ma.gurushealth.ru

Третата фаза на одвикнување на детето: 9-12 месеци

Третата фаза на одвикнување на детето: 9-12 месеци

Меѓу девет и дванаесет месеци, вашето дете треба да се забавуваат со различни видови на пишување, со исклучок на храна богата со масти, сол или шеќер.

Се уште не може да се даде кикирики и мед. Во оваа фаза, детето треба да научи како да се џвака. Храна мора да се сече на парчиња, додека месото е уште подобро да се даде во форма на пире или ситно сецкани. До крајот на првата година на детето треба да биде во можност да јадат исечени месо. Во исто време, можете да влезат во суров зеленчук и салати. Обидете се за секој оброк дава храна кои можат да се јадат со рака. Ако детето сака да одржи лажица, не го наруши. Детето мора да ја прими од задоволството на исхрана, дури и ако нешто во исто време ќе биде на подот.


појадок
Детето мора барем дел од пијат млеко од чаша. Обидете се да му даде се хранат 210 мл млеко, која вклучува пијалок и млеко каша. За различни, може два пати неделно да се даде на пржени јајца.


ручек
Ручек треба да се состои од различни готвени сецкан зеленчук порции јаглехидрати во форма на компир, тестенини или ориз и дел од животински или растителни протеини. Децата на оваа возраст се многу активни и 17:00 може да стане уморни и нервозни. Ако ви даде вашето дете избалансиран ручек, попладне закуска може да биде порелаксирано. До крајот на првата година на ручек на детето, може да се совпаѓа со семејството оброк. Подгответе храна без шеќер, сол и зачини, издвои дел за деца и додадете сите погоре во храна за возрасни.
Обидете се да се задржи на детска храна изгледаше привлечен со шарени овошје и зеленчук. Не преоптоварување вашата чинија. Спроведување на еден мал дел на детето, а кога тој јаде, постави уште. Тоа исто така ја избегнува игри преврте храна на подот, што често се случува во оваа фаза. Ако детето почнува да си игра со главното јадење, тој одбива да јаде и да фрла храна, тивко и мирно да се каже "не" и да ги преземат плоча. Не даде на вашето дете сунѓер или мека сирење, половина час подоцна, поради тоа што произлегува од навика да се даде втора појадок, знаејќи дека ќе добие нешто добро да се јадат, ако тоа е да се игра со него. Во средината на денот, може да се даде парче на овошје, дете doterpel да закуска, која е веројатноста да јадат добро.
Апсорпцијата на железо за овој оброк ќе ви помогне добро разредена незасладен сок од портокал. Но, ајде на детето да јаде поголемиот дел од храната пред да му пијалок понуди.


попладне закуска
Во оваа фаза, повеќето од децата одбиваат хранење млеко во 14:30. Ако мислите дека детето добива ден премногу малку млеко, обидете нему да му даваат на тестенини и зеленчук со млеко сос, печен компир со рендано сирење, зеленчук сирење колачи во попладневните часови. Јас обично даваат во попладневните часови мали порции на млеко пудинг или меко сирење - Исто така е можно замена во случај на неуспех на млекото. Редовно нуди на ручек храна која може да се јаде со раце.
По една година од шише пожелно да се избегне пред спиење, така што во оваа фаза, постепено се навикнат на бебето да се пијат помалку млеко во вечерните часови. Што може да го понуди на млеко во попладневните часови, и пред спиење - 150-180 мл чаши.


дневницата
На возраст од една година треба да се откажат од голем дел од млекото. Тоа е можно да се даде не повеќе од 600 мл млеко, вклучувајќи го и оној што се користи во храната. По една година на детето мора да биде најмалку 350 мл на ден. Типично, оваа сума е поделена во две или три пијалаци. Таа исто така вклучува млеко, што се користи во каша и друга храна.
По една година, може да се даде на пијалок целиот пастеризирано кравјо млеко. Ако вашето дете одбива да кравјо млеко, постепено се обиде да ги разредува вештачки храна додека не се навикнува на кравјо млеко. Ако е можно, обидете се да се даде на детето organicheskoe1 кравјо млеко, поради тоа што има повеќе масни киселини Омега-3 отколку во неоргански. Масните киселини Омега-3 есенцијални за здравјето на срцето, мобилност и флексибилност на зглобовите, здрав раст и силни коски и заби. Затоа, детето треба да ги добијат со доволно храна.
Се стави на детето на балансирана храна за три на ден и да не snacking на колачи, бисквити и чипс. Секој ден, детето треба за да се добие три четири порции јаглехидрати, три до четири порции на овошје и зеленчук, а една порција на животински протеини од растително или две.
На возраст од една година мени бебе треба да изгледа нешто како ова.

  • 7: 00-7: 30. Појадок: доење или вештачко млеко од chashki- wholemeal или овесна каша со млеко и овошје или бебето житни со млеко и овошје или пржени јајца на тост или јогурт и сецкани овошје.
  • 11: 30/12: 00. Ручек: Студената пилешко со крем со салата од јаболка и целер и ќофтиња во сос од домати со зелка и пире од компири или хамбургери со туна и зеленчук или мешавина од ирски чорба со кнедли petrushki- вода или добро разреден сок од chashki- јогурт и свежо овошје.
  • 14.00. Во средината на денот: млеко, вода, или добро разреден сок од чаша;
  • 17:00. Ужина: густа супа и вкусни сендвичи или пица со вегетаријанска или зелена салата croquettes t наут со спанаќ и домашна сос од домати или леќа и зеленчук lazanya- многу млеко, вода или добро разреден сок од чаша.
  • 18:30 доење или 180 ml на вештачко хранење на чаши.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Семејство масаСемејство маса
Втората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месециВтората фаза на одвикнување на бебето: 7-9 месеци
Храната дека детето јаде своите раце: леб и житни културиХраната дека детето јаде своите раце: леб и житни култури
Хранење на масата кога да се воведе месо и путерХранење на масата кога да се воведе месо и путер
Специфичниот карактер на дете до една годинаСпецифичниот карактер на дете до една година
Што е Нормално наведуваш?Што е Нормално наведуваш?
Учат детето да пие од чаша и се откаже од шишеУчат детето да пие од чаша и се откаже од шише
Железо во исхраната на вашето детеЖелезо во исхраната на вашето дете
Одговори на прашања во врска со транзицијата на цврста хранаОдговори на прашања во врска со транзицијата на цврста храна
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
» » » Третата фаза на одвикнување на детето: 9-12 месеци