ma.gurushealth.ru

Прехрана во раното детство

Прехрана во раното детство

Видео: предизвик не свои раце Диви рака предизвик

Идеално, првиот хранење на детето мора да се одржи веднаш по породувањето директно на градите на мајката, и тоа треба да се состои од колострумот, колострум.

Видео: Среќен Снегулка

Ова е лесен опција на мајчиното млеко, кој го активира системот за варење на новороденче, но не се изложени на прекумерно оптоварување. Колострумот му помага на детето да се подготват за хранење.
Ако детето е родено полн мандат, тоа е обично светлина допре брадавица на долната усна дека имало цицање рефлекс. Природата се грижеше за тоа бебе, дури и несвесно може да се направи движења повлекувачи устата, што некои мајки реагираат во телото, предизвикувајќи чувство на ниту неспоредлива среќа.
Млекото е продуциран, во зависност од потребите. Посилни и повеќе бебиња suckles, толку повеќе млеко се произведува. опуштена состојба на мајката исто така, може значително да придонесе за добра лактација. Во исто време, оптимално за мајката да биде седечка позиција или лежи на својата страна (со цел да се отстрани товарот од карличниот регион). Лежечка положба особено се препорачува, како во овој случај, детето учи да си го цица полека и со задоволство, а не хаотичен голтање млеко. Се разбира, со почит, и за ова, и подоцнежните фази на исхрана норми фиксна должина не постојат. На пример, во топлината на летото на децата од очигледни причини, не може да си го цица млеко почесто и затоа пократко.
Добро воспоставена оваа практика, кога мајката се врти на другата страна само по детето целосно се вовлечени млеко од еден на дојка, како и во почетокот на градите текови помалку масти млеко, што quenches жед, а потоа - повеќе масти и заситени. Ако градите е полна, детето може да биде тешко да се сфати. Во овој случај тоа е корисно прсти да се притисне неколку капки млеко од градите а со тоа поттикнување на бебето за понатамошно дејствување. Ако детето заспа веднаш по доењето, е пуштен на слобода, нежно вметнете страна во уста прст наместо на брадавица на бебето.
Под нормални нутритивниот статус на жените апсолутно никаква причина да се грижите за квалитетот на млекото: неисправни мајчиното млеко едноставно не се случи. Доилки треба да јадат, како и за време на бременоста, можеби малку (околу 500 калории дневно) повеќе. Особено е важно да се пие многу, па затоа е важно да се обрне поголемо внимание на изборот на добар квалитет на водата. Покрај тоа, секоја мајка мора да биде многу дознаам што одговара на нејзиното дете. Често, кромид, лук, па дури и ореви и зеле во исхраната причина на мајката надуеност дете zhivota- оцет и сите агруми, како портокали, може да предизвика болни ponos- ако мајката, без да знае, не може да се толерира кравјо млеко, неговата употреба може да доведе да грчеви во стомакот кај деца.
Вегетаријанците не може да продолжи да се јаде месо, како што е прикажано од страна на искуството од илјада години на индиската култура. Во исто време, тие треба да се грижи дека телото добива доволна количина на протеини од растителни извори. За соодветните забелешки од гинекологија се само предрасуди. Најдобро е да го слушате вашиот внатрешен глас и да ги следат неговите совети - дури и ако тој "советува" вегетаријанската исхрана да вклучуваат месо или риба.
Бојата на мајчиното млеко не дозволува да се извлечат заклучоци за сигурен квалитет. За време на периодот на доење мајки не треба да седат на било специјална диета за доброто на детето, како доени бебиња не треба ништо друго освен млеко и поради својата оптимална составот на гледање на мајката вродена интелигенција на телото. Мајчиното млеко е секогаш свежа, стерилна, има најдобар температура и вкус. Затоа, мајка доењето дава одреден степен на слобода, поради тоа што не треба да го носат околу торба полна со храна за бебето.

Видео: Учење да се јаде со себе. Децата јадат. Како да се учат детето е МОСТ

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Снимајте и млеко исфрлање рефлексСнимајте и млеко исфрлање рефлекс
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Недостатокот на мајчиното млекоНедостатокот на мајчиното млеко
Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?
Лактација. Доење.Лактација. Доење.
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Развој на мајчиното млеко: обемот на мајчиното млекоРазвој на мајчиното млеко: обемот на мајчиното млеко
Првите денови на хранење новороденчеПрвите денови на хранење новороденче
» » » Прехрана во раното детство