ma.gurushealth.ru

Креветче и постелнина за бебиња

Видео: Како да се шие на состојба бебе кревет со ластик - MC / Како да се шие бебе лист со ластик - DIY

Креветче и постелнина за бебиња

Креветчето е најважниот објект на градинката.

Тоа треба да се наоѓа во безбедна, удобен и лесно достапно место (по тој редослед).

Видео: Како да се направи бебе постелнина. видео №12

безбедност. Креветчето треба да се инсталира, подалеку од прозорците воздух греалки / клима уреди, греалки, или слободни виси на тешки предмети, како што се корнизи, слики во рамки и светлина тела. Тоа мора да застане на мек тепих или дебели декоративни килим.

достапност. Идеално, креветот треба да биде видлива од вратата во собата, така што корисниците можат лесно да ги пратите на статусот на детето.

Видео: Како можам да се шие комплет во колиба. duvet Корица

Колиба, по можност од лакирано дрво. Тоа е на повеќето еколошки тип на материјал кој нема да предизвика штета на здравјето на детето. Некои современи родители го користат само како playpen за бебето, бидејќи тие веруваат дека да спие одвоено од неговата мајка - многу на стрес за детето.

Отстранување на еден од страничните ѕидови, тоа е можно да се движат нагоре на креветчето во близина на големото семејство кревет. Таа е погодна за оние мајки кои често стојат во текот на ноќта да се хранат бебето. Во овој случај, тоа е буквално на дофат на раката на дофат, има смирувачки ефект на непослушен деца. Покрај тоа, вие не мора да се грижите дека детето некаде слајд, upolzet или паѓа (како, на пример, на превозот).

Дрвена колиба помалку болни од метал. Ако креветот не е лакирани и обоени, а потоа побара потврда на продавачот хигиена за производите и на сертификатот sootvetstviya.V нив мора да биде наведен вид на боја и нејзините компоненти. Факт е дека треба да има водство меѓу компоненти - Тоа е исклучително токсичен, особено за телото на детето. Проверете како стабилна кревет. Ако таа е во можност да шаване, тогаш во исто време и мора да бидат добро фиксен. Блокирај го ова креветчето треба веднаш, штом ќе почне на детето да се движат активно, па тоа не го превртел со него. Зголемување на длабочината на дното на функцијата е исто така многу корисен, како што детето расте можете да се прилагоди на висината на нишанот.

барови колиба Manege во страна огради мора да бидат одделени една од друга со не повеќе од 6 см. Ова е неопходно со цел да се избегне притискане на детето помеѓу нив.

Сите јасли се поделени во 4 вида: класичните модели, трансформатори, лулка и виткање опции. Споменавме порано класичен креветчето-playpens се наменети за деца од раѓање до 3 години. Тие доаѓаат на нозете, со тркала и тркачи за нишање (лулка функција). Последните два модели мора да биде одржлив на сопирачките (затворач) за да се избегне повреда. Креветче трансформатор дополнително има полици за детска облека, минијатурни салон или менување на маса. Штом бебе старее, браници во јасли се отстранети, и ја претвора во кочии longue или обичен колиба. Лулка наменета за деца на возраст од 1 година. нивното име се однесува на мали и со ограничени функции. Виткање колиба се преносни кревет, виткање почесто врз основа на маса-книга. Како што се преклопени, спакувани во посебна ќесичка. Дизајнирано виткање колиба за деца од раѓање до 4 години и се користат во текот на трансфери.

Домашниот мебел компании произведуваат колиба по можност со димензии од 120 на 60 см, на европските компании не се придржуваат до овој стандард.

Постелнина за бебе

Не заборавајте на постелнина за детето (душек, ќебе, чаршаф, водоотпорен пелена или мат, ќебе, доколку е потребно, крошна со држач и браници). Душек за новороденче треба да одговара на големината на креветчето (дозволена клиренс на не повеќе од 4 см). Кутии е подобро да се избере од кокос, како што е Хипоалергично. Ќебето исто така мора да биде еколошки. новороденчињата перница не е потребно. Поголемиот дел од рускиот педијатри го препорачуваме поблиску до 2 години на детето. Duvet покритие може да биде стандард, но подобро да се земе чаршаф со еластична бенд на крајот таа беше ставен на душек како покритие.

При купувањето на готови комплети на бебе постелнина да се избегнат непотребни панделки, лакови и набран. Тие нема да се меша со вашето дете и изгледа грдо по неколку мие. Истото важи и за canopies, каде собира прашина. Во екстремен случај, на пример, кога надземни светлина во собата спречува детето и без крошна не може да го направи, тоа треба да биде едноставен од светлина памучна ткаенина, која е лесно да се мијат и железо. Истото може да се каже и за текстилната движат колиба. Тие не треба да попречуваат пристапот на кислород дете. Хигиенски предмети од безбедни материјали, се осигура здравјето на вашето бебе и развој на спиење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Одвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопственитеОдвикнување од спиење здруженија кои се мешаат со детето да се смири на сопствените
Ние се дојде до работаНие се дојде до работа
Што ќе ви треба за вашето бебеШто ќе ви треба за вашето бебе
Што ми е потребно да спие детеШто ми е потребно да спие дете
Каде да спијам дете до 5 годиниКаде да спијам дете до 5 години
Детето често се буди секоја вечерДетето често се буди секоја вечер
Каде новороденче да спиеш?Каде новороденче да спиеш?
Заспаната новороденче областЗаспаната новороденче област
Како да се учат на вашето бебе да заспие на сопственитеКако да се учат на вашето бебе да заспие на сопствените
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
» » » Креветче и постелнина за бебиња