ma.gurushealth.ru

Што стомакот после породувањето? Враќање на стомакот после породувањето. Како стомак пред бременоста

Најзначајни промени во текот на бременоста се изложени стомакот. Но, трпение и доверба во победа ќе помогне да се врати убава форма на стомакот.
Што стомакот после породувањето? Враќање на стомакот после породувањето. Како стомак пред бременоста

и така стомакот после породувањето? Да бидеме реални - не е многу убаво :) Губење на стомакот масти по раѓањето, со помош на диета - тоа е практично невозможно. Без физичка работа на стомачните мускули во овој случај не може да го направи.

Обично лекарите извршат сериозен товар за стомачни мускули по 6 месеци после породување.

Од искуство може да се препорача по раѓањето не е одиме "со опуштена стомакот"И одржување на прес зафатен. Било да е тоа секој дом работа, или да одиме со шетач.

Враќање на стомакот после породувањето, со користење на завој, исто така, од категоријата на митот.

вистинска помош може да има "спорт" здив, или т.н. абдоминална дишење.

За да го направите ова, се подготви здив стомакот колку што е можно, и да ги зголемат како балон кога ќе издишување. Вие исто така може да се изврши оваа дишење вежба во секое време - на пример, одење со дете.

Вежби за да се врати на стомакот после породувањето.

Видео: Како да се отстрани стомакот масти по раѓањето: стомачни вежби со diastasis [supermom]

1. Легнете на грб, нозете покрена и свиткани во колената под агол од 90 степени. На дишам полека подигнете ја главата и градите од подот. Грижете се, така што главниот товар паѓа на градите. Мора да се направи 2 сета од 10 пати. Секој ден на бројот на повторувања се зголеми. Запомни - на стомачните мускули се една од најпознатите "тврдоглав" во нашето тело, тие "бара" обука 2 пати на ден!

2. Исто така е неопходно да се изврши вежби за долниот дел на стомакот. Легнат на грб, подигнете ги нозете нормално на подот, па спуштете и да ги подигне, но не го допре подот. Изведување на 20 повторувања.

3. Друга вежба за стомакот после породувањето ќе ви помогне да ја поврати оса половината. Седи со скрстени нозе и рацете споени во задниот претвори вашето тело во лево и десно. Се препорачува да се изврши 2 сета од 15 пати.

Оваа вежба од страна на Џенифер Лопез ќе донесе стомакот и половината по раѓањето во ред!

Невозможно е да се ослободи од доделување стомакот после породувањето?

Ако едноставно не можат да се справат со доделување абдоминална кожа после породувањето, не-хируршки стомакот навивам за по раѓањето на Solera Титан единица ќе се врати во поранешниот обликот на стомакот.

Враќање на стомакот после породувањето

Значи, да се направи рамен и убави стомакот после породувањето, може безусловно мора да ги исполни две правила:

Намалување на износот на масти консумира
Редовно се вршат вежби за стомакот после породувањето

Вежба за стомакот после породувањето: тоа ги зајакнува мускулите

Наплата по стомакот на состојбата во која беше пред бременоста - е редовна и продолжена физичка вежба за зајакнување на стомачните мускули. Тие не само што ќе се врати на стомакот после породувањето, но, исто така, ќе придонесе за согорување на вишокот на масти, што ќе влијае позитивно не само на сликата, но во целото тело како целина.

Важно е да се запамети дека секоја вежба за стомакот по породувањето за да се врши непречено и без непотребно брзање. Ние сите се разбере како да не можат да чекаат да се ослободи од вишокот на масти и да се биде прекрасен, но во овој процес се од особено значење уредност и доследност. Губење на стомакот масти по раѓањето наскоро веројатно нема да успее - но го забрза процесот и да се направи рамен стомак во ниеден момент - е сосема реално!

Првата вежба за стомачни

Од склони позиција, треба да се одреди вашите нозе во фиксна позиција, малку виткање на колена. Може да се стави нозете под троседот или стол. Потоа полека но сигурно се подигне на торзото, рацете фрлени над главата.

Вежба треба да се врши секој ден, неколку пати за неколку минути на ден. Во исто време - не брзаат и не претерувајте, дополнителен товар не е само ќе бидат бескорисни, но тоа може да се направи многу штета.

На втората вежба: зајакнување на долниот печат

Лежи на подот, полека подигнете нозете нагоре. Ако вежба изгледа премногу комплицирано, треба да се подигне на нозе не се премногу високи, постепено зголемување на растојанието од пети до подот.

Оваа вежба има за цел зајакнување на долниот дел на стомачните мускули, но тоа, исто така, помага согорува вишокот на масти во стомачната област, со што помага да се врати на стомакот после породувањето.

Третата вежба

Од стоечка положба, нозете рамо ширина, освен, ние се врши на патеките во двете насоки, во обид да стигнат до својата рака на подот.

Сите вежби за стомакот после породувањето мора да се врши на дневна основа за најмалку 3 месеци. Во исто време, секоја сесија треба да се повтори во текот на неколку пати на ден, додека не се оптоваруваат организмот прекумерно оптоварување. Не се вклучат до точка на исцрпеност - на прво место, тоа нема да донесе соодветна rezultata- второ, сили се уште треба, бидејќи куќата дете има потреба од грижа и мајчинска грижа.

Како стомак пред бременоста

Физичка активност Со цел да се ослободи од стомакот после породувањето, особено е важно да се вежба. Но, немојте да бидете премногу се занесуваат од обука во текот на првите два месеци по раѓањето - продолжува активно да се врати и контракција на матката во текот на овој период, според тоа, прекумерна физичка активност може да предизвика зголемување на болка во стомакот после породувањето.

Долги прошетки пеш се особено добро - тие помагаат да се делумно враќање на тонусот на мускулите и да се подготви телото за посериозни обука. постпарталниот период, исто така, се препорачува да носат постпартална завој - вие соодветен модел може да се купи речиси секоја специјалитет продавница.

Најефективниот вежби за стомакот после породувањето, може да се врши само кога вашето тело е целосно обновен. Одличен резултат може да даде вежби со обрач, гимнастика на посебен МАТ, како и трчање. Корисно и такви вежби кои што можете да направите, без да биде расеан од страна на други работи. На пример, одење со бебето, не заборавајте да се повлече и да се релаксираат во стомачниот ѕид. Ова е едноставен и ефективно остварување не бара од вас да напор и наскоро нема да се размислува за тоа како да се отстрани стомакот масти по раѓањето.

Исто така е корисно секој ден, се фаќа за стомакот на студена проточна вода, а земајќи туш. Вршење на кружно движење на стрелките на часовникот отстранлив туш главата, може да се зајакне вашите мускули во голема мера. Одлична алатка за да се ослободи од стомакот после породувањето е само-масажа за стомакот слабеење. Во секоја ситуација, обидете се да се задржи на стомакот повлече. На прв поглед, тоа нема да биде лесно, но тогаш ќе бидат во можност да се одржи на стомакот во вистинската позиција со леснотија. За два месеци може да се види на првите резултати од нивните подвизи. Не заборавајте дека за стомачни вежби по породувањето, не само што ќе ја зајакне стомачни мускули, но, исто така, ќе го промовираат формирањето на тенок појас.

правилна исхрана

Да се ​​зголеми ефектот на вежба, треба да се комбинираат вежба со правилна и урамнотежена исхрана. доволно брзо за да се отстрани желудникот по раѓањето им помага на отфрлање на употребата на животински масти. Внесете во вашата исхрана, риба, зеленчук и морски Кале - овие производи ќе ги задоволи потребата на телото за храна, не додадете дополнителни килограми. Ако си сериозно размислува за тоа како да се стегне стомакот после породувањето, треба да се елиминира од вашата дневна исхрана на слатки и колачи.

Отфрлите вашите омилени сладок десерт во корист на ореви, смокви и круши. Храната треба да биде четири до пет пати на ден во мали делови. Ваквите промени во исхраната се многу тешко, но со цел да се постигне саканиот резултат треба да се обидеме. Неопходно е да се запамети дека позитивна емоционална состојба ќе ви помогне да се доближи до својата цел. Обидете се да се избегне стресот колку што е можно, како силна емоција придонесува за забавување на метаболизмот. Откако ќе успее да се постигне саканиот резултат, не се откажат од вежбање и урамнотежена исхрана. Ова ќе ви помогне да се задржи во одлична форма и не размислуваат за дополнителни инчи во половината ..

отстранување на стомакот

Во првите месеци по раѓањето е многу добра доење. Во процесот на производство на млеко изгори екстра калории, па доилки телесната тежина побрзо.

Исто така, доењето стимулира контракциите на матката, и товарот со своите искуства и целото тело. Сепак, многу доење мајки се жалат дека им е тешко да се изгуби на последните 2-4 кг. Некои експерти укажуваат на тоа дека масти резерви се потребни за одржување на доењето. Досега, научниците немаат сигурност на ова прашање.

Физичка активност е исто така корисни, без разлика дали тоа е прошетка со еден шетач или јога класа во близина на фитнес клуб. Која било физичка активност тонови мускули и согорува калории. Изненадувачки брзо да се врати на својата поранешна форма, можете да го користите редовна настава, вклучувајќи аеробни вежби и вежби за зајакнување на медиумите. Но, пред да почнете да се направи, бидете сигурни дека вашето тело е подготвена за товарење.
Понекогаш се потребни дополнителни напори. Се разбира, исхрана со малку маснотии помага на телесната тежина. Но, тоа ќе биде подобро ако го изгубите тежина постепено, благодарение на вежби. Имајте најмалку шест недели (и ако доите, неколку месеци) пред намалување на бројот на калории консумира. Исхрана веднаш по породувањето може да го намали снабдувањето со млеко и ослабне вашето тело.

И во секој случај, не се седи на строга диета: жените треба најмалку 1.200 калории на ден (па дури и повеќе отколку што повеќето - 1800-2000 калории на ден), со цел да се остане здрав, енергичен и енергични. На една недела да изгуби околу 500 g, треба секој ден да се јаде 500 помалку калории или да се зголеми вежба.

Ако доите, не можете да изгубите повеќе од еден килограм неделно. Ова може да доведе до фактот дека отрови, кои обично се акумулираат во телесните масти, нагло ќе се пуштени во крвотокот и зголемување на износот на штетни супстанции кои влегуваат во мајчиното млеко. Значи, ако сте шест недели по породувањето пати повеќе од 1 кг неделно, треба да се консумираат повеќе калории.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шест недели по породувањетоШест недели по породувањето
Како постпартална крварење?Како постпартална крварење?
Хард стомакот и дијареаХард стомакот и дијареа
Постпартална жениПостпартална жени
Стомачните мускули, мм. Abdominis, топографски може да се подели во мускулите странични, предниот и…Стомачните мускули, мм. Abdominis, топографски може да се подели во мускулите странични, предниот и…
Физички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породувањеФизички и psychoprophylactic подготовка на бремените жени за породување
Сексуален живот по породувањетоСексуален живот по породувањето
Вршење по породувањето, за рехабилитација и слабеење стомакотВршење по породувањето, за рехабилитација и слабеење стомакот
Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.
Зошто ми е потребен завој пред и по породувањето. Како тоа им помага за одржување на формата и да…Зошто ми е потребен завој пред и по породувањето. Како тоа им помага за одржување на формата и да…
» » » Што стомакот после породувањето? Враќање на стомакот после породувањето. Како стомак пред бременоста