ma.gurushealth.ru

Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња

Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња

витамински додатоци

Во мајчиното млеко содржи оптимална пропорција на потребната количина на витамини, како што се витамините Ц, Е и Б И така, ако вие и вашето дете се здрави и добро хранети, витамински додатоци не му треба.
Дојат бебињата треба дополнителна витамин Д. Овој витамин се произведува во кожата на сончева светлина. Сепак, на Американската академија за педијатрија препорачува дека кога се изложени на сонце да се фаќа на кожата сончање на бебето, но тоа не им даде на кожата да произведе витамин D. Затоа, разговарајте со вашиот педијатар за потребата за понатамошно им даде на вашиот доење на бебето, со почеток во два месеци, витамин Д во форма на капки 200 МЕ (интернационални единици) на ден. (Готови новороденчињата формула е додадена на витамин Д). Витамински додатоци, исто така, се бара предвремено и деца со некои здравствени проблеми. Разговарајте со вашиот лекар по породувањето.
А добро балансирана исхрана треба да се обезбедат сите витамини неопходни за доилки мајки и нивните деца. Сепак, некои педијатри препорачуваат дека мајките продолжи да се земе дневниот пренатална витамин додатоци само за да бидат сигурни во балансот на енергија. Ако се придржуваат на вегетаријанска исхрана, можете дополнително треба да се земе од групата Б, витамин додаток, бидејќи Б витамини се најде само во месо (вклучувајќи живина) и производи од риба. Ако вашето бебе е хранат формула млеко за бебиња, тоа е веројатно дека тој добива биле додадени доволно витамини, како што се во мешавина на витамини.

Ова е важно
Американската академија за педијатрија верува дека здрави деца со нормална, добро балансирана исхрана витамински додатоци не се потребни. Хипервитаминоза - на пример, големи дози на витамини A, C или D -Може да предизвика гадење, осип, главоболка, а понекогаш дури и посериозни негативни последици. Пред да им даде на вашето бебе витамински додатоци, консултирајте се со вашиот педијатар.

додатоци на железо


Повеќето деца родени со доволно железо, со што се спречува анемија. Ако детето е доеле, тој е добивање на точниот износ на лесно асимилирачка железо и витамин дополнувања не е потребно. Кога доењето на детето да достигне возраст од четири до шест месеци (во овој момент експертите академија не се согласуваат. Доење дивизија служи доење исклучиво до околу шест месеци. И Исхрана комисија го поддржува вклучувањето во исхраната на цврста храна на деца на возраст меѓу четири и помеѓу . за шест месеци во присуство на безбедна и здрава храна (СЗО препорачува додатоци во исхраната за деца под две години -. .. Ед)), во неговата исхрана треба да содржи цврста легура та храна (житарици, месо, билки), со следниве дополнителни железо, што е доволно за нормален раст.
Ако сте шише хранат нејзиното дете, од раѓање во текот на првата година од животот, се препорачува да се даде железо збогатени со детето формула (содржи 4-12 mg железо).

Вода и сокови


Се додека бебето не ќе јадат здрава храна, сите треба вода ќе добиваат од мајчиното млеко или детето формула. Обично во првите шест месеци од доењето или шише хранат бебињата не треба повеќе вода. Кога шишето хранат бебето да достигне шест месеци, помеѓу храна за да му понуди чаша вода. Но, не го присили да пијат и не грижете се ако тој одбива. Тој може да избере да се добијат дополнителни течности преку почести храна за. Обично, не е потребно да дојат бебињата дополнителни вода, ако тие не се ограничи на времетраењето и зачестеноста на хранење.
Кога детето почнува да јаде цврста храна, течност неговите потреби се зголеми. По истекот на првата година од животот, околу 90% од сите бебиња се пие сок. Најчесто тоа е јаболко и грозје, а од неодамна е додадена на круша. Педијатрите препорачуваат овошен сок за дополнителни потреби за доенчиња и мали деца во течност. Сепак, ако детето пие премногу сок, а понекогаш и тој не може да го свари, што доведува до гас или пролив. Некои овошни сокови, како што се бело грозје, се апсорбира подобро благодарение на состојбата што содржи јаглехидрати и недостаток на сорбитол - природен шеќер.
За деца на возраст од една до шест месеци, обемот пие дневно сок не треба да надминува 120-180 мл. (На руски волумен направи сок пресметување на формулата 10hn каде n - .. Затоа живот месец не го надминува максималниот волумен од 60 ml) за да се прилагоди на износот консумира дете сок и да се намали брзината помага варењето на храната микс сок со вода во сооднос еден на еден. (Детали на овошен сок е прикажано во табелата на претходната страна.) Ако за време на хранење даде на бебето повеќе млеко, формула или сок, тоа е можно да се намали апетитот за цврста храна. (Треба да се запомни дека сокот - нема храна, тие не може да замени хранење - Ед ...) Всушност, премногу пие бебиња овошен сок се недоволно исхранети, како резултат на нивната исхрана сок заменува мајчиното млеко или детето формула. Во многу овошни сокови не содржат значителни количини на протеини, масти, витамини и минерали (освен за витамин Ц). Затоа, наместо на вишокот сок се обиде да го даде детето на вода за време на оброците.
Потребата за зголемување на течност во случај на болест, особено на повисоки температури. Прашајте го вашиот педијатар да ви помогне да се утврди колку вода е потребно за вашето дете во исто време. Најпогодни течност за доење болно бебе е мајчиното млеко.

Ова е важно
Американската академија за педијатрија не препорачува давање на овошни сокови на возраст под шест месеци стара бебиња. (Во Русија тоа е прифатено да се даде сок за деца од 3 месеци, бидејќи од тоа време дојде до крајот "мајка" на железо -. .. Ед) По донесувањето на возраст од шест месеци деца може да биде на дневна основа да им даде ограничена количина на сок. За деца постари од шест месеци, хранливата вредност на овошни сокови и овошје себе е исто. бебињата не треба да пијат сок или ноќта за да се елиминира дехидрација, ниту пак за борба против дијареа. За деца на возраст од една до шест месеци потребно е да го ограничи износот консумира дневно на овошен сок на 120-180 мл.

флуорид додатоци


Во првите шест месеци од животот на децата, без оглед на начинот на исхрана на флуорид во исхраната не се потребни. Во нив се бара, доколку локалните вода за пиење содржи флуор Следниве е помалку од 0,3 mg / l. Вашиот педијатар или педијатриски стоматолог ќе ви каже дали флуорид додатоци се потребни на вашето дете.
Ако тоа каде живеете, вода за пиење е флуоридирана, шише хранат бебето ќе добијат дел од флуориди од млеко се меша или само надвор од водата. За потребата од дополнување на флуориди Американската академија за педијатрија препорачува да се јавите на вашиот педијатар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Разумен пристап на минерални и витамински додатоциРазумен пристап на минерални и витамински додатоци
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Споредба на млеко и малиот формулаСпоредба на млеко и малиот формула
Дали ни е потребна витамини бебето?Дали ни е потребна витамини бебето?
Потребата за витамин Е кај новороденчињатаПотребата за витамин Е кај новороденчињата
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Нов сончање не го спречува произведе витамин ДНов сончање не го спречува произведе витамин Д
Витаминот Д е бескорисна за здравјето?Витаминот Д е бескорисна за здравјето?
» » » Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња