ma.gurushealth.ru

Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)

Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)

Како и во случајот на вештачки мешавини, обидете се да се мисли пред и купување на работи кои што треба да се хранат на детето.

Откако ќе се роди бебето, вие едноставно не ќе имаат време за тоа!

Pacifiers и шишиња

Во прилог на вода што врие за доење до шест месеци, јас, исто така препорачуваат да се вари на брадавиците, поврзување прстен и шише во времето кога детето е три месеци. Вари шишињата не е потребно ако имате потреба при користење на нивните опции, со внатрешни пластичен сад.
За доењето треба овие ставки на кои и вие и вашето бебе ќе биде во можност лесно да се справи. Ако брадавица е погодно ако смесата се вовлечени надвор од него со контролирана брзина, мазна и удобно исхрана е загарантирана. Уште полошо, кога смесата е тешко од дупката во брадавица, или, напротив, врне многу брзо. Во овој случај, бебето ќе продолжат да плукаат на брадавицата и каприциозен. Оваа ситуација ќе фрустрираат и за вас. Обично децата се земе било брадавица, која може да се нудат, но има и бебиња кои се сигурни да им даде на своите омилени. Постојат три главни видови на брадавица: традиционален «Evenflo» ( «Evenflo»), «Playtex» ( «Playtex") и "Гербер Nuk» ( «Гербер Nak"). Брадавиците «Nuk» имаат необична форма и изгледа како да биле оставени премногу блиску до топла плоча.
Дупки во брадавиците може да биде круг и крст. Без разлика на тоа каква форма ќе го изберете, што е најважно - на формулата за детето на кое течеше непречено и рамномерно. Обично евтини брадавиците во болница пакување "Флаша + детето формула" не е многу удобно. формула за доенчиња на овие текови премногу брзо или премногу бавно, па да бидат подготвени за фактот дека треба да се купи свој брадавиците. Кога ќе се одржи на шишето наопаку, но не го компресира, формула на детето следи од врвот на брадавицата капки, тие ги следат еден со друг, но не се формира постојан проток. Ако формула детето е дадено премногу бавно, тоа може да биде фрустрирачки и заморно детето, и премногу брзо браздичка го заплаши, па дури и може да предизвика повраќање.
Традиционалните шишиња направени од стакло или тврда пластика е исто така едно шише со отстранлив пластичен сад. Претпочитам последниот тие се стерилни, и останува само вари прстени и pacifiers. Ако преферираш конвенционалните шише, изборот е помеѓу пластика и стакло. шише стакло е лесно да се мијат надвор, сува брзо и одржување на температурата и. Тие може да послужи како одличен димензионални капацитет. Од друга страна, пластични не се скрши, но не можам да замислам како можете да се обидете да се скрши шише и стакло. Од стакло задржува температурата подобро мешавина на млеко во тоа за подолго останува топла и ладна, односно подолг престој студ. Чуден шишиња дизајн угодно возрасни, но децата не се заинтересирани за него. Од страна на време детето ќе ја цениме, ќе мора да се откажат од шишето. Шише во форма на животни, со сите набори е многу тешко да се измие. Истото може да се каже за шишиња во форма на овална и шишиња со рачки дизајнирана да обезбеди дека тие останаа за дете. Јадење, бебето не може да се задржи шише, за тоа не се возрасни. Ако детето да го сторам тоа, тогаш за мало шишенце тој е премногу голема и тоа е време да се движи кон еден поинаков начин на исхрана. Бебе шишиња кои изгледаат како шише лимонада, сите видови известуваат дека лимонада е вкусна и добро прилагодени за деца. Ова не е вистина.


Биберон треба да се одвива непречено. Јас веќе ги спомнав, важно е дека хранење одржа непречено и тивко, и непроблематична операција на уреди за тоа им помага
ова. Ако ова не е случај, исхрана често се прекинат, што го прави детето уморни и иритираше. Тоа е тешко да се остане смирен и подготвеност да се јаде.
За време на хранење задржи шише под прав агол на брадавица полни со млеко смесата рамномерно, инаку вашето дете ќе си го цица во воздух. Поради ова, бебето ќе биде нервозен, и тој може да започне со болки во стомакот. воздух проблем не ви се закануваат, ако ви се хранат вашето бебе шише со внатрешен пластичен сад: сад едноставно е компресирана во случај на одземање на нејзината содржина. Пред почетокот на хранење, кликнете на долниот дел на контејнерот за да се ослободи од вишокот воздух. Па задржи до брадавицата не се појави од тенок прилив на млеко смеса, и само после тоа да се хранат вашето бебе. Со овој дизајн, бебето може да си го цица на секој последната капка, без ризик од воздух во стомакот. Ако се хранат вашето бебе од обичните тешко шише за да се олабави спојување прстен, така што падна во малку на воздух, кога детето ќе јаде. Кога, за време шише хранење не се воздухот, цицање дете ќе создаде движење во внатрешноста на садот дека нешто како вакуум, и формулата на детето ќе биде лошо надвор од брадавиците. Slipnetsya брадавица и детето ќе бидат принудени да се отцепи од храна. Се разбира, детето може да и се прилагодува. Но, зошто се создаде непотребни проблеми? При поврзување прстен брадавиците правилно наместени, може да се слушне звукот на воздух во шишето и да види како зголемувањето на меурчиња од дното на шишето кога бебето цица.

Разредете мешавина на млеко во точните пропорции

Кога ќе се разредува детето формула, следете ги инструкциите точно. Измерете чиста течност со одмерен волумен чаша Селектирај. Мерење на вода по него ќе се варат, но не пред, бидејќи за време на вриење на водата испарува, кои можат да ја нарушат резултатите од мерењето. Подигање на мерење чаша во висина на очите, бидете сигурни дека ќе прецизно мерење на количина на течност. Ако користите обичен шише со мерење марки на двете страни, со помош на мерење чаша, провери колку добро овие знаци. Никогаш не се измери и да додадете точниот износ на течност од шишето бебето со внатрешен пластичен сад - едноставно не се добие право мерења. Ако не ми верувате, поминуваат експеримент со стандарден мерење чаша.
Подготвени формула млеко, всушност, веднаш е подготвен за употреба. Тие се спакувани во конзерви во износ од околу кварта (0,9 l). Тие можат да бидат директно влегоа во шише и добиточна храна. Концентрирани мешавини млеко се спакувани во конзерви во волумен од 13-14 унци (370-400 грама), и мора да се разреди со еднаква количина на вода. Мислам дека е подобро да се готви смесата одеднаш на целата банка, со користење на празен контејнер како мерење чаша. Како резултат на мешавина може да се чуваат во фрижидер и се прелива во шише колку што е потребно. Ако готви смесата одеднаш, види внимателно за точност. смеса во прав се продаваат во комплет со мала лажичка и упатствата на етикетата, во кој се наведува колку вода ви треба за една лажица прашок. Секогаш користете мерење лажица, и како што е наведено во инструкциите. Дијаметарот и длабочината на лажица - вредноста не е случајно: на сличен дизајн ви овозможува прецизно мерење на потребниот износ на смесата. Инструкциите и да ви кажам како да се пополни со лажица и го нарекуваат мешавина. Следете нив. На етикетата е често напишан дека лажица треба да се изгребе од двете страни на контејнерот за да се усогласување на прашкастата смеса во него. Дали она што е напишано во упатството, не се тресат или obstukivayte сад. Менување на густината на смесата може да доведат до неточни мерења. Ако се префрли на друга марка на вештачка храна, користете лажица прикачени на него, и внимателно
Прочитајте го упатството. Не мислам дека постапката за подготовка на смесата е иста за сите брендови. На пример, во САД, ние ги користиме на лажица за две унци (60 ml) вода- друго место лажица помалку, па една лажица е да се земе една унца (30 мл) вода.
Дури и малите грешки во мерењето да доведе до промена во конечната концентрација на производот, што вашето дете може да има сериозни последици. Ако формула детето е премногу концентриран (во неговата готвење користат помалку од потребната количина на вода), тоа ќе се создаде непотребно оптоварување на бубрезите и дигестивниот систем на вашето дете, и вашето дете може да бидат изложени на ризик од дехидрација. Ако смесата е течна (ако се подготвува за користење на премногу вода), во него не е доволно калории и хранливи материи, што резултира со раст на детето ќе се забави (кај деца на возраст од шест недели на потрошувачката на детето формула се зголемува, и премногу течна смеса не мора да тие не posledstviy- но децата под јаде доволно за да се добие точниот износ на калории.). Некои деца се многу подложни на многу разредена мешавина на вода и прекумерна порции на сите. Тие дури и може да се развие интоксикација со вода. Тоа оптоварува циркулаторниот систем на детето и мие крв минерали неопходни за нормално функционирање на телото на бебето.
Изработка на модерен детето формула е измамувачки едноставна. Поради оваа едноставност тоа е многу лесно да се релаксираат, да се избега и да се направи сериозни грешки. Постојат моменти кога луѓето намерно менување на концентрацијата на мешавина на млеко. Во 1999 година, студии се врши, која покажа дека 10% од мајките намерно мешавина на млеко е премногу течност, и 2%, напротив, премногу gustoy11. Во срцето на нивните акции се погрешно верување дека начин за контрола на дијареа и опстипација кај децата, нивната тежина и фактот дека пакувањето не одговара на големината на обемот на шишето. Понекогаш мајките на нивните деца случајно хранат концентрирана мешавина (ова е течност, која се очекува да се разредува со еднакво количество на вода). Без разлика од кој мотиви постојат луѓе - последиците, во секој случај, може да биде трагично. Понекогаш родителите се премногу разредена смесата да се спаси или да се добие дете да расте побавно. Ние силно ви советуваме: не се разредува со мешавина на очите, и во строга согласност со инструкциите!

Топла или топла шише

Додека температурата шише хранење на хранење не се менува, децата не се грижат, тоа беше загреан или доби директно од фрижидер. Ми се допаѓа да се даде на детето смесата загреани, но со оглед на реалноста на хранење, јас сум повеќе склони да млеко смеса од студ. Кога ќе се хранат вашето бебе со студ, пред јадење вие ​​не треба да се чека тој да се загрее. Ако детето сака да јаде друго шише, вие не мора да го задржи на чекање, кога нов парче храна ќе ја достигне саканата температура. Имајте на ум дека кога ќе треба да се земе шише со вас за да го нахрани бебето надвор, пред да ги хранат за да се чуваат ладно, па ако се планира да се направи толку често, навикнат на вашето бебе е ладно млеко смеса.
Ако се хранат вашето бебе врелата смеса, се загрее тоа само пред јадење. Не ги вадете шишето од ладилникот да по стои на маса, го загрева до собна температура. Топли шишиња пред хранење е можно, го заменува под прилив на топла вода од славина или надолу во тенџере со топла вода најмалку. Проверете ја температурата на водата капеше во внатрешноста на вашиот зглоб. Ако не ви се доживее било ладно, без топлина, па температурата на водата да се спореди со температурата на вашето тело тоа што треба да се загрее на шишето.
Иако микробранови не се препорачува за затоплување детето формула, тоа го користи половина од мајки". Ова е опасна практика, бидејќи пријатна на допир во џебовите шишето може да биде изгореници течност. Понекогаш децата се толку лошо изгорени загреани во малиот формула микробранова дека тие морале да бидат хоспитализирани. Врз основа на претпоставката дека некои родители ќе продолжат да го користат микробранова, развиени се посебни правила. На вашето дете, јадење загрева во микробранова печка мешавина беше повреден, Ве молиме следете ги следните мерки на претпазливост.

  • На местото микробранова шишенцето без брадавици или замрзнување (во овој случај тоа нема да експлодираат).
  • Шише 4 oz (115 g) не повеќе од 30 топла seconds- шише 8 унци (230 g) - не повеќе од 45 секунди (со полн капацитет).
  • Откако загреани шишето, стави sosku- тресат шише, претворајќи нагло до содржината измешани - и така 10 пати.
  • Проверете ја температурата на смесата, се капеше врз внатрешната страна на рачниот зглоб.
  • Ако смесата е премногу топло, чекај, ако тоа е премногу ладно - отстранете го капакот (брадавици) и осакатувања повторно.


Искрено, топло млеко смесата во топла вода од чешма брзо и лесно! Меѓутоа, ако сте биле далеку од дома и ќе имаат пристап до микробранова, овие правила може да биде корисно.

Видео: Сите чевли на мојата кукла 😘😃👟👟


Помеѓу храна за мешавина треба да останат свежи и кул. Отвори банка течни млечни микс, и смесата се обнови од прав треба да бидат добро затворени и да се чуваат во фрижидер за 48 часа. Го направите тоа веднаш по отворањето на конзерва или готвење течноста од прав. Закрепна од смеса во прав треба да се чува на ладно и суво место. складирање живот - не повеќе од еден месец. се препорачува во прав смеса се уште се чуваат во фрижидер, бидејќи иако тие содржат мала количина на бактерии. Опасноста се зголемува ако смесата се готви, ви се случува да се складираат повеќе од еден месец.
Проверете ја температурата во вашиот фрижидер. Оптимална изведба - 1,7-4,5 ° C. Храната се чуваат подобро кога тоа не е замрзнат. Храна, која се чува на температура од 4,5-60 ° C (оптимална температура за раст на бактерии) две или повеќе часа, треба да бидат отфрлени поради тоа што е загадена со бактерии. За малиот формула исхрана по почетокот се смета за ограничување на час. Откако тоа помина, може да се прелива смесата од шишето. Кога детето смрди од устата бактерии се во млеко смеса, кој е зошто нејзините остатоци по хранење отфрлени. Не го овој смесата во фрижидер и да се стопли - ^ актер во него се размножуваат многу брзо.
Секогаш се сеќавам за времето и температурата кога сте со дете оди некаде. Спакувани во кеса смесата треба да биде многу holodnoy- уште подобро ако го поставите во мраз пакет. Ако сте ќе треба да се направи без фрижидер за долго време, се грижи за кулер торба и мраз пакети. Можете да ги купите за еднократна шишиња или тегли со смесата.

Чувајте ги чисти

Тоа е невозможно да се предвиди колку често детето ќе страдаат од премногу концентриран или бактерии заразени млечни смеса. Справување со формула млеко, шишиња и брадавиците треба да се земе сериозно потребата да се усогласат со барањата за хигиена. Гастро-интестиналниот тракт на доенчиња има слаб имунитет на бактерии, 'n многу чувствителни на иритирачки супстанции. Дете кое страда од дијареа или повраќање поради загадена храна, заканувајќи дехидрација. Во денешниот свет на постоењето на таква храна не може да биде оправдано.
Прво и основно, измијте ги рацете. ги мијат пред јадење, по употреба на тоалет, откако ќе го смените пелени. Мијат пред да се допира храната и откако го допре сурово месо или производи. Храна Меѓународниот совет за безбедност препорачува да ги мијат рацете како што следува: влажни раце, пена добро, како да се фаќа, не заборавајќи на задниот дел на раката и на раката до лактот. Се фаќа за 20 секунди, а потоа исплакнете го сапун. Во ова време може да успее да се зголеми двојно да пее роденден честитки. Преплетување прстите и се фаќа енергично - така ќе се мијат надвор на страна на нивниот час и $. Не заборавајте на врвовите на прстите. Потоа темелно измијте ги рацете под млаз вода и исушете со чиста сува крпа. Пешкир промена на ден или дури и почесто - тоа се користи толку често дека тоа е речиси секогаш влажно. Користете обичен сапун рака. Антибактериски агенси вклучуваат антибиотици, нивната употреба и постојано ќе резултира со повеќе остварлива бактерии. Проблемот со овие средства е исто како и со лекови кои содржат антибиотици. Ако сте, без потреба да се употребуваат антибиотици, бактерии стануваат отпорни на нив, и антибиотици се бескорисни кога тие навистина треба да се појави. Да ги миете рацете, сапун е доволно и сериозно се изврши дезинфекција хлорирани детергенти.
Вашиот работен простор мора да биде сува и чиста. За бактерии бара три услови: растечки медиум, топлина и влага. Како медиум за култура треба да биде во ред влажни дамки или трошки од храна (премногу влажни, бидејќи суви услови не се погодни за растот на бактерии), и поволни за нивниот раст температура. Бактериите се секогаш со нас. И вашата задача - да ги лиши од условите во кои тие живеат и раса. Ќе се постигне ова, ако се задржи на предмети и работа површини чисти и суви, и го стави на храна во ладилникот.
Се разбира, рацете и мијалник бараат чистота, но не заборавајте да се мие на надворешната површина на конзерви со детето формула, шишиња, брадавиците, мерење чаши и лажици, лажица, која ќе предизвика мешавина, може да настроената, и други предмети кои ќе се користи за подготовка на формула новороденчињата . Кујнски крпи чиста. Кога го миете внатрешноста на шишиња користите четка, се мијат нив, исто така, па спуштете ја до каде што брзо се исуши и ќе остане сув. Запомни, оставајќи влажни работи, ќе се обезбеди добра средина за бактериите да се размножуваат.
Кога детето не го достигне три месеци, исхрана додатоци, вие не може да се стерилизираат повеќе. На вода не е случај. Вода за пиење и одгледување на смесата треба да се варат додека детето е шест месеци. Пред ставање на брадавица шишето и спојување прстен, сите компоненти треба да се стерилизираат со вриење за најмалку три минути. Стерилизација, исто така, треба: вода за да се подготви смеса за покривање на брадавиците, мерење чаши, лажици и лажица за да се промешува смесата. Машината нема да биде во можност да ги обезбеди потребните температура стерилизација, ако нема грејач, способни за одржување на специјални средства циклус. Грејач покренува температура до 80 °, а бактериите се убиени. Ако не сте сигурни дали вашата машина за миење садови чистење циклус поддршка, што значи дека, најверојатно, не, затоа што грејач обично се стави на Напредно панел на уредот е означен. Нормално грејач покренува температура од само 60 °, и циклусот на сушење, иако се чини дека многу жешко, тоа не ги обезбеди потребните стерилизација. Стерилизација со варење - најдобар начин за излез: таа romozhet дете доживеете време кога тоа е најмногу склони кон гастроинтестинални нарушувања, и ќе му овозможи да се развијат некои отпорност на бактериите. Откако детето е три месеци, тој подобро се спротивставува на бактерии, но сепак е потребна добра санитарни услови. Дури и кога ќе престанат
стерилизирање на останатите предмети, да продолжат да се вари на брадавиците се сушат на отворено и чувајте го на чисто, суво место.
Откако детето да достигне три месеци, можете слободно да се постават во шишиња машина за миење садови и поврзување на прстени. 60 ° ќе биде доволно за нив и да ги измие плакнење циклус на овие алкални детергенти, кои се користат за машини за миење садови. За да бидете сигурни дека ќе се стави во машина на точниот износ на детергент, внимателно прочитајте ги упатствата приложени со неа. Потребната количина на детергент, обидете се да се измери што е можно попрецизно. Пред да се постават шишиња и цуцли во автомобил, исплакнете ги со сила од moloka- прес брадавица на дупка во неа дојде вода. Купување на специјални кошница, каде што може да се стави мали додатоци, а ќе се мијат останатите предмети.
Ако исплакнете шишиња и брадавиците со рака, да ги изгребе внимателно, со моќ да помине вода низ отворите на брадавица. Водата треба да биде топла и сапуница. Во текот исплакнете со вода за да се прилагоди така што вашите раце се тешко се одржува температура. Бидете сигурни дека предметите не се оставени на пена. Пена содржи мали храна честички, бактерии, кој обезбедува добра средина за размножување. Навалувајте го шишенцето наопаку во печка, и ставете ја на чиста брадавица барови. Ајде да се исуши на отворено.
Вашиот лекар може да не се согласуваат со моите препораки. Тоа дури може да ве уверам дека на краток третман е доволно. Чии совети да се следат - да се избере само вас, но бидете внимателни да не ризикува здравјето на вашето дете. Сум сретнал луѓе кои имаат криминално безгрижно за хигиена и ракување со храна. Досега тие не го предложи таквите луѓе и тоа никогаш не се случи да ги миете рацете пред допирање на храна. Тие не знаат како да се мијат садови, и постојано се остави храна на собна температура.
Јас не ве поттикнувам да се прекумерна фанатизам. Јас не сакам да бидам како професор кој беше триење рачки на вратите алкохол пред да се фати за нив. Тоа не е потребно да крик на постаро дете, ако тоа е допрен од нечисти раце или бебе си игра со него без миење на рацете. Бебето наскоро ќе пораснат, а зголемување на големината на телото ќе му даде можност за подобра поддршка на вода и хемиската рамнотежа на телото. Од тој често ќе биде во контакт со текот на времето со надворешниот свет, каде што голем број на бактерии. Тој има отпор кон нив и гастроинтестиналниот тракт веќе нема да биде толку чувствителни. Согласност со санитарните прописи во контакт со мешавина на млеко ќе ви овозможи да се намали количината на бактерии кои ќе им даде на вашето дете можност да се развијат нивната способност да живее во средина на бактерии кои ги победат нашиот свет.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ризиците од вештачко хранењеРизиците од вештачко хранење
Детски болести комплицира шише хранењеДетски болести комплицира шише хранење
Вештачко хранење на бебето при раѓање, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 месециВештачко хранење на бебето при раѓање, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 месеци
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Како да се стави на бебето на градитеКако да се стави на бебето на градите
Дали треба цуцла на детето?Дали треба цуцла на детето?
Истекувањето на мали шишиња на детето формулаИстекувањето на мали шишиња на детето формула
Адаптации за исхрана на новороденчињаАдаптации за исхрана на новороденчиња
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Стерилизација на бебешки шишенца и брадавицитеСтерилизација на бебешки шишенца и брадавиците
» » » Додатоци за вештачко хранење и ракување (pacifiers и шишиња)