ma.gurushealth.ru

Референци за мајката и бебето

Референци за мајката и бебето

Корисни набавка:

  • нега на кожата производи. Купување "Purelan" ( "Rigeap") - е чист ланолин, продадени од Medela. Тој ќе ви помогне за да се избегне испукани брадавиците или испукани брадавиците за да се заштитат веќе на почетокот на хранење. Тоа не треба да се отстрани пред доењето. Се разбира, да се грижи за брадавиците, можете да го користите бадемово масло или креми специјално дизајниран за оваа намена. Но, овој производ е ништо друго туку природни масти, за разлика од креми, и тоа ефикасно растително масло. Вие исто така може да го користат за да се заштити сува кожа (chapped усните, лактите). Тој ќе се создаде потребните бариера - заштита од влага, ако вашето бебе ќе биде црвенило во пределот на гениталиите. Може да се "печат" се сечат (Сепак, ако се валкани нешто, тоа е тешко да се правилно чист. Секогаш по примената на тоа да на брадавица, користење влошки за доилки за градник, и ако условите дозволуваат, оставете го на градите "здив".), Но на пример, миење на садови. Ако не постои "специјални" инструкции, тоа не е потребно да се применат талк во прав или крем под пелена. Тоа е подобро да купите "Desitin" (или слични производи) - маст за борба против "пелена осип" - периодично се појави иритација дури и кај деца кои не се облечени во пелени.
    Исто така ќе треба бебе крем. Овде препораки за избор никој не може, по потреба, "индивидуална избор". Можеби "како" крем, кој се користи дури и на мајка ти за вас, можеби би сакале да "новина". Обиди се со различни.

За капење на бебето е подобро да се користи храна морска сол и билки, полесно да се филтрира пакети (на пример, серија, нане, камилица, невен, жалфија, даб кората) од средствата "на тегли."


  • За еднократна употреба пелени. Тие ќе се олесни вашиот живот, се додека не "проветрување" задник бебе помеѓу менувањето на пелените, масажа кога ќе се промени облека бебе.
  • Влажни марамчиња. Одбери без мирис и во пластична кутија. Вкус не може да се допаѓаат на вашето дете. И надвор од кутијата-дистрибутер лесно да се добие салфетки со една рака. `Употребата на овие салфетки - најлесен начин да се" избрише "со мекониум свештеници бебе (тој лошо мијат надвор со вода).
  • Бебе bodysuit. Оваа маица и гаќи, зашиени заедно. Изберете како тело во кое портата - "брод" со преклопуваат едни со други на рамениците назад и градите. Во такви odezhku удобно да се носат бебе во текот на летото (не е неопходно во топло време, ништо повеќе, освен чорапи) и зима (тоа е за тоа како возрасни Т-маица, а не "дува" во грбот (Т-маица може да се подигнат, а телото е фиксна на копчињата меѓу нозете ).
  • Комбинезон за мали деца. Изберете модел, кој е целосно олабави и т. Е. Крепежи наоѓа на градите и слезе на двете нозе на нозете. Комбинезони полесно да се стави на и полетување од лизгачите и блузи. Токи на нозете може да ви помогне да промени пелени, не се целосно соблекување на бебето. Сепак не е лошо да се купи за одење во ладно време костим "без нозе". Овој модел е сличен на вреќа за спиење со рачки и качулка. И покрај фактот дека тоа е полесно да се стави на и полетување од моделот "со нозете", тоа е потопло.

Купување на костим за прошетка, се обиде на "пресмета" тоа во текот на зимата, 2, ако првата зима на вашето бебе не е дури и да седат. Висока костим одлука нема да биде пречка за дете кое уште не научил да се тркалаат над или седат.


  • Nightlight. Со тоа, вие може да се види во темнината без осветлување обично е светла светилка. Во текот на ноќта, ќе треба да го нахрани бебето и промени (Обидете се да се промени пелени најмалку еднаш на секои 2 часа. И ако pokakal на дете, а потоа веднаш се менува пелената.) Пелени.
  • Еднократна гаќи. Оваа набавка е за мајките. распределба постпартална лошо задоволни со оваа содржина. Сега доста широк спектар на гаќи постпарталниот период. Тоа е најдобро да се купи во аптека еластична газа гаќи на. Тие се погодни дека добро влечење (тие се лесно да се стави на, дури и ако имате отечени или со прекумерна тежина), а во исто време тоа е добро прицврстена на телото. Тие може да се користи, а не едно време, и да се избришат (дури и во машина за перење, но дека е потребно да се користи перење кеса). Потоа, најверојатно, ќе ви треба околу 5 парчиња (ако сте во болница, а потоа во повеќето случаи нема да биде во можност да се мијат и сушат алиштата. Тоа е подобро да се има околу 5-8 од овие гаќи. Куќи може да "направи" и 3 -5.).


Постпарталниот период ќе се направи голема промена во вашиот живот.
Мора ќе се појави нов член на семејството, кој ќе им даде скоро сите вашето внимание.
Во Русија, мајки се врати во внатрешните работи само 3-5 дена по раѓањето, тоа не е потребно млеко (бебе смрди колострум речиси постојано, преземање на сите внимание на мајката во првите неколку дена по раѓањето). Овие денови се одржаа "татковината": соседи, роднини и пријатели помогна нејзината мајка со новороденчињата во домаќинството, донесе храна. Акушерка "swaddled" (Патем, традицијата на "ленени постпартална жени" не се изгубени за овој ден. Сега тоа е можно да се најде добра специјалисти, кои знаат овие техники. Исто така, многу експерти советуваат да се врзуваат сад првите неколку дена по раѓањето, со што се овозможува да "не за да ги растера" и е превенција потекло и пролапс на внатрешните органи.), правилата на нејзината мајка и бебе во билни чаеви, варен лековити чаеви искапен.
Вие исто така ќе се навикне на новите надлежности постепено.


Во првите денови по породувањето, треба комплетен одмор! Тоа е залог на физичкото здравје и успешна постнатална закрепнување. Вашето тело е многу да се промени, и остро: губење на тежината, промени во центарот на гравитацијата ...Хормоналните промени ќе имаат влијание врз мускулите, така што лесно ќе се уморни. Обидете се да се даде доволно време да се релаксира. Можете да се хранат вашето бебе легнал и доза исклучени. "Филтер" случај, во зависност од приоритетите. Стави некои задолженија. Полнење на својот сопруг. Вашето дете мора да има соодветен мајка, која не "паѓа" од замор.
Извршување на работата на куќата, кога бебето е буден. Во тоа време, можете да го носите бебето во прашка (ремен) на куќата. Исклучок е за готвење и употреба на апарати за домаќинство хемикалии.


Нормално е дека вашето расположение ќе се промени често, или нема да биде каприциозен дете помалку од кога ќе пристигне на млеко. Вашите хормони помагаат на телото да произведува млеко во исто време предизвикува емоционална нестабилност.Но, сето ова "нестабилност" ќе помине брзо. А светлината која ќе го направи животот на вашето бебе, не бледнеат.


Сега можете - мајка. Ќе се чувствувате радоста на бременоста, на радост на раѓањето, сега се чувствувам радоста на развој. Сите овие зборови не може да се пренесе. Едноставно, тоа - чудо.


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во брадавиците за време на доењетоБолки во брадавиците за време на доењето
Испукани брадавиците се формираат како резултат на тоа не е доволно добра подготовка на виме време…Испукани брадавиците се формираат како резултат на тоа не е доволно добра подготовка на виме време…
Недостаток на мајчиното млеко за време на доењетоНедостаток на мајчиното млеко за време на доењето
Нега на градитеНега на градите
Испукани брадавиците по раѓањето, причини, третман и превенцијаИспукани брадавиците по раѓањето, причини, третман и превенција
Аномалии на брадавицаАномалии на брадавица
Како да се стави на бебето на градитеКако да се стави на бебето на градите
Адаптации за исхрана на новороденчињаАдаптации за исхрана на новороденчиња
Стерилизација на бебешки шишенца и брадавицитеСтерилизација на бебешки шишенца и брадавиците
Проблеми со доењетоПроблеми со доењето
» » » Референци за мајката и бебето