ma.GurusHealth.ru

Траш устата на детето

Видео: Траш, стоматитис, бели наслаги во устата, рани во устата, воспаление на устата

Траш устата на детето

Траш е резултат на интензивна одгледување квасец габи на слузницата која се појавува бел изглед, понекогаш малку сива или жолта слој на оралната слузница.

Видео: габични дерматитис, кандида, кандидијаза

Траш - е најчеста габична инфекција во устата. Во изгледот, тоа наликува пена млеко, кои се заглавени во внатрешноста на образите, јазикот и непцето. Сепак, тоа е невозможно да се отстрани за разлика од млеко. Ако се обидете да ги отстрани, кожата под нив почнува да крвари. Траш е болно и го спречува детето си го цица. Оваа инфекција може да се случи во секое дете и не се поврзани со лошата хигиена. назначени лекар лекови за се применува на погодената област со врвот на неколку пати малиот прст на ден. Кандидијаза обично лесно се излечи, но подоцна може да се манифестира повторно. Ако поради некоја причина е одложен на доктор на повик, нека бебето по секоја хранење 15 ml вода. Таа ги мие млеко со оралната мукоза и лишува квасец габа медиум во културата. Да не се меша со габична инфекција на кожата blanching на внатрешната површина на непцата, кои ќе еруптира катници. Некои родители погрешно ги преземат овие бледи области на кожата за инфективни заболувања.

Поради оваа состојба кај малите деца е многу честа појава, тоа треба да се припише на карактеристики на раното детство. Тоа е врз основа на физиолошки незрелоста на имунолошкиот одговор.

Регургитација промовирање на појавата на инфективни заболувања, кои создаваат кисела средина во устата, поволни за габа.Развој на кандидијаза, исто така, придонесе за антибиотска терапија, респираторни заболувања и нарушувања на хигиена. Понекогаш дрозд (или, со други зборови - кандидијаза) може да се манифестира цврсто околните мукозните бели филмови, кои остануваат по отстранувањето на крварење чирови. Во овој случај, третман, а не само локално, пропишани од страна на лекар.

Алкална средина неповолни за размножување на габите, но се препорачува дека брадавиците се чуваат во ниска (1%), решение бикарбонат (1/4 лажичка чаша вода) за спречување на оваа состојба. Ако вашето бебе на јазикот, непцата, непцето, во внатрешноста на образите се уште се појави белузлаво цут, не се грижи. Обично не треба да се обиде да ги отстраните овие plenochki, нема потреба да се искачи во устата на бебето со прстот, обвиткани со газа, но со богата плакета - е прифатливо, а таков метод. За да почнете со устата pokapat 1% раствор на сода (1-2 капки еднаш дневно помеѓу оброци). Обидете слично instilled во устата на витамин растворот Б12, но тоа понекогаш може да предизвика алергии. Овој витамин е достапен во вид на капсули, има црвена боја и се нарекува цијанокобаламин. Тоа не треба да се размножуваат. Што е најважно, во устата на бебето не се на парчиња стакло од вијалата.

Видео: кандидијаза кај доенчиња

Претходно, краткотраен прекин на вежби кои се користат во глицерин на брадавиците неколку пати на ден, но сега е забрането вежба - докажано карциногеност. Исто така, борна киселина и нејзините соли може да се акумулира во телото на детето.

Како по правило, овие начини на справување со дрозд е доволно. Постојат антифунгални антибиотици (diflyukanidr.), Но не треба да се користи сам.

Видео: кандидијаза кај новороденчето

Во принцип, витамин Б12 се доделени со анемија и се наменети за интрамускулна администрација. Тоа одамна е забележано дека квасец не му се допаѓа. Ако ги проголта, се дели на содржината на киселина, и неколку капки на ден не му наштети на бебето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Неоплазми во усната шуплина кај луѓетоНеоплазми во усната шуплина кај луѓето
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Како да се стави на бебето на градитеКако да се стави на бебето на градите
Многу потечени и болки во градите како да се намали болкатаМногу потечени и болки во градите како да се намали болката
Устата новороденчеУстата новороденче
Компресирање на дојката кога хранење: метод, техникаКомпресирање на дојката кога хранење: метод, техника
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Кандидијаза (кандидијаза) -mikoz предизвикани од квасец габи на candida- родот влијае на кожата и…Кандидијаза (кандидијаза) -mikoz предизвикани од квасец габи на candida- родот влијае на кожата и…
Габични инфекции: третман, причините, симптомите, типови, превенцијаГабични инфекции: третман, причините, симптомите, типови, превенција
Болести и карактеристики на попречува доењето детствотоБолести и карактеристики на попречува доењето детството
» » » Траш устата на детето