ma.gurushealth.ru

Ефикасност лактација контрацепција

ефикасност лактација контрацепција

Можеби некој слушнал дека доењето има контрацептивен ефект, и го најде тоа така, ако не можете да забремените додека дојат.

Апсурдно е да се замисли природно што е можно. Ако се хранат три или четири години, во живо сексуален живот, а не се направи нешто во ова време за да се спречи бременоста - вие сте речиси гарантира за на крајот да забремените додека сеуште медицинска сестра.

Видео: Пиењето чај за време на бременост, доење и мали деца

Вистината е дека се додека ви се хранат, потешко е да се забремени. Не е невозможно, но навистина тешко. Особено за прв пат.

Ова е логично. Милиони години по ред нашите предци немале protivozochatochnyh средства (и речиси и да нема ограничувања во сексуалниот живот). Бремените жени само кога тоа е можно. Ако една жена родила Палеолит пати на секои десет месеци од пубертетот, таа најверојатно би умреле, и таа и нејзините деца ќе умре со неа. Тоа требаше да биде некој вид на природен систем регулатива. Природната селекција избра оние жени кои раѓаат на секои две, три или дури четири години- така што тие можат подобро да се грижат за своите деца, а на долг рок од нив имале повеќе деца со помалку труд.

Но, денес, многу жени го роди своето второ дете, кога за прв пат се врши годишно, или дури и малку порано. Што се случи со природната контрацепција? Едноставно фактот дека ние веќе не го користите. Контрацепција е доењето.

Имаме пред нас е една од оние домот решенија, навидум едноставен, но неверојатно во својата адаптибилност, кој доаѓа од природата, ако има доволен број на милиони години да ги развива. Ако контрацептивен ефект имаше фиксна траење - "една жена не може да остане бремена во првиот број на години по раѓањето," - тој не може да се прилагодат на околностите, во ритамот на развојот на детето, а пред се на фактот дали детето да останат живи. Ние се користат да се земе здраво за готово дека речиси сите бебиња се преживее, но во текот на историјата на човештвото до XX век, смртноста на доенчињата беше многу висок. Досега, на нашиот срам, тоа е во суштина дел од светот. Природата не треба да се изгуби на женски младенче и не можеше да се роди нова три години. Ако бебето умира, мајката треба да забремени повторно, како е можно поскоро.

Тоа е причината зошто во природна контрацепција постои фиксна времетраењето на дејството-тоа зависи од доењето: жена може да остане бремена кога нагло прекинување на доењето покажува дека бебето починало, или кога постепено намалување на лактација покажува дека бебето е веќе јадење различни храна и затоа повеќе тоа не зависи целосно од мајчиното млеко. Во текот на првите месеци, кога бебето цица многу и постојано, бременоста е речиси невозможно. На поретко се применува, толку помалку млеко се произведува, толку е поголема веројатноста за појава на нова бременост. Кралот Децата Бушманите племе си го цица често повеќе пати на час, а се јаде многу малку дополнителни хранење во текот на првите месеци од животот (она што го јаде, во пустината, а потоа?). Нивните мајки забремени за секои четири години. Други луѓе кои живеат во помалку тешки услови. Може да им даде на младите деца повеќе храна, така што нивните деца обично се раѓаат на секои две до три години. Но, нашите деца често јадат големи количини на храна pyurirovannoy шест месечна возраст - и многу доилки забремени пред првото дете е една година (па за да се породат во својата половина). Мајката, кои не дојат, забремените наскоро по раѓањето, па дури и не чекаат два месеци од возраста на детето.

Намалувањето на наталитетот предизвикан од три механизми:

  1. За неколку месеци, не постои месечна мајка. Оваа состојба се нарекува аменореа, отсуство на менструација. Менструацијата може да се случи и без тоа му претходеше овулацијата. Но, она што не може - па тоа не е проследено со овулацијата менструација. Секој пат кога жената е овулацијата, може да се случи само една од две работи: или жената ќе остане бремена, или две недели подоцна, таа започнува менструацијата. Всушност, ако една жена знае нејзиниот датум на овулација (бидејќи тоа е температурата на табелата) и дваесет дена по менструацијата се уште не дојде, оваа жена да бидете сигурни дека таа е бремена. Кај жени со нередовни циклуси се разликува е првиот дел од неа, од месец дена пред овулацијата. Во втората фаза, од овулацијата до следната менструација е секогаш многу стабилен.
    Затоа, ако жената е менструален циклус, за прв пат во последните осум месеци по породувањето, само две опции: или таа беше само еден овулација, пред околу две недели, и таму не беше еден. Колку подолго нема менструација, толку е поголема веројатноста дека првиот месец му претходи на овулацијата. Ако првата менструација се јавува четири месеци по породувањето, може да се најдат речиси сигурно дека овулацијата таа не. Ако, сепак, првата менструација се јавува во петнаесет месеци, а овулација пред тоа, тоа е веројатно да биде. Жената може да биде бремена повторно, и без периоди на чекање.
  2. Второ, кога се врати на крв, постои можност дека некои се ановулаторни циклуси, односно нема да се овулацијата. Ова е дури и почесто од пред менструацијата се враќа.
  3. Трето, кога овулацијата се врати, може да биде во неколку такви циклуси, кога оплодената јајце клетка не може да се закачи на ѕидот на матката.

Во некои случаи, еден или повеќе последователни месеци има недоволноста на лутеалната фаза од циклусот (лутеална фаза). жолтото тело - регион на јајниците каде јајцето е штотуку објавена. Таа произведува големи количини на хормони, pozvolyayuhtsih оплодената јајце клетка во матката да се здобијат со основа и да започне да расте. Кога жолтото тело исчезнува почне месечно. Ако жолтото тело раствора премногу брзо и месечни е порано од десет дена по овулацијата, бременоста е невозможно.

Видео: хормонална контрацепција

Хранење - еден од најчесто користените средства за планирање на семејство во светот што го спречува повеќето бремености. Во повеќето случаи тоа се користи несвесно, но токму поради тоа што се зголемува јазот меѓу раѓањата и жените се породи на доживотно помалку деца отколку што инаку би. Стотици милиони жени не користите било која друга алатка за планирање полу- ако, во некои земји, жените престанале да дои, таму ќе се случи вистинска експлозија на плодноста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Контрацепција по испорака методи, алатки, методиКонтрацепција по испорака методи, алатки, методи
Доење охрабрување помага, без притисокДоење охрабрување помага, без притисок
Бременост: опасни за срцето?Бременост: опасни за срцето?
Негативни аспекти на доењетоНегативни аспекти на доењето
Како градите за време на доењетоКако градите за време на доењето
Физиолошки метод на контрацепцијаФизиолошки метод на контрацепција
Третман на гастритис за време на доењетоТретман на гастритис за време на доењето
По раѓањето, никогаш не сакам да имам сексПо раѓањето, никогаш не сакам да имам секс
Доење за време на бременостаДоење за време на бременоста
Untitled DocumentUntitled Document
» » » Ефикасност лактација контрацепција