ma.gurushealth.ru

Овошје и бобинки за деца

Видео: лекции за деца. Учење овошје и бобинки. Презентации за деца

Овошје и бобинки за деца

Видео: Презентација за деца: овошје и бобинки (1 дел). Тематски образовни Doman картички за деца

Овошно пире на свежо и конзервирано овошје мора да бидат присутни во исхраната на детето од почетокот на дохрана (најдобро е да започнете ја намамиле со рендано јаболко).

Видео: овошје и бобинки. Англиски јазик за деца

Ќе почнат да даваат плодови најдобро со рендано јаболко пире (приближно 5 месеци). Оваа каша е многу лесно да се подготви, а децата се подготвени да го јадат. Треба да изберете зелени јаболка (Antonovka, semerinka), како плод светли бои (особено црвено) често предизвикуваат алергии. Дури и повеќето незабележителни домашни јаболка можност истури убавини, донесени од далеку и не биле подложени на хемиски третман! Јаболка за mashing треба да биде свежа и зрели, тие не треба да изгние. За да се одреди рок на достасување од јаболка, се сече на јадрото и да ги испита семиња. На зрела јаболко се кафеава, и незрели - зелена боја. Неопходно е да се мие на јаболко под млаз вода и исплакнете го со зовриена вода. (Разговарајте со вашиот лекар, некои деца почнат да се влезе препорачуваме печени јаболка.) Потоа, на Apple треба да се изгребе лажичка, постепено отстранување на кожата (кожата на бебето не се откажувам - можете да се јаде). Во раните денови на бебето ќе се јаде повеќе од една лажичка јаболков гребење, постепено почнуваат да се зголеми апетитот, и до 10 месеци вашето дете веќе може да се јаде повеќето од јаболко. Со доаѓањето на забите може да се даде на вашето дете да се џвака на јаболка (јаболка треба да биде мека и сочна). Претходно треба да се расчисти јаболко, што му дава сосема кружна форма, така што детето може да ја задави или отхапвам премногу голем парче. Ако самите јаболка придонесе за лесно уживање на еден стол, во комбинација со моркови или банани може да биде фиксен. Но, со тиква, круши и диви јаболка помогне да се нормализира столицата. Јаболка со кајсии и сливи, исто така, со послаба.
Вториот овошје, кои обично почнуваат да се даде на детето, е, чудно е доволно, банана. Прво, банани (секогаш на располагање, и второ, тие имаат благотворно влијание врз дете цревата, содржи многу хранливи материи, тоа е многу хранлива. Ако вашето дете има чести столици, банана, тој ќе биде особено корисен. Само треба да знаете како да се избере и чување на банани. банани мора да бидат зрели (жолта боја, понекогаш со рамномерно распоредени мали темни дамки) не му овозможи на вашето бебе банани да скапува -. тоа е опасно да се купи банани, а мал -. но тие се наменети за исхрана на луѓето, и долго б Нана во локус се јадат слоновите и другите животни. Бидете сигурни да ги чувате банани во фрижидерот, тоа нема да ги споделите со нив да оди лошо. Пред готвење банана Пире за бебето, миење на банани со ладна вода, се прелива преку нив од врвот со вода што врие. Банани не се добро се меша со млеко, како комбинација предизвикува ферментација во цревата.
Кога детето се навикнува на јаболка и банани, може да се даде пире од круши, кајсии, сливи. Сливи и кајсии ќе помогне на вашето дете да се справи со запек. Може да се обидете на праски, со избирање само навистина зрели и свежо. Алергиски деца праски подобро да не се откажат од постарите. Праските се добро нормализирање на активноста на цревата, така корисни за деца со чести или ретки стол.
Многу корисна ананас овошје - тие содржат ензими кои промовираат распаѓањето на масти и протеини, и да се подобри варењето на храната. Ананас направи бебе стол помека.
Со претпазливост, да се обидеме портокал и киви (иако еден киви ги задоволува дневните потреби за витамин Ц). Ако бебето има тенденција да дијатеза, чека до една година и половина.
За жал, се повеќе и почесто да се откажат од дињи и лубеници во последните неколку години. Така што тие созреваат брзо, понекогаш со користење на различни хемикалии, што е опасно за децата. Покрај тоа, лубеници и дињи (особено notched продавачот) често придонесуваат за ширење на цревни инфекции.
Во подготовката на овошје или Бери Пире неприфатливо користење метални садови, па се грижи за пластична ренде.
Овошје и житни каша треба да се даде во рок од пире од компири, зеленчук и месо. Овошно пире треба да служи десерт и потребата да го даде во мали количини (50-70 ml).
Кога се администрира во исхраната на бебето овошје, не заборавајте да, исто така, во врска со суво овошје (особено во есен и зима). Суви сливи, суви кајсии, сушени кајсии, сушени јаболка и круши, и е поблиску до една година - и суво грозје, ќе биде од голема помош за подготовка на вкусни јадења за деца. Суво овошје може да се готви компоти, пире од компири, додадете ги на целулоза, и добар миење, впие малку и да се даде на детето по ерупцијата на забот целосно како десерт.
Бидете внимателни со домашна зачувува (компоти, џемови, џем) - повеќето од нив се контраиндицирани кај деца под 3 години. Деца под една година, а камоли посебен детски конзервирана, бидејќи дури и мармалад содржи премногу шеќер.
Ако вашето бебе е роден во зима и воведување на дополнителна храна само се совпаѓа со летните месеци, може да почнат да му даде некои свежо овошје (боровинки, цреши, боровинки, рибизли, lingonberries, малини, јагоди, јагоди). Но, бидете внимателни - темелно исплакнете бобинки (дури и оние кои се собраа во земјата), а не да се цревни труење. Види за доволно зрелост на зрната. Не дозволувајте бебето веднаш многу свежи бобинки - тоа обично доведува до ензимски слабост и тешка дијареја.
Ако ги купите на пазарот плодови, не заборавајте да побарате на продавачот сертификат за завршување или следење на зрачењето. Се обрне внимание на фактот дека беа свежи бобинки - бајати бобинки се обично избледени и стуткани.
Пред да им даде на вашето дете овошје (и не само бебиња!), Тие мора да се чистат. Ова се однесува не само на бобинки од пазарот, но исто така и на бобинки се собраа во шумата или на заговор. И за новороденчињата деца треба да се измијат бобинки и зовриена вода.
Најкорисен Бери Црна рибизла се смета за - таа има многу висока содржина на витамин Ц Црвени и бели рибизли се исто така корисни. Цреши може да помогне на вашето дете да се справат со анемија и разни воспаленија, плус тие се зголеми апетитот. Цреша, исто така, ќе им помогне ако бебето низок хемоглобин. Тенденција на изборот дијатеза дете е да им даде на жолти или бели цреши, а не црвена боја. Купи само "локален" Цреши како увезени небезбедни во однос на алергиски ™. Цариградско грозде е многу корисно во рахитис. Боровинка го подобрува видот, помага да се справат со цревни nedomaganiyami. Боровинки има важна функција - тоа отстранува токсините од телото. Особено покажува боровинки овошје пијалаци (се свежи бобинки) бебиња кои страдаат од цревни dysbiosis. Корисни капина - го спречува појавата на малигни тумори кај луѓето. Јагоди и малини, иако со корисни својства (богати со витамини, делува како анти-воспалителни агент), но често предизвикуваат алергии. Ако вашето дете има дијатеза, тоа е подобро да се почека до пол до две години. За спречување на алергиски реакции е добро давање на овие плодови, во мешавина со ферментирано млеко (кисело млеко, "во живо" јогурт, павлака, урда). Покрај тоа, ќе треба да изберете од овие плодови melenkie семиња. Истото може да се каже за јагоди. Ова Бери е многу корисно (висока содржина на витамин Ц, јод). Но, за жал, дури и не секој возрасен може да си дозволи доволно да се јаде јагоди - тоа е премногу алергени. Ако детето има дијатеза, во близина на една година, може да му даде една или две бобинки. Во отсуство на алергија во текот на денот може да се даде на друг, постепено зголемување на износот. Сепак opereedat јагоди (или било кој друг овошје), сепак, не е достоен за тоа.
Бобинки на пазарот често се продаваат очила. Корисни информации: колку грама разни бобинки содржани во чаша, можете да дознаете во следната табела:

Видео: Ние сме во потрага за злато! Научете Овошје Зеленчук Бобинки развој на цртан филм играчки за деца Дора на Explorer

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?Може ли да се јаде јаболка за панкреатит (воспаление на црниот дроб, со панкреасот)?
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Стари сорти јаболка корисниСтари сорти јаболка корисни
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Желе панкреатитЖеле панкреатит
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
Боровинки и јаболка спаси од дијабетесБоровинки и јаболка спаси од дијабетес
» » » Овошје и бобинки за деца