ma.gurushealth.ru

Пелени за бебиња, пелени избор

Пелени за бебиња, пелени избор

Пред доаѓањето на еднократна употреба пелени пред околу триесет и пет години, единствената опција е да се користи крпа пелени се мијат и се пеглаат дома или ги користат услугите на комерцијални пелени услуги испорака дома.

Модерни еднократна употреба пелени се задоволат потребите на поголемиот дел од родителите и се одговорни за 80% или повеќе пелени во речиси сите развиени земји. Прашање тип пелена избор се соочува секоја жена, за прв пат се подготвува да стане мајка. потребно е идеален запре за еднократна употреба или крпа пелени пред доаѓањето на детето да биде во можност да акции на нив или да организира испорака. Треба да знаете дека повеќето бебиња се потребни околу десет пелени на ден.

За еднократна употреба пелени (пелени)

Денес, повеќето еднократна употреба пелени содржи внатрешен лагер во контакт со кожата на бебето и помага да се заштити од влага-целулоза со додавање на посебен кристален гел супстанција (абсорбента) - и надворешниот непропустливи слоеви. Тие можат да имаат за џвакање во половината и нозете за

спречување на проток на флуиди и разни Velcro да се олесни користењето на пелени. Со пелени стана потенки и полесни со текот на времето. подобрување на нивната способност да ги задржат влага, лесен за користење, удобно и нежно интеракција со кожата. Постојат различни големини на пелени.
Да се ​​стави на еднократна пелена, се стави на бебето на пелени откриени со одредување Velcro зад детето. На предниот дел на пелената, ќе се применуваат меѓу нозете на детето, да ја покрие со страничните делови и обезбедување на лепенка. Менување валкани пелени тресењето измет во тоалетот, но не се намали на пелени, како што може да го затне цевката. Заврши на пелени и се фрли во ѓубре.

крпа пелени

Како еднократна, еднократно пелени подобрена во текот на годините. Достапни денес во присуство на крпа пелени се различни материјали и апсорпција. Сега поранешниот еден слој памук пелени, кој склопување изменуваат во големина, соборениот две-слој правоаголни памук пелени со централната компонента или влакнести бендот. Повеќето родители им обезбедува со иглички. Така што нема да игла недоделкан безбедноста на детето, да ги задржи вашата рака помеѓу игла и телото на детето. Можете исто така да користите специјална леплива лента, како бизнис, кој се придржува на предметот. За да се спречи влажни облека и постелнина пелени може да се покрие со водоотпорен боја или обвивка. Постојат, исто така, како крпа пелени пелена и во која на надворешната обвивка се интегрирани.

Ако сакате да ги искористат предностите на услугата на сервисот за испорака на пелени дома, прашајте за опции на располагање пред да го направите вашиот избор. Идеално, таквата услуга треба да ги собереш валкани пелени и избави чиста два пати неделно. Некои услуги бараат претходно исплакнете пелени, други претпочитаат да ги земе непроменети. Ако не се најде услуга пелени испорака до вашиот дом или да одлучи да се мие на самите пелени, да ги задржи ги одвои од друга облека. Flicking измет во тоалет сад, се мијат пелени во ладна вода. Потоа за триесет минути да ги впие во раствор со благ детергент и белилото. Стискаш пелени и измијте ги со топла вода и благ детергент.

пелени

Класичен пелени не само што претставуваат вистинска еколошка катастрофа - меѓу другото, тие содржат хемиски супстанции, хартија, петрохемиски, неоргански памук, и што е најважно - токсични гел абсорбента натриум polyacrylate.

Ако може да си го дозволиме тоа, користете небелено еднократна употреба пелени. Овие пелени светло-кафеава, малку поскапи од горенаведените се произведени без штетни хемикалии и парфеми. Тие се целосно или делумно да се биоразградливи или kompostiruemy- повеќето од овие пелени, исто така, содржи натриум polyacrylate. Тие може да се купи во продавниците на органски производи, како и за сајтови кои се специјализирани во природни лекови да се грижат за своите бебиња.

Зошто не ја користите еднократно пелени?

Во изминатата година на пазарот i еднократно пелени стана многу поширок и повеќе различни. Постојат голем број на производители и разни models- како пелени може да се купат пред се преку интернет, но тие се повеќе се продаваат во продавници и органски производи. Постојат различни видови на пелени. Едноставно, готови пелени треба да носат заштитна панталони обука. Пелени на "сите во едно" треба да се промени во ист начин како и за еднократна употреба. Тие се една единица или еднократна вметнете се направени од природни материјали или полиестер произведени од vtorsyrya- како вметнете се наоѓа во внатрешноста на пелени. Пелени типот "biconstituent" се состои од панталона, надворешниот слој на кој е направен од водоотпорен материјал и внатрешниот - во микро и од класични пелена дека е залепен на внатрешноста на гаќи. Таму е исто така едноставна, пред-здипли салфетки, кои се во прилог на водоотпорен заштитен кукавици. Во зависност од производителот и моделот се со иста големина - се работи за регулација, како што детето расте - или три различни големини, наменета за деца од раѓањето до возраст кога бебе пелени се заборава. Како сврзувачки елементи се користи лепенка, копчиња или некој вид на игли. Таквите пелени се лесно да се мијат во машина за перење, повеќето, исто така може да се сушат. Тоа е зошто ќе биде со користење на едноставен збир од пелени дваесет и четири - шест пара на заштитни кукавици (ако изберете едноставна пелени). Еднократно пелени чини два до три пати поевтино отколку за еднократна употреба. Покрај тоа, тие може да се пренесе од едно дете на друг!

Природни доенчиња хигиена, или целосно отфрлање на пелени!

Природни доенчиња хигиена (ЕГН) базирани на внимателно следење на однесувањето на детето, знаци дека тој сака да се напише или какао: гримаси, солзи, анксиозност, гас. Бебето на раѓање не е podguznikov- на првиот знак на она што му е потребно да се ослободи себеси, тој се врши со мијалник, тоалет или медиокритет. Во текот на ноќта, родителите се препорачува да се приложи задникот на детето водоотпорен постелнина или лесно се перат faux крзно "Јагнето."

Овој пристап е поекономично (нема потреба да се купи пелени), покрај тоа, тоа ви овозможува да се ослободи од црвенило на задникот на детето и го научи за здравјето неколку месеци порано отколку што обично се прави.

ЕГН - многу рестриктивни метод, кој се претпоставува постојана физичка блискост на мајката и бебето. Тоа е затоа што на овие ограничувања, начинот на ЕГН, кој се практикува најчесто дома, често во комбинација со користење на еднократно или биоразградлив пелени, особено кога напуштање на куќата со бебето.

Видео: Избор пелени

Избор пелени

Во последниве години, изборот на пелени комплицирано контроверзии во врска со нивниот придонес во човечкото влијание врз животната средина, која главно се однесува за еднократна употреба пелени и проблемите со отпадот. Всушност, голем број на научни студии покажале дека постои придонес од двете за еднократна употреба и крпа пелени. Неговите компоненти се суровини и потрошувачката на енергија, загадување на воздухот и водата и отстранување на отпадот. За еднократна употреба пелени се додаваат 1-2% од комуналниот цврст отпад и перење и пеглање крпа бара дополнителна енергија и вода се зголемува потрошувачката и загадувањето на воздухот и водата. Тешко е да се одлучи што е уште поважно - на проблемот со цврстиот отпад, или дополнителна потрошувачка на енергија и загадувањето на воздухот и водата. На крајот, во секој случај, родителите, врз основа на нивните интереси и потреби, да одлучи каков вид на пелени за да изберете од.

Трошоците за еднократна употреба пелени во супермаркет или попуст клуб и крпа пелени во сервисот за испорака во куќата за истото. Перење пелени дома ви овозможува да се заштедат пари, но мислам дека е достоен за нив да го поминуваат своето време и напор.

Исто така треба да се земе во предвид голем број на аспекти поврзани со здравјето. Премногу влажна кожата и контакт со урина и измет може да предизвика пелена осип. Крпа пелени не се заштити кожата од влага, како ефикасно како еднократна, така што тие се особено важно да се промени веднаш штом ќе се влажни или валкани. Давајќи им предност на крпа пелени, сметаат дека користење на еднократна употреба во текот на ноќта или во текот на прошетки и патувања кога честите промени на пелени е поврзано со одредени недостатоци.
Друг аспект се однесува на способноста на пелената да се спречи истекување на урина и фекалии. Тоа е особено важно за области каде надзор се врши за група на деца (како што се детски дневна болница) и каде цревни заболувања лесно се шири меѓу децата. За еднократна употреба пелени поради суперапсорбенс полимери врзуваат влага и подобро да се спречи истекување од крпа. Поради оваа причина и поради леснотијата на користење во многу детски болници инсистираат на пелени.

Факти за пелени

Веројатно, за вас не е вест дека станувањето родител, вие неминовно ќе мора да се променат многу пелени - околу 8-12 дневно, се додека не почнете да се разбере ситуацијата. Но, кој знаеше дека е уметност и наука посветена на ова? Факт е дека поголемиот дел од родителите произведуваат во просек од 6, менување на пелени на ден, а само во текот на првата година од животот на бебето се менува околу 3000 пелени. Со оглед на фактот дека не секогаш навика на садот произведува до 2 или дури 3 години (во различни земји, овие бројки се разликуваат), менување на пелени е неминовно вклучување на родителите. Треба да кажам нешто друго? Очигледно да, бидејќи не сите (т.е., речиси никој не) се раѓа со вродена вештина во потребната родителски вештини.

Trivia и пелени

Дали сте знаеле дека децата пелени не се користат во некои азиски и африкански култури? Кога на бебето се буди или родител забележува одредена итност, детето се става во специјален meste` (дури и на Буш) да пишам или измет. Иако може да се обидете да се прилагодат на оваа техника кога станува збор за сад, но ние не препорачуваме да се обидува да се имплементира во вашиот дом со вашиот нов бебе!

Спорови: еднократна крпа против

Се нови во светот на мајчинството, некои од вас не може да слушнале за тековниот спор во врска со употребата на еднократно крпа пелени за еднократна употреба или неткаен. Со користење на еднократна употреба пелени стана толку широко се користи во светот денес, поради неговата погодност, многу родители дури и не размислуваат за аплицирање за нешто друго. Претходно, во многу развиени земји, децата се завиткана во крпа пелени и пелени, но со почетокот на XXI век, околу 90% од децата "се" за еднократна употреба пелени. Иако дури и на повеќето едноставно пребарување на интернет на оваа тема покажуваат колку силно некои луѓе посветени на крпа пелени и дека дебатата продолжува, немаме намера да се кандидира во ниту една одредена насока. Наместо тоа, ние веруваме дека тоа е подобро да ви даде некои факти и практични совети во врска со ова прашање и користење на пелени секој тип. Дел од оваа информација ќе се префрли кон еднократна употреба пелени само затоа што тие се очигледно повеќе погодна за модерни родители денес.

  • За еднократна употреба. За еднократна употреба пелени добро се апсорбира влага, која може да биде и добро и лошо. Нивната употреба може да значи дека кожата на вашето бебе во помала мера во контакт со урина и измет, а во врска со ова, постои дополнителна погодност - тие треба да се промени поретко. Сепак, тоа може да биде тешко точно да се следи колку пишување на вашето дете - важна задача, особено во перинаталниот период, и кога вашето дете е болно. Некои поборници на крпа пелени инсистираат на тоа дека децата во пелени се многу поголеми шанси да се развие пелена осип, и исип (најчесто поради продолжен контакт со содржината на пелената на ретки на промени), а не да се спомене и фактот дека пелени не се биоразградлив човечки отпад и, во просек проценува дека околу 18 милијарди такви пелени годишно испуштаат во депонии. Интересно е тоа што имаше искуството на рециклирање и компостирање на користи за еднократна употреба пелени. Ние само можеме да се надеваме дека во блиска иднина тоа ќе се стави на индустриско ниво.
  • Крпа. Крпа пелени се најчесто направени од мека памучна ткаенина, и се претпоставува дека поудобно отколку за еднократна употреба. (Велиме веројатно затоа што никој од нас има лична колекција, а ние не сме сигурни што точно како поинаку може да се потврди оваа изјава!) Поддржувачите на таквите пелени, исто така, тврдат дека децата кои се завиткани во такви пелени, пет пати со помала веројатност да се развие осипот од деца во пелени. Но, за разлика од пелени, ткаенина апсорбира влага поинаку, тие мора да се замени често, и обично ги стави на врвот на водоотпорен панталони. Овие гаќи најчесто се направени од пластика, памук или Тери крпа. И бидејќи крпа пелени (и горниот гаќи) бараат чести миење или родители, или во посебни перални и тоа го користи многу вода и детергент, некои луѓе од "камп" се залага за пелени тврдат дека крпа пелени, исто така, да имаат негативно влијание врз животната средина .

Без разлика дали ќе изберете помеѓу ткаенина или еднократна употреба пелени, трендовски или конвенционален, или некоја комбинација од нив, вие и вашето дете може да имаат некоја предност за користи пелени. Некои деца се сосема удобно со широк спектар на видови и стилови, додека другите јасно преферираат само една марка. Некои бараат superpogloschaemost, додека други се доволно помалку скапи, помалку абсорбента пелени. Некои деца можат да бидат чувствителни на одредени материјали на пелени и повеќе склони кон осип, ако пелени се одреден бренд. Крајна линија: сите деца се различни, од најскапите брендови не се нужно повеќето добри, и потрага по соодветен пелени за помалку пари е јасно може да ве спаси многу пари. Затоа, не плашете се да пробате нешто ново!

Гаќи од крпа пелени за еднократна употреба пелени корисници

Иако горниот гаќи кои најчесто се користат во текот на крпа пелени, тие исто така може да помогне да се реши не премногу ретки дилема за тоа што да се прави со децата кој е течност "експлозивен" стол или дека многу пишам во текот на ноќта, што течноста тече низ дури и најпознатите добро абсорбента пелени .

Умешноста да се промени пелени

Да, верувале или не, но е уметност да се промени пелени. По сите, кој не би бил горд на способноста да го замени предметот на целта движат, спаси 5 рубли за пелени, секогаш да бидат подготвени за неочекуваното "шут", или едноставно да успее да се зацврсти на Велкро проколнати тогаш и таму, кога е потребно? Иако како родители ние се менуваат многу пелени, diapering уметност укажува на тоа дека тоа е подобро, побрзо и поевтино и со помалку нечистотија.

Velcro лепило Velcro сврзувачки елементи се против,

На одлуката за избор на бренд - не е само одлука мора да се земе кога станува збор за изборот на пелени. Сега, за еднократна употреба пелени се достапни со различни видови на патентите - велкро лепенка или во форма на леплива лента. Додека пелени со Velcro може да биде скапо, за полесно да се зацврсти, повторно, на пример, ако треба да се провери дали пелената е мокра, особено ако се промени пелени, влажни рацете со вода, лосион, вазелин или крем од осип. Покрај тоа, затворањето во форма на леплива лента може да биде цврсто се држи до себе, пред да добие шанса да го поправам во правилна позиција, а исто така може да го изгуби својот квалитет на стап, откако еднаш продолжив. Кога ќе се здобијат со добри вештини во менување пелени, обично голема разлика помеѓу Velcro и лепливи ленти, под нормални околности, не се почитува.

Големината на пелени

Точниот број може да се разликуваат во зависност од брендот, но во целина, пелени за бебиња се наменети за деца кои се под тежината на 4.500 новородени Доколку особено мали (во овој случај, можете да почнете со пелени за новороденчиња со тежина помала од 2700 грама), што можете и да најдете дека се зголеми големината на бројот на пелени 1, а брзо. Познато е дека големината 1 пелени се наменети за деца со тежина од приближно 3600 g и 6300 г, па можеби и навистина го пропушти пелени за новороденчиња.

Заштита папочната рана

До кора со новороденче папочната рана е сосема сува и не исчезне, тоа е препорачливо да го оставам отворен во воздух колку што е можно, и за ограничување на ситуација каде што ќе бидат затворени влажни пелени. Иако пелени за новороденчиња често имаат отвори за папокот, исто така можете да го користите пелени кои имаат таква дупка таму, и едноставно да се наведнуваат на горниот дел од предниот дел на пелената долу на ниво на папокот.

Видео: Мојот избор за новороденче пелени Huggies елити Мека 4-7kg

купување пелени

Купување пелени (не вклучувајќи влажни марамчиња, омекнување лосиони и креми, и многу други додатоци) - само по себе не се евтини. Пресметајте колку сето тоа ќе чини за годината што треба да се разгледа голем број на потенцијални начини на кои можете да ги зачувате во некои оддел кој продава пелени и се што е поврзано со нив.

  • Започнете мал. На проектот за купување пелени со мала количина. Вие мора да бидете сигурни дека го одбрале вистинската работа, но не заборавајте дека вашиот новороденче во наредните месеци ќе расте многу брзо. Ако во првиот сте престојуваат во поскапа бренд, се сеќавам дека, како вашето дете старее (тоа ќе биде малку помалку чувствителна кожа, помалку дијареа, и тоа ќе биде помалку веројатно да се пишува), можете да експериментирате со помалку скапи брендови.
  • Поделете и мислам. Пресметување на цената на пелени. Ова може да изгледа очигледно, но едноставно со делење на цената на пакетот пелени со бројот на пакет, можете да дознаете точната дали да купат или да се закачи рекламирање. Ќе најдете дека рекламира суперџин пакети не се секогаш најдобар купување и дека намалената цена за продажба во продавница во никој случај не се под и околу нормалата цена во друг.
  • Намалување на купони. Гледајќи низ весниците и веб-сајтови, често може да се најде доволно купони за пелени, кои ќе ви застане во добра наместо него, особено во продавници што двојно купони производители.
  • Мислам големи. Кога ќе се најде на продажба, или ако имате купони, купи повеќе пелени, да се ослободи од џогирање во текот на ноќта во погодност продавница, затоа што беше ставен крај на последните пелени. Тоа е можно да се разгледа опцијата за акции пелени едната поголема отколку што е потребно од страна на вашиот бебе сега, така да не мора да се ослободи од останатите помали пелени дека веќе не ќе биде корисно.
  • Приклучи се во клубот. Најди информации за клубот лојални клиенти. Дали знаете дека сте заинтересирани за пазарот на пелени за долго време, и ако сте само ќе се соберат на "точки" (со пакет пелени), многу компании ќе ве наградат со награди во форма на детска облека, играчки, музика и други стоки. Слично на тоа, некои синџир продавници сега се акумулира поени за купување на облека за деца и нудат купони секој пат кога ќе се постигне одредена сума (на пример, забава за 100 $ секој пат кога ќе се потроши на облека за деца 1000 рубли во продавница).
  • Проучете ги вашите опции. Размислете за користење на крпа пелени и да ги миете себе. Иако некои луѓе веруваат дека употребата на специјални перење за перење пелени може да се спореди со купување на еднократна употреба, само-перат пелени ќе ги намали нивните трошоци за речиси половина.

Јас веќе се одлучи за перат пелени, но не знам дали ова е навистина за детето.

перат пелени

Перат пелени имаат голема предност. Тие не се толку штетни за животната средина, како за еднократна употреба пелени.

Таквите пелени се заштити кожата на бебето од контакт со хемикалии, ефектот од кои не е познато до крајот.

Нивниот недостаток е тоа што тие бараат премногу проблеми, е да ги чувате користени пелени, машина и така натаму. Е., Дури и ако постои повеќе прифатлив модел.

Франција има многу малку претпријатија кои се занимаваат со собирање и обработка на перат пелени. Ние мора да се направи себе сè.

Ако не сте подготвени за тоа, барате на интернет информации за различни модели на пелени.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мокрење кај новороденчетоМокрење кај новороденчето
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Умен пелени се прашува кога своето време да се промениУмен пелени се прашува кога своето време да се промени
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Пелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомитеПелена осип во третман на деца, што да правам, причините, симптомите
Ленени и дезинфекција шишињаЛенени и дезинфекција шишиња
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
Пелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третманПелена контактен дерматитис кај деца: симптоми, причини, третман
» » » Пелени за бебиња, пелени избор