ma.gurushealth.ru

Методи за да се намали температурата на телото дома кај децата, како брзо намалување на топлина

Видео: Дали е можно да се намали температурата на детето да се фаќа оцет и алкохол? - Д-р Komarovsky

Методи за да се намали температурата на телото дома кај децата, како брзо намалување на топлина

Ако температурата на телото на бебето е помалку од 38,0 ° C или 38,5 ° C кај постарите, а потоа се намали на температура не треба да биде.

Единственото нешто што детето треба - е прекумерно пиење.

побарувачката на детето пациентот за вода се зголемува драматично. Тоа е затоа што тој ја губи повторно, но јадете помалку. Зошто се случува ова? Прво, вие веројатно забележале дека на почетокот на болеста на детето често urinates. Започне да се интензивно се доделени формирана во токсините од телото. Сепак, во текот на својата болест, тој urinates поретко, и урината станува се повеќе концентрирани. Ова се случува поради недостаток на вода во телото. Како резултат на тоа, концентрацијата на вируси и токсини продолжува да расте, и тие почнуваат да иритираат центарот за терморегулација во мозокот. Температурата се зголемува. Тоа е одбранбена реакција, развиени во текот на еволуцијата. Со зголемување на температурата, патогени почнат да се чувствуваат непријатно, и во телото на детето во стимулирање на заштитна реакција.

Зголемување на температурата дополнително ја зголемува дехидрација на телото на детето. Ова се должи на зголеменото испарување на течноста преку кожата со пот, а особено - со брзо дишење. Фактот дека на дишните патишта - е огромен влажна површина (тоа мора да се чуваат влажни за размена на гасови). површината на белите дробови е зависна од возраста. Кај новороденчињата, тоа е 3 m2, како возрасен - 70 m2. Тековен влажни пелени на оваа големина - тоа се суши во еден час на температура од радијатор 38-40 C!

Корен одлемување лошо биде првиот часа на болеста. Мора да се запамети дека човечкото тело е во голема мера составена од вода и загуба на течности е многу лош ефект врз состојбата на пациентот. Повеќето од децата страдаат, бидејќи тие се полесно и побрзо да дехидрираат. Во пракса, многу често се види одреден степен на дехидрација во temperaturyaschih дете. Кожата е сува на собирот pleated - збрчкана, сува chapped усните, плунка слатка насоки форми на отварањето на устата, јазикот сува.

препораката

Ако вашето дете има симптоми се опишани, итна потреба да енергично otpaivat тоа, без оглед на тоа дали тоа е време да се јаде или спиење. Повеќе дека може да се пие и во текот на спиењето.

Постои уште една причина за дехидрација - назначувањето на антипиретици. Како да знаеме дали на почетокот на антипиретик ефект? Ако кожата е сува - дејството не дојде, а ако детето се потеше, а потоа брзо се намали на температура: Вклучување на механизмот на топлина за обновување, а како последица на тоа, загубата на вода. Заклучокот е дека давањето на детето антипиретик, имаме само неколку часа подобрување на неговата здравствена состојба, зголемување на губење на течност.

Ако мислите дека детето пие многу, и тој ретко urinates и урина заситени бои - помош на течност се вбризгува не е доволно. Тој треба да се пие повеќе отколку што тој сака.

Ако сте дале антипиретик и детето спие, не се смират (како што често се случува). Таа мора да биде обилно со вода да се врати во активна диуреза (често мокрење и прекумерната светлина урина), дури и ако тоа мораше да се грижи за време на спиењето.

Тоа е корисно за тоа дали назначувањето на антипиретик лекови во секое покачување на температурата? Не, бидејќи во повеќето случаи на поедноставен вирусни инфекции на температурата за 3 дена од почетокот на болеста на сопствените намали (се дава или не ни даде аналгетици). Во комплицирано температура ARI без антибиотски третман ќе остане висока за повеќе од 3 дена или воскресне по нормализирање. Затоа, активна примена антипиретик лекови може да доведе до лажно чувство на благосостојба (нормална температура), што е опасно и несоодветна доцна дијагноза на компликации третман Ари.

Покрај тоа, се должи на зголемената температура произведени интензивна имунитет, така што се треска во инфективни болести е заштитна реакција формирана во текот на еволуцијата. Зголемена телесна температура активира метаболизмот и функцијата на нервниот, ендокриниот и имунолошкиот систем (зголемување на производството на антитела, интерферон стимулирана фагоцитоза - фаќање и варење на патогени крвни клетки), antitoxic функцијата на црниот дроб се зголемува, зголемување на бубрежниот проток на крв.

Но помала детето, толку потешко тој страда треска. Кај децата со тешки заболувања на циркулаторниот и респираторниот треска може да доведе до декомпензација. Во патологијата на нервниот систем може да предизвика развој на напад на треска напад. Ако детето не толерира треска, антипиретик лекови треба да се администрира веднаш.

препораката

Видео: Кога да се "надолу" температура и што? Почетна аптека

Светската здравствена организација (СЗО) препорачува: на почетокот здрави деца антипиретик воведе на температура не пониска 39,0-39 / 5 ° C.

Повеќето патогени вируси се убиени на температура над 39 C, па на почетокот здрави деца (не има тешки хронични болести како што се вродени срцеви заболувања или епилепсија) со зголемување на температурата до 39 * C и на толерантна здравствена состојба не се бара дестинација антипиретици (антипиретици).

Кога е потребно да се намали температурата на дрога? За разлика од другите земји, поради некоја причина, само во нашата земја одлучи да се намали дури и мал пораст на температурата.

Децата се изложени на ризик - хронична срцева болест, нарушувања на метаболизмот, невролошки пореметувања, со историја на фебрилни конвулзии, и доенчиња - да назначи антипиретици треба да биде на температура од 38,0-38,5 ° C.

Исклучоците се бебиња на првите месеци од животот, а децата претходно беше даден на висока температура од нападите на конвулзии или со значителни разлики во здравствената состојба (на пример, болест, за која може да се влоши на треска: срцеви заболувања, церебрална парализа - церебрална парализа, итн.) Во овие случаи, како и децата чии зголемување на температурата е придружена со бледило, ладни екстремитети, интензивна болка во мускулите или главоболки, антипиретик лекови треба да бидат доделени на температура од 38 ° C.

Говорејќи на антипиретици, не е излишно да се повторува дека не секоја реакција температура не е пожелно, така што мерките за нејзино намалување треба да се врши во согласност со одредени индикации. Зголемување на температурата - нормална одбрана на реакција: на пример, интерферон - главен фактор во борба против вируси - по можност произведени од страна на клетките во телото на телесна температура над 38 ° C. Сам по себе, температурата на телото, дури и многу висока (40 ° C), не предизвикува никакви негативни промени во телото на детето и неговите упорни пад е оправдано само во децата кои се склони кон конвулзивни реакции. Треба да се запомни дека дури и насилни, брзо зголемување на телесната температура на постигнување на станица 39,5-40 ° C, што е занемарлив веројатноста на повисока температура.

Видео: Како да се сведе на топлина кај детето. Неколку популарни начини неуспех

Потсетиме дека зголемувањето на температурата на телото е резултат на превод "централна термостат" (контрола) на повисоко ниво. Ова се случува под влијание на специфични супстанции и синтеза на нивните инхибиција од аспирин, аналгин и други слични агенси доведува до намалување на температурата. Таквиот пад на температурата во никој случај не влијае на причината за негово зголемување, создавајќи привид на просперитет. Па нивната употреба е оправдана само кога е опасно висока температура и за отстранување на непријатни сензации поврзани со зголемување на температурата. Овие чувства деца имаат очигледно не често само на температура над 39,5 ° C. Кога доволно за пренос на топлина (долна облека, ниска температура на воздухот во просторијата, недостаток на кожен васкуларните спазми) деца обично не се чувствуваат телесна температура од 38-39 ° C, непријатни на.

Антипиретици може да предизвика несакани реакции, особено аспирин може да го олесни развојот на астмата, но тие често да доведе до развој на алергиски кожни лезии, често тешки (синдром Лајл, Стивенс - Џонс). Овие реакции се релативно ретки, но со оглед на широката употреба на аспирин, дипирон и други средства од вкупниот број на несакани реакции се среќаваат во клиничката пракса, многу пати поголема од стапката на компликации од најпознатите температура реакција.

Видео: Како да се сведе на температура во домот. Како да се намали температурата на телото на народни лекови во домот на

При изборот антипиретици лекар зема во предвид нивните својства. Аспиринот е нерастворлив во вода, така што се лекови пропишани aminopyrine, инјекции - аналгин. Неодамна, тоа е докажано дека употреба на аспирин во грип, сипаници и аденовирус инфекција може да придонесе за развој на Рејевиот синдром - тешка црниот дроб и нервниот систем, повеќе од половина од терминирани смрт на пациентот. Затоа, не постои причина да престане да му дава на децата аспирин широк ORVI- да се подобри употребата на парацетамол, вклучувајќи ги и децата од првите месеци од животот. И уште подобро - да се користи антипиретици само во најтешките случаи.

намалување на температурата на телото може да се постигне без употреба на антипиретици: откриваат доволно за да го избришете со вода на собна температура да се намали температурата детето да 0,5-1 ° C. Тогаш обично е здравствената состојба на детето се подобрува. Тоа не е неопходно да се плаши од студот. Ако таква постапка, детето ќе биде треска, "гуска испакнатини", ладење треба да се прекине, да се даде антипиретик и да продолжи со триење на 30-40 мин.

Грешката не е единствен, и редовно користење на антипиретици: тоа може да ги маскираат развојот на бактериски компликации, а со тоа и го одложи почетокот на неговото лекување. Антипиретик треба да се даде на температура над 39,5 ° C кај деца кои се склони кон напади се случуваат на висока температура, оваа граница треба да се намали на 38-38,5 ° C.

Опасни нарушувања на телото терморегулација поврзани со намалување на пренос на топлина како резултат на спазам на крвните садови во кожата. со што кожата се здобијат со бледо сина боја, мермер шема, ладна на допир, и покрај високата телесна температура. Во овие случаи, како што е прикажано на прва помош антипиретици (luchshe` инјекција) и енергични триење на кожата со вода или колонска вода да се врати циркулацијата на крв во него, односно. Е. Пред тоа се врти розова. Ако таков модел се развива дома, потребно да се нарекуваат "брза помош."

Голем број на деца во периодот на закрепнување на температурата на телото може да се намали под нормалните: луѓето во исто време се зборува за "губење на силата", но во реалноста се работи за "дерегулација на термостатот." Тоа е почеста кај децата кои се лекуваат во текот на својата болест многу антипиретици. Намалување на температурата на телото обично трае 1-2 дена, не е потребен третман.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изложеност на екстремно ниски температури на телото. frostbittenИзложеност на екстремно ниски температури на телото. frostbitten
Мерење на ректалната температураМерење на ректалната температура
Детето сака да пиеДетето сака да пие
Испарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телотоИспарување како фактор на топлина. Облека и испарувањето на водата од површината на телото
Sudamen кај децата, третман, симптомите, причините, симптомитеSudamen кај децата, третман, симптомите, причините, симптомите
АнтипиретициАнтипиретици
Труење со дијареа, треска, повраќање кај детеТруење со дијареа, треска, повраќање кај дете
Како да се сведе на температурата на деца 3 години треба да температурата на бебето се зголеми,…Како да се сведе на температурата на деца 3 години треба да температурата на бебето се зголеми,…
Нормална телесна температура. Регулирањето на телесната температураНормална телесна температура. Регулирањето на телесната температура
Хипотермија дете, симптоми, знаци, третман, грижаХипотермија дете, симптоми, знаци, третман, грижа
» » » Методи за да се намали температурата на телото дома кај децата, како брзо намалување на топлина