ma.GurusHealth.ru

Хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење

хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење

Каша готви на мајчиното млеко или формула млеко, како и зеленчук и овошје со мајчиното млеко или формула млеко како пијалок - тоа е сосема соодветна исхрана за вашето дете.Можете да почнете да се претворат храна во поединечни оброци, на пример, нудејќи им на бебето каша и овошје во една хранење, и каша со зеленчук - на друг. Остатокот од времето, и понатаму да се дои или формула. Сепак, да се јавите како конвенционалните исхрана веќе не е можно. Бебе suckles толку брзо што ќе почнете да се прашувам дали тој успева да направи нешто таму за да се добие. Во исто време, тој љубопитно кранови, надевајќи се дека околу него има нешто интересно. Вие не треба да се грижите: бебето сака да јаде, и затоа што во оваа фаза нема потреба од големи количини на протеини, месо во својата исхрана да се воведе изборен додека тоа нема да биде подготвен да се јаде на иста маса.
Сигурно сте слушнале за препорака како "тоа е време да почнат да даваат цврста храна." Ова не е така. Не постои причина да се верува дека за време на оброк нејзиното бебе солидна опција мора да му претходат хранење брадавиците или брадавица. Сето тоа зависи од детето. Можеби тој беше толку цврста храна како што на брадавица му недостига трпение. Вие исто така може да се најде дека детето е подобар во исхраната, кога мајчиното млеко или детето формула се истури во чаша. Од друга страна, некои деца сакаат да јадат прв од брадавицата и само потоа да продолжи со цврста храна. Тоа е нормално. Кога детето јаде мајчиното млеко или формула, така што тоа не престанува да се интересира за цврста храна, престанете да го хранат во средината, давајќи им на децата можност и да јадат здрава храна. На крајот повторно нудат детето брадавица или брадавица. Можеби ќе се стави на градите малку леплива каша. Овој метод е сосема прифатливо. Куп хранење во оваа фаза ќе помогне на вашето дете да научат да пијат, но сеуште не е во можност целосно да ја задоволи вашата жед на сличен начин.
Се додека не сте почнати додавање на исхрана на детето од групата на протеини, мајчиното млеко и детето формула ќе ги исполни сите своите хранливи потреби. Ако сте доење вашето бебе, или да му даде шише во наутро и навечер, како и домаќин на млечни закуски 1-2 пати на ден, тој ќе добие доволно протеини и други хранливи материи за тоа.

Видео: Хранење на бебето, доењето. Што да правите кога малку млеко

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изборот на храна за бебетоИзборот на храна за бебето
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Хранење дете од 2 години, исхрана годишно детеХранење дете од 2 години, исхрана годишно дете
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Хранење на одгледува дете 6-12 месециХранење на одгледува дете 6-12 месеци
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење