната и преминот од доењето за хранење од шише

Видео: работилници, видео, предавања

Додатоци во исхраната и преминот од доењето за хранење од шише

Видео: Хранење деца со вродени расцеп на усна и непцето. Унијата на педијатри на Русија

Иако на Американската академија за педијатрија препорачува доење за првите дванаесет месеци од животот во мајчиното млеко е на ниско ниво на витамин Д, недостатокот на која може да доведе до такви болести како рахитис (тешка недостаток на витамин Д е прикажано на омекнување на коските).

Иако сончева светлина стимулира витамин Д во кожата, на улица, сите деца треба да бидат заштитени од директна сончева светлина со помош на сонце, што го спречува создавањето на витамин Д.
Затоа, во случај на доењето академија повика исхрана исхраната исхрана неговата витамин Д, бидејќи во првите два месеци од животот (во Русија - со три недели од животот со 200 МЕ ден.). За доењето и шише хранат децата се препорачани дневни суплементи на витамин Д за 200 МЕ (интернационални единици), ако тие не го консумираат ден најмалку 500 ml на витамин Д збогатена детето формула или млеко. Ова прашање треба да разговарате со вашиот педијатар.
Ајде да зборуваме за хардвер. Во првите 4-6 месеци од животот, доење деца не им треба дополнителна железо. Содржани во телото, по раѓањето на железо доволно за почеток на нивниот развој. (Руски педијатри веруваат дека "родител" на железо е доволно само за едно дете 3-4 месеци Затоа, првите производи со содржина на железо (како што сокови) се воведе на возраст од три месеци, а кога вештачко хранење -.. Дури и порано, а понекогаш дури и месеци) Но, сега, заедно со забрзан развој на железо на детето се исцрпени, бидејќи побарувачката за тоа се зголемува. Академијата смета дека шише хранат или делумно доење деца од раѓање и во текот на дванаесет месеци од животот треба да се даде на железо збогатена млеко смеса (содржи од 4 до 12 mg на железо). Ние не се препорачува користење детето формула со ниска содржина на железо.
За среќа, со вклучување во исхраната на цврста храна дете, таа ќе добие железо од железо збогатени со житни производи за деца, како и месо и зеленчук. Четири лажици железо збогатени со житни култури, на пример, да обезбеди на телото 7 mg железо. Друга многу добар извор на железо е месо.

Видео: Dollar Baby 3 ден (алергија микс)

Преминот од доењето за хранење од шише


Мајка одби нејзините деца од градите поради различни причини. Карактеристична процес започнува кога исхраната на детето, заедно со мајчиното млеко за прв пат да вклучува било што друго.
Во секој случај, бебето треба да продолжи да се дои или формула млеко во текот на првата година од животот. Подоцна, тој ќе биде во можност да им даде на веќе целата кравјо млеко. Многу дојат бебиња не користат шише, но одат директно на снабдување со електрична енергија директно од чаша. Планира да се научи детето да си го цица од шише на детето формула или изразено во мајчиното млеко, не очекувате успех веднаш, ако тој никогаш не јаде од шише порано.
првите неколку пати тоа, најверојатно, ќе се свртиме, особено ако шишето ќе им понуди на неговата мајка. Со оваа возраст, тоа е поврзано со дете доење. Затоа, неговата збунетост и нервоза како резултат на неочекувани промени во рутина се сосема јасни. Работите може да оди повеќе без проблеми кога шишето бебето ќе понуди татко или некој друг во семејството, а мајка му ја напушти собата. Кога тој беше малку навикнати на иновации, на шише хранење мајка може да се преземат. Но, таа ќе мора да покаже сите негови нежност за бебето да се надоместат загубата на директен контакт на телото.
Кога детето привиквам од време на време да си го цица од шише, ако сакате да го одделат од градите треба да биде релативно лесно. Сепак, времето потребно за ова варира во зависност од емоционалните и физичките потреби и на детето и мајката. Ако детето се прилагодува и да се промени и не сте подготвени да го направи тоа преку една или две недели ќе може целосно да се префрлат на хранење шише. Во првите два дена го замени еден хранење моќ-хранење формула. (Не го изразат млеко во тоа време.) На третиот ден, две шише хранење, наместо на две лактација. Со петтиот ден, може да имате е да се хранат млеко смеса бебето три до четири пати на ден.
Кога сте целосно запрен доење на бебето, мајчиното млеко екскреција запира прилично брзо. Ако во тоа време ќе почнат coarsening жлезди, првите две или три дена ќе мора да го изразат млеко за да се ублажат. Постепено одвикнување замена на еден доењето шише исхрана на ден помага да се задржи coarsening на минимум. Во текот на неделата треба да се намали.
Многу жени сакаат одби полека, дури и ако нивните деца не им пречи да јадат од едно шише. Доење обезбедува блискост помеѓу мајката и детето, што е тешко да се постигне на друг начин. Затоа, разбирливо е зошто тие не сакаат да го напушти. Бебето може да се претвори и продолжи да им понуди на дојка и шише, додека тој е една година или повеќе. Некои деца ги губат интерес за цицање на дојка на возраст од 9-12 месеци или кога ќе почнат да пијат од чаша. Важно е да се запомни дека ова не е отфрлањето на мајката на детето, како знак на растечка неговата независност. Сепак, доењето може да биде дел од секојдневната исхрана на деца постари од една година.

Видео: Пливање мали деца. Совети за родителите - Унијата на педијатри на Русија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Разумен пристап на минерални и витамински додатоциРазумен пристап на минерални и витамински додатоци
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Дои или шишеДои или шише
Времето на зачнувањето влијае врз развојот на мозокот на дететоВремето на зачнувањето влијае врз развојот на мозокот на детето
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Детски болести комплицира шише хранењеДетски болести комплицира шише хранење
Витаминот Д е бескорисна за здравјето?Витаминот Д е бескорисна за здравјето?
Температурата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементиТемпературата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементи
» » » Додатоци во исхраната и преминот од доењето за хранење од шише