ma.gurushealth.ru

Што храна треба да се избегнува до годината на детето

Видео: SDC: Здрав појадок. Имунитет. Изборот на аспиратор за бебето. Готвење кромид супа со шунка

Што храна треба да се избегнува до годината на детето

Видео: Ана Bolshakova - Хранење деца под една година

Во првите две години од животот на некои производи, мора да се користи внимателно "дали да ги избегнете целосно, бидејќи тие се штетни за здравјето. Најлошото во овој поглед - шеќер и сол.

шеќер
Во првата година по транзицијата на цврста храна е најдобро да додадете шеќер да се јаде на бебето, бидејќи тоа би можело да го сакам за слатки. Ако ви даде вашето дете многу производи кои содржат шеќер или замена, може да страдаат апетит својата за корисни работи. Меѓутоа, ако се купи храна во продавница, овие состојки се тешко да се избегне. Една студија на 420 детски производи покажа дека 40% содржат шеќер, сок од овошје или комбинација од двете. Кога ќе изберете бебе житарици или готови производи, внимателно да ги прочитате составот на шеќер може да бидат наведени како декстроза, фруктоза, гликоза или сахароза. Исто така, гледам за споменување на сируп или концентриран овошен сок, кој исто така може да се користи како засладувач.
Вишокот на шеќер во исхраната не само што може да предизвика детето да се откажат од корисни производи, но исто така и да предизвика сериозни проблеми - болести на забите и прејадување. Од шеќер брзо се претвора во енергија, доенчињата и децата кои јадат премногу од тоа може да стане хиперактивни. Производи како што се конзервиран грашок, "конзервирана тестенини, житарици, риба стапчиња, џем, кечап, конзервирана супи и некои јогурт - само неколку примери од секојдневниот храна кои содржат скриени шеќери, па кога вашето дете почнува да оди, мора да бидете сигурни дека тој не јадат премногу од нив.
Проверете составот на овошни сокови и пиреа.


сол
Децата помлади од две години не може да се додаде храна сол - тие го добиете бараниот број на природни производи, како што се зеленчук. Додадете сол да се напише мало дете многу опасно, бидејќи тоа може да преоптоварување незрели неговите бубрези. Исто така, истражувањата покажуваат дека децата кои примаат многу сол, подоцна може да бидат повеќе склони кон болести на срцето. Кога вашето дете ќе достигне важна фаза да учествуваат во семејството оброци, не додадете сол во храната за време на готвењето. Издвои дел од дете, а потоа додајте сол на други членови на семејството.
Како и во случајот на шеќер, готови производи често содржат високи нивоа на сол. Внимателно да се провери составот на храната која им се дава на детето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Со цел да се анализира нивото на шеќер веќе нема да им е потребна крвСо цел да се анализира нивото на шеќер веќе нема да им е потребна крв
Втората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месециВтората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месеци
Соодветна организација на кабинети за хранаСоодветна организација на кабинети за храна
Шеќер за гастритисШеќер за гастритис
Бесцелност здрави пијалациБесцелност здрави пијалаци
Слатки, за децата, особено за време на празницитеСлатки, за децата, особено за време на празниците
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Захаросани панкреатитЗахаросани панкреатит
Едноставни оброци за вашето детеЕдноставни оброци за вашето дете
Хранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе хранаХранење на детето во 6 месеци, третман, диета мени, шест-месечно бебе храна
» » » Што храна треба да се избегнува до годината на детето