ma.gurushealth.ru

Зошто да ги преземат тест за шеќер во бремени жени? Превенција и претпазливост.

Зголемен шеќер во крвта на мајката - голем ризик дека детето ќе имаат вродени дијабетес. Да, и жените за време на хормонални промени (што се случува за време на бременоста) може да се развие болеста, и како последица - компликации за време на породувањето.
Зошто да ги преземат тест за шеќер во бремени жени? Превенција и претпазливост.

Зголемен шеќер во крвта на мајката - голем ризик дека детето ќе имаат вродени дијабетес. Да, и жените за време на хормонални промени (што се случува за време на бременоста) може да се развие болеста, и како последица - компликации за време на породувањето.
анализа на шеќер кај бремени жени за да се утврди латентна шеќерна болест во текот на бременоста. За време на бременоста на панкреасот да произведе инсулин, сметки за зголемување на товарот. Ако панкреасот не е во состојба да се справат со зголемените барања на бременоста, зголемување на нивото на гликоза во крвта. Клинички знаци на дијабетес се прекумерна жед, зголемено мокрење, и чешање на кожата. Шеќерот во крвта анализа направена на почетокот на бременост, на бремена изјава на сметка. повторно крв "шеќер" потребни 30 недели од бременоста, освен ако не се повеќе и повеќе.
Жените за време на бременост треба да ги испита сложени за откривање на разни стандарди абнормалности.
И оваа анализа - еден од најважните, бидејќи дијабетес - многу сериозна болест, и во почетната фаза, а пациентот не може да забележите промени во телото што води кон транзиција кон потешка форма.

Шеќер во крвта за време на бременоста

Бременоста е посебен период во животот на жената. Прилагодување на нов живот е роден, телото на идната мајка тече сите механизми за да се зачува овој живот. Редовни тестови за време на бременоста се задолжителни за жените: со нивна помош, лекарот може да се открие на време било пропусти во работата на добро функционирање на телото, што може да доведе до непоправливи последици. Еден од најважните показатели дека лекарите платени поголемо внимание за време на бременоста женско бебе - е нивото на шеќер во организмот на бремената жена. И тоа им помага за да се утврди на тестови на крвта и урината.

Контрола на нивото на шеќер во развојот на плодот е потребно најмалку од причина што самата бременост е, како што е искажано од страна на лекарите, "дијабетоген" фактор. Така, често се манифестира во текот на бременоста се случуваат пред болеста незабележано. ризик група за откривање на дијабетес за време на бременост бебе лекарите се однесуваат жени со семејна историја на zabolevaniyu- жени со бременост по 30 години (возраст, го зголемува ризикот од дијабетес) - Жените со вишокот vesom- жени чии претходната бременост не е во ред, како и жените кои се во тек на претходна дијабетес бременоста може да се водат за исчезнати (во овој случај на заеднички раѓањето на големи бебиња со тежина од 4,5 килограми, а раст на 55-60 см).

Симптомите на дијабетес мелитус, се манифестира за време на бременоста може да стане зголемено мокрење, зголемен апетит, сува уста и жед, слабост, висок крвен притисок. Време е да се дијагностицира дијабетес не стане контраиндикација за носење на децата: внимателно набљудување, постојана контрола на шеќер со помош на специјална диета им обезбеди можност да се носат и да се роди здраво и силно бебе.

Анализа на шеќер се врши помеѓу 24 и 28 недели од бременоста. Всушност, мало зголемување на нивото на шеќер, дури и ако тоа е снимен во текот на првата анализа, тоа може да биде привремено. За да ја проверите достапноста навистина постојано висок шеќер во крвта, се бара да биде ре-анализа. Одредување на зголемување на шеќер на анализа на урината и тест на крвта.

Всушност, зголемено ниво на шеќер во организмот на бремената денес не е толку ретка појава. Кога засолниште бебе значително се зголемува товарот на панкреасот да произведуваат инсулин. И ако на панкреасот со тој товар не можат да се справат, крвта веднаш се зголеми нивото на гликоза. Овој феномен се уште има посебно име - т.н. "гестациски дијабетес" - една преодна состојба меѓу нормалното и дијабетес присутни. гестациски дијабетес се карактеризира со покачен шеќер во крвта, но по раѓањето на бебето, за 2-12 недели, нивото на шеќер во крвта во нормала. И, сепак, ќе го следи нивото на шеќер и поголемо внимание на здравјето на бремените жени со појавата на дијабетес за мајката да биде задолжително.

Ќе мора прво да размислите за вашата исхрана. Храната не треба да се конзумира брзо се апсорбира јаглехидрати - шеќер, слатки, бонбони, пире од компири. Исто така, треба да се откажат засладени овошни сокови и вода, е пожелно и употреба на големи количини на овошје. На бавно се апсорбира јаглехидрати (тестенини, леќата, ориз, компири) да се напушти, но нивното количество се консумира уште ќе треба да биде ограничен. Изготвување на исхрана за гестациски дијабетес - прилично тешка задача, бидејќи вие не треба само еден ризик за бебето од висок крвен шеќер исклучува, туку да му ги обезбеди сите потребни хранливи состојки од храната. Бидејќи консултација со специјалист за избор на исхрана нема излишни. Таа, исто така ќе биде корисно да се здобијат со метар - со негова помош можете дури и лично да се направи мерења на шеќер во крвта.

Со должно внимание на своето здравје и постојана грижа за себе и за бебето, бебето е сигурно да се дојде на светлина е здрава и Kripen'ka.

Норма на шеќер во крвта кај бремените жени - Здравје индекс

За секоја жена Бременоста е исклучително важна фаза од животот, при што целото тело на идната мајка е мобилизиран за одржување и зачувување на нов живот. Затоа, бремените жени треба постојано квалификувани заштита. Исклучително важно редовно да посетуваат гинеколог и примерок собирање, прикажување на состојбата на здравјето и на мајката и нејзиното неродено дете.

Една од главните показатели за иднината на здравјето на мајката и нејзиното бебе извеле - вашиот шеќер во крвта. За да се добијат точни информации за тоа, гинеколог анализа на потреби податоци на крв и урина. индикатори на нивото на шеќер во телото на бремена жена се различни од оние кои беа пред бременоста.

По анализите на испорака стапка постот на шеќер во крвта кај бремените жени се смета за показател 4-5,2 mmol / l. следобеден нивото на гликоза се крева малку, но тоа не треба да надминува 6,7 mmol / l. Карактеристики на метаболички и хормоналните промени се објаснети од страна на некои намалување на нивото на гликоза во крвта на бремена мајка. нивото на шеќер е исклучително важно, бидејќи во текот на бременоста постои ризик од развој на гестациски дијабетес, а потоа се тркалаат во дијабетес од втор тип. Во нормалниот тек на бременост се многу важни информации за промени во содржината на инсулин, износот на кој се зголемува во вториот и почетокот на третиот триместар од раѓање. Норма на шеќер во крвта на бремени жени покажува поволни бременост и нормална здравствена состојба на иднината дете.

Ризикот од развивање на дијабетес во текот на бременоста вклучуваат жени кои се генетски предиспонирани за болеста, како и за оние чие првото раѓање се одржа по 30 години. Од одредена возраст, нивото на шеќер во крвта може да се менува, кој е полн со манифестација на болести кои претходно не биле видливи. Гинеколози се плаќаат поголемо внимание на перформансите на шеќер во крвта, исто така, значително зголемување на тежината на идните мајки, како и знаци на дијабетес, за која било причина, пропуштени периоди во претходната бременост. Раѓањето на деца со тежина од 4,5 килограми, а растот на не помалку од 55-60 см, обично предизвикува страв од лекарите за нормализирање на крвниот шеќер на една бремена жена.

Гинеколози се плаќаат поголемо внимание не само индикатори на ниво на шеќер, но, исто така, симптомите укажуваат на можноста за развој на дијабетес. Според лекарите, бременост себе "дијабетоген" фактор е. Симптомите на болеста кај бремени - зголемен апетит, често мокрење, чувство на жед, слабост, зголемен крвен притисок. сите тие бараат темелна проверка со тестови на крв и урина. Тоа е причината зошто во текот на бременоста, треба редовно да ја посетите антенатална клиника.

Анализа на нивото на шеќер во крвта кај бремените жени спроведено помеѓу 24-ти и 28-та недела од бременоста. Тоа треба да ги убеди бремени жени: малку повисоки бројки - честа појава, само на панкреасот со репродуктивен понекогаш не можат да се справат со зголемување на товарот, што доведува до зголемување на износот на шеќер во крвта.

Редовно следење на шеќерот во крвта - составен дел од медицинскиот надзор на бремената жена. Одржување на вашиот шеќер во крвта кај бремените стандарди неопходни за безбедно и успешно породување на раѓање, па една жена не може да го направи без консултација со гинеколог. Во повеќето случаи, дури и ако нивото на бременоста шеќер малку се зголеми по раѓањето, тој ќе се стабилизира доволно брзо. Здравје за вас и вашето дете!

Превенција на дијабетес кај бремени жени

Рационално управување на бремените жени со дијабетес, ги вклучува следните мерки со цел спречување на прогресијата на болеста и негативни бременост текот и исходот за мајката и фетусот:

строги надомест на дијабетес за 3-4 месеци пред зачнувањето. Метаболизмот на јаглени хидрати мора да ги исполнува следниве критериуми (целата капиларна крв): гликоза на гладно - 3,5-5,5 mmol / L на 2 часа после јадење - 5,0-7,8 mmol / l, гликолизиран Хемоглобин (HbAlC) < 6,5%- м лечение осложнений сахарного диабета;
санирање на фокуси на инфекција;
генетско советување - да се утврди ризикот од развивање на дијабетес во иднина потомство;
обука "училиште за дијабетичари" на структурирана програма за максимална свест пациентот за дијабетес и да се создаде одржлива мотивација да се само-контрола и третман;
идентификација на жени со дијабетес имаат апсолутна или релативна контраиндикации за бременост.

По почетокот на бременоста, жените со дијабетес треба набљудување диспанзер во целост за навремено откривање и лекување на дијабетес и можните акушерски компликации. Референцата треба да содржи план:

сеопфатна гинеколошки и општи лекарски прегледи:
консултантски ендокринолог, терапевт, невролог, офталмолог (не помалку од 1 пат во триместар);
Планираните хоспитализација ознаки;
следење на состојбата на фетусот:
Феталната ултразвук - за 7-10 минути и 17 18 недели од бременоста (дијагноза малформации), со 24-та недела - на секои 4 недели за следење на развојот на фетусот;
кардиотокографија - од 28 гестациска недела до породувањето (мноштвото зависи од акушерски ситуација), а-фетопротеин - 16-та недела;
рационално управување на трудот и перинаталниот период;
Внимателно доенчињата, стационар за набљудување на децата на мајките со дијабетес.

Од клучна важност е навремена идентификација на бремените жени за гестациски дијабетес. гестациски дијабетес врв манифестација во 24-28 недела од бременоста. Затоа, како Skree населено место ningovogo тест сите бремени жени студирал гликемија на гладно за време на првиот повик на една медицинска установа и е од суштинско значење за развој на гестациски период дијабетес - 24-28 недели од бременоста (кај жени со ризик фактори за гестациски дијабетес - почесто). Идентификација на глукоза на гладно во капиларната целата крв > 5.0 mmol / l или во венска плазма > 5.8 mmol / l е индикација за понатамошно тестирање.

Првата фаза се врши часа тест орална толеранција на глукоза (OGTT) со 50g гликоза и определување на гликоза во венска плазма. Испитувањето се врши без оглед на оброк. Ако и по 1 час плазма гликоза оптоварување < 7,8 ммоль/ л, то нарушений толерантности к глюкозе нет. При наличии у женщины факторов риска сахарного диабета тест повторяют через 4 нед. Если гликемия через 1 ч > 7,8 ммоль/л, необходим 3-часовой ПГТТ со 100 г глюкозы. Методика проведения ПГТТ со 100 г глюкозы следующая: обследование проводят натощак через 2 ч после приема пищи. Беременная принимает 100 г глюкозы. Через 1, 2 и 3 ч определяют уровень глюкозы в венозной плазме. Нормальной считается гликемия натощак менее 5,8 ммоль/л, через 1 ч менее 10,5 ммоль/л, через 2 ч менее 9,1 ммоль/л, через 3 ч менее 8 ммоль/л. При превышении уровня глюкозы в любых двух выше перечисленных пробах устанавливается диагноз гестационного сахарного диабета. Если изменен только один показатель, тест повторяют через 2 нед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијагноза на дијабетес. Мирис на ацетон во здивотДијагноза на дијабетес. Мирис на ацетон во здивот
Гестациски дијабетесГестациски дијабетес
Со цел да се анализира нивото на шеќер веќе нема да им е потребна крвСо цел да се анализира нивото на шеќер веќе нема да им е потребна крв
Имаат дијабетес пред бременоста ја зголемува веројатноста за MRSA инфекција по породувањетоИмаат дијабетес пред бременоста ја зголемува веројатноста за MRSA инфекција по породувањето
Клиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозностаКлиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозноста
Скрининг 3 триместар биохемиски скрининг во третиот триместар од бременоста, резултатите и дефектСкрининг 3 триместар биохемиски скрининг во третиот триместар од бременоста, резултатите и дефект
Дијабетес и БременостДијабетес и Бременост
Гестациски дијабетес кај бремени жени во текот на бременостаГестациски дијабетес кај бремени жени во текот на бременоста
Болести на ендокрините жлезди кај бремени жениБолести на ендокрините жлезди кај бремени жени
Високи нивоа на шеќер поврзани со депресија кај дијабетичаритеВисоки нивоа на шеќер поврзани со депресија кај дијабетичарите
» » » Зошто да ги преземат тест за шеќер во бремени жени? Превенција и претпазливост.