ma.gurushealth.ru

Производ Листа за доилки. Што треба е таму во млеко е здрава за вашето дете?

Тоа одамна е никаква тајна дека доењето носи непроценливо бенефиции за бебето. Во текот на пресвртници болници спроведена поддршка на доењето. Списанијата за млади мајки многу страници посветени на темата на доењето.
Производ Листа за доилки. Што треба е таму во млеко е здрава за вашето дете?

Тоа одамна е никаква тајна дека доењето носи непроценливо бенефиции за бебето. Во текот на пресвртници болници спроведена поддршка на доењето. Списанијата за млади мајки многу страници посветени на темата на доењето.

Можете да одлучи да им даде на вашето бебе сите најкорисен, и она што може да дои. Често младите мајки мачени од страна на прашањето на сопствената моќ. Познато е дека храна за мајката што дои треба да биде здрава и хранлива, но во исто време не му наштети на бебето.

Првиот родилката мора да се јаде здрава и разновидна исхрана. По сите храна во нашето тело добива хранливи материи кои се потребни сега па мајката и бебето. Бидете сигурни да се јаде месо како извор на животински протеини. Исто така, во исхраната на лактација мајки задолжително млечни производи, тешко сирење, житарици, овошје и зеленчук. Метод спречува пржење. Зеленчук и месо треба да се вари, се вари и се пече. првиот една недела по раѓањето овошје е дозволено само јаболка, и тие можат подобро да се пече во рерна. Понатаму, тоа е можно да се направи и да се вклучат во исхраната на други плодови.

Производ Листа за доилки треба да биде како што се мислеше. Храна треба да се менуваат. Не вреди целиот ден да се јаде месо или млечни производи. Јадењето на овој начин, вие не се многу витамини и минерални елементи во трагови содржани во овошје и зеленчук. Направете сами груба менито за оваа недела, кои ќе бидат присутни зеленчук, житарки млечни и месни производи. Сепак, треба да се запамети дека во подготовката на комплексни јадења што нема да има ниту време ниту енергија. Затоа, во арсеналот на опрема во секој доилки треба да се пароброд. За готвење во двојна котел нема да ја напушти многу време, но придобивките ќе биде одлично.

Кои производи не може да биде доење мајки? Ова е главната причина за загриженост на младите мајка. Чолиќ и алергии - се двете страшната зборови за прекорување мајка. Дали е можно да се избегнат овие проблеми на сметка на власта. Одговорот е едноставен. Можно.

Избегнувајте Чолиќ и зголемување на производството на гас во детето не може со јадење одредена храна. Тие вклучуваат грав, црн леб, брашно и храна со висока содржина на шеќер. Шеќерот предизвикува ферментација во цревата. Исто така, во првите две недели од животот, детето не треба да се јаде суров зеленчук, тогаш ова ограничување се применува само на зелка.

Храна која не е дозволено да се доилки:

  • Црвено вино. Алкохол е сто проценти во облоги крв на бебето преку мајчиното млеко.
  • Некои свежи или конзервиран зеленчук. Лук, кромид, праз, лута пиперка, мајонез и зачинета сосови, како што се "Табаско" се забранети, како што се даваат млеко острина.
  • Рен, сенф, силна кафе (особено неприродно), црно чоколадо (какао отсто - најмалку 70%), различни сирење со адитиви и мувла. Овие производи се даде на млеко горчлив вкус.
  • Производи од риба. Школки, лигњи, октопод сос, зачинета харинга, Полок Срна, треска (особено со адитиви) направи млеко солен вкус. А ракчиња и туна (свежи или конзервирани во свој сок и масло) причина алергија.

Во поново време, педијатри забрането доилки консумираат многу храна. Сега тие имаат различно мислење. Овие производи треба да се користи внимателно во исхраната воведе постепено и во мали количини.

  • Грашок, грав, цвекло, дињи, растително масло, свеж јогурт. Ако има вишок на овие производи, детето може да предизвика надуеност и фрустрација на еден стол.
  • Јаболко, круша, калинка, смоква, сладкиш од маслено тесто и свеж леб може да предизвика запек.
  • Портокали, грејпфрут, јајца, кравјо млеко, црна рибизла, црвена риба и кавијар, пченка, пченица и гриз каша се способни да предизвикаат алергиски реакции.

Со цел да се избегне алергии бебе не се земе во храна може да предизвика алергии. Како чоколадо, какао, сите агруми, јагоди и ореви. Ако не консумираат овие производи, како и алергии кај бебето се уште е таму, треба да започне на храна дневник во кој ќе ги запишувам сè што ќе се земе во храна дневно и дете одговорот. Одржувањето на храна дневник ќе ви овозможи да се најде на производи кои предизвикуваат проблеми, бидејќи вашето бебе.

Исто така во листа на производи за нега на мајка да се елиминираат сите остар мирис зачини, особено лук. Тој им дава лош вкус на млеко.

Исхрана доилка.

мајка нега се препорачува да бидат доставени неколку пати на ден, но малку по малку. Прејадувањето е, исто така, не вреди. По можност пред хранење на бебето малку закуска. Се верува дека од оваа количина на млеко ќе биде повеќе. Покрај тоа, старечки мајка исхрана е удобен и самата жена, колку повеќе удобен и поздраво да се јаде во релаксирана атмосфера, каде што бебе спие. Ова е особено препораката е соодветен за жени со деца на возраст од шест месеци.

Исхрана доилка треба да се менуваат.

Ако исхраната на исхраната доење мајката нема ниту корисен производ, тоа дури и може да доведе до недостаток на витамин во неа и детето. Затоа, нега мени мајки не треба да биде монотон. Не се препорачува за време на доењето во согласност со моно-диета (диета која вклучува исхрана доилка само еден некои производи), дури и ако тоа е краток период на време. Ова може да доведе до намалување на телото на жената и во неа мајчиното млеко, односно, протеини, масти, јаглени хидрати и витамини. И ако силна возрасни тело се уште можат да се справат со стресот, телото на детето ќе страда. Покрај тоа, бебето може да го одбие дојка и мора да се преселат шише хранење, што може да доведе до проблеми на гастроинтестиналниот тракт

дете. Покрај тоа, формулите за новороденчињата не се евтини. Исхрана доилка игра огромна улога во развојот на детето. Дури и како "сомнителни" производи, како што се краставици, треба да се користи, но само во мали количини. Еден од основните принципи на исхрана на родилката - на постепено воведување во исхраната на храна која е од една страна бара телото, а од друга - може да предизвика проблеми дете. Особено принципот на снабдување загриженост нега мајка со дете на возраст од 34 месеци, во периодот на доенче Чолиќ и други гастроинтестинални нарушувања во дете.

По правилна исхрана може да ви помогне да се избегнат многу проблеми и да добијат само радост и задоволство на доење и мајчинството.

Што треба е таму во млеко е здрава за вашето дете?

Периодот кога доите, тоа е апсолутно нормално и не бара никакви посебни жртва. Бидете сигурни дека вашата храна да се биде здрав и избалансиран. Не ги вклучуваат хемиски адитиви во исхраната - зачини, Бујон коцки, итн
Но не се ограничи на јадењето. Вие не треба да се чувствуваат глад, или замор и депресија се загарантирани. Бебето треба здрава и задоволен мајка животи.

Научните истражувања спроведени во трети земји, беше потврдено дека дури и со силна исцрпеност во мајчиното млеко е збир на сите потребни елементи за детето.

Најчесто, алергиски реакции и оток на цревата на детето се должи на фактот дека мајката не знае што е штетно за самата во голема количина. Затоа, изберете за себе прифатливи производи треба да биде внимателно и поединечно да ги испита секоја од нив. Но, постои листа на храна кои треба да бидат крајно внимателни:

-Алкохолот не може да биде безбедно под никакви услови.

-Кравјо млеко може да предизвика алергии и вас и на детето. Обидете се да не го консумираат во својата чиста форма, подобро е да се даде предност на млечни производи.

-Црвени овошја и зеленчук, егзотично овошје - се вари многу полошо и може да се влезе во крвотокот, предизвикувајќи дијатеза. Особено добри шанси за алергиска реакција во случај на наследство од роднините, со што на баналните прејадување.

-Бидете внимателни со житарици. Тие содржат глутен, но тоа може да предизвика нетрпеливост. Ова не значи дека е потребно да се откаже од леб или тестенини, но основата, исто така, не се препорачува да се на власт.

Ако имате нешто што сакате да се воведе во вашата исхрана, и се плашите реакција на детето на овој производ - внесете го бавно. Јадете половина, да речеме, киви, и да ги набљудува детето. Ако тоа не се мачат - може да си дозволи дури и половина од следниот ден. Периодот за кој алергија или да се манифестира, или тоа не е - во две недели.

Запомнете дека храната не влијае на составот на млекото. Апсурдот е забраната за кромидот и лукот додека дојат. Ако детето првите месеци од животот дијатеза - често е алергиска реакција на грижа предмети - крпи, пелени, прав, итн, а не на штетни производи. Во никој случај не алергија не е индикација за трансфер на детето на вештачко хранење. Прием витамин комплекси за време на доењето не влијае на составот на млекото. Ова, пред сè, телото витамин шминка мајката. производство на млеко, количината и вкупната хранлива вредност зависи само од хормоните, а не од храна и течности добиени од страна на мајката. Топол чај или било кој друг пијалок пред хранење не се зголеми износот наменет за млекото на бебето е полесно да си го цица.

Производи кои се контраиндицирани за време на доењето

Доилки е строго контраиндицирана било пијалоци кои дејствуваат на стимулант на нервниот систем. Кафе, силен чај, различни енергија, Кока-Кола и Пепси-Кола, а не да се спомене и алкохол, треба да се исклучат од исхраната целосно, бебето не се чувствува нервозен overstimulation и навремено и во догледно време полесно да се заспие.

Со цел да не предизвика алергиски реакции на детето, исто така, треба да се воздржат од употреба на мед во храна, цитрус, различни слатки и храна кои предизвикуваат алергиски реакции кај самите родители, на листата може да биде поединец.

Дури и ако семејството никој не го забележа алергии на храна, тоа е подобро да згрешат и не е само слатки, мед и цитрус, но, исто така, чоколадо, кавијар, скуша, јагоди, различни егзотично овошје, јајца, малини и кикиритки.

Исто така, производите што може да предизвика нервни возбуда или алергиска реакција мајка треба да биде можно да се исклучи од различни газирани пијалоци, конзервирана храна, акутни и пушеле храна и храна кои предизвикуваат формирање на гас во цревата на бебето.

Вие не треба да дојат да се потпреме на грав, грашок и зелка. Не од корист и ќе влезе во телото на детето со мајката млечни производи предизвикува запек. Исто така, не јадат wholemeal леб и полномасно млеко.

Ако поради некоја причина на дете да почне да се наруши Газ автомобили и надуеност, обидете се да се направи нежна масажа на стомакот, правејќи кружни движење на стрелките на часовникот. Како и да се загрее на стомакот. Ова може да се примени на пелени стомакот загреана железо.

Ако се воздржуваат од јадење овие храни за време на доењето, можете лесно може да се заштити бебето од проблеми со варењето на храната и одлични здравјето на детето ќе биде во најдобра награда за вашето внимание на изборот на храна!

Одобрени производи преку доење

Исхрана за време на доењето треба да се менуваат. При изборот на храна треба да бидат водени од здравиот разум и интуиција. Самото тело ќе ти кажам што елементи во трагови се водат за исчезнати, а што ќе сакаат да јадат.

Главен услов - на производите за време на доењето треба да биде хранлив и не-алергенски.

И, сепак, постои препорачува листа на производи педијатри, доење, особено во првите неколку месеци, пожелно е да се придржуваат.

Значи, одобрени производи преку доење:

• Житни супи (зеленчук воведе постепено)
• житарици (леќата, ориз, јачмен, јачмен)
• Месото (зајак, Турција, јагнешко, свинско месо)
• зелен зеленчук (тиквички, целер, брокула, компир). Светло обоени воведе постепено
• Ферментирано храна (јогурт, ферментирани печени млеко, јогурт и сл.)
• овошје (банана, зелени јаболка)
• замрзнати плодови: рибизли и вишни
• Црн леб, колачи без шеќер и ароми (крекери, овес, итн)
• тестенини
• Зелена и црн чај, овошни пијалаци, желе на рибизли
• Млечни производи: млеко, сирење и малку маснотии сирење, путер

Сепак, тоа треба да се сфати дека ова е индикативен список на производи, а доењето може да се менува во согласност со желбите и здравиот разум.

Енергија за време на доењето варира во зависност од ситуацијата. На пример, ако бебето е алергични на кравјо протеин, млекото генерално треба да се исклучат од исхраната.

Што треба да се јаде, така што млекото е здрава?

1. период на доењето - е природен процес. А не болест, а не посебна состојба на стрес, опасна по живот. Таа не бара никакви посебни исхрана. Не живо суштество на планетата не се менува вашата исхрана по раѓањето на бебето. Јадете како и обично. Како и бременоста, доењето - одлична можност да одат на целото семејство на здрава исхрана. Детето може да има алергиска реакција не е посебен производ, а некои сад со комплекс сос или други адитиви (Бујон коцки, замени на пакети). Може да се јаде поедноставно, но се повеќе различни и поздрава.

2. За време на бременоста, бебето "преземање" на хранливи материи за развој на мајка организмот - и додека хранење тоа ќе ги користат ресурсите родител. А мајка која не треба да биде гладен. Од својата моќ зависи од нејзиното здравје - и не само во моментот, но имунолошкиот статус, по шест месеци, една година и пошироко.

3. Не постои мајчиното млеко -. "Сиромашните" сиромашните, Во ниско-живот на земјата повеќе од еднаш спроведе истражување за исхрана на деца под една година и доилки мајки, резултатите беа објавени во јавноста. Мајчино млеко жените се прегладнети престој и за составот, обезбедување на дете со сите потребни материјали.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Активности за време на доењето и гладни денаАктивности за време на доењето и гладни дена
Дои или шишеДои или шише
Доење охрабрување помага, без притисокДоење охрабрување помага, без притисок
Кога да се одвикне бебето од градите?Кога да се одвикне бебето од градите?
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Замена хранење на 4 месеци.Замена хранење на 4 месеци.
Исхрана доилка по породувањетоИсхрана доилка по породувањето
Исхрана за време на доењето: медицински совет Мајо КлиникатаИсхрана за време на доењето: медицински совет Мајо Клиниката
Хранење на бебето во првата година од живототХранење на бебето во првата година од животот
» » » Производ Листа за доилки. Што треба е таму во млеко е здрава за вашето дете?