ma.gurushealth.ru

Дополнување за време на доењето

Дополнување за време на доењето

Видео: Како да се заврши хранење и dopaivat grudnichka?

Во некои случаи, ако губење на тежината е многу голем или тежината за долго време не може да се врати, и сите претходни, не помогна, ние треба да заврши хранење на бебето формула.

Се разбира, тоа е подобро да се заврши хранење мајка molokom- но тоа се случува дека мајката не може да се изрази доста, и доаѓа момент кога не може повеќе да чека.

Видео: Мешовита хранење (дополнување мешавина) + наведуваш во првите 4 месеци / Дел 1

Не постојат фиксни правила. Не можеме да кажеме: "е потребно дополнување кога загуба од 12% од тежината." Некои деца можеби ќе треба пред тоа. Секој случај ќе треба да му кажете на лекар. Сето тоа зависи од целокупната состојба на развој на ситуацијата. Ако, на пример, еден ден пред бебето ја изгуби 100 грама и 20 денес, можеме да кажеме дека "продолжува да изгубат тежина." Но, тоа не е исто што и вчера губењето на 20, а сега 100. Во првиот случај, можеби може да почекаме и да видиме дали тоа ќе се подобри, но во втората потребно е итно да се стави крај на хранење.

И Американската академија за педијатрија и ESPGHAN (Европската асоцијација за детска, Гастроентерологија, хепатологија и исхрана - Европската заедница за Педијатрија, Гастроентерологија, хепатологија и исхрана) препорачува дека децата чии семејства имаат историја на преосетливост, добиени како дополнителна исхрана хидролизираат млеко (не е -Тоа верзија Хипоалергично млеко, добрата во која не и целосно хидролизат, која се дава на деца кои се алергични на млеко). Факт е дека ако детето е само мешавина, често се развива појава на имунолошка толеранција. Ако детето е главно се хранат со мајчиното млеко, и само за неколку дена, пијат малку вештачко млеко, оваа толеранција не се развива и лесно може да започнете алергија на кравјо млеко. Многу педијатри не знаат да знаете за оваа препорака може да им даде да се чита научна статија во која Јас се однесуваат подолу. Можеби, алерголог од државните болници да ви помогне и да биде во можност да го убеди педијатар.

Тоа е најдобро да се даде дополнителна исхрана од чаша или пипета некој од дополнителна нега систем. Ваквиот систем дополнителна исхрана продаваат готови (види. Сл. 13), но тие можат да бидат направени од dropper и шприц без да се игла. Сепак, ако детето изгуби многу на телесната тежина и не се да го хранат еден од овие методи, не се плашете и шише хранење. Ова не е крај на светот, ќе имаат можност повторно да се избега од шише.

Кога станува збор за потребата од дополнителна исхрана, важно е да не се биде алчен. Време навистина треба да заврши хранење - па ситуацијата е сериозна, и 30 мл на ден нема да ја спаси ситуацијата. Ако бебето има потреба само 30 мл на ден -он почесто и цена. Ние не сакаме тоа да биде и повеќе додадена триесет или четириесет грама неделно, и така уште две или три недели по ред. Напротив, нека брзо стекнување на тежина, нека растат здрави и силни. Потоа тој ќе си го цица подобро, млекото ќе биде повеќе, а ние ќе бидеме во можност да го откажете дополнување. Значи нудат да се започне на 30 ml, или 60 пати во околу три часа веднаш по градите. И ако бебето пиеле сè и изгледа како тој сака повеќе - нека биде уште 30 мл.

Видео: Мешовита хранење на доенчиња

Да, важен протест. Ние се зборува толку многу за тоа како голем мајчиното млеко, што понекогаш се чини дека е надвор од овој заклучок за awfulness на млеко replacers. Сум сретнал родители, цврсто намера да се даде на детето нешто, само не вештачко млеко (т.е. не се мешавина). Тие претпочитаат да соја млеко, бадем, ориз, козјо ...

Ова е сериозна заблуда. Да, постои соја млеко прилагоден специјално дизајнирани за бебиња, но многу експерти советуваат да го користат само за медицински причини. Во соја содржи природни фитоестрогени, кои не треба да се злоупотребува. И јас зборувам за соја за бебиња продаваат во аптеки, каде што на етикетата јасно чита. "Адаптиран за бебиња" Просечна исто соја млеко наменети за возрасни, кои можат да се најдат во многу продавници исхрана, не чини соодветен млеко за доенчиња и бебиња не треба да се користи до возраст од еден од нив. Дури и полошо е случај со бадем, ориз или овесно млеко. Овие производи не личат на мајчиното млеко, и детето, што ќе се хранат, би умрел. Тие обично имаат малку протеини, речиси без масти, многу шеќер ... во врска со витамини, минерали и други хранливи состојки, и не може да се каже. Овие производи се наведени како млеко, затоа што тие се во течна и бело, но колку повеќе тие млеко немаат ништо заедничко. Тоа ќе биде подобро да се зборува за бадем пијалоци, ориз пијалок ... Како и за козјо млеко, тоа е многу сличен на многу мала сличност кравјо на мајката. Во Германија се комерцијално достапни козјо млеко, прилагодени за бебиња. Ова значи дека многу од тоа е отстранета, а потоа додаде многу работи, како и со кравјо млеко, да ја претвори во нешто, отколку да се хранат бебињата. Таквите млеко може да се најде во исхраната храна продавници или купи на интернет. Тој нема никакви предности во однос на адаптирана формула врз основа на кравјо млеко. Во секој случај, пред да се даде на бебето козјо млеко, бидете сигурни дека на етикетата е јасно напишано: ". Адаптиран за бебиња"

Ве молам, не ризикуваат здравјето на вашето дете преку егзотични пронајдоци. Индустрија за повеќе од еден век, тој ја истражува и го подобрува детето формула, и многу строги меѓународни закони ги регулираат нивниот состав. Ако детето не може да добие млеко, следната опција - млеко, специјално адаптирана за бебиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Замена хранење на 4 месеци.Замена хранење на 4 месеци.
Прашања кои се појавуваат на младите мајкиПрашања кои се појавуваат на младите мајки
Ако млеко не е доволно (за борба hypogalactia)Ако млеко не е доволно (за борба hypogalactia)
Опрема шише бебе хранењеОпрема шише бебе хранење
Прашања во врска со бебето на доењетоПрашања во врска со бебето на доењето
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
Компресирање на дојката кога хранење: метод, техникаКомпресирање на дојката кога хранење: метод, техника
Ноќ хранење на бебетоНоќ хранење на бебето
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
» » » Дополнување за време на доењето