ma.gurushealth.ru

Распоред бебе хранење

распоред бебе хранење

Ние во собата на распоредот или одат со протокот.

Видео: За деца 3 месеци: режим на ден, хранење вештини!

Обидете се да добие дете да се држиме до некои привидот на распоредот на хранење - е предмет на голем интерес за многу родители на новороденчиња, по желба да се воспостави предвидлив распоред на спиење. Треба да бидете свесни дека овие прашања предизвика многу контроверзии. Можете да најдете различни мислења во зависност од тоа кој ве прашам, што ќе прочитате или каде да се погледне. Додека ние, секако, не се осмелуваат да се даде само еден совет на вечното прашање за тоа дали да го нахрани бебето по негово барање или да ги следат распоредот во собата ви треба, ние може да ви даде основите, кои ќе бидат потребни за да го изберете практичен и безбеден пристап кон прашањето за тоа кога и колку да се хранат вашето дете.


повреда на распоред
Како што веќе знаете, ние не се залагаат за строг распоред на хранење - во најмала рака, во вистинска смисла на фразата. Тоа е затоа што почесто отколку не, децата не се придржуваат до него. Иако постојат некои општи правила на палецот хранат децата не е точно познато и често преферираат да се игра од страна на нивните сопствени правила. Следниве се некои од повеќе вообичаени и нормални варијанти на детето навики на исхрана, кој многу често се чувствуваат во кршење на распоред.

Видео: Како да се хранат дете на возраст од 7 месеци. Совети за родителите - Унијата на педијатри на Русија


Се менува од ден на ден
Ние тежнееме да размислуваме дека никој (ретки / ексцентричен исклучоци) не јадат иста работа во ист износ во исто време, секој ден, секој ден. Децата не се исклучок, па се подготви себе на разумен број на варијации на количината на храната јаде од страна на вашето дете во секој ден и да се фокусира вашето внимание на фактот дека детето се буди да се јаде, јаде доволно млеко или мешавина од нормално и се зголеми.


Брзиот раст
Додека ние не се имаат свои деца, на брзиот раст на децата беше за нас, а концепт кој знаевме како да педијатри. Се чинеше сосема логично - постојат повремени кратки периоди на забрзан економски раст, проследен со зголемување на апетитот, но тие не се чини толку важно за нас се, она што испадна да биде во реалноста. И тогаш дојде оваа реалност (и многу родители). Вашата прва средба со брзиот раст се случува веројатно кога детето е два или три недели. Сите ќе изгледа добро, вие конечно ќе се претпостави дека сте во контрола на сето она што се случува (и доаѓањето на млеко ако доите). И тогаш, речиси одеднаш, вашето дете ќе може да знае дека сте во право. Буквално преку ноќ, тоа станува многу потешко да се сретнат, тоа е често каприциозен и се чини дека гладни цело време. Доење деца детето формула, родителите можат да дефинитивно надминување на стапицата на брзиот раст, додавање на дополнителна триесет - шеесет милиграми едно шише со вашето дете и / или хранење него почесто, која брзо се враќа сите назад на удобно новиот режим. За мајките, доењето, адаптација на брзиот раст може да потрае малку повеќе време и бара флексибилност. Во рок од неколку дена вашите гради ќе треба да се компензира за зголемување на желбата и потребите на вашето дете, тоа нема да одговараат на вашите способности во прв план. Наместо да им се дозволи на периодот на брзиот раст поткопа довербата, потсетете се себеси дека тоа е само природно за бебиња да биде немирно, но понекогаш се чини дека тие немаат доволно млеко. Врз основа на идејата на понудата и побарувачката во однос на доењето, таквото однесување треба да се смета како единствен начин за вашето дете да побара од вас да се зголеми износот на млеко ќе се произведуваат, што е во согласност со своите растечки потреби.

Видео: Дете Начин на денот од 6 месеци. 11 mes.PitanieSon Zaporozhye Ана

кластерот за хранење
Кластерот за хранење - ова е кога детето одлучи да ги игнорира оние кои имаат намера да му понуди на храна на секои три часа или помалку, и наместо да се решава за неколку пати во релативно краток временски период. Овој модел се нарекува и "пасат", особено кога детето јаде често, но малку, и се чини дека тој го избра пристапот на "светлина закуска" на сите храна во целина. Во првите денови и недели на твоето новородено, ви препорачуваме да го следат она што го сака вашето дете, дури и ако тоа значи хранење подеднакво оддалечен во време или во потрага како кластер, долга или кратка. Дури и по распоред хранење на вашето бебе ќе биде релативно предвидлив, тоа е вреди да си припомниме дека многу деца продолжуваат да изберете хранење на кластерот и често навечер, пред спиење. Во отсуство на научни податоци за поддршка на ова набљудување, да речеме дека некои родители препорачуваме хранење на кластерот како начин за спасение, што плени сите кои бараат да се прошири должината на спиење пред почетокот на глад.

владата анализа

Предности на течна храна
Во текот на следните неколку месеци, вашето бебе ќе се добива сите хранливи материи што му треба од мајчиното млеко и / или детето формула. Додека ние сме запознаени со фактот дека децата на претходните генерации беа дадени ориз чорба, бидејќи на возраст од неколку недели, ги хранат децата цврста храна до 4-6 месеци веќе не се препорачува (освен во некои ретки околности, како што рефлукс). Ако го направите тоа, од модерна гледна точка за да се зголеми ризикот од развој на алергии, запек, па дури и задушување на детето. Дури и ако се стави притисок "сака само најдоброто за" баба и дедо или пријатели кои се бескрајно веруваат во тоа, ви препорачуваме да се потисне на поривот да се даде на вашето дете било кој тип на цврста храна пред возраст од 4-6 месеци и да бидат сигурни да се разговара на оваа опција со вашиот педијатар, ако планирате да го направи тоа порано.

Видео: мамка режим на исхрана на децата во 7 месеци


Кога ви треба вода?
Во одговор на прашање многу родители: Да, водата - тоа е течност, но не, тоа не треба бебе. Не е лошо од време на време да се даде малку да се напие, на пример, ако бебето hiccups и тој да ви пречи (но детето не му е гајле). Меѓутоа, за да се даде на бебето и повеќе од тоа, тоа значи дека постои ризик стомакот е полн, а со тоа ќе има помалку простор за повеќе хранливи мајчиното млеко или детето формула, што му треба за раст. Покрај тоа, поради премногу вода на вашето дете може да дури и се чувствуваат многу лошо.


Без млеко (веќе)
Се додека вашето дете е една година, треба да се продолжи да се придржуваат до кога тоа е хранење мајчиното млеко или детето формула, наместо обични кравјо млеко. Овие препораки се базираат на фактот дека кравјото млеко се вари уште потешко, таа содржи високи концентрации на протеини и минерали, нуди несоодветна количина на витамини и железо, и е во состојба да се наметне нереални барања на бубрезите и дигестивниот систем на вашето дете.


витамини Детско
Со ретки исклучоци, повеќето здрави доносени новородени добиете сите витамини од мајчиното млеко и / или детето формула им се потребни. Сепак, постојат препораки за да се даде на децата кои се доени само капки витамин Д (200 ME на ден), бидејќи на возраст од 2 месеца, бидејќи мајчиното млеко не е доволно на овој витамин. Бебињата кои добиваат најмалку 480g детето формула на денот на дополнителен витамин Д е потребно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ноќна исхранаНоќна исхрана
Лош совети за хранењеЛош совети за хранење
Препораки за успешно доењеПрепораки за успешно доење
Инциденти првата храна заИнциденти првата храна за
Замена хранење на 4 месеци.Замена хранење на 4 месеци.
Изготвување на индивидуален план за детето спиеИзготвување на индивидуален план за детето спие
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Распоред на хранење новороденче до една годинаРаспоред на хранење новороденче до една година
Спиење и хранење на побарувачката на дететоСпиење и хранење на побарувачката на детето
Дали ми е потребен бебе вода со вештачко хранење.Дали ми е потребен бебе вода со вештачко хранење.
» » » Распоред бебе хранење