ma.gurushealth.ru

Интраутерина инфекција

интраутерина инфекција

Видео: Medlabekspress - програма "здравствени тајни"тема "интраутерина инфекција", Ослободување од 03.14.14

Интраутерина инфекција - инфективни болести и процеси кои се предизвикани од патогени кои продираат на фетусот од заразена мајка на дете за време на породувањето или поминува низ породилниот канал.

Видео: интраутерина инфекција комплекс TORCH

Интраутерина инфекција - потенцијална опасност за здравјето на неродено дете. Во овие случаи, фетусот станува инфициран од болна мајка инфекции кои можат да предизвикаат повеќе дефекти при раѓањето на мозокот или рбетниот мозок, срце, и слепило, глувост, па дури и смрт на фетусот или новороденчето. Сите патогени интраутерина инфекција со странски истражувачи обединети под терминот TORCH (првите букви од англиската имиња на токсоплазмоза, рубеола, цитомегаловирус, херпес). Треба да се напомене дека во повеќето случаи, овие инфекции се асимптоматски. Понекогаш, по кратка патоген болест на белите дробови продолжува за многу години да биде во телото на жената. Во латентна состојба, тоа не е опасно за фетусот: мајката го штити имунитетот. Само примарната инфекција со токсоплазмоза, цитомегаловирус инфекција, кламидија, херпес во првите 3 месеци од бременоста или влошување на постојаните (т.е. тајно моменталната инфекција), поради стрес или фармаколошки имуносупресија опасни за фетусот.

IUI Распространетост: 20-30% од жените на возраст за раѓање деца се заразени со токсоплазмоза, 50-70% - цитомегаловирус, херпес симплекс, и други.
Етиологија: вируси, микоплазма, кламидија, протозои, габи, бактерии.
инфективен процес на мајката може да се случи како акутна, субклинички, латентни. Од особено значење е урогенитални инфекции кај мајката како извор на агент во генерализирана IUI (пиелонефрит, oophoritis, вагинален и др.). Во утробата одлично време во мала количина може да се задржи стафилококи, стрептококи, цревната флора, листерија, токсоплазма, бацил Кох, габи кои предизвикуваат хронични заболувања на урогениталниот кај жените.
Во гениталниот тракт може да ги нападне и да предизвика хроничен процес цитомегаловирус, херпес, хепатитис Б, микоплазма, кламидија. За време на бременоста, се должи на одредени хормонални и имунолошката реактивност, снабдување со крв на сексуалните органи, патогени во фокуси на хронична инфекција се активираат и да мигрираат на фетусот. Пониска вредност за инфекција на фетусот има и други хронични фокуси на инфекција не е урогениталниот област на една жена, како што се хронични холециститис, хронична ангина, хронична пневмонија и други.
патоген пат пенетрација може да биде различна. Пренатално инфективен агенс влегува фетусот hematogenically или преку инфицирани амнионската течност во внатрешноста на кожата, белите дробови, очите. Амнионската течност мајки можат да бидат инфицирани со искачуваат и слегуваат од вагината низ јајцеводите, преку амнионска мембрана на ендометритис, плацентата и фетусот со инфицирани hematogenic инфективен агенс и се излачува во урината, фецесот.
На патогени бактерии најчесто се појават на фетусот интрапартално, предизвикувајќи некои деца, тешки бактериски инфекции, до сепса (група Б стрептокок, E. coli, Pseudomonas aeruginosa, tsitrobakter, Klebsiella, Proteus).
Патоген пробива на ембрионот или фетусот, што е депониран во ткива и предизвикува воспаление. Од големо значење е време на пенетрација на инфективниот агенс.

  • Blastopatii: пенетрација на патогенот на фетусот во текот на првите 14 дена од бременоста, за време на blastogenesis доведува до смрт на ембрионот, ектопична бременост, бруто малформации со оштетен формирање на оската на ембрион, што предизвикува појава на такви бруто дефекти како цикло-Пие, ретки дефекти близнаци груб малформации некомпатибилни со животот, спонтани абортуси.
  • Кога заразени ембриони во ембрионски период (од 16-ти до 75-ти ден) се јавуваат ембриопатија - малформации на системи индивидуален орган, тератом, абортус. Бруто малформации, што резултира со абортус, најчесто се формираат во првите 8 недели од бременоста. Важна улога во формирањето на заразни ембриопатија игра рубеола вирус, цитомегаловирус, херпес, хепатитис Б
  • По контакт со инфективниот агенс за фетусот (76-ти ден од 280. денот на бременост) има фетопатија. На плодот период е поделена во почетокот (3 месеци - 7 meyatsev) и крајот (7 месеци пред раѓање).

Во почетокот на феталниот период е диференцијација на ткивата веќе вети органи и системи. Ако фетусот е заразени во текот на овој период, тоа е прекршување на диференцијација на ткивата со развојот на мултиплекс склероза, како резултат на зголемувањето на бројот на сврзното ткиво. Примери на почетокот фетопатија може да биде цироза, хидроцефалус, микроцефалија, хидронефроза, фиброеластоза срцето.
Ако фетусот е инфициран со подоцнежните феталниот период, кога има развој на органи и системи, можно е на раѓањето на детето со IUGR - интраутерина ретардација на растот, клиничка инфекција, може да има предвремено раѓање, раѓање задушување, повреда неонаталната адаптација.

Заеднички клинички манифестации на интраутерини инфекции

Историјата: спонтан абортус, раѓање на мртво дете, абортус претходната бременост, раѓање на деца со пречки во развојот, а починал на рана возраст аномалија тече струја на бременоста и породувањето, заканата за прекин на бременоста, полихидроамнион, кратки дебели папочната врвца порано со тираж од амнионската течност, смрдливи им мириса, зголемување или плацентарна абрупција, урогениталниот болести кај мајката, инфекција кај жените за време на бременоста, вклучувајќи САРС, присуството на жената на хронична фокуси на инфекција во сферата на урогениталниот, хронична onzillit, хроничен холециститис, мајките треска за време на породувањето, тешка инфективен процес во мајката пред, за време или веднаш по раѓањето, бабицата помага испорака, раѓање асфиксија, реанимација дете, влошување на феталниот развој, фетусот неухранетост, предвремено породување стигмата disembriogeneza, малформации, хидроцефалус или микроцефалија.
Заеднички клинички симптоми на интраутерина инфекција: интоксикација, ниска родилна тежина, лошата зголемување на телесната тежина, слаб апетит, повраќање, повраќање, вознемиреност или поспаност, сува кожа, бледо со цијанотични, сива или жолтица, жолтица може да се изрази, кожата се собираат во набори може да биде полиморфна осип, чистење на поткожното масно ткиво слој, проширување на лимфните јазли, зголемен црн дроб и слезината, желудникот е зголемена во обем, потечени, синдром на хеморагичен - крварење, пурпура на кожата, цревата -ти синдром.
Специфични симптоми и синдроми специфични за одредени инфекции.
рубеола: Менингоенцефалитис, хепатитис со жолтица, пневмонија, СНВ, нозете и стапалата ротација, иридоциклитис, глувост во 50% ако мајката е болен во првиот месец од бременоста - тријада Грег - око дефекти, срцеви мани, глувост.
Цитомегаловирус инфекција: Тоа влијае на секој орган има епителни клетки. Жолтица, хепатитис, хеморагична манифестации (петехии, мелена), менингоенцефалитис, пневмонитис, калцификации во мозокот, бубрезите, нефритис, болест на окото. Најчесто се манифестира по неонаталниот период. Достапно микроцефалија, полицистични бубрези, срце камшикување, доцна компликации - глувост, слепило, енцефалопатија, микроцефалија, белодробна фиброза, цироза на црниот дроб.
Херпес инфекции: осип на крвните садови на мукозните мембрани, кератитис, тешка хепатитис, жолтица, пневмонија, дисеминирана интраваскуларна коагулација. Недостатоци: хипоплазија на екстремитетите, микроцефалија, mikrooftalmiya, лузни на кожата. Компликации - слепило, глувост, ретардирани психомоторен развој.
Вирусен хепатитис: хепатитис, жолтица, темна урина, обезцветен столици. Недостатоци - билијарна атрезија, компликации - цироза, невролошкиот развој.
листерија: Менингоенцефалитис, папуларен осип-roseolous на грбот, стомакот, нозете, бело-жолто нодули со дијаметар од 1-3 милиметри на задниот дел на грлото, конјуктивитис, компликација - хидроцефалус.
туберкулоза: Зголемување на периферни и болки во лимфните јазли, асцит, болест на белите дробови, менингитис, бубрезите, дефекти на скелетниот систем.
сифилис: Посебни осип на кожата, секогаш на дланките и стапалата, ринитис, отежнато дишење, периоститис, osteochondritis на долгите коски, пукнатини во аглите на устата. На предучилишна возраст: тријада е Hutchinson (кератитис, глувост, дегенерација на забите), носот седло, сабја главата.
токсоплазмоза: Менингоенцефалитис со kalydifikatami, хидроцефалус, болест на окото, микроцефалија, микрофталмија, хепатитис. Постојано си ја почеша вашите очи се постари.
кламидија: Гноен коњуктивитис, ринитис, отитис медиа, пневмонија, упорни пароксизмална кашлица.

Скрининг за IUI бебињата се предмет на висок ризик групи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хламидијална инфекција за време на бременостаХламидијална инфекција за време на бременоста
Класификација на фетална хипоксија услови. асфиксијаКласификација на фетална хипоксија услови. асфиксија
Мацерација на плодот. Хемолитична болест на фетусотМацерација на плодот. Хемолитична болест на фетусот
Заразни болести кај новороденчињатаЗаразни болести кај новороденчињата
Судска медицинаСудска медицина
Интраутерина херпес инфекција. GoloprozentsefaliyaИнтраутерина херпес инфекција. Goloprozentsefaliya
Предмет: интраутерини инфекции.Предмет: интраутерини инфекции.
Имунолошки анализа на крвта на женитеИмунолошки анализа на крвта на жените
Жолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностикаЖолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностика
Рубеола акутен е "-rusnzya infektsionchaya болест со воздушни капки! Peredachi- карактеризира…Рубеола акутен е "-rusnzya infektsionchaya болест со воздушни капки! Peredachi- карактеризира…
» » » Интраутерина инфекција