ma.gurushealth.ru

Споредба на млеко и малиот формула

Споредба на млеко и малиот формула

Споредба:

мајчиното млеко

калории


Од вкупниот број на калории и масти е приближно ист во човечки и говеда млеко. Типични мајчиното млеко содржи околу 63 калории на 100 g

Видео: мешавина на млеко замена Similac

протеини


Мајчиното млеко содржи релативно малку протеини, но тоа е добро користи. Тоа е доволно за да се задоволат потребите за протеини бебе додека на возраст од 6 месеци. Од 6 до 11 месеци, само што на потребите од протеини се сретна со мајчиното млеко.


А протеини во мајчиното млеко е лесно сварлива. Сладок мирис на кои се доени деца и нивниот недостаток на мирис во измет, урина и млеко regurgitates покажува речиси целосно варење и апсорпција на протеините и мастите.


Мајчиното млеко содржи протеини кои ги штитат децата од инфекции. Бидејќи мајчиното млеко не е бета-лактоглобулин, заедничка алерген, мајчиното млеко е најдобра одбрана против алергии на храна во детството.


Амино киселини во човечки и кравјо млеко се многу различни. Некои веруваат дека мајчиното млеко е подобро за предвремено породување и постигна пониски бебиња тежина. Млеко на мајка која родила предвреме, може да имаат повисока содржина на протеини од онаа на оној кој го родила на време.
Мајчиното млеко содржи големи количини на таурин, една од амино киселини неопходни за раст на мозокот.


Вид на масти во млекото зависи од исхраната на мајката. Ако тоа троши ниска содржина на масти, што содржи млечни масти, собрани од масти нејзините резерви на телото.
Мајчиното млеко содржи супстанца која им помага на брза варењето на мастите во мајчиното млеко. Мајчиното млеко содржи повеќе холестерол отколку кравјото млеко.

витамини


Сите витамини потребни за добра исхрана и добро здравје може да се добијат од мајчиното млеко, со исклучок на витамин Д. Износот на витамини растворливи во вода се определува од страна на потрошувачката на мајката на овие витамини.

Видео: Videobzor детето формула. Nan (Nan), Нени, Cabrita (Kabrita), Фрисо PEP, Фрисо VOM, Frisolac

минерали


Концентрацијата на минерали во мајчиното млеко е помалку од крава, но тоа е полесно за новороденче бубрезите.

Видео: Деца геноцид. Доенчиња формула. Кинески играчки, облека. Опасно. E-кодови

натриум


Мајчиното млеко содржи помалку натриум отколку крава, ограничување на товар на децата бубрезите. Натриум во исхраната на мајката не е поврзана со неговата концентрација во млекото.

флуор


Во текот на првите месеци, кога бебињата се хранат исклучиво со мајчиното млеко, тие обично не даваат вода. Американската академија за педијатрија препорачува во исхраната за доени бебиња кои живеат во области каде што водата не е флуоридирана.

цинк


Колострумот има висока концентрација во млекото tsinka- неговите нивоа се намалени, но степенот на варењето на храната остануваат високи.

железо


Бебе доеле исклучиво за првите 6 месеци, не се изложени на ризик од анемија со вроден недостаток или намалување на железо. Бебињата кои се дојат не треба да се даде дополнителна храна за првите четири месеци од животот. По овој период, тие треба железо збогатена житарици и други збогатена со железо.


Ексклузивно доени бебиња многу ефикасно асимилираат железо во мајчиното млеко, како асимилација придонесува за присуство на млеко витамин Ц и лактоза.

калциум


Дете добива калциум од млекото, дури и ако неговата мајка не консумираат доволно калциум, но во овој случај некои од нив се отстранети од нејзините коски.

Доенчиња со формулата (кравјо млеко и соја)


Повеќето мешавини (подготвен или претворени) содржи околу 60 калории на 100 грама Некои специфични мешавини имаат повисока (75-90 калории на 100 g).
Кравјо млеко содржи двојно повеќе протеини како мајчиното млеко, но овој протеин се апсорбира полошо од протеин од мајчиното млеко. Разни готови за употреба мешавини се состојат неколку видови на протеини, модифицира за да се подобри смилаемост.


Концентрат смеса добиени во согласност со упатствата треба да обезбеди соодветна сума на протеини.
Смеса не содржи било анти-инфективен протеини. Имунизација фактори се помалку важни за опстанокот на бебиња родени во САД, каде што снабдувањето со вода е безбедно и каде што е многу помалку од опасностите од детска парализа, туберкулоза и други болести. Многу од шишиња хранат бебињата се совршено здрави и без имунизирање на овие фактори.
Сега на располагање за доенчиња, кои се дизајнирани да ги задоволат специфичните потреби на амино киселини. Некои смеси наменети за деца со ниска родилна тежина.


Во кравјо млеко не таурин, иако тоа се додава некои мешавини.


Во многу миксови одредена количина на заситени масти кравјо млеко се заменува со незаситени и полинезаситени растителни масла, како што се масло од соја. Кокосово масло, заситени масти, е додадена на малиот формула за да се добие масни киселини со среден и на долг молекуларна ланци во количини споредлив со нивното присуство во човечкото млеко. Кокосово масло содржи комбинација на масти и масти во мајчиното млеко се вари и се апсорбира во сличен начин.


Всушност, сите мешавини зајакнување на витамин Д. Витаминот К е обично се дава на новороденчињата да се заштитат од разни видови на крварења. Повеќето мешавини на збогатена со витамини во обезбедување на доволна количина на исхрана на новороденчето.


Формулите за новороденчињата се проверуваат со цел да се намали концентрацијата на минерали од кравјо млеко.


Повеќето мешавини содржи повеќе натриум отколку што има во мајчиното млеко, но кога пред неколку години, производителите почнаа да се елиминира сол од смесата, имаше недостаток на хлор, па тоа е обновена. Сегашното ниво изгледа добро.


Концентрирана мешавина содржи многу ниски нивоа на флуориди за превенција од предозирање во областите каде што смесата подготвени во флуоризирана вода. Ако смесата не е на или флуоризирана вода се користи подготвени да консумираат мешавина, тоа е можно да се даде на додаток.


Нивоа слични на оние нивоа во мајчиното млеко, но асимилација големината пониски (31% од стандардните мешавини и 14% од соја). ниво на железо во конвенционалната кравјото млеко е многу ниско. Американската академија за педијатрија препорачува железо збогатена мешавина се дава на сите бебиња кои се хранат со шише. Зајакнување железо спречува анемија. Не постои доказ дека на железо во малиот формула предизвика болка во проблеми со желудникот или цревата.
Бебињата обично пијат меша износ кој ќе им се обезбеди со изобилство на железо.


Високо ниво на калциум во кравјо млеко се намалува во малиот формула на нивоата сосема прифатливо за деца.
Мајчиното млеко на здрави мајки се користи како стандард за да се утврди дали формула на детето. Модерната технологија има направено голем напредок во утврдувањето на содржината на замени за мајчино млеко.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранењеХранење шема: што да правиме со градите и вештачко хранење
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Содржината на протеини во мајчиното млеко и нејзиниот ефект врз новороденчето раст. Утврдување на…Содржината на протеини во мајчиното млеко и нејзиниот ефект врз новороденчето раст. Утврдување на…
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
Составот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развојСоставот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развој
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
» » » Споредба на млеко и малиот формула