ma.gurushealth.ru

Купување на мебел и бебето додатоци

Видео: Vlog: нега на коса, бебе магазин, мебел боја

Купување на мебел и бебето додатоци

Одете на било продавница за деца - вие сте веројатно да биде поразен од страна на располагање избор на производи.

Некои од нив се само потребни, но без остатокот од повеќето нешта, и покрај нивната атрактивност, тоа е можно да се направи. Индивидуални производи не можат да бидат повикани на сите корисни. Да ви помогне да го изберете, тука е листа на есенцијални елементи, кои треба да бидат во вашето време на раѓањето.

 • Колиба, ги исполнува сите барања за безбедност. Нов јасли достапни на пазарот денес ги исполнуваат овие стандарди, но ако ви се случува да се купи една стара, бидете сигурни дека ќе ги исполни сите услови и тоа не треба да се врати назад. Ако не имаат екстра пари, може да се направи без преносни креветче: за неколку месеци, детето ќе растат надвор од неа.
 • Душек за креветчето треба да биде густа и лесно да се чисти душек прекрасен човек или капакот. Ако површината на душекот или покритие е сошиена од синтетички водоотпорен материјал, се стави на врвот на дебела ткаенина поставата, детето не е лажење на влажна од неговата пот, плунка или повраќање душекот. Душекот треба да се вклопуваат snugly на ѕидовите од креветчето, така што детето не е заглавена помеѓу него и ѕидот на креветчето.
 • Браници за колиба, не дозволуваат детето да погоди главата на барот. Браниците треба да бидат врзани на оградата од креветчето сите конци. Кога детето почнува да расте, браниците треба да се отстранат, така што тоа не е за него надвор од креветчето. Перница во креветчето за новороденче е непотребно, па дури и потенцијално опасни.
 • Постелнина, вклучувајќи водоотпорен покритие за душек со фланелен поставата (тоа бебе кулер и повеќе удобно да лежи отколку на чисто пластика или rubberized), и два идентични чаршаф. Никогаш не користете бебе перници направени од ткаенина со меки навлаки за перници, лабаво полни со пена монистра или гранули. Тие се забранети од страна на Комисијата на САД на потрошувачите за безбедност на производот се должи на 30 случаи на задушување на деца. Отстрани ги сите перници, јоргани, ватиран јоргани, ќебиња и други меки предмети. Запомнете, за дете од најбезбедните положба на спиење - на грбот.
 • Менување на маса, кој ги исполнува сите барања за безбедност. Тоа треба да се стави на тепих или поместена МАТ и ѕидот, а не прозорецот, детето падна. Во близина (но надвор од дофат на деца), место на полица или маса за пелени, пелени и други додатоци кон вас за една секунда не треба да се движат подалеку од табелата се менува за ништо.
 • Кофа за пелени дезодоранси. Чувајте кофа за пелени цврсто затворени. Ако ви се случува да се измие пелени, треба уште една кофа да води посебно пелени, извалкани во малите и во големите. Ако користите пелена перална објекти, а потоа ќе им се даде една кофа. Пелена перење услуги обично се нудат опции кои го прават користењето на крпа пелени како удобен, како за еднократна употреба. Прашајте за достапни услуги во вашата област пред да се роди бебето.
 • Голема пластична када за капење на бебиња. Алтернативно, наместо на бања, можете да го користите на кујна со мијалник, под славината за вода се потргна и машина за миење садови е исклучена (вода од машина за миење садови може да резултира со мијалник и изгори бебето). После првиот месец, таму да се искапат детето во посебен када, бидејќи на оваа возраст тој веќе може да се стигне до тапа и отворете го. Капење место секогаш мора да биде многу чиста. На термостатот на бојлер се препорачува да се инсталира на дното марка. Ова ќе биде доволно за вашите секојдневни потреби (48,9 ° С), а во исто време намалување на ризикот од случајно изгореници.


Сите во градинка треба да биде совршено чиста. Сите површини, вклучувајќи Windows и напуштени играчки треба да се чистат со влажна крпа, и измијте подни облоги. Иако мека полнети играчки животни (склопот на подароци за новороденче) изгледа прекрасно во близина на бебе, тие апсорбираат прашина и може да придонесе за назална конгестија. Од вашето дете нема наскоро да биде активно играње со нив, тие можат да бидат за некое време, се додека не порасне, да се сокрие.
и воздухот е премногу сува во градинка, вашиот педијатар може да препорача да се користи на "ладно" овлажнител (режим humectant ладна пареа) воздух. Покрај тоа, во случај на настинка ова може да помогне да се елиминира назална конгестија кај децата. Ако користите овлажнител, во согласност со упатствата Редовно го исчисти и да се излее водата. Инаку, на стагнантна вода
можат да се развијат бактерии и мувла. Пареа навлажнувачи не се препорачува поради ризик од изгореници.
Една од играчките што ќе љубов вашето дете е мобилен телефон. Изберете светло обоени (прв новороденче почнува да прави разлика црвена боја) и различни големини. Купување на мобилност, погледнете на дното на играчка да се знае како тие ќе изгледаат за детето. Избегнувајте модели кои изгледаат убаво само од страна или од горе. Тие се повеќе се пресметува за да ве задоволи, а не на бебето. На возраст од пет месеци, или веднаш штом детето е во можност да седат, мобилност треба да се отстранат, бидејќи тоа може да го повлече надолу и да се повредат.
Во градинка исто така е пожелно да се има стол-лулка, полето на музиката и плочата или магнетофон. Лулка стол дополнително смирува вашето бебе кога ќе го држат во своите раце. Ако не сте наоколу, тивка музика ќе му овозможи да се чувствуваат поудобно и помогне да спијат.
На осветлување во градинка треба да биде мека. Со почетокот на темнината, оставете го на вклучени nightlight - со нејзината светлина, ќе биде полесно да се грижи за детето. И кога детето е постаро и одеднаш се буди вклучени nightlight нема да му дозволи да се плашат. Сите светилки и жици треба да биде надвор од дофат на деца.

Видео: акушерство - преглед онлајн продавница за детски производи акушерство

Избор на мираз за новороденче


Како што се доближуваме до моментот на испораката треба да се купи мираз за новороденче - основен сет на облека и додатоци, кои имаат потреба на детето во првите недели од неговиот живот. За да започнете, ние предлагаме следнава листа на предмети:

Видео: Трговија детски производи и мебел НАШИТЕ ДЕЦА

 • 3-4 сета од лизгачи
 • 6-8 raspashonok
 • 3 плик за новороденчиња
 • 2 блузи
 • 2 бебе хаубата / шапка
 • 4 пара чорапи или Терлички
 • 4-6 пелени
 • 1 сет на децата меки усни и се соочуваат со крпи (изберете маскирани крпи)
 • 3-4 десетина пелени за новороденчиња
 • 3-4 undershirts, пелени / елеци со куките

Ако веќе имате деца, поголемиот дел од оваа група најверојатно ќе се состои од пренос на наследени работи. Ако ова е ваша прва дете, многу од овие може да се даде на своите пријатели и роднини. Подолу се неколку совети кои ќе ви помогнат со купување на исчезнатите.

 • Купи за раст. Ако сте родени нормално здраво дете, тоа е веројатно дека во рок од неколку дена, со големина на "Бебе" ќе биде премногу мал за него - ако тој го прави тоа, тој ќе биде само во право! Во текот на првиот месец од животот на бебето може дури да растат надвор од облека наменета за деца од три месеци. Неколку елементи на облека може да се купи за облекување во почетокот, но во останатиот дел од гардероба водени од страна на поголеми работи. Малку е веројатно дека вашето дете нема да пречи ако неговата облека додека тој е премногу голем.
 • Со цел да се избегне случајно палење, сите деца мора да носат оган-retardant импрегнација. Ова треба да биде наведено на етикетата. Како облека треба да се мијат со детергент, не сапун, сапун мие далеку оган-retardant импрегнација на. Кога изборот на прашок за перење прочитате информациите на етикетата на производот.
 • За промена на пелена потребни слободен пристап до перинеумот.
 • Избегнувајте облека со влечни ленти или жици и вратот компресија, рацете или нозете. Облеката не е само незгодно, но, исто така, потенцијално опасно за здравјето.
 • Прочитајте го упатството за перење алишта. Облека за деца од сите возрасти и не треба да се изгуби квалитетот при миење и не навремено.
 • Не носат чевли на новороденче. Таа не му треба до тогаш, додека не почне да се движи. Инаку, чевли, може да се спречи растот на нозете. Истото важи и во однос на чорапи и лизгачи, ако тие се премногу мали или се носи за долго време.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предмети за нега на бебеПредмети за нега на бебе
Vibrating душек за превенција на апнеа кај предвремено родени децаVibrating душек за превенција на апнеа кај предвремено родени деца
Креветче и постелнина за бебињаКреветче и постелнина за бебиња
Вистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанијаВистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанија
Ние се дојде до работаНие се дојде до работа
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Изберете добар кујнски мебелИзберете добар кујнски мебел
Каде да спијам дете до 5 годиниКаде да спијам дете до 5 години
Овдека сјај вториот бања и третиот денОвдека сјај вториот бања и третиот ден
Децата во продавницаДецата во продавница
» » » Купување на мебел и бебето додатоци