ma.gurushealth.ru

На најчесто поставуваните прашања во врска со процесот на одвикнување од ноќта хранење

На најчесто поставуваните прашања во врска со процесот на одвикнување од ноќта хранење

Еве некои прашања кои ние често може да слушнат од родителите.

П: Како да знаете колку грама мешавина на детето треба да се јаде во еден ден?


за: Постои удобен начин да се утврди ова е да се подели на тежината на детето во фунти со три. Детето треба да се јаде барем голем број на унци од четири до пет пати на ден да се добиваат на тежина нормално. (Забелешка. Доколку детето е истовремено се доени и шише хранат, овој начин на пресметка не се вклопува, бидејќи износот на млеко проголтан тоа не може да се утврди.)


Да земеме еден пример: Ерик тежи 7,5 килограми и се чуваат само за вештачко хранење. Поделба на неговата тежина од 50, ние се добие 150 g од четири до пет пати на ден, во вкупен износ од 600-750 g Така, за да се добиваат на тежина нормално бебе мора да јадат најмалку 600-750 g на смесата за 24 часа. Ако вашето дете сака да цврста храна и одбива потребни му млеко, консултирајте се со вашиот педијатар. Можеби ќе треба да се намали износот на цврста храна на детето не е заситен и јаделе распределени износ на млеко.


Повеќето педијатри се согласуваат дека тоа е мајчиното млеко или формула треба да биде главен извор на хранливи материи и цврсти комплементарни храна треба да се изврши секундарна функција за дете на возраст до 12 месеци.

П: Зарем не е полесно само да се запре текот на ноќта гасови, без постепено одвикнување?


за: На прв поглед тоа може да изгледа на тој начин навистина лесно. Сепак, ако детето е навикнат да се јаде во текот на ноќта, ќе треба да се добие оваа храна во попладневните часови, но транзицијата да се одвива постепено, така што детето не се разбуди во средината на ноќта од глад од навика.


Со користење на методот на постепено одвикнување, ќе знаете дека ако детето плаче, тоа не е од глад.


Покрај тоа, нагло повлекување ноќно хранење може да доведе до стагнација на мајчиното млеко до значително непријатност и во млечните жлезди.

Важноста на согласност акција


Тоа се случува дека детето почнува да спијат убедливо во текот на ноќта, но прв пат се уште се буди во 4 или 5 часот наутро. Родителите често бараат од нас дали е можно да го хранат во тоа време тој имаше некои спиење. Внимавајте: ако го нахрани детето разбуди пред закажаното време, а потоа нивните акции ќе предизвика грешка. Како резултат на оваа недоследност е речиси секогаш иста: .. закажани за 04:30 будење случува порано и порано, прво во 4:00, а потоа 3:30, итн Ако сте го направиле сигурни дека возраста и тежината на детето ви овозможи да се направи без ноќ хранење, па вашиот малку една сосема може да ги задоволи својата потреба за храна во текот на денот или максимум една хранење навечер пред спиење.

П: Детето конечно заспа - Како можам да го разбуди?


за: Сите сме чуле рефренот: ". Не се разбудам на спиење бебе" Зошто треба да го направи тоа - особено по работеле толку тешко да го стави? Во овој случај, тоа е оправдано, бидејќи детето достигна 5 месеци и 7,5 килограми, иако тоа не треба храна за ноќ, но се навикна на него и толку гладни од навика. Ако го разбуди првиот и се даде на дојка или шише, тогаш тој не ќе мора да се целосно да се разбудам да јадат. На овој начин можете постепено го одвикне од извалка со хранење на побарувачката. Речиси секогаш детето оди назад да спијам веднаш после јадење. Ако тој не го прави тоа, потсетете се себеси дека постепено се одвикне, односно. Д. Тој е непослушен не е точно гладни. Нека дете сам да се смири и да се дојде до него да се види од време на време.

П: Што ако возраста и тежината на моето дете овозможи да го одвикне од ноќта хранење, но едно нешто што јас би сакал да ја напушти - за секој случај?


за: Ако се чувствувате дека не сте подготвени да се откаже од храна за ноќ, но сакаат да им помогне на вашето дете да спие тесни, може да остави еден хранење. Се разбудам на бебето пред да одите во кревет, и тоа им овозможи на градите или шише. Главната работа што ќе се разбудам на бебето да се хранат, не го хранат, кога тој се буди. Инаку, тој не ќе се разбере зошто откако ќе дојде да го храни, кога тој се разбуди, и во една друга прилика тој мораше да спијат на сопствените. Вашата недоследност во постапувањето може да го одложи процесот на habituation на правилниот режим на спиење и да доведе до солзи и чувства.


П: Што ако моето дете е премногу поспан да се хранат и јаде премалку?


за: Обидете се да нежно подигнете бебето, па тоа е погодно да се храниш од градите или брадавица. Ако закажаното време на хранење, тој ќе јадат помалку поставени чекаат еден час и обидете се повторно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Детето сака да пиеДетето сака да пие
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Детски болести комплицира шише хранењеДетски болести комплицира шише хранење
Разбере шема на развојот на децатаРазбере шема на развојот на децата
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Одговори на прашања во врска со транзицијата на цврста хранаОдговори на прашања во врска со транзицијата на цврста храна
Истекувањето на мали шишиња на детето формулаИстекувањето на мали шишиња на детето формула
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
» » » На најчесто поставуваните прашања во врска со процесот на одвикнување од ноќта хранење