ma.gurushealth.ru

Зошто детето одбива дојката

Видео: Детето одбива дојката

Зошто детето одбива дојката

Понекогаш детето одбива дојката.

Но, бидејќи мајчиното млеко - ова е најдобрата храна за бебето, ваквото одбивање не е само каприц. Наместо тоа, тој е во добра причина.

"Незадоволството" на дете и неговото отфрлање на дојка може да биде предизвикана од:

На детето не му се допаѓа вкусот или мирисот на мајчиното млеко.

А мајка која не припаѓа на самиот целосно кога изборот на храна, па таа има да се ограничи нивниот вкус параметри. Не заборавајте дека некои производи не само што може да предизвика проблеми бебе со цревата или кожата, но во целина го натера да сакаат да ги примат на дојка. Вкусот млеко и може да се промени за време на менструацијата. Но, на првиот месец во целост доење мајки обично не доаѓаат наскоро, но за електрична енергија треба да ги задржи за затворање на очите на дете не се откажат градите целосно.

назална конгестија.

Мошне често, детето одбива градите, ако тој има затнат нос. Ако бебето ринит, тоа станува многу потешко да се дои. Обично во такви случаи, тоа се однесува нервозно на дојка лакомо цицање, а потоа се врти и плаче затоа што не можат да добијат доволно.

За да се избегне ова, потребно е пред секое хранење на бебето за да се ослободи носните пасуси.

Имајте на ум, исто така, трошки од устата, и ако тој има дрозд (напади на бели мукозните предизвикана од габична инфекција), чин на цицање и голтање може да биде болно за него. Ако вашата локална педијатар најде дрозд, тој ќе назначи потребниот третман.

Доволно млеко или тоа е практично отсутни.

Видео: Дете одбива дојката. Што да направам?

Ако мајчиното млеко е многу мал, тогаш тоа оди на бебето сериозни напори од кого тој добива уморни, но не ги задоволи вашите глад, и покрај фактот дека има за цел активно да suckles.

Проверите достапноста на млеко во градите, и е на располагање за вашето бебе лесно: со притискање на peripapillary површината треба да се појави капки (мал број) млеко.

Видео: Одбивање да дои

Дете правилно се применуваат на градите.

Детето може да го одбие дојка, ако правилно се применуваат на дојка. Обично тоа се гледа: детето не може да се влече брадавица, и давањето на болка цицање мајка, тој не може да добие доволно. Уморни од неефикасни напори, бебето ќе одбиваат да ги градите, па набљудуваат правилната техника хранење grudnichka.

Дете е болно.

Тоа се случува дека отфрлањето на дојка поради болест дете што може да се открие и да помогне да се елиминира лекар, па не заборавајте да се консултирате со област педијатар.

Доењето е многу важно за вашето бебе и не треба да се откаже на првата потешкотија!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дои или шишеДои или шише
Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Многу потечени и болки во градите како да се намали болкатаМногу потечени и болки во градите како да се намали болката
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Обновен и индуцирана лактацијаОбновен и индуцирана лактација
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
Новороденче одбива дојката по шише хранењеНовороденче одбива дојката по шише хранење
Имам неколку недели не се хранат бебето, ако може да почнат да се хранат повторно?Имам неколку недели не се хранат бебето, ако може да почнат да се хранат повторно?
» » » Зошто детето одбива дојката