ma.gurushealth.ru

Количка за бебиња: како да се избере што да се купи

Количка за бебиња: како да се избере што да се купи

Видео: Како да се избере еден шетач за новороденче. корисни совети

Инвалидска количка, им овозможува на корисникот да се движи дете од точката А до точката Б.

За да изберете соодветен примерок, ја ценат својата сила, флексибилност, големина, тежина и цена. Почетниците корисници, се препорачува да се "тест возење" пред да го купат на инвалидска количка.

При изборот на модел, разгледајте ги следниве елементи: темперамент со 5 приврзаност поени, кошничките за купување, држачи за шишиња аспираторот од сонце, за седалото, мантил, вртливата предните тркала мулти-позиција на седење, амортизери, силна пластика тркала (или силна внатрешна цевки).

класичен шетач

 • Тркала 4 или 8
 • Животниот циклус: до максимална тежина од 18-20 кг
 • Превозот Тежина: средни до големи
 • Се добива: Да
 • Разновидност: Многу колички се компатибилни со автомобил места за новороденчиња
 • Функционалност: 2-4 положба на седиштето
 • Назначен употреба: тротоар, мазни патишта, повеќето од превлеки на просториите

шетач

Видео: Како да се избере еден шетач? Нејзините основни елементи и додатоци. Дел 1. Дознај повеќе. Јасно. -VISUAL

 • Тркала 3, 4 или 8
 • Животниот циклус: до максимална тежина од 16-20 кг
 • Превозот Тежина: средни до големи
 • Се добива: Да
 • Разновидност: Некои колички се компатибилни со автомобил места за новороденчиња
 • Функционалност: 1-2 положба на седиштето
 • Назначен употреба: тротоарот, патот, повеќето од облоги во затворен простор, патеки во парковите

Лесни шетач (трска)

 • Тркала 4 или 8
 • Животниот циклус: до максимална тежина од 13-20 кг
 • Превозот Тежина: мала
 • Се добива: Да
 • Разноврсност: нема
 • Функционалност: 1-3 положба на седиштето
 • Назначен употреба: Повеќето облоги во затворен простор и мазна тротоари

frameless шетач

 • Тркала: 4
 • Животниот циклус: до максимална тежина од 9-11 kg
 • Превозот Тежина: мала
 • Се добива: Да
 • Разновидност: дизајн инвалидска количка дозволува да ја комбинирате со автомобил места за новороденчиња
 • Функционалност: нема
 • Назначен употреба: Повеќето облоги во затворен простор и мазна тротоари

Првиот бурните дена по излегувањето од болница летале со незабележливи. И на седмиот ден од животот на бебето во текот на летото или на десеттата сезона на кул мајка, конечно, се сретнав со него на прошетка. А потоа, тука е прашањето за избор на шетач. Ако не сте го купиле, тоа ќе ви даде некои практични совети. Знам дека изборот на возило за трошките, многу родители се толку сериозно како и за купување на автомобил, па дури и хумористични броеви прицврстена на инвалидска количка. Значи, ајде да зборуваме за "Кабрио" за бебето.

Кои се шетач?

Првите месеци за одење со бебе шетач мајка треба-лулка, а потоа, со развојот на бебето - бебе шетач. И ако мајката ќе патуваат со пораснал дете, еден и пол до три години може да биде корисно шетач трска со виткање тешко, поддржан од стол.

Што треба да биде шетач?

За да шетач беше лесно да се управува, се обиде да го намали, според својата сила и раст. На пример, ако висината на рачките се регулира во инвалидска количка, тогаш тоа е многу лесен за секој член на семејството: на голем тато, мама и мало. Знам случаи кога ниска мајка раст беше да се разменат за мала превоз оригинално купен повеќе бидејќи со таков тежок нешто за неа тоа беше тешко да се справи. Што друго може да се предвиди? Ако родителите се високи и испорака се планира во текот на летото, што треба да дознаам дали се вклопуваат во неколку месеци во лулка шетач нивните големи дете во многу густа пергамент плик. Сите димензии на шетач не треба да се применуваат само за вас и вашето дете, но, исто така, за да се исполнат на тесните грла во вашиот влез, како и ширината на ходникот од станот и премин на балкон. Најтесниот лифт врата - 60 см, стандард - 63 cm .. Покрај тоа, имајте во предвид пред купување колички рампата на скалите пред и во внатрешноста на вашиот влез. Измерете го растојанието помеѓу влезот шини за избор на ширината на меѓуоскино растојание, бидејќи не сите куќи, овие параметри се стандардизирани.

И, не заборавајте да проверите дали шетач сте ја одбрале ќе се вклопат во багажникот на семеен автомобил.

Како и секој добар автомобил за инвалидска количка важно амортизација, која ќе ги заштити бебето од удари на нерамни патишта. Па се обрне внимание на фактот дека вашето возило е квалитетот пролет механизми, како и големите тркала, гумени пожелно. Надувување последната превоз мора да бидат опремени со пумпа.

За подобро ракување и маневрирање да шетач со вртливата предните тркала. Тие треба да бидат во можност да го заклучите на мајка ми тоа беше лесен, на пример, да се јавите на работ на тротоарот, и превоз не е левата страна.

За родителите, исто така е важно да се нејзината сопирачките и да се отвори капакот на моторот, како тивок како е можно, без "крцкалка". Тоа е важно да не се разбудат и да не се плашиш проблематични дете.

Хаубата обично го гледате прозорци кои мајка ми ќе види бебето, а тој - да се погледне во она што се случува наоколу. Понекогаш производители се кријат под патент во предниот дел на нето хаубата комарец, или тоа може да се купи одделно.

Размислете за ладно време од годината со дожд, снег и ветер. За да го направите ова, одберете еден шетач кој има нос има висока заштитна јака. Мајки неговиот високо пофали. И за неочекувани летен дожд обезбеди мантил - удобно транспарентен водоотпорен наметка. Патем, да го користат во топлото време, како што се силна налетите на ветрот не се достоен за тоа, бидејќи на ефектот на стаклена градина бебе може да се прегрее. Во такви случаи, заштитата е подобро да се фрли трошки за пелени хаубата колички или ќебе.

Процени дали откопчал лесно пренослив ткаенина покритие инвалидски колички за миење или чистење на нечистотија, прашина, дрво полен.

Замислете колку многу функции и алатки имаат инвалидски колички? Но, тоа не е се!

На некои модели да се зголеми производители мерките за безбедност се стави на рамка или рефлектори предните тркала - LED рефлектори плоча или во прилог на шетач беше видлив во мракот.

Производители имаат сега на пазарот инвалидска количка со способноста да се поврзете mpZ плеер, со светла, звучници со посебни филтри за деца, обвинувајќи за iPhone, подложка за нозе за постарите деца, сензорот за температура на околината, една кеса во боја на превозот, топло ракав на рачката за мајка раце наместо ракавици и така натаму. г. Постојат дури и автоматски samoraskladyvayuschayasya шетач. Производителите исто така, нудат практични опции за близнаци во комбинација и нерамна возраст децата.

Вагоните се користи во текот на топлите месеци, може да биде прозорци со мрежа во капакот на моторот за вентилација, чадор и лето вентилација дното. Колички може да се користи отстранлив штитниците за сонце или штитови. Продажба и наметка која ги штити бебе во количка од опасни УВ зраци. Внимателно да ги видиш сите карактеристики на инвалидски колички и нивната усогласеност со безбедноста, обрнувајќи особено внимание на сопирачките и сигурноста на други механизми.

важно

Не заборавајте за запирање на превозот да го стави на сопирачките, па таа не може да оди некаде валани далеку, дури и ако сте расеан дури и за polsekundochki.

Ако треба да се движи многу со шетач, превиткува и чистење на багажникот на автомобилот, проверете леснотијата на монтажа и демонтажа и тежина. Можеби ќе се одлучите да купите шетач направен од алуминиум наместо од челик легури, кој тежи малку полесно.

Советот

Многу родители како колички модел "два во еден" (carrycot и седиште единица) или дури "три во едно" (carrycot, единица на седиштето и столче). избирање на нив, ќе се спаси не само пари, туку и место во станот. Пред купување, внимателно да ги проверите квалитетот и функционалноста на секој елемент на овие проекти.

Ако grudnichok рапидно се зголемува и веќе не се вклопува во лулка, можете да го префрли на шетач. Покрај тоа, таа нужно мора да имаат дебели без доделување назад со неговите одвиваат на речиси хоризонтална положба, со полно длабоко хауба, која штити од ветер и снег, пет-точка сигурносни појаси, веројатно отстранлив браник за лесно редење во количка на детето и на студената сезона - но и плик или добар наметка на нозе.

Родителите ценат кога во количка има широка мрежа за пониски работи, и шопинг, и е важно да се направи тоа со доволен простор за премин на вашата рака со предметите во решетка. Можеме да кажеме дека ова е аналоген на багаж во автомобил. Ја видов мајка ми во мрежа е повлечен огромен износ потребен за долга прошетка на нештата, од замена карирани, бебе прашка ранец или до една интересна книга и виткање стол.

Ако не ќе се стави на инвалидска количка во соба или да го давате на балконот на станот, тоа е да се перат во секое време на тркала се валкани, може да се стави на нив отстранлив покрива.

загатката

Со врвот на перото полета три муви. Која е веројатноста дека три минути подоцна, тие се во ист авион? Вие претпоставам? Ако не, тогаш чита натаму.

Еден добро познат аксиомата дека низ три точки секогаш можеме да извлечеме авион. Затоа, три минути подоцна, а по три часа мува 100% ќе биде во иста рамнина. Тоа е причината зошто на столче или маса на три нозе стабилна од четири. За оваа аксиома чини дека три тркала колички - најстабилните. Да, во право! Но, постои еден практичен забелешката: тие губат својата основа, додека подигнување на тротоарот, каде што се сите на едно предно тркало. За да се реши овој проблем, постои трик: неопходно е да се јавите на предното тркало на платформа, а потоа во близина погон на две задните тркала на тротоарот на тротоар, а само после тоа да се качам. Искусни мајка и му рече на спротивен начин на наплата: застанам на тротоарот мора прво два задни тркала. Но, тоа не е многу удобен, на пример, преку коловозот.

Како да им овозможат на инвалидска количка внатре?

Да се ​​заштитат од регургитација во инвалидска количка, како и во креветчето, потребно е да се подигне малку крај на главата, нешто подвиткано под душек или со користење на посебен механизам, ако ги има.

Видео: Како да се избере еден шетач? - Д-р Komarovsky

Во зима, можеби ќе треба дополнителен душек ако бренд е премногу тенка.

Чудно, но во текот на летото треба МАТ или на готовиот лагер направени од природни материјали, бебето не е премногу топло, лежејќи на топла синтетички ткаенини детски колички на.

Поткуп еколошки душеци леќата и волна овци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Седишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избереСедишта безбедносното возило (седишта за безбедност на децата), како да се избере
Шетач четири тркала androx 2in1 е најдобриот избор за мене. Детска количка androx milanoШетач четири тркала androx 2in1 е најдобриот избор за мене. Детска количка androx milano
Одење ИграчкиОдење Играчки
Кобра колички на ABC дизајн. Возила за деца. Критериуми за избор на детска количка.Кобра колички на ABC дизајн. Возила за деца. Критериуми за избор на детска количка.
Вистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанијаВистински лидер Детски колички. Автомобили-водач на децата. Лидер деца Германската компанија
Интерфејс "мозок-компјутер" контролира инвалидска количка движењеИнтерфејс "мозок-компјутер" контролира инвалидска количка движење
Сите потребни работи на вашиот неродено бебеСите потребни работи на вашиот неродено бебе
Навигација на аеродромот со вашето детеНавигација на аеродромот со вашето дете
Како да се избере еден шетач. Критериуми за избор на инвалидски колички за деца. Бебе видови и…Како да се избере еден шетач. Критериуми за избор на инвалидски колички за деца. Бебе видови и…
Одиме со новороденчеОдиме со новороденче
» » » Количка за бебиња: како да се избере што да се купи