ma.gurushealth.ru

Сите потребни работи на вашиот неродено бебе

Сите потребни работи на вашиот неродено бебе

Што се однесува до 11-12-ти месец од животот, речиси сите деца почнам да станувам на нозе, треба да се размислува за избор на чевли за вашето дете.

На чевли треба да биде флексибилен и тенок ѓон и пета имаат солидна пета мали за да се избегне формирање на flatfoot.

Треба да се каже дека одењето бос е многу корисно за здравјето на бебето. Тоа го зајакнува имунолошкиот систем, придонесува за зацврстување и развива моториката запре. Пред да им овозможи на вашето дете да оди бос, бидете сигурни дека на површината немаше деланки, груби рабови и остри предмети за да се избегне повреда.

Да се ​​шетаат по улица за новороденче потреби jumpsuit-трансформатор (може да се одвои од топлото podstezhkoy). Тоа обично доаѓа во форма на ковертот. Кога детето ќе порасне, пликото е лесно да се трансформираат во jumpsuit со посебни ракавите и ногавиците. Понекогаш на таква прилог капа комбинезони, чизми и ракавици. Тоа треба и дома unitard, се состои од елеци, лизгачи и чорапи. При изборот, бидете сигурни дека затворач беше низ целото тело до петиците. Ова е неопходно за да се направи тоа полесно да се промени пелени без да се отстрани целата тужба како целина. И да се види дека сите рабовите на облека на вашето дете надвор, за да не се нанесе штета на кожата.

Вие сеуште може да се купи тело за топло време. Важно е дека тие не се носи над главата), и се прицврстува со копчињата од типот на блуза.

Исто така, треба плик во превозот (исто така може да се користат одделно како ќебе), во доволно количество undershirts (или тенка блуза), лизгачи, тенки чорапи и топло, 2 топли јакни, 2 тенки капа или хаубата, капа прошетки.

Преносни кошница или лулка

Шопинг, во принцип, не е неопходност. Дури и на најевтиниот со штанд е од 2500 рубли, што е прилично скапи за нешто што вашето дете ќе порасне до 6 недели. Но, ако живеете во многу голема куќа или во првите неколку недели од планирал да замине, таа може да се стави. Ако имате ограничен буџет, се обиде да позајми количка со еден пријател. Во овој случај, ќе мора да го купат само нов душек.

Лулка - помала верзија на полско креветче. Може да се користи за повеќе од кошот, но, исто така, не е толку потребно. Бидејќи сега децата се стави во кревет на грб, тесни лулка мали деца непријатно. Тие се неколку пати во текот на ноќта да се разбудам се должи на фактот дека лулка не е доволно широк и не им дозволува да се водат рацете на страна, и тие се заглавени помеѓу степени.

Ако се уште сакаш да се користи за прв пат нешто од погоре, ќе треба следните постелнина:

Видео: Потребни и бескорисни работи за деца да Missannsh / VictoriaPortfolio

 • Три дебел дното на состојба на памук. Одбери нежна и мека памучна маичка.
 • Шест мазна памук листови за превоз, кои на прв може да се користи како топ состојба, а потоа и како ѓубре на големиот кревет.
 • Четири памук ватиран ќебе за шетач.
 • Дванаесет marlevok кои што придонесуваат за врвот до лулка или кошница.

детска количка

Заспаната превоз е скапо и не е многу погодна за модерниот живот. Повеќето родители сметаат дека е полесно да се носат компактен уреди, кои сега се таму. Избор на спиење шетач, пренослив креветчето или количка за деца постари, врз основа на тоа каде живеете, а што вашиот животен стил. На пример, ако се возите во продавници со автомобил, вие не треба премногу тешки шетач, што е погодно да се подигне, бидејќи секогаш ќе мора да биде вчитан во багажникот и истовар од него. Кој е продажба на многу лесни модели на колички кои може да се прошири и на новороденчето и за кои се прикачени хаубата и крошна кои ќе ги штитат децата во ладно време.

Друг заеднички модел е - "три во едно", превоз, кој во раните денови може да се користи како носење, а потоа и како шетач. Многу добар избор ако живеете во мирна населба, и одите на шопинг пеш. Третата опција - потешките модел шетач, која исто така ги намали хоризонтално за новороденче и обично се продава со душек.

Што и да одберете, пракса виткање на инвалидска количка и да се подигне назад во продавницата за да видите колку е лесно е да го отстраните во багажникот.

Кога ќе купите една спална соба или количка или на превозникот, имајте на ум на следниве принципи:

 • Инвалидска количка мора да биде издржлив ремени кои одат во текот на рамената и половината на детето, и лесно сопирачка.
 • Бидете сигурни дека превозот има хаубата и крошна - тие ќе го заштитат детето во ладно време.
 • Сите додатоци се стекнати заедно со еден шетач - соларен крошна, прекривка за дожд, постилка перница нога која го поддржува главата и трупот или торба за купување. Колички доаѓаат во сите облици и големини, и ако чекате додека соодветните сезона, тогаш не може да се најде нешто погоден за вашиот модел.
 • Се тркалаат на шетач во продавницата за да се види дали сте удобно висина рачка. Погледнете како погодно за патување надвор од вратата и да се сврти на аголот.

автомобили Сеат

Да се ​​донесе на бебето дома од болница, ќе ви треба автомобил седиште. Медицинска сестра често ја придружува родителите на автомобилот и да се провери дека сè беше во ред при напуштање на мајката и детето. столче на детето мора да се користи дури и на кратки патувања. Никогаш нема да биде во искушение да го задржи детето во патот на рацете, бидејќи во случај на судир или ненадејно сопирање, не може да се одржи. седиште на автомобилот не треба да се стави во совозачкото седиште, ако автомобилот има воздушни перничиња. Во принцип, изберете најдоброто што можете да си ги дозволат, и бидете сигурни дека моделот мора да биде придружено со јасни инструкции за инсталација.

Што друго да се обрне внимание?

 • Препорачливо е да се столот со големи странични крилца, кој му дава поголема заштита за време на страничен удар.
 • Ремени кои се лесно да се влече на столот беше полесно да се вклопат на детето облека.
 • Токи треба лесно да се залепи и откопчал, но не толку многу што тие би можеле да откопчавам детето.
 • Во присуство на опционална додатоци - потпирачи за глава или една алтернативна капакот.

бебе бања

Ова е уште еден изборен предмет. Како преносни количка, мали деца када брзо да прерасне. Новороденче можат да пливаат во базен или во голема када со користење на седиште бања специјално дизајниран за деца. Тие даваат на децата можност да легне, да го држи под мал агол, а мајка - да се мијат на бебето со двете раце.

Ако се чувствуваат удобно со користење на бања посебен детски. Јас препорачувам да се избере модел кој е во прилог на голем бања. Полесно да се ангажираат и да се излее, за разлика од вообичаените бебе бања. Друга опција - бања, кој е поставен на маса се менува. Тие се чини дека ми е многу непријатно, бидејќи подигање на дете, ќе мора да се обиде да се стави на насловната страница, која, исто така, служи како маса себе, а потоа може да се стави на бебето да се избрише и да го носат. Покрај тоа, тие се многу тешко да се празни. Обично треба да се постават на подот сите кои се чуваат под маса. Исто така, како бања / менување на маси се скапи, а јас не би ги советуваат да се купи.

менување на маса

Јас препорачувам да се купи две бебе менување на маса. Одбери перат пластика со црна крилни позиции. Во раните денови тоа е подобро да се стави на врвот на крпа, бидејќи малите деца непријатно кога ќе се стави на нешто студено.

бебе монитори

Ова е важен елемент, па затоа е подобро да не се спаси. Постојат два главни типа на такви уреди - фиксни и безжични. Ви препорачувам да се обрне внимание на модели на безжични, бидејќи. со нив ќе можат слободно да шетаат низ сите соби, вклучувајќи бањата, каде што само треба никаде да се поврзете на стационарни модел.

Избор бебе монитори, да ги задржи предвид следново:

 • Она што е важно не е само звук, но, исто така, видео, за да бидат во можност да го набљудуваат дете, дури и кога исклучен.
 • Изберете модел со два канали, така што ќе може да се префрлате помеѓу нив ако бучавата ќе започне.
 • Модел на батеријата е поскапо, но со долготрајната употреба што ќе заштедите на батерии.
 • Уредот мора да има индикатор за нивото на полнење и надвор од опсегот.

прашка

Некои родители сакаат на овој метод на патуваат со деца. Јас не го користат - тоа е тешко да се носат бебе за долго време во овој начин. Покрај тоа, многу млади деца обично се заспие веднаш штом ќе ги притиснете на неговите гради, кои отворено спротивно на задача на мојот режим - децата беа будни во одредени периоди од денот и апсорбира правото на здружување за независна спиење. Но, мислам дека кога децата ќе пораснат, краци се многу удобно, особено кога детето е веќе толку стар да го носат со кои се соочува напред.

Видео: 10 кул работи на ALIEXPRESS

Ако мислите дека прашка е корисно за вас, да го одберете, Ве молиме обрнете внимание на следново:

 • Во прашка мора да има осигурувачи дека не случајно се олабави.
 • Тој мора да се задржи добрата главата и вратот на детето. Некои модели имаат откопчал перница, која обезбедува дополнителна поддршка за многу мали деца.
 • Тоа треба да биде можно да се стави на детето за неа и да се соочи и да ја менува висината на седиштето.
 • Ремен мора да се направи на силна, добро перат ткаенини со меки удобно ремени.
 • Силно ве советуваме да се обиде да прашка во продавница, па дури и се стави во своето дете - една големина не одговара на сите!

бебе стол

Многу родители во попладневните часови се стави на детето во седиштето во автомобилот, но ако вашиот буџет дозволува, да добијат неколку столчиња за деца - така да не мора да носат еден стол од соба в соба.

Детски столици може да биде од различни видови. Некои -Hard, ќе ви овозможи да се промени позицијата на седиштето, и на база на која може да се одржи, и може да се конвертира во стол-лулка. Друг поглед - т.н. пролет столици. Тие се лесни рамка, Мека и пролет, кога бебето се движи. Сфатив дека децата постари од два месеци на нивната љубов, но во многу деца се предизвикува чувство на несигурност. Во секој случај, без оглед стол и да изберат, бидете сигурни дека детето е безбедно прицврстени и не остави без надзор. Исто така, секогаш се стави на детето на столот на подот, не го остави на маса, на пример, бидејќи на движењата на бебето стол може да слајд надвор од работ.

Дополнителни препораки:

 • Рамката и основа мора да биде цврст и сигурен безбедносен ремен.
 • Одбери стол, кој капак може лесно да се отстрани и да се испере.
 • За многу мали деца купи перница под главата.

јава сала

Некои педијатри се playpens неодобрување, верувајќи дека тие се ограничи природна потреба на детето да се истражуваат светот околу нас. Верувам дека децата навистина не треба да се остави за долго време во арената, но тие можат да се осигури безбедноста на вашето дете додека сте готвење вечера или да одговорите на повикот. Ако планирате да го користите арената, Ви препорачувам да го научи детето од рана возраст. Како арена може да се користи и на трасата, но ако имате место, јас би ве советуваме да се земе на дрво, која е поголема во големина, и во која детето може да се нагоре и се движат. Без оглед на арената сакате, ставете ја подалеку од извори на опасност - радијатори, завеси, електрични жици. Никогаш не се откажам играчки во playpen со јаже, така што тие може да стане смртоносна ако детето го збунат.

Што треба да барате при купување арена:

 • На подот мора да се фиксни, така што детето не беше преместена.
 • Не треба да има остри метални шарки или брави, од кои детето може да се повредите.
 • Ако изберете мрежа playpen или креветчето патот, бидете сигурни дека мрежата е доволно силна за да- дете туркање преку неа играчки, не се доволно голема дупка, која може да се залепи раката.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сите времето запира за моментСите времето запира за момент
Прстите на рацете и нозете на новороденчеПрстите на рацете и нозете на новороденче
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
16 Недели од бременоста, што се случува?16 Недели од бременоста, што се случува?
Како да се избере ортопедски чевли за децата. На повеќето познати руски брендови за производство на…Како да се избере ортопедски чевли за децата. На повеќето познати руски брендови за производство на…
Дома детето самДома детето сам
Мираз детеМираз дете
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
Моторна активност на дете до една годинаМоторна активност на дете до една година
» » » Сите потребни работи на вашиот неродено бебе