ma.gurushealth.ru

Бебе облека за перење

бебе облека за перење

Трошење на детски алишта многу време и пари, не треба да се жалам сили и да се грижи за него.

Бидејќи децата брзо растат надвор од облека, со правилно миење тоа е сосема можно да се спаси за иднината на брат или сестра.
Следниве совети ќе ви помогнат да се задржи облека за деца во совршена состојба.

  • Долна облека кога за перење треба да се подредени по боја.
  • Постелнина, газа и елечиња треба да се перат на високи температури да се ослободи од бактерии, кои се собрани во дамки од млеко, и од Мите куќата прашина, која во многу мали деца може да предизвика алергии.
  • Вчитај ја машината за перење не подолго од две третини на добро да се мијат облека.
  • Дамки треба да се третира пред перењето.


Белата: 60-90 ° C
Ако има дамки, облека треба да се натопени во текот на ноќта во ладна решение, а потоа се мијат на 60 ° C. Сите ткаенина мора да биде 100% памук. Елечиња и крпи со боја на границата за да се провери стабилноста на боја, првите неколку пати да се мие одделно. Листови, газа, кошули, елечиња, чорапи и бели ноќно костуми и јакни, исто така, може да се пере на 60 °, ако тие не се многу валкани. Ако не се впие или тие се многу валкани, тие треба да се перат на 90 °. Бања и машина крпи треба да се мијат и сушат заедно, но одвоено од другите работи кои треба да се избегне пелети.


Светли бои: 40 ° C
Секојдневен облека, како по правило, прилично лесно се перат во режим на волна или чувствителни. Ако има дамки, нешта прво потоната во текот на ноќта во ладна вода и Napisan и да се исплакнат пред перење.


Темни бои: 30 ° C или рачно перење
Сите темни нешта што треба да се перат одвоено од светлина, дури и ако тие не се фрли. Ако го миете работи заедно, сите бело платно ќе биде нанос. Ако има дамки, нешта прво потоната во текот на ноќта во ладна вода и детергент.

Видео: перење бебе облека. Како и што се мие на новороденче работа. Дали треба да ги испегла на децата облека?!


Волна и деликатни ткаенини: рачно перење
Дури и ако на етикетата содржи "машина за миење", тоа е подобро да се мие на овие елементи со рака со многу мала количина на бебето во прав детергент во млака вода. Кога ќе се мијат и исплакнете предмети на деликатни ткаенини, тие треба малку пресување, но во никој случај не се искривуваат, се свитка и да се откажам да се исуши. Темелно исплакнете работи во ладна вода, нежно се притисне од вишокот на вода и се тркалаат нив во чиста, сува бела крпа, оставајќи неколку часа. Потоа внимателно се шират и оставете да се исуши или на рамна површина или обесени на фен.


Употребата на машината за сушење
Крпи, елечиња, постелнина со еластична бенд и ќебиња може да се сушат во машина за сушење. Мазна памук листови е најдобро природно да се исуши и да ја задржите малку влажна, за да ги направи полесно да железо. Не се исуши со крпи и други работи, бидејќи тоа доведува до појава на пелети. Што е можно побрзо да се излезе на фен и свиткајте ги работите што не се двоумеше. Бидете сигурни дека за вентилација на целата облека.

Видео: детски работи. Перење облека за деца


Кадифе и темни ткаенини
За да се избегне бледнее и обновување, работи на овие материјали треба да се сушат на студено циклус на не повеќе од 15 минути. Потоа се исправи работите и оставете да се исуши на закачалка - ја елиминира потребата за пеглање.

камериер
Листови и duvet покрива за најдобри резултати треба да се пеглаат малку влажна. Светли ткаенини може да се пеглаат со овлажнител, и темно - во внатрешноста, многу жешко железо. Трикотажа пеглаат преку cheesecloth. Бидете сигурни дека сите етикети се добро измазнуваат.

Чистење бебе облека


При купувањето дефинитивно треба да се разгледа дали ставката да се избрише. Бидете сигурни да се погледне на етикети не само во потрага по информации за големината, но исто така и инструкции за заштита на овие облека. Ако само не се добие задоволство од помислата за перење од страна на голем број на облека за деца и честа замена на оние со кои е тешко да се справат со тоа, ние Ви препорачуваме да се разгледа сериозно wearability и машина за можностите на нешта што може да се купи, особено на дневен детски работи - тело, pizhamok и лизгачи.
Миење. Бидејќи новороденчиња имаат тенденција да се деликатни кожата (а од вас не знаат како да се справи со работите пред тие да ја погоди продавницата полиците), потребно е да се мијат сите облека купени пред неговата употреба. Исклучок може да биде outerwear, како што палта и јакни, кои не се толку тесно во контакт со кожата (и тие обично не се толку лесно да се мијат и се суши). Како корисни совети, ја разгледуваат можноста за поставување на мали предмети, како чорапи, во кеса за перење и не заборавајте да се зацврсти на Velcro на сите алишта (особено, на лигавче), за да не се расипе друга облека.
Детергенти. Постои заедничка препорака бебе облека треба да се перат одвоено, со помош на специјални "децата" прав, кои, веројатно, помалку депонирани на ткиво, а со тоа и се со помала веројатност да предизвика иритација на кожата. Во реалноста, ние откривме дека многу, ако не повеќето родители едноставно измијте бебе облека со облека на другите членови на семејството без никакви проблеми. Во овој поглед, подобро да се обрне внимание на фактот дека прашок за перење на генерално не се измијат заштита од pizhamok палење и сапун и исплакнете може. Информациите се како што следува: можете да изберете детергент за перење како и ние - се купи еден кој мириса добро и мие далеку нечистотија, и за помек "децата" прав изгледа (или Хипоалергично / мирис бесплатно "возрасни" прав) само во оние случаи, ако вашето дете има барем некои знаци на иритација на кожата.
Дамка отстранување. Најдобар начин да се справи со дамки од мајчиното млеко, детето формула, регургитација или измет - е да се обиде да ги избришат или исперам прашање што е можно побрзо, додека дамките релативно свежи. Ние сме свесни дека тоа е полесно да се каже отколку да се направи, особено кога во средината на пелена промени или хранење, ќе најдете место на облека, која се појави во себе и се протега долга лента. Но, сепак може да се отстрани барем дел од своето детство крпа или крпа натопена во вода и детергент. Ќе ми биде драго што го направив! тоа. Ние исто така нудиме да се стави во близина на машината за перење добра отстранувач на дамки и да се најде место да се впие извалкани облека или облека во дамки.

Видео: Детски перење "Јас сум роден". Перење облека за деца

Младите мајки не носат свилени

Па, можеби некои од нив се, но како за нас, ние претпочитаат карирани (фланелен пижами, да биде прецизна), џемпери, и други практични, удобен, лесно да се мијат, не бара пеглање или суви алишта чистење за неколку месеци по раѓањето нашите деца. Ние се комбинираат нашите сопствени предлози за брз преглед на вашиот нов "родител" на облека што ќе се носи од најуспешните.

Видео: Гел за миење на било облека, па дури и на децата. Течен сапун за сите прилики


Се облекуваат на вашето дете. Особено во време кога ќе поминуваат поголемиот дел од вашето будење часа (и nebodrstvovaniya), во потрага по нивното новороденче, ние силно препорачуваме да изберете мека, удобно облека наместо ryushechek и моден дизајн. Кога ќе го направите вашиот избор, не заборавајте за осветлување, кој се наоѓа во повеќето несоодветни места, токи, копчиња и било кој друг прибор за облека за возрасни, што може да резултира со гребнатини, пробивајте или иритираат вашето дете. И се сеќавам, ако не сакаат да се трошат премногу време, внимание и пари за одржување на свој облека чист и слободен од дамки, ви препорачуваме да додадете облека со назнака "перат и сушара суво" во вашата гардероба.


Лесен пристап. Ова е особено точно за младите мајки кои дојат. Без разлика дали ќе изберете специјално дизајнирани (и соодветните цена) "облека" за хранење или едноставни слободни кошула седница и соодветен градник, тоа зависи од вас, но вие може да ги задржи залог на победа-победа, што ќе се чувствуваат многу подобро во својата нова улога, ако Вие нема да бидете во исто време да се справи со нивната гардероба.


погодност. Ние не може да им помогне, но велат, треба да биде удобно. Сега не е време да се грижите за кожата тесни панталони и тесни фармерки со патент ако ги заостри конци или еластични ленти на половината да се чувствувате подобро.


Сопствен стил. Еден последниот совет: Не трошете време и напор во изборот на облека повеќе отколку што треба да се чувствуваат подобро. Некои од нас само се чувствувам многу добро, бидејќи на фактот дека ние сме во нова состојба на мајчинството, дури и ако ние одиме на првите неколку недели од "конска опашка", наместо на домот, фризури, облечен во џемпер и маичка. Други, како што дознавме, тие се чувствуваат исфрлени од животот тие се користат да се води, и толку е поголема веројатноста дека тие нема да се справат со предизвиците на новата држава на мајчинството, ако тие не се застане и да не се доведе во ред ", како излез." Во секој случај, носат она што работи добро за вас!


во нане состојба
Ние ви кажал дека е добра идеја - да се мијат детски алишта пред употреба, но да се истакне еден збор на претпазливост. Наместо да ги пере алиштата пред употреба (како што многу родители се направи дури и пред нивните деца се родени), ви препорачуваме да се мијат неколку работи и да ја напушти етикети од друга страна, додека не сте подготвени да се стави во промет. Со внесување навика, како и одржување на сите проверки на детска облека во такво место, тоа ќе биде полесно да се вратат овие работи, ако тие ви кажам зошто е потребно нешто. Верувајте ни, кога ќе ви кажам дека, можеби, не постојат родители кои не би бил загрижен бидејќи многу работи кои се заглавени во детската кабинет, кои не беа дури и еднаш носеше. Дури и ако не можат да се вратат или размена на облека во продавницата каде што сте го купиле, неискористени предмети со neotorvannymi етикети имаат многу повисока цена во продавниците комисија или, ако ги сакате на некој да го продаде, или кога ќе ги даде во добротворни цели, или - ако смеам да ние го (последното нешто што сакаме да го признаат тоа, знаејќи како јавноста се однесува на тоа) се каже - ако сте во искушение од идејата да ги peredarit на некого.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Presterilizing обработка, како и методите и средствата начини на стерилизација на производиPresterilizing обработка, како и методите и средствата начини на стерилизација на производи
ШугаШуга
Деца носат "почетокот". Совети за избор на бебе облекаДеца носат "почетокот". Совети за избор на бебе облека
Прва помош и постапката за следење на децата со шугаПрва помош и постапката за следење на децата со шуга
Pediculosis кај децата, третман, причините, симптомитеPediculosis кај децата, третман, причините, симптомите
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
Шуга е заразна паразитска болест кај човекот се карактеризира со чешање на ноќта) гребење,…Шуга е заразна паразитска болест кај човекот се карактеризира со чешање на ноќта) гребење,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
На првите недели од животот на дететоНа првите недели од животот на детето
» » » Бебе облека за перење