ma.gurushealth.ru

Што ќе ви треба за вашето бебе

Видео: Што треба да се купи новороденче? | Семејството е ..

Што ќе ви треба за вашето бебе

layette

Видео: Што треба да се стави на местото на садење (природни нега на бебето)

Мираз бебето е од големо значење, и оди на купување на многу време и пари. Но вредноста на мираз треба да биде пропорционален со економските можности на семејството. Дауер затоа што не само што може да се купи, тоа може да се направи дома, шие, вратоврска.

Видео: Што треба бебиња во првите 3 месеци. Она што е корисно за нас?


Потребни работи за мираз (миење сè пред употреба)

 • Четири десетина пелени.
 • Пет или шест raspashonok.
 • Еден ќебе во случај на студено време.
 • Две лесни памук ќебе.
 • Пелени (многу на различни тежината на детето).
 • Ако сакате да користите крпа пелени, изберете оние кои се абсорбента, лесно да се мијат и се суши брзо, како што газа. Намалување на газа плоштадите на 80 x 80 x 1 cm или 1 m.


За капење и исхрана

 • Бања или слив, направени од пластика или емајлирани метал.
 • Три или четири меки листови бања.
 • Една или две големи крпи. Тие можат да бидат преземени од предмети за домаќинството, но не заборавајте да се мие, како и бебе облека.
 • Сапун - благ, без козметички нечистотии.
 • А мала количина на алкохол, или јод zelenki за обработка на папочната рана.
 • Четка и чешел.
 • Волна или памук брисеви.
 • Шишиња (шест) од пластика или стакло, вода, вештачко хранење или мајчиното млеко.
 • Стерилизирање опрема, кога ги хранат од шише. (И на машина за миење садови може да оди во некои случаи).


Други потребни мали нешта кои се важни:

 • брадавици;
 • мирен ноќ светлина;
 • мали ножици криви (Предлог: сече ноктите на бебето кога спие);
 • Термометар (различни видови);
 • столче (внимателно да се провери дали е во согласност со стандардите за безбедност).

Опрема за детски соби


Мебел и кревет се за бебето опрема. При изборот на таква опрема мора да се земе во предвид особеностите на семејниот живот. Трошоците, простор, како и планови за мебел - сите влијаат на вашиот избор. Но, тоа е потребно да се продолжи од суштинско значење: едноставност, безбедност и удобност при чистење.


Бебе соба. Тоа е најпосакувана дека бебето имаше своја соба. Ако ова не е можно, треба да се избере на тивко место за него, каде што е лесно да се дише, но не и нацрти.


кревет. Тоа може да биде во форма на лулка, кутија, кошница или колиба. Но, по два или три месеци, бебето може да се развие својот зачеток, толку многу мајки сакаат да го користат од самиот почеток колиба. Дозволете ни да се претпостави за првите месеци сеуште одлучи да се направи една кутија или корпа, а потоа тие треба да застане на голот, здрав маса, а не на подот. Ако користите креветчето, тоа ќе послужи детето за неколку години. Нејзините страни треба да бидат високи и лифтинг, и бар доста блиску до едни со други, така што детето не може да ги истурка главата. (Препорачливо е дека тие се распоредени не повеќе од 6-8 cm од едни на други). Ако креветчето е насликана, тоа мора да се користат, кои не содржат олово боја, што укажува на "безбеден за бебиња".


душек. За лулка или кошница како душекот може да се примени ватиран памук ќебе или памук душекот. За креветче најдобро фирма душек дека не флекс. Душекот треба да одговара и на големината на креветчето или лулка, оставајќи на рабовите на празен простор. Мека перница никогаш не треба да се стави како душек, бидејќи детето може да дојде да се одморат во носот и задушување.


oilcloth. Тие треба многу и различни. Можете да ги користите специјализирани oilcloth купи во аптека, но може да се направи без асистент материјал на филм или на истиот, стар туш завеса.


Една мала плакарот со фиоки. Тоа е императив да се задржи на детето од работите на работите за возрасни лица во семејството. Користење на мал плакарот со фиоки и полици.


Затвора бин користи за пелени. Ако користите крпа пелени, а потоа "опис" бебе пелени или пелени сосема можно да се складираат до вкупно миење. Ако пелената извалка измет, тоа избледени, а потоа впие во топла вода - тогаш нема да има жолти дамки, а вие не мора долго да се вари.
Табела или цврсти полица на која ќе се облекуваат и да swaddle на бебето. (Ако е можно, земајќи ги во предвид висината на креветчето ако се користи).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…Пелени за бебиња со намалување за папокот. Пелени за новороденчиња. Како да изберете квалитетот на…
Подготовка на другите деца до појава на бебетоПодготовка на другите деца до појава на бебето
Што може да чекаШто може да чека
Оваа листа на мираз за новороденче во есен ќе биде така корисни. Што треба да знаете кога купување…Оваа листа на мираз за новороденче во есен ќе биде така корисни. Што треба да знаете кога купување…
Мираз детеМираз дете
Мираз за новороденче, она што големина облека за купувањеМираз за новороденче, она што големина облека за купување
Како да се искапат новороденчеКако да се искапат новороденче
Купување на мебел и бебето додатоциКупување на мебел и бебето додатоци
Што ви е потребно за да се однесе во болница за бебетоШто ви е потребно за да се однесе во болница за бебето
На првите недели од животот на дететоНа првите недели од животот на детето
» » » Што ќе ви треба за вашето бебе