ma.gurushealth.ru

Имам неколку недели не се хранат бебето, ако може да почнат да се хранат повторно?

Имам неколку недели не се хранат бебето, ако може да почнат да се хранат повторно?

Да, можеш.

Тоа е можно - се отстранат непотребните дополнување и се врати на ексклузивно доење, дури и ако бебето е веќе со недели или месеци без цицање градите или, ако тоа не го цица било кога.

Сте се одлучиле да не се хранат, но сега се предомислиле. Вие може да препорача да се подели на децата од градите, бидејќи тој не се стави на тежина, и сега вие сте убедени дека тој додава во микс исти или помалку ...

Овој процес е честопати се нарекува relactation. Ние треба да се постигне две работи: што течеше од мајчиното млеко и бебето цицање градите. И двете од овие цели се меѓусебно поврзани, но релативно независни едни од други. Бебето е веројатно да биде подолг цица, ако мајчиното млеко ќе биде, но не мора да значи: Лажна за ништо не го следи, а тоа е дури и sosut- зошто во овој случај не цица празни градите? Од друга страна, ако детето ќе си го цица млеко ќе биде повеќе, но тоа не мора да значи: тоа е можно да се стимулира производството на млеко, декантирање со рака или градите пумпа.

Се разбира, првиот млеко е многу малку, или воопшто не. Вие треба да се вооружат со трпение и сила. Не тортура grud- најдобро да се обиде да го изразат млеко за само пет или десет минути, но осум до десет пати на ден (или почесто), ако е таму во тоа време и желба, отколку да се обидат да се половина час во ред, не изразуваат ништо. Тоа е се обиде на различни лекови за поттикнување на лактација, но воопшто не изгледа за нив беше можна голема effect- relactation без никакви лекови.

Производство на млеко во однос на netrudno- ако сте упорни, на крај ќе биде. Друга работа - за да се осигура дека бебето цица, тоа не е до вас. Ако тој нема - тоа нема да си го цица. Помладата детето, толку е поголема веројатноста дека на крајот ќе почне до четири месеци sosat- успех е многу веројатно. Со постари деца управуваат сложени. Во секој случај, има и деца постари од една година, се врати во градите. Вреди да се проба.

Понекогаш е доволно да го носи детето да ја гради, и тој почнува да цица убаво, иако за неколку недели не. Но, во многу случаи, се користи за бебе шише одбива градите или не знаат што да прават со него. Никогаш не се обидувајте да ги принуди дете од глад, не му даде ништо, па тој беше принуден да се земе на дојка. Прво, тоа е срамно, и второ, тоа е бескорисна: ако детето е сериозно гладни, тој бил нервозен и лут, па си го цица, мора да биде уште полошо отколку порано. Тоа е подобро да се хранат него (и најдобрите од chashechki- но ако тоа е веќе за неколку недели или месеци јаде од шише, неколку дополнителни денови не е важно), а потоа, кога тој ќе биде среќен, му даде многу на тело контакт на кожа. Лежат во кревет со вашето дете, гол од половината нагоре, дете во пелени. Стави ја на, главата меѓу нејзините гради како тој штотуку се роди. Зборувај со него нежно, го гали и да се релаксираат. Многу деца во половина час или еден час за себе подготвени да градите и да започне цицање Ако не - барем сте имале убаво време опуштање и уживање на детето, а потоа некако обидете се повторно. Напротив, ако се посвети на тоа време, се обидува да се комбинираат на дојка со устата на бебето (легнат па нема реклами, отвори ја устата, посилна потпора во ред, отстранување на градите и да почне повторно), тоа е веројатно дека на крајот ќе плаче и како лош искуство ќе доведе до фактот дека следниот пат кога детето е уште помалку ќе си го цица.

Многу мајки успеваат да се врати во полна доење. Други - не. Некои доаѓаат неколку месеци за да го нахрани бебето се меша, бидејќи ако тие се обидуваат да се отстранат мешавина на сите, тежината на детето се зголемува или намалува. Кога на бебето почнува да јадат тврда храна, можете да го замените меша нив, така што во девет или десет месеци, детето може да се хранат само мајчиното и имаат нормална храна, како да не се гледа шише.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кризата од три месеци во детеКризата од три месеци во дете
Како да се стави на бебето на градитеКако да се стави на бебето на градите
Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?Со доаѓањето на мајчиното млеко по породувањето: како да се забрза?
Доење за време на бременостаДоење за време на бременоста
Компресирање на дојката кога хранење: метод, техникаКомпресирање на дојката кога хранење: метод, техника
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
Пукнатини на брадавицата за време на доење (доење): третманПукнатини на брадавицата за време на доење (доење): третман
Оценка на детето претставува, на изгледот на вашата брадавица. Како вашето дете смрдиОценка на детето претставува, на изгледот на вашата брадавица. Како вашето дете смрди
» » » Имам неколку недели не се хранат бебето, ако може да почнат да се хранат повторно?