ma.gurushealth.ru

Повреди на деца во варењето на храната по четири месеци на возраст

Видео: Враќање на хормоналните нивоа. Авторски разбира Светлана Kalmykov. покана

Повреди на деца во варењето на храната по четири месеци на возраст

Видео: gipotonus дете - направите масажа

Дигестивниот тракт на бебето, на прв исклучително чувствителна и тенка кожа, по три месеци од животот смирува и ukreplyaetsya- неговата активност станува редовна.

Регургитација, која првично се случи толку често (понекогаш се нарекува вообичаено повраќање детето), речиси исчезнат. Еден од најпознатите непријатни нарушувања во варењето на детето хранат вештачки - дијареа - додава до степен до кој, како избор на храна.

Видео: Детето на 3-4 месеци | Mamalara.ru


Препорачуваме рано да почнат да се хранат децата каша само да се елиминира често се случуваат варење кај децата, што е кравјо млеко. Но, не сите деца каша помош станица дијареа. Некои деца не се вари житни култури, па затоа е неопходно да се намали овој период и да продолжат да се движат на зеленчук и овошје. Зеленчукот и овошјето не треба да влезете во менито одеднаш, туку постепено, како што може да предизвика дијареа кај вашето бебе.


Само на крајот на првата година од животот, кога детето ќе се навикне да јадат различни видови храна, варење тоа е најчесто занемарливи или случајно.
Во тоа време обично исчезнуваат запек и стомакот. Но, ако тие не се случи, мајката треба веднаш да се промени на храна за бебиња (во овој и во друг случај).
Ако детето има запек, ви препорачуваме да му даде цвекло, овошје, мед. се појави дијареа симптоми? Мајка ќе му даде ориз, свежо рендано јаболко, пире од банана, морков, џем дуња.
Не мислам дека по една година на возраст во дијареја на бебето може да се игнорира. Едноставно, нема потреба да се грижите како и сите мајки се грижите кога вашето дете само еден месец. Третман на болести на желудникот-годишно дете помага правилно составен мени.


Па ако бебето јаде?

За да дознаете дали детето е добро хранети, тоа е потребно за целата прва година од неговиот живот, како што рековме, прв од сите се обрне внимание на кривата на неговата тежина и состојбата на стол, што е мерка на дигестивниот систем.


Како што веќе знаете, бебе стол, се јаде само млеко, има жолта боја. Кога менито се има каша, претседател добива потемна боја. Тогаш, како и храна станува се повеќе разновидна, бебе стол е речиси иста како онаа на возрасните (повеќе светлина, додека тој пие многу млеко).


По една година од возраста на детето е стекнување на тежина е многу помал, нејзината дигестија се нареди. Тогаш зборуваме за квалитетот на храната се суди не е толку многу на стол бебе, колку со бројот на забите се појавија, тврдината на неговите мускули, обликот на нозете, и нејзиниот раст, што е, како што целокупната физичкиот развој на детето.

Видео: Болки во грбот: неправилна положба на телото, повреда. Совети за родителите - Унијата на педијатри на Русија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранењеХранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење
Втората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месециВтората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месеци
Метаболички болести во детствотоМетаболички болести во детството
Долго-интестинални нарушувања кај децатаДолго-интестинални нарушувања кај децата
Изборот на храна за бебетоИзборот на храна за бебето
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Оригиналната формула доенчињаОригиналната формула доенчиња
Lure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранатLure дете (3, 4, 5, 6, 7 месеци), да ги намамат бебе шише хранат
Карактеристики на децата под една година на варењето на хранатаКарактеристики на децата под една година на варењето на храната
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
» » » Повреди на деца во варењето на храната по четири месеци на возраст