ma.gurushealth.ru

Зголемувањето на температурата во болести на детето

зголемувањето на температурата во болести на детето

Ако зборуваме за зголемување на температурата, како знак на болест, тоа е почеста и неспецифични (на пример, се случуваат во различни болести) симптоми не постојат.

Температурата може да се зголеми, како и во белите дробови респираторни болести, цревни инфекции, како и во екстремно опасни по живот инфекции (тифус, сепса (инфекција на крвта) и маларија, јерсиниоза, итн.) Сепак, вториот, за среќа, многу ретки, а сега оди до банални настинки - најчеста причина за зголемување на температурата кај децата.


Висока температура во едно мало дете, особено ако тоа е неговата прва болест која доведува младите родители во состојба на паника.


Како да се справи со зголемувањето на температурата? Дали е опасно да се зголеми во температурата? Бр Опасност фебрилна реакција во голема мера претерани, во повеќето инфекции максимална температура во собата во рамките 39,5-40 ° С, што не го загрозува отпорни здравствени нарушувања.


Како по правило, главната грешка на родителите е дека тие се идентификуваат треска со болеста и веруваме дека тоа е потребно да се "сруши". Запомнете, телото се зголемува температурата на себе, и преку попречување на процесот, ние често ги преземат од страна на болеста, наместо на телото. Не се меша со детето да се опорави.

Предности на висока температура


Во меѓувреме, порастот на температурата, има многу позитивни аспекти:

  • Треска покажува проблемите на детето;
  • висока телесна температура создава услови неповолни за постоење и репродукција на вируси и некои бактерии - патогени;
  • во хипертермија во телото е имун стимулација и почнува да произведува супстанции кои имаат антивирусно дејство (особено, интерферони);
  • времетраењето на треската овозможува навремено осомничени компликации на болеста и ја пропише потребната терапија.

Примена антипиретик лекови, ние работиме на само еден од симптомите на болеста и нема влијание врз нејзината причина, така што во речиси сите случаи, зголемувањето на температурата во врска со тоа треба да биде прилично тивка. Ова е неопходно со цел да се овозможи на родителите да се анализира внимателно другите не може да биде толку демонстративна, но повеќе информативни знаци.

Видео: Причини за пораст на температурата на бебето


Млади мајки и татковци треба да се разбере дека треска не е манифестација на болеста, кои мора веднаш да се бориме. Тоа е природна заштитна реакција на инфекција.


Може треска укажуваат на сериозна болест? Можеби, но не секогаш. Ако температурата на телото е на ниско ниво, ниско-одделение (до 38,0"C), тогаш најверојатно, сериозна болест предизвикана од бактериска инфекција таму, и антибиотска терапија е потребна. Ако температурата е над 39 ° C (фебрилни), тогаш за првите 3 дена, тоа може да биде вирусна (на пример, грип) и бактериска инфекција. Затоа, дури и многу висока температура на почетокот на болеста не може да ни помогне во проценката на сериозноста и прогнозата на болеста.


Ако температурата продолжува фебрилни повеќе од 3 дена, што е повеќе, толку поверојатно е комплициран разбира ARI (воспаление на средното уво, синузитис, инфекции на уринарниот тракт), или независно од бактериски инфекции (пневмонија, тонзилит, или слично.). Во овој случај, се препорачува да се направи комплетна крвна слика (види. Секција "вирусни и бактериски инфекции") за решавање на потребата за антибиотици.

препораката
Ако болно дете продолжува да се висока температура (над 39 ° C) за повеќе од 3 дена, а состојбата не се подобри, тоа треба преиспитување на лекар и одржување крвна слика е препорачливо да се одлучат за именување на антибактериски третман.

Видео: Како да се облекуваат дете, кога температурата се зголемува? - Д-р Komarovsky

знаци на предупредување


Кои се знаците со поголема сигурност од порастот на температурата може да укажуваат на проблеми во телото? Симптоми facie алармот не може да биде толку светла како оние опишани погоре.

  • Фебрилни дете престана да јаде. Ако тој јадеше лошо во раните денови на болеста, селективно, но одби да јадат, а потоа се намали - тоа е симптом, минатото кои не може да помине. Тоа е исто така знак за влошување на болно дете е неговото одбивање да се пие - овие промени се индикација за итна медицинска консултација.
  • Заканувајќи манифестации на болеста, исто така треба да вклучува промена на бојата на кожата (појава на сино - цијаноза, жолтилото, разни осипи - повеќе од овие симптоми - подолу), однесувањето на детето (неразбирливо поспаност, раздразливост, несоница, напад на конвулзии), симптоми на недостаток на воздух (тоа почести, бучни вдишување или издишување кога се дише деманти меѓуребрените простори).


Намерно не застануваат на патот на тешки заболувања кои се карактеризираат со пораст на температурата. Дијагнозата треба да се врши од страна на експерти и често во болница. Задачата на родителите - да се утврди дали нездрав дете припише на група на тешко болни деца имаат потреба од итна медицинска помош и често во болница или на група на пациенти со мали болести, кога можете да го направите симптоматски третман во вашиот дом и совети рутински лекар.


Сите овие симптоми може да бидат знаци на различни болести кај фебрилни деца, но тие имаат заедничко е дека тие претставуваат опасност за здравјето на луѓето, а понекогаш и за живот, и имаат потреба од итна проценка и третман на лекар под негова надлежност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ниска температура дијареа (дијареа)Ниска температура дијареа (дијареа)
Долгорочни слаба треска кај децатаДолгорочни слаба треска кај децата
Температура гастричен улкус: Причини и симптоми на сложеностТемпература гастричен улкус: Причини и симптоми на сложеност
Конвулзивни напади кај децатаКонвулзивни напади кај децата
Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?Дали постои зголемување на телесната температура на гастритис?
Испарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телотоИспарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телото
Дете "ладно"Дете "ладно"
Проценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикцијаПроценка на коефициент на пренос на топлина на кожата. вазоконстрикција
Дијагноза на температурата на телотоДијагноза на температурата на телото
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
» » » Зголемувањето на температурата во болести на детето