ma.gurushealth.ru

Колку пати направи ултразвук за време на бременост? Дали треба да се направи ултразвук пати?

Секоја бремена жена, како по правило, со нетрпение го очекува моментот кога прв пат го виде нејзиното бебе. Благодарение на САД овој пат доаѓа порано од девет месеци. И што е радост да се види како вашето дете зевање, или прстот цицање. Се што треба да знаете за ултразвук за време на бременоста.
Колку пати направи ултразвук за време на бременост? Дали треба да се направи ултразвук пати?
Што е САД

САД - е ултразвук. Едноставно кажано, дијагноза користење на ултразвук. И, и покрај фактот дека ултразвук е отворена порано од Х-зраци се користи за да се дијагностицира тоа не е така одамна. Така, во толку краток период на ултразвук стана задолжителна постапка во истражувањето на бремени жени. Ултразвучен апарат е во речиси секој град, и секоја бремена жена може да се види неговата чипови пред да се роди. Како го прави овој уред? Тоа генерира нечујни за човечкото уво на звучните бранови кои се гледа од телото ткива, испраќање на сигнал на одговор, а тој, пак, ни дава слика на монитор.
Претходните испитувања се извршени сонда (посебен сензор) директно од надвор од телото. Но, со таков ултразвук и сликата не е јасна, и моќта на брановите на звукот е премногу голем, а пациентите мораа да бидат подготвени однапред - да се пие еден литар и пол на течноста. Сега, сондата беше заменет од страна на вагината сондата во најновата опрема (воведени во вагината бремена, но само во раните фази), се намали моќта на ултразвук, и точноста на истражувањето се зголеми.
Покрај тоа, ако претходно јавноста имаше само две-димензионални ултразвук (кога мониторот може да се види нејасни контури на фетусот во црно-бело), ​​но сега постојат три (3D), па дури и четири-димензионален (4D) ултразвук, кој ви овозможува да се види бојата на сликата во динамика, разгледа во детали секој тело на бебето, дури и во раните фази бременост. Но, тоа не е се.
Со Доплер (ултразвук видови) васкуларна лекар дури и може да се оцени и плацентата протокот на крвта и протокот на крв (а со тоа и снабдување со кислород) на бебето. Претходно, како студии било невозможно.
И тука е цените. Нормално карличната ултразвук - 800 стр, ултрасонографија (3D, 4D) со проценка на неговите органи, фотографијата и заклучок -. 1200 r. васкуларна Доплер - 800 p. И ако сакате да се направи видео-снимка на бебето - 300 стр. Цените се разликуваат од клиника на клиника, но, во принцип, се многу прифатлива.

Кога ултразвук за да се помине

ултразвук Многу мајки се кандидира на САД само уште од првите денови одлагање. И тоа не е достоен за тоа. Министерството за здравство не ги препорачува на премин на ултразвук пред 10 недела од бременоста без никакви докази. Да, во раните фази на бременоста ќе се потврди фактот, па дури и да се каже, ако бременоста е плоден. Но, без добри причини, како што се Анѓелковиќ, болки во стомакот и долниот дел на грбот, ултразвук е подобро да се игнорира. Иако, да се одлучи.

Колку пати направи ултразвук на бремени Вкупно:

Првиот "задолжителни" Ултразвук помине за 10-12 недели. За време на ултразвук лекар ќе го одреди точниот датум на испорака ќе ви кажам во општите услови за бременоста. И, се разбира, ќе го слушнете срцето на бебето.
Вториот ултразвук, ако може да се каже така, и повеќе интересно. На 20-24 недели веќе се покаже вашиот бубачки. Ако овој 3D-ултразвук, тогаш ќе се зголеми секој рацете и нозете, па се погледне бројот на прсти. И дете сигурни проѕевање или насмевка. И ти конечно ќе се знае каква боја да се купи мираз - на лекар ќе се утврди дали вашата желба полот на детето. А специјалист ќе биде во можност да се види развојот на внатрешните органи и се осигура дека нема дефекти.
Третиот ултразвук Тоа го направи уште пред испорака во 32-34 недели. Лекарот ќе ги испита органи на бебето, повторно, неговата презентација, други важни карактеристики за испорака. Сепак, вие не ќе ја видите целата бебе - тоа е премногу голема. Но, бидете сигурни да се справи со тоа ќе се бранува!

Употребата на ултразвук

За време на ултразвук на лекар може да се дијагностицира абнормалности на развојот на детето, проблемите на појава на бременоста и многу, многу работи Зошто сите направи бремена Ултразвук? И не еднаш, туку три или четири, па дури и повеќе. За време на ултразвук на лекар може да се дијагностицира абнормалности на развојот на детето, проблемите на појава на бременост и уште многу други работи. Списанието ќе се листа што може да ни каже за нашата ултразвук бебе. Идни мајки, да се прочита внимателно, и да размислуваат за секоја ставка.
Така, со помош на ултразвук машина, вие можете:

 1. потврди бременоста во раните фази;
 2. се утврди бројот на раѓаат деца (после шестата недела) - близнаци не те изненади, и може да се подготви за нејзиниот изглед морално и финансиски, а лекарите може да се следи на бременоста и да донесат правилни одлуки);
 3. за да се утврди точната возраст на фетусот (во првиот триместар од бременоста);
 4. дијагностицира ектопична бременост (Во раните фази) - за да се избегне хируршка интервенција и да се поправи ситуацијата, без хирургија;
 5. се утврди патологија на бременоста (плацентарна абрупција, се заканува пометнување, хипертоничност на грлото на матката и така натаму.) - да се спаси на бременоста;
 6. идентификуваат фетални малформации - да се направи објективна одлука за потребните прекинување на бременоста (ако недостатоците не се компатибилни со живот), или да се вршат потребните третман (ако е применливо);
 7. се подготват за некои функции на раѓање - научат тежина на фетусот, се утврди неговата презентација, за дијагностицирање на присуството или отсуството на заплеткување мозок, го одреди датумот на испорака;
 8. дознае полот на детето.
 9. Во некои случаи, ултразвук може да се претвори несакана бременост во посакувана, како што многу мајки се слушна звукот на срцето на вашето бебе, реши да го одржат во живот.

Три-димензионални ултрасонографија 29-недела фетусот Вие треба внимателно да ги прочитате овие девет поени. Сега сметаат дека во случај на неуспех на САД, што навистина го отежнува животот на еден лекар - тој е принуден да дејствува на слепо. Да, искусни акушерки имаат многу да учат во обичен преглед. Многу, но не сите! Но, само еден погрешен чекор може да предизвика повеќе штета на вашето бебе од дваесет минути ултразвук.

Јас ќе ви кажам еден инцидент. Во седмиот месец од бременоста сестра ми стави на зачувување. Ултразвукот покажа дека има оштетен торба на водите и почнаа да излегуваат во јавноста вода. Да се ​​породи во тоа време не беше начин, затоа што бебето нема да преживее. Лекарите назначен за интензивна нега полн со мир и се бореа за секој ден. Во исто време, речиси секој ден на САД погледна количината на вода, за да не се пропушти моментот кога детето ќе биде во опасност. Па тоа траеше две недели, по што Полин беше роден. Таа сега две години девојка активен и здрав. Значи суди придобивките и опасностите од оваа студија, затоа што во прилог на трите закажани ултразвук бебе направени девет непланирани.

Индикации за ултразвук

За задолжително премин ултразвук има список на индикации. Ултразвук за време на бременоста

 • На пример, хронични болести - дијабетес, висок крвен болести. Во овој случај, тоа е неопходно да се оди преку ултразвук. Покрај тоа, лекарот-генетичар, посета која сега е задолжително во случај на вашето семејство имаат овие болести, ќе ви даде упат за слободен ултразвук. Па, се разбира, среќата не е сè, но тоа се практикува во многу клиники.
 • Инсистираат на САД ќе биде лекар и ако вашето семејство, а особено вие лично, имало случаи nevynashivaemoy бременоста, фетусот бледнее, спонтани абортуси, деформитети или наследни болести. Во овој случај, ќе бидат насочени кон посебен тест на крвта, која се спроведува два пати во текот на целата бременост и ни овозможува да се утврди на веројатноста за појава на разни болести во вашето бебе.
 • Ако пред бременоста работа во хемиска лабораторија или Х-зраци соба, ултразвук е исто така мора.
 • Валидна причина за донесување на САД се осомничени повреди за време на бременоста - дали плацентарна абрупција, опасноста од прекин или бледнее на фетусот.

Вие сте целосно здрав? Вие никогаш ништо сериозно болен? И без хронични заболувања во вашето семејство не се наведени? Ти си само среќа! Вашето бебе е многу среќен. Но, ајде да ги попуст на жешка темпо на нашите животи, одвратно животната средина, постојан стрес. Само тие, и тоа не е сите фактори може да предизвика многу проблеми. Зошто да не згрешат? Само дваесет минути и ќе биде апсолутно сигурни дека вашиот Чаби момче не е во опасност.

Во шеснаесеттиот недела од бременоста со резултатите ултразвук изгледала дијагноза на "срцеви заболувања и одредени аномалии во развојот на мозокот." Мојот сопруг и јас бевме шокирани. Не сличен генетски нарушувања во нашите семејства не беше, бременоста е пожелен и планирано, и сега ова! Лекарот политично молчи за фактот дека ако дијагнозата е потврдена, ние ќе треба да се донесе одлука за абортус. Но 3D ултразвук во специјализирана регионален центар е целосно ги отфрли дијагнозата. Докторот е шокиран, јас побара од сите кои имаат толку "квалификуван" испитува. Впрочем, бебе Бев сосема здрава, па дури и ни мавтаа да се справи само на екранот. Од оваа ситуација, не сум направил за себе заклучок: тоа е подобро еден време да оди на модерен ултразвук во специјализирана клиника, лекарот отколку да слушам вообичаените клиника, има само допотопен опрема.

И ако на резултатите од ултразвук на бременоста не е толку розова како што би сакале - не грижете се! Да, процентот на сериозни аномалии кај децата е голема, но не веднаш паника - доктор мора да ја спаси ситуацијата. Gipertonus третираат со одмор во кревет за една недела и витамини, абортус закана ќе исчезне по соодветен третман и испреплетеност кабелот не е толку страшна работа (јас немам проблем и последиците родив син со еден заплет мозок). Медицината се развива брзо, и многу болести се лекуваат во утробата или измени, како последно средство.

Дали или не?

Се што е во овој свет е релативна. Особено во медицината. Кога ќе се напие аналгетик, не е особено размислува за тоа како ќе се чувствувате на црниот дроб. Така е и со ултразвук. Во моментов, ултразвук штетни за мајката и фетусот не е официјално потврдена. За таа мора да се врши детално истражување, а во последно време тие беа одржани во седумдесеттите години на минатиот век. Од тогаш има многу промени, сега ултразвук се врши на современа опрема, која има помала јачина на сигнал и други зрачење опсег. И официјално постави дозволените временски период - до 30 минути, за кое ултразвукот е безбедно за Karapuzikov и мајка. Да, и зрачење трае помалку од една минута, а остатокот на машината работи на рецепцијата.

Во последно време стана мода да се направи фотографии од бебиња во утробата или дури и снимање на диск со ѓаволиите дете вистински видео во стомакот на мајка ми. Секако, тоа е симпатична, и години подоцна на бебето ќе изгледа со задоволство ", филм за себе." Само тоа не е толку безопасно. Тоа е често да се "убави" слика, лекарот ја зголемува моќта на сигналот, и сигнал трае еден миг, но неколку минути, и тоа не е јасно што влијаат врз здравјето на вашето бебе. MirSovetov Затоа не се препорачува да се злоупотребат таквите иновации разумно да се процени ризиците!

Неодамна, мрежата одеше една статија која ја раскажува шокантни ефекти на ултразвук за детето. Тоа беше речено дека ултразвук доведува до нарушување на структурата на ДНК и да предизвикаат создавање на нормални фетусот ткиво. Чудна работа - ни збор не е кажано за било наоди стана основа за такви мрачни заклучок. Иако официјално се докажува само дека ултразвук зголемува температурата неколку ткива. Затоа, кога е индицирано, не треба да се плаши од оваа студија. Впрочем, како што веќе знаат за придобивките од ултразвук е многу поголема од штетата.

Откако прочитав дека ултразвук може да се слушне за детето, како свирче возот за нас. Всушност, јас се забележи од искуство дека за време на дете стомак на ултразвук постојано се врти, удар малку раце, а понекогаш и го врти грбот, така што ниту на подот, ниту другата потребните карактеристики за да се оди на лекар не може. Да, и по завршување на постапката, тој се однесува сосема насилно.

Можеби дете е навистина непријатно или дури и болни ефекти на звук бран. И секоја мајка има право да одлучи колку пати таа се одржа ултразвук, и не е строго во согласност со распоредот одобрен од страна на Министерството за здравство. До вас, драги мајка. Но, во секој случај, непотребни крајности: тоа не е неопходно да целосно се игнорира оваа постапка, но, исто така, да се кандидира на ултразвук, исто така, не треба една недела. Размислете за вашето дете и да го слушнете вашата интуиција - затоа срцето на мајката не лаже.

Дијагноза на бременоста: колку пати може да се направи ултразвук за време на бременоста?

САД - ова е постапката без кои нема цена, никој не бременоста. Студијата се базира на принципот на echolocation. Ултразвук минува низ ткивата и органите се рефлектира од нив и ја прикажува сликата на одреден пресек - фетусот за време на бременоста. Така, тоа е можно да се дијагностицира поголемиот дел од внатрешните органи. Тоа е причината зошто во моментов ултразвук е широко се користи за скрининг, дијагноза и следење на бременоста.

Со помош на оваа студија, лекарот го следи здравјето и развојот на бебето и плацентата, кој им овозможува рано откривање на отстапувањата и во времето за да именува специјален настан. Како ултразвук се користи за проценка на внатрешните органи на мајката - бубрезите, панкреасот, црниот дроб, срцето, крвните садови.

Постојат два вида на ултразвучна дијагностика: преку стомачниот ѕид и трансвагинална метод - со користење на вагинална сонда. Во една ваква студија е воведен во вагината од сензорот стави на неа кондом. Таквите ултразвук ја подобрува точноста на дијагнозата.

Во моментов, негативно ултразвук ефекти врз фетусот не е доволно проучен, па затоа е многу честа употреба на овој метод на испитување не е препорачливо. Доколку бременоста без отстапувања и патологии кои во текот на неговиот мандат планирање се врши од 3 студии, по еден на триместар (10-14 недели, 20-24 недели и 32-36 недели).

Главната цел на првата САД - идентификување на можни деформации на фетусот: проверка на присуство на главата, рацете, нозете, да се идентификува плоден. Доколку е потребно, овој период може да биде да се преземе студија за да се идентификуваат скриени генетски болести на фетусот.

Во текот на втората планирана студија направена темелно испитување на фетусот, идентификација на можните абнормалности во анатомија, развој и формирање на главните органи и системи на бебето. понекогаш тоа е можно да се утврди полот на бебето во тоа време.

Третиот ултразвук се утврди рокот на достасување на плацентата, износот на амнионската течност, тежина на бебето, презентација, но ако бременоста е компликација која се додава на ултразвук doplerometrii - Проценка на протокот на крв. Понекогаш ултразвук одложено до периодот 35-36 недели од бременоста во одредени индикатори, на пример, ако жената има лузна на матката, услов за кои сакате да ги пратите со зголемувањето на гестациската возраст.

Вториот ултразвук е основен, откако за време на неговиот лекар добива сите информации за бременоста и феталниот развој. Ако бременоста се развива компликации или постои сомневање за фетална абнормалност, дополнителните ултразвук се врши од страна на лекар.

Дали треба да се направи ултразвук пати?

Во моментов, не акушерски истражувачки метод, што може да се спореди со информации содржината на ултразвук ехографија (ултразвук). Дополнителен метод на ултразвучен преглед за да стане главен во акушерската пракса. Главните предности на ултразвук (сонографија), лекарите сметаат високо информативни, безболна и безбедна.

Но, тоа е безбедно ултразвук толку многу што понекогаш се наметне да 7-10 пати во текот на бременоста? Ова прашање не е случаен. Тоа се зема од животот. Многу често во нашата зафатен мајки поставување на прашања поврзани со темата на ултразвучната дијагностика, да ги споделат своите чувства, забелешки и претпоставки.

Еве некои од прашањата кои ние се бара. Како безбедно ултразвук за време на бременоста? Колку пати во текот на бременоста може да се направи? Какво влијание има студија за формирање на фетусот ткиво, ако тоа е спроведено во почетокот на бременоста? Како да им се верува на резултатите од ултразвук и дали е можно да се направи без САД? Дали е можно да се намали бројот на овие студии на минимум, и за што? Ајде да се обидеме да разбереме заедно.

Навистина ми се допадна одговори од авторите на книгата "Ние сме очекуваат бебе. Се што треба да знаете за бремените мајки и татковци ", квалификувани и искусни акушерки, брачните другари на осум деца, Вилијам и Марта Serz. Вилијам Serz пишува: "Мојот одговор на ова прашање ќе зависи од она што јас се чувствувам во моментот. Ако во мене доминира на доктор, јас би рекол: "Да, можеби", бидејќи ултразвук е многу корисна дијагностичка метода. Но, седи во мене, тој додаде: "Никој не знае за сигурно." Проблемот е, што се случува кога звучните бранови комуницирате со растечката ткивата на фетусот. Може овие бранови, така работат на растечките клетки кои предизвикуваат штета? Или тие се гледа од ткиво без да предизвика било каква штета? Научниците не се единствени на овие одговори прашања. "

Да, има чита многу книги во врска со оваа тема, сакам да се потврди, научниците не се навистина ценети во овие одговори на прашањата. Фактот дека ниту еден научник не е донесена на 100% тврдат дека ултразвук е безбедна и корисна за време на бременоста во "честа" на дозата. Додека голем број на гинеколозите го сакаат и често се однесуваат на оваа студија. Повеќето мајки, за целата бременост, испитување со ултразвук не го прави 2-3 пати, и многу повеќе. Понекогаш и без дури и знаејќи дека одредено влијание врз фетусот ултразвук се уште има!

Во училницата во подготовка за породување, младите мајки често во голема конфузија ме прашуваат: "Треба да одам да се направи ултразвук во седмиот деветти пат?" Додека тие се чувствуваат добро и тестови се нормални. Често, ова го велам: "Можеби, во некои случаи, тоа е потребно, но не сите и не секогаш. Сте стане мајка, сте облечени вашето бебе во срцето, да се грижи за тоа, обидете се да јадете правилно, направи специјални вежби, доведе соодветен начин на живот, се радуваат со бебе (бебе), направете го вашиот најдобар, така што беше со тебе добро и сигурно. Но, од моментот кога ќе се чувствувам како мајка, ќе мора да (и време) да ја преземе одговорноста за донесување на одлука. И што побрзо да ги реализираат (реализира) и се, посреќни ќе биде вашиот родител пат, а не полесно, но повеќе радосни и духовно побогати. Веројатно, ова е свесен за родителите. "Сум бил зборува со мајките по раѓањето. Сите премногу. Одговорни за донесување одлуки за грижата, лекувањето и образованието треба да се родители.

Лекарот може да биде различна. Лекар, тој е прво и основно лице со одредени медицински искуство, нивните погледи на бременоста, во принцип, да се породи на сите, за животот во целина, со нивните интереси. Никој, дури и не гледа вашиот гинеколог, нема право да те присили да се направи нешто со кое не се согласувате. Најди акушер со кого вашите ставови на бременоста и породувањето ќе биде во склад! Не се вози што рече лекарот нареди ... ... но јас тоа го правам се сомневам, дали тоа е дете боли ... и бесот. Но, постојан стрес, анксиозност, нерасположение и анксиозност, навистина може да наштети. Искусни лекари и внимателен мајка кога се одлучува за употребата на медицински истражувања или постапки врз основа на принципот на најмалку ризик. Ризикот во студијата може да биде повеќе од еден придонес од нив добро! И дури и ако жената се однесува на "висок ризик", тоа не значи дека треба да се провери секоја недела во антенаталната клиника и да престане да уживаат во животот. Една жена може да влезе во "изложени на ризик" и не имате било какви компликации. Ако жената поради здравствени причини наведени како "ризик", што значи дека тоа треба повнимателно и да преземат одговорност за бременост. Но, тоа не значи дека треба да се зголеми бројот на антенатални посети, бројот на медицински процедури и истражувања, бројот на лекови и секогаш се сеќавам дека нејзината бременост е "не е како и секој друг!" Инаку, таа ризикува да се слушне доволно "pugalok и страшно" и собираат многу повеќе реални проблеми и проблеми отколку што веќе го имате. Ултразвук сигурно дава многу корисни информации за на лекар, но "без разлика дали тоа им помага на мајка носи и роди здраво бебе?"

Според мое мислење, изразот "да ја преземе одговорноста за бременост" е прв од сите, да ја преиспита пристап кон начинот на живот кој води една бремена жена, да се анализира начинот и видот на храната, да обрнат внимание на психо-емоционална состојба како своја, и во семејството. Важно е да се сврти кон "здрав и среќен живот", а не во насока на анксиозност, страв, како и искуствата во најмала неразположение. Посетуваат настава во рамките на подготовките за породување, пракса гимнастика, вода процедури, направи соодветна балансирана исхрана за да одат повеќе, имаат одмор во првата можност и да бидат сигурни да се "релаксира вашата глава." О, колку е важно !!!

Од страна на "ризик" се жени со висок крвен притисок, лоши анализи на урина, крв и така натаму. Консултирајте се со искусен лекар, да дознаете дали е можно за контрола на притисок, подобрување на крв и урина преку исхраната, вежби за дишење, гимнастика, психолошки и емоционални подготовка. Обрни внимание на вашето расположение и став кон бременоста. И не го злоупотребувајте медицински процедури и за најновите случувања. Бременост - не е болест. Бременост, според мое мислење - е продолжение на љубовта, и тешко некој би рекол - продолжување на животот. Затоа, да се таму, каде што е можно, мистеријата останува мистерија. И нека природата држи тајната на животот колку што е потребно, во името на тоа лице.

Обидете мудро користат ултразвук за време на бременоста. Дозволете ми да ве потсетам уште еднаш, САД - ова е релативно ново истражување. И, можеби и повеќе, едноставно немаат податоци и / или уреди точно да се суди на ефектот на ултразвук на нашата генерација. Проверка на илјадници пациенти не најде негативни ефекти, но сепак ... На пример, X-зраци се сметаат за безопасни за мајката и фетусот, и многу жени тивко испратени во оваа студија. Подоцна се покажа дека рендгенски преглед на бремените жени може да предизвика многу проблеми кај детето. Иако ова прашање се уште е предмет на дискусија меѓу научниците.

Д-р Фредерик Frigoletto, професор по акушерство и гинекологија на Медицинскиот факултет Харвард, претседател на Националната конференција за здравство соопшти дека на ултразвучна дијагностика: "Ние не можевме да се најде доказ дека треба да ги охрабри сите бремени жени да се подложат на испитување со ултразвук. Ајде чисто теоретски ризик. Но, ако придобивките на истражување, дури ни теоретски ризик може да се оправда ".

Видео: Колку често може да направи ултразвук?

Индикации за ултразвук состанок

Можеби сте сфатиле дека ултразвук им овозможува на лекарите да најдете одговори на некои многу важни прашања од интерес и на семејството во кое се очекува завршување. И штом ќе дознае за нејзината бременост, тој е регистриран во антенаталната клиника, таа нуди да одат прво ултразвук со 10 и 14 недела од бременоста.

Индикации за ултразвук во првиот триместар од бременоста:

исклучување на таквите проблеми како ектопична бременост;
ризикот од спонтан абортус или откривање на различни патологии во првичниот развој на јајце клетката и назначувањето на соодветен третман, преземање на неопходни одлуки;
основање, потврдување на бременоста;
создавање на повеќе beremennosti-
во отсуство на менструација и прашањето на осомничени бременоста, врз основа на ултразвук, откривање на различни нарушувања поврзани со гинекологија.

дијагноза на ембрионот уред груб urodstv- дијагноза на наследни болести (Даунов синдром).

Се согласуваат дека времето за прекршување на фетусот и chasnoe реши прашањето за абортус во раните фази, тоа им овозможува на родителите да се избегне подоцнежните фази од бременоста сериозна психолошка траума, па дури и повеќе горчлив болка по раѓањето на дете со посебни потреби.

Индикации за ултразвук во вториот триместар од бременоста:
Помеѓу 20 и 24 недели на бременост, на бремена мајка е пропишано вториот ултразвук, кој помага да се:

види состојбата на детето и во согласност со неговиот развој на гестациската возраст;
испита состојбата на плацентата, на местото на неговата приврзаност, големината и староста;
дијагноза на антифосфолипиден синдром;
утврдување на полот на детето.

Време отстапувања што се откриени во овој период на бременост од нормата, им овозможи на лекарите да преземат сериозни мерки, соодветен третман. На пример, со Доплер (ултразвук на протокот на крв во крвните садови на плацентата) за да се спречи развојот на прееклампсија (крајот toxicosis кај бремени жени). Исто така, тоа е во вториот триместар од ултразвук се врши prentalnaya дијагностика. Ова значи дека лекарот темелно скенирање на развојот на органи на бебето од врвовите на прстите до гребенот, која ќе ги детектира развој на можни дефекти при раѓање.

Индикации за ултразвук во третиот триместар од бременоста:
Спроведена од страна на лекарите, со цел да се види:

Феталната презентација;
за истражување fetoplatsentranogo комплекс (интраутерина ретардација на растот), како резултат на тоа, детето е родено слаб или незрели;
за да се дијагностицира пред раѓање конгенитална фетални малформации, како што е проширувањето на бубрежната карлица (хидронефроза) зголемување на уретерот (megaureter).

Ултразвук во третиот триместар од бременоста ќе им помогне на лекарите да се преземат соодветни мерки за третман на детектираат абнормалности во бебе пред раѓањето.

Дали постојат контраиндикации
Имајте на ум дека сите овие услови за ултразвук со цел за време на бременоста се одобрени и се евидентираат во прописите на Министерството за здравство. Исто така, ние се напомене дека бројот на ултразвук, било квалификуван акушер именувања во зависност од карактеристиките на бременоста поединечно. Затоа, ако една жена најде било абнормалност, лекарот може да ви препише ултразвук три пати повеќе од нормалното.

Колку пати во текот на ултразвук на бременоста треба да се направи?

Прашање: Ве молам кажете ми, колку пати во текот на ултразвук на бременоста треба да се направи?
Е ултразвук 20 недела планирано?
Може ли да се откажат од оваа ултразвук, ако не се пронајдени никакви компликации јас?

Одговор: Руската Министерството за здравство препорачува 3 пати ултразвук за време на бременоста: тајмингот на 12-14 недели, 21-24 и 32-34 недели гестациска недела (врз основа на 1 ден на последната менструација). Дознај повеќе за тоа што да се направи во различни фази на ултразвук RU-MED.RU прочитате на нашата веб-страница под "консултации" Член "Ултразвучно испитување".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Можноста за ултразвук за време на испитувањето на бремени жени.Можноста за ултразвук за време на испитувањето на бремени жени.
Се гледа ултразвучни бранови. Генерирање и откривање на ултразвукСе гледа ултразвучни бранови. Генерирање и откривање на ултразвук
Зошто ви е потребна на х-зраци за рак на желудникот?Зошто ви е потребна на х-зраци за рак на желудникот?
Ултразвучна дијагностика на феталниот развој. Цена-ефективност на ултразвук бременаУлтразвучна дијагностика на феталниот развој. Цена-ефективност на ултразвук бремена
Фетален ултразвукФетален ултразвук
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Набљудување на феталниот развој на дететоНабљудување на феталниот развој на детето
Ултразвук во третман на црниот дроб и панкреасотУлтразвук во третман на црниот дроб и панкреасот
Пункција на рак на дојка под ултразвукПункција на рак на дојка под ултразвук
Датуми на ултразвучен скрининг на бремени жени.Датуми на ултразвучен скрининг на бремени жени.
» » » Колку пати направи ултразвук за време на бременост? Дали треба да се направи ултразвук пати?