ma.gurushealth.ru

Мајчиното млеко и детето формула

Мајчиното млеко и детето формула

Видео: Бебе млеко формула. Како да се избере? Како да се воведе мешавина? Како да го задржи мајчиното млеко?

Од вашето дете почна да јаде редовна храна, потрошувачката на млеко тие ќе почнат да паѓаат.

Видео: Зошто мајчиното млеко е подобро од вештачкото млеко?

Тоа ќе бидат заинтересирани во повеќе од градите или шише. Иако бројот на доење и шишето е намалена, додека тоа не испаднат да вешто се справи со чаша. Не грижете се дека вашето дете е за пиење доволно млеко - за повеќето деца потрошувачка неговата паѓа токму во овој период. Подоцна, тоа ќе воскресне. Додека детето не е удобно со три оброци на ден, со општа маса, а не во брзање да го замени мајчиното млеко или формула млеко пастеризирано млеко. Ако бебето почнаа да јадат редовни оброци три пати на ден, може да го даде целиот пастеризирано млеко во чаша. Но, бидете сигурни дека износот не го надминува износот од материја од млеко, што е, кога детето ќе јаде 3 унци (85 грама) на цврста храна (околу една третина од една чаша), износот на млеко се консумира од нив треба да бидат исти или дури и помалку. Пастеризирано млеко е совршен за snacking на услов тоа да е надополнет со колачиња или крекери. Млеко нека во чаша - тоа е време за детето да се научи да пијат од неа. Понуда на дојка или шише за време на главните оброци или ужинки само непотребно да се продолжи со доење или шише хранење. Освен тоа, таквите хранење веќе не ќе бидат заинтересирани за детето. Многу повеќе тој би сакал на студија на обичните храна: тој доброволно ќе го јадат, пијат од чаша. Многу е веројатно дека за време на хранење можете само да заборавите да им даде на вашето бебе цуцла или брадавица, и тој не се забележи. Но, во секој случај, обидете се да го даде само мајчиното млеко или формула. Проблемот не е дури и во начинот на исхрана, како и износот на неразреден млеко што вашето дете во исто време. На оваа возраст, дури и мала количина на пастеризирано млеко во стомакот подквасвам во урда во дете. Тоа е лошо вари, предизвикува бебето да страдаат од болки во стомакот.
Имајте на ум дека преминот од детето формула на млеко на бебето не е во брзање. Ако вие и вашиот лекар одлучи дека вашето дете има потреба од дополнителни железо или некои хранливи состојки, кои продолжуваат да му понудат мешавина на млеко, наместо пастеризирано млеко. Продолжете да користите иста железо збогатена детето формула што ќе се користи пред. Порасна детето не треба да се преселат формула. Во принцип, јас се наоѓам како мешавина на непотребни. Смесата треба да биде дете, да му помогне да ја заврши работата за исхрана, која започна во првите месеци од животот, но во секој случај, не со цел да се направи тоа за него. дете задача - да научат да јадат различни целата нормалната исхрана. Тоа не треба да зависи од мешавина како градите од еден извор на енергија.

Видео: Може мешавина на млеко замени мајчиното млеко

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?
Додај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирењеДодај во исхраната на бебето млеко, јогурт и сирење
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
» » » Мајчиното млеко и детето формула