ma.gurushealth.ru

Започнете доењето

започнете доењето

Најтешкиот пат - првата недела на доењето.

По 3 месеци од хранење во повеќето случаи, тоа ќе исчезне толку "непријатно", како прелевање на дојка, а вие - е "господар" на доење (се навикнеш на режимот и "манири" на вашето бебе).

Видео: Прв Доењето


Доењето - Е "ниту на неспоредлива чувство на интимност и мајката на детето.Вашето бебе, како и секој новороденчињата цицачи, по раѓањето постои потреба да се намали на брадавица. Ако ние "не се мешаат" (на пример, физички преглед на новороденчето) бебето по раѓањето, тој ќе се направи својот пат до вашиот стомак да брадавица и почна да си го цица.


Најважното правило на доењето: порано се стави бебето на градите, толку подобро.


Веднаш по раѓањето, бебињата се покажува многу повеќе интерес на дојка отколку некое време по раѓањето. СЗО смета дека новороденче треба да се примени на градите на мајката за исхрана на 1 најдоцна во рок од 20-30 минути по раѓањето.

Првите 3-5 дена ќе се хранат вашето бебе со колострум, млекото не доаѓа пред до 2 дена по породувањето. Како што веќе знаете, колострумот - скапоцено, неопходни за првите денови од животот, и хранлива храна:

  • Тоа им помага на чистење на телото на мекониум на бебето;
  • дава на вашето дете потребните антитела, имунолошките фактори (колострум - еден вид на лек);
  • Таа го заштитува бебето од бубрег товарот на обработка на големи количини на течност (колострум не содржи многу течност, но тоа има повеќе од млеко, суштински хранливи материи);
  • "Прилагодува" варењето на детето, создава школка која ги штити цревата од патогени флора.

Пред примена на дојка во колострумот највисока содржина на протеини (102,6-132 g / l), а потоа почнува постепено да се намалува.

Колострум - исклучително важна хранлива состојка, богата со есенцијални протеини, слични во структурата на протеините од крвта на новороденчето, масти, сличен на составот на масти бебето на телесните ткива, ензими, хормони, витамини и антитела, иако бебето цица само 5-15 гр дебели жолти леплив секрет боја за секоја хранење. Треба да се напомене особената важност на имуноглобулин А, содржани во колострумот. Тие обезбедуваат заштита од разни инфекции. Највисока концентрација забележани во првите неколку часа по раѓањето, а потоа почнува нагло да опаѓа. Затоа, тоа е тоа е важно за здравјето на новороденчето почетокот на доењето. Почетокот на приврзаност и позитивно влијание врз мајката, како што ќе придонесе за намалување на грлото на матката, порано почетокот на механизам доење и продолжување на својот живот.
Обично 3-5 дена Преодни млеко се јавува по породувањето. Многу мајки се дефинираат "доаѓање" млеко на чувствата на оток или стегање во градите.
10-20 ден - втора "доаѓање" млеко. зрели млеко доаѓа на крајот на овој период. Секоја "доаѓање" млеко во придружба на "Плима" во градите, а понекогаш и зголемување на температурата. Побарајте помош од специјалист за доење, со цел да се избегне стагнација.
Од 3 месеци по раѓањето вашите гради да "се прилагоди" барања на бебето.


Запомнете дека градите за бебето - не е само добивање на храна, но, исто така, емоционална удобност.


Нормално, ако вашето дете го прашува градите дури 4 пати на час.

Видео: Прв Доење | Моето искуство | совети


Бидете сигурни дека вашето млеко секогаш содржи се што ви треба за вашето бебе (Но, се сеќавам дека штетните материи може да се добие во млекото (алкохол, никотин, дроги и психотропни супстанции, лекови, итн) Бидете сигурни дека отсуството на овие супстанции во вашата ... "диета".)! За разлика од мешавини.

Видео: Оптимална поведување на доењетоПрво, за време на бременоста на вашето тело има подготвено потребните "јадење" за иднината на медицински сестри (најмалку 3 месеци после породување, дури и ако "да седнат на леб и вода"). Второ, за време на доењето телото вклучува "компензација" механизми (на пример, намалена екскреција на калциум преку урината). Ако внимателно ќе го избере храна која се гарантира висок квалитет на млеко. здравјето на вашето бебе вашето здравје и ќе има корист од таквите "внимание".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дои или шишеДои или шише
Снимајте и млеко исфрлање рефлексСнимајте и млеко исфрлање рефлекс
Ако млеко не е доволно (за борба hypogalactia)Ако млеко не е доволно (за борба hypogalactia)
Како да се стави на бебето на градитеКако да се стави на бебето на градите
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
Како да се воспостави режим на детето хранење млекоКако да се воспостави режим на детето хранење млеко
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Скрининг тестови новороденчињаСкрининг тестови новороденчиња
Појавата на млекоПојавата на млеко
Бидете свесни за нивната важност во исхранатаБидете свесни за нивната важност во исхраната
» » » Започнете доењето