ma.gurushealth.ru

Што е подобро да се избере менување на маса

Видео: Промена на салон. Како да се избере она што и вреди за купување?

Што е подобро да се избере менување на маса

Користете секоја работна маса, на работа или за готвење, секогаш корисна кога на него многу простор за работа.

Неверојатно, ако и менување на маса за вашето дете ќе биде премногу доволно голема и широка. Ова е добро во секој поглед: Мамо удобен за носење новороденче утро тоалет и промени пелени, и за постарите дете има доволно простор за да се практикуваат масажа и гимнастика. На голема маса е од каде да се стави сите тегли-sklyanochki со деца хигиена, така што тие се секогаш при рака. Тоа може лесно да се вклопи со промена на облека и пелени, и безбедноста на високо како што е сигурен мал.

Тоа е многу важно што тоа не е само стабилна и издржливи, но, исто така, доволно висока. За време на бременоста кај жените се должи на центарот на гравитација поместување на телото се менува држење на телото - се вели дека е "горд држење бремена", пред раѓањето на ублажување на 'рскавицата и лигаментите меѓу коските на карлицата, може да го намали нивото на калциум во телото. Затоа, многу мајки кои се грижи за бебето, во непријатна позиција наведна на троседот или софа, неколку недели почнав да се жалат на болки во долниот дел на грбот од страна на постојана патека и побара да се препорача физиотерапевт. Ако, пак, младата мајка е лесен за употреба на "маса", тоа значи дека сите процедури со вашето дете ќе се врши без стрес и брзање, со задоволство. Веруваат на зборот во реалност мотото "Доста мајка - среќен бебе".

Многу родители е уште поголема удобност станица места во станот: во спалната соба до креветот на бебето, во бањата, обично на машината за перење, а некои мајки организира pelenalnik и топла кујна ако е потребно.

Објектот нема место за голема промена на табелата?

Нема проблем, можете да го користите и виткање менување на маси, од кои многу двојки како стојат и бебе бања. Во првите месеци по раѓањето на вашето бебе може да помогне и менување на одборот на колиба. Само не заборавајте да се закачите на дното ограничувања кои не дозволуваат на одборот да слајд надвор корнизи колиба. Постои дури и виткање флип ѕид менување на маса. Покрај тоа, во продавницата има широк спектар на широк спектар на фиоки, вклучувајќи капак со шарка, се користи како менување на маса. Некои од овие производители препорачуваат приложување на задниот ѕид на ѕидот на градниот кош за да се спречи тоа од ѓубрето напред кога премногу потпирање на работ на отворено маса за возрасни.

Родителите се прилагодат како pelenalnika секој дом биро: пишување, оној што се издвојува во дневната соба или кујна. На пример, јас бев удобно да се користи табела-трансформатор, или како што се нарекува, на маса-книга.

За мајки патник продавници нудат и виткање на големината на водоотпорен козметички ленени ѓубре, која може да се прошири насекаде. Но, од страна и големи, и вообичаените еднократна пелена е во можност да совршено ја играат улогата на маршираат pelenalnika за време на патување за посета или посета на клиниката заедно со бебето.

Менување на маса и осветлување

Менување на маса - главниот мајки зона работат, па затоа е многу важно што имаше многу дневна светлина. Зошто? Секој ден ќе биде многу внимателен да се погледне во сите брчки, акни, бојата на кожата и состојбата на стол со вашето бебе. Не заборавајте да се грижи за дополнителни вечер светлина. Над табелата може да се обеси на повеќето едноставно ламба-clothespin или ставете еден кат светилка до насочува светлината каде што ви треба. Кога осветлена со менување на маса, ве молиме бидете сигурни дека секоја светлина светилки, вклучувајќи таванот, не го наруши бебето и не се директно во очи.

За безбедност, важно е дека на менување на маса, креветчето и безбедна за детска облека и застана од страна на мајка ми за момент не ја напушти дете од било која возраст без надзор. Да, се разбира, детето не е дури и индексирање, но бебињата кога се менува понекогаш се направи таква драстична и хаотични некоординирани движења, особено рачките дека нивното право "го става", "кул" на површината на масата, и никогаш не се знае, можеби случајно се движат до нејзиниот раб. Тоа е опасно! Дури и повеќето внимателен мајки бебињата понекогаш паѓаат. Бидете многу внимателни и претпазливи. `

Во секој случај, не ја напушти вашето бебе без надзор на маса за промена или дури и на многу големо семејство кревет! Ако ви треба да се земе Ка-kuyu нешто или се кандидира на телефон, се стави на бебето во креветчето или одат заедно со него!

Видео: Што не е во моите гради за менување

Значи, избравме маса и разговараа за безбедност. Како да им овозможат на pelenalnik следно? Ако го користите овој како обична маса, прво мора да го стави oilskin мек душек или постелнина ткаенина: свитканите неколку пати крпа, ќебе или фланелен бебе ќебе. Таквата импровизирани ѓубре може да биде заштитена со водоотпорен пелена и ќе ја постави на врвот на веќе голем фланелен пелени за бебето топло и удобно да лежи на природен материјал. Ако го промените пелена деца често пишува и какао, па се осигура и под свештеници стави областа на хартија за еднократна употреба пелени мало дете. Тоа е многу удобен и практичен. Но, треба да знаат дека таква валкани пелени неверојатно брзо, па купи многу мала големина, за да се избегне голем отпад урнатините. Некои родители се уште се купи голема пелени и се сечат на мали плоштади, па дури и триаголници. Силно не го препорачувам, бидејќи на пелената кога сечење доволно мал за спиење, што е штетно за белите дробови и на човечкото око е хартија прашина. Ако сеуште купи пелени на големи димензии, степенот на загадување нежно тркалање-свиткување нив како да оригами пати, но така што од дете газ тие секогаш се вклопуваат само со празната страна.

Во првите неколку месеци се советуваат мајките да се приложи на маса за промена на главата анатомска перница на бебето за кои постои посебен прекин за вратот. Оваа перница, прво, да се спречи развојот на вообичаените ротација на главата на страна и зад него, и асиметријата на целото тело на детето, бидејќи на "пози мечувалец". Значи, вие не треба да се следат курсеви на терапевтска масажа со интензивна работа на корекција на мускулниот тонус бебе. Второ, како бебе перница лежи уште и не превртува масата, и затоа, тоа ретко се случува Моро рефлекс на можните по паника и солзи. Откако бебето е мирна, тој е безбеден и удобен за вас и го намалува времето за промена на бебето. Трето, висината на перница го намалува ризикот од повраќање При промена на пелена кога детето ќе се малтретирани до нозете за ракување газ. И ние веќе знаеме: Ако повторно не трошка srygnul, значи помал ризик од аспирација на опасност, и покрај тоа, не еднаш е потребно да се промени облека влажни тело и јакна, и бришам малку лицето, вратот огради, зад ушите. По повтори темелно миење и облекување - не е само стресни за децата, но исто така и на екстра времето поминато во мајка перење и пеглање на облека извалкани Malyshkova.

Еве еден жонглирам - на едноставен рампа, и многу предности во однос на здравствената заштита, па дури и да заштедите пари во текот на терапевтска масажа!

Бебе на маса промена често е гола, па затоа е неопходно да се почитуваат строгите хигиена. Сите валкани пелени, извалкани памук влошки и салфетки треба веднаш да се фрли во ѓубре стои под маса или само во една кеса за ѓубре. Многу пофалби родители и посебен отпад топлина дискови, која може да биде компактен и херметички се соберат валкани пелени. Таквите дискови мириса и го инхибираат растот на бактериите не се донесени. Ергономски стави урната на десната страна на масата на промена, ако сте во право раце.

Видео: Промена на салон. Како да се избере?!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Природната селекција кај новороденчињатаПриродната селекција кај новороденчињата
За еднократна употреба пелени за новороденчињаЗа еднократна употреба пелени за новороденчиња
Предмети за нега на бебеПредмети за нега на бебе
Колку треба детето да се напишеКолку треба детето да се напише
МокрењеМокрење
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Ние се дојде до работаНие се дојде до работа
Подготовка на другите деца до појава на бебетоПодготовка на другите деца до појава на бебето
Менување на пелени, како да се промени пелени новороденчеМенување на пелени, како да се промени пелени новороденче
Мираз детеМираз дете
» » » Што е подобро да се избере менување на маса