ma.gurushealth.ru

Правила за воведување на дополнителна храна по месец

Правила за воведување на дополнителна храна по месец

Видео: 🍼 воведување на дополнителна храна | Првиот цврста храна, исхрана маса за неколку месеци, исхрана 💜 LilyBoiko

Општи правила за воведување на дополнителна храна.

Без разлика на тоа што производот или сад кој се внесува во исхраната на детето, постојат некои општи правила за воведување на дополнителна храна (и дополнителна исхрана). За тоа и да разговараат.

Кога вашиот педијатар препорачува воведување на некоја форма на дополнителна храна, изберете најмалку алергиски и лесно сварлива производ од оваа група. На пример, ако внесете детелина, тоа е најдобро да се почне со леќата гриз или ориз. Ако внесете сокови, а потоа започнете со зелено јаболко или круша.

Секое наведуваш (дополнување) за прв пат е подобро да се даде половина разредена со вода или млеко.

Не е важно што (сокови, чорби, пиреа или житни култури) да ви даде за прв пат, на наведуваш не треба да биде нормално за конзистентноста на производот, и "судење". Потоа, ако мислите дека вашето бебе не може да се толерира ова јадење, а потоа и на проблемите поврзани со неа, ќе биде двојно помалку изразени.

Секоја нова мамка за прв пат треба да се дава во многу мали количини.

Тоа може да биде неколку капки сок или лажичка растително пире или каша. Постепено, во текот на неколку дена (обично 5-7), ќе донесе бројот на нова храна за бебето во нормала за неговата возраст порција.

Ако ви се допаѓа вашата нова храна за бебиња, тоа е тешко да се запре кога јаде и среќно удри усните, но се сеќавам дека за појавата на алергии понекогаш сосема неподнослива и една капка од производот.

Не почнувајте со наведуваш на комбинација јадења.

Леќата со говедско месо, ориз и морков, тиква јаболко - било "двојно" на производот може да се транспортира потешко, и ако има алергија, тогаш не ќе знае кој од производите кои ги предизвика. Се обидуваат секој производ за прв пат бебе мора поединечно.

Мамката може да биде или домашна или купи готови продавници храна за бебиња.

Ако имате време и расположение, тоа е подобро да се готви храна за себе бебе. Ако не е, купи готови. Храна направена без чувства, нема да имаат корист и здравјето на Вашето дете. Во овој случај, тоа е сосема можно да се даде на вашето дете инстант каша и пире од компири подготвени, тие се достапни, diversely застапени и се направени од високо квалитетни суровини.

Видео: првиот оброк на децата во првата година од животот во месеци. Шемата на исхрана на доенчиња кои

Помеѓу воведувањето на нови видови на дополнителна храна, секогаш се направи пауза од најмалку 2 недели.

Во ова време на бебето се прилагодат на новата храна. Не брзање, се сеќавам дека сега на сите ваши трошки се за прв пат, и ако ти се брза, можете да му наштети на развојот на организмот.

Нова мамка за прв пат треба да се даде само пред да ја преземе вообичаените за храна за бебиња.

Во тоа време тој гладни и да бидат сигурни да се обиде различни храна, па дури и јадат сите предлози веднаш. Ако побарате на детето да се обиде на повеќето rasprekrasno чорба во светот за прв пат, откако тој "јаделе" на градите, тој не се согласува. Ако почнете да се хранат, давајќи му на градите, а потоа, да го прекинувате вообичаено исхрана, ќе се нудат на нови сад, тој е, исто така, лути. Проверете хранење треба да биде нормално за храна за бебиња: да му даде на дојка или шише со вештачка мешавина.

Видео: Распоред на дохрана

Обиди се никогаш да понуди дете не е ништо ново и важно во време кога неговата лоша физичко здравје или емоционална непријатност се чувствува.

Нека ова биде вашиот правило. Ова ги вклучува обновување време по одредена болест (околу 14 дена). Или додека прима превентивни вакцинации.

Ако бебето е болен или не е во расположение, тоа е лошо прифати било иновации, а можеби и да се откаже од производот е важно за него долго време. Ако тоа се случува да се убедувам бебето уште еднаш се обиде нови сад (или нова игра) шеги и насмевки во блиска иднина е малку веројатно. Со цел да се избегнат ваквите проблеми е секогаш внимателно да се оцени статусот на вашата трошки пред да одам да му понудат нешто ново.

Како да се разбере дека со воведувањето на нови сад е успешна?

Првото судење е многу важна, но воведувањето на дополнителна храна не завршува на првиот ден. Секој ден, постепено зголемување на износот на внесувањето храна, внимателно се види вашето бебе и неговата здравствена состојба. Се е во ред и да се прилагодат на новиот производ е добар, ако во рок од 5-10 дена по одбивањето на вашето дете:

  • среќен и во добар дух;
  • јаде со задоволство;
  • Таа има нормален стол, а кожата му е чиста.

Ако pipsqueak одбива било производ, можно е дека не му се допаѓа вкусот или мирисот на нова храна. Што е најважно, не инсистираат и не изврши притисок врз него, без оглед колку е корисно, и важно производот што ви се нуди. По некое време, внимателно ги следат сите правила погоре, повторно го прашам за овој производ. Ако не инсистираат и се околу два месеци пауза, шансите се дека вашето бебе е веќе заборави за првиот лошо искуство и, сосема веројатно, ќе почне да се биде среќен да се користи оваа мамка. Особено затоа што во овие месеци, тој порасна, и тоа вкусови се променија.

Ако не е, не инсистирајте, само отстранување на "neponravivshiysya" производ за неколку месеци. Ако ова јадење не ќе се дружат вашето бебе со негативни емоции, можеби подоцна, тој "ќе се зголеми" за него.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Што е Нормално наведуваш?Што е Нормално наведуваш?
Воведување на сокови и овошни пиреаВоведување на сокови и овошни пиреа
Вештачко хранење на детето. Совети за користење на состојки и житни културиВештачко хранење на детето. Совети за користење на состојки и житни култури
Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?Правилната исхрана бебиња до една година. дете правилна исхрана. Како да се готви каша за бебе?
Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранатLure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат
Исхрана за време на доењето: медицински совет Мајо КлиникатаИсхрана за време на доењето: медицински совет Мајо Клиниката
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Правила за воведување на дополнителна храна по месец