ma.gurushealth.ru

Правила за правилна исхрана за бремени жени. Исхрана во текот на бременоста. Вкусна и здрава храна Бремена жена

Првата бремена жена треба да се запамети дека тоа не е важно на количеството на храната јаде на ден, но јасна рамнотежа помеѓу дневното мени. Концептот на "треба да се јаде за двајца" - мит и дека во текот на бременоста мора силно се врати, тоа ќе се случи во случај ако ние се забораваме за посебна храна и јадете се што сакате, но не и она што ви треба.
Правила за правилна исхрана за бремени жени. Исхрана во текот на бременоста. Вкусна и здрава храна Бремена жена

прво бремена жената мора да се запамети дека тоа не е важно на количеството на храната јаде на ден, но јасна рамнотежа помеѓу дневното мени. Концептот на "треба да се јаде за двајца" - мит и дека во текот на бременоста мора силно се врати, тоа ќе се случи во случај ако ние се забораваме за посебна храна и јадете се што сакате, но не и она што ви треба.

Бремена жена треба 2500 калории на ден во првата половина на бременоста и на крајот на бројот се зголемува за 2800-2900 калории на ден. Прејадување влијае на развојот на токсемија кај бремени жени, како и ефектот на еластичноста на кожата и да доведе до компликации за време на породувањето. И на крај, повеќе тежина жената ги добива за време на бременоста, толку подолго ќе одиме на телесната тежина по породувањето. Препорачуваме редовно се мери и се сеќавам дека бремена мајка за сите бременоста зголемување на телесната тежина од 8 - 10 кг.

За првите 3 - 3,5 месеци бремена жена може да се изгуби со 1 - 2 кг на сметка на токсичност и тоа е во рамките на нормалата. Почнувајќи од 4-тиот месец од бременоста, телесната тежина ќе се зголеми за 300 - 350 g неделно. Ако внесете повеќе - потребата за промена на исхраната.

Неухранетост во текот на бременоста може да доведе до предвремено породување со јасна заостануваат во развојот на детето. Следува дека треба да се правилно избалансирана, балансирана исхрана.

Во втората половина од бременоста се препорачува да се обрне посебно внимание на нивната исхрана, бидејќи во тоа време постои интензивна раст на фетусот, плацентата, млечните жлезди, амнионската течност се зголемува товарот на сите органи и системи на женското тело. Во втората половина треба да се ограничи внесот на течности и сол. Ова е неопходно за спречување на едем и нормализирање на крвниот притисок. Исто така, во овој период, тоа е важно да се користи нежна обработка на кулинарски специјалитети - лушпа, пареа и станува за компот месо и риба.

време бременост во менито Ние треба да евентуално ги вклучува сите главни видови на производи, како што се месо, риба, живина, јајца, млечни производи, леб, житарки, тестенини, колачи, зеленчук, овошје и бобинки. Јадете во право - тоа не значи да се исклучат различни видови храна од исхраната, тоа значи дека вистинската комбинација на производи и во разумни количини.

на исхраната на бремена жена Таа мора да биде околу 100-120 грама протеини дневно. Оваа сума треба да се опфатени околу 70-90 грама протеини од животинско потекло се должи на млеко, сирење, јогурт, кисело млеко, јогурт, јајца, месо и риба. За време на бременоста, потребата за масти (се смета дека се сите масти од храната) е 80-100 g, од кои најмалку 20 g од растително потекло. Јаглехидрати во исхраната на бремените треба да биде не повеќе од 350-400 g на ден. Во втората половина од бременоста потребно е да се намали количината на јаглехидрати троши до 300 g на ден со намалување на количината во исхраната на леб, брашно производи, шеќер и малку се зголеми количеството на протеини. Пожелно е да се јаде 4-5 пати на ден во мали делови. Во исто време препорачуваме таквата дистрибуција на калории оброци: Појадок - 30%, ручек - 10%, вечера - 40%, во средината на утро закуска - 10%, вечера - 10%. Последниот оброк треба да биде 2-3 часа пред спиење, и се состои од лесно сварлива храна (кефир, јогурт, урда).

Јадења се варат, се бари на пареа, печени. Потребно е посебно температурата на храната. Солта е ограничена само на 5-6 грама на ден, како тоа придонесува за задржување на водата, која, исто така, предизвикува патолошки зголемување на телесната тежина. На ден се препорачува да се консумираат 1-1,5 литри течност. Потребни дневна доза комбинација мултивитамини и минерални препарати за бремени жени.

Мени за бремени жени

Леб и брашно производи: 100-150 грама на ден. Овој број вклучува: бел леб брашно оценки I и II, вчерашната серија, или малку повеќе од сушени, сол без диета леб, пченица леб, wholemeal леб и трици, 'ржан леб, бисквити и бисквит nesdobnoe.

Супи: до 200 g на приемот на ден. Препорачани зеленчук супи со мала количина на компири, житарици и тестенини. Супи зачинети павлака, малку маснотии павлака, можете да додадете сецкан зеленчук.

Месо и месни производи: не повеќе од 150 g на ден. На ниско-масен сорти на говедско и телешко месо, зајачко месо и живина (кокошки, Турција - без кожа) подготвува пареа котлети, кнедли, ролни, ќофтиња, zrazy, парен пудинзи. Дадена е дозвола за засилување Строганов варено месо. По врие месото може да се пече или да направи пифтија.

Риба: посно пати - не повеќе од 150 грама на ден. Треска, мраз риба, штука, Костур, navaga итн, може да се варат или варен на пареа или суфле котлети, quenelle, ќофтиња, пире од риба, итн ролни.

Млеко и млечни производи: полномасно млеко - до 200 g на ден, ако не постојат проблеми со алергени и подносливоста на млеко. Млекото може да се додаде чај, каша, готви млеко супа. Домашни кисело nonfat сирење (100-200 g на ден), ниско-масен јогурт или кисело млеко, nonfat јогурт и солени (исто така од 100-200 g на ден).

Јајца: 1-2 парчиња неделно - меко варени "во торба" во форма на пареа omelettes.

Видео: Опоравување од породувањето / царски делови во породилно - TheLiubchyk

Масти: путер, Неподправената путер, вклучувајќи ги стопи. Растителни масла се дозволени само во прилог на јадења, не повеќе од 15 грама на ден.

Житни и тестенини: житни култури - во форма на додавање на супи. Ронлива porridges од леќата, бисер јачмен може да се администрира во исхраната со намалување на лебот. Истото важи и за тестенини и други тестенини: тие се во мала количина може да се додаде супи (ако во исто време да не ги стави жито) или повремено се користи како гарнир (повторно, ако на тој ден ќе се откажат од леб и житни култури).

Зеленчук: сите видови на зелка, краставици, тикви, тиквички, домат, пиперка, зелена салата. Зеленчук кој може да се јаде суров, тоа е најдобро да се користи на овој начин. Препорачани келераба, моркови и артишок, рендан. Грашок, било грав, корен, цвекло, варени моркови се дозволени во ограничени количини, chives, копар, магдонос - како Леќата за јадења. Зеленчук може да бидат подготвени во форма на пире, пареа Суфле пудинзи, котлети, итн ..

Ужина: салата и кисела суровини (по перење) зеленчук, vinaigrettes, со додавање на варено месо и риба. Jellied месо и риба. Малку маснотии и Неподправената шунка.

Сосови: решен млечна овошје сосови, bechamel без breading брашно со додавање на мала количина на путер или крем.

Зачини: сецкани копар или магдонос, ловоров лист, цимет, каранфилче (сите - во мала количина).

Овошје и бобинки: кисело-сладок сорти на сурови или варени, незасладена овошни пијалаци од нив.

Слатки: во случај на претерано брзо зголемување на телесната тежина треба да се ограничи слатки.

Пијалоци: слаб чај со molokom- незасладена сокови од овошје, овошје и зеленчук, варен vodoy- разредена супа колковите.

точни исхрана за бремени жени дажба

Еве неколку едноставни совети како да ви помогне да се избегне проблеми со прекумерна грама дневно се додаваат:

 • Главниот принцип на понудата - во умерени количини. Вашиот делови не треба да расте со вашиот стомак. На фактот дека сега имате две од нив, не значи дека треба да се јаде "за две". Оставањето од масата треба да биде светлина со чувство на глад, но не и со чувство на целост, прекумерна полнота.
 • Главен услов за правилно изградба на режимот на храна - храната треба да биде од висок квалитет и разновидност во дневниот и неделниот скала, додека секој оброк треба да се состои од еден - две јадења. Ако пред вас маса натоварени со различни јадења, ние треба да се обиде да се спротивстави на секое искушение.
 • Треба да бидат вклучени во дневниот исхрана колку што е можно на зеленчук, овошје и бобинки во својата природна форма. Бремена жена треба да се јаде секојдневно свеж зеленчук и овошје, бобинки, зелени нешта, да се осигура дека вашето тело и развојот на фетусот со минерални соли и витамини во доволни количини.
 • Подобро е да се јаде традиционална храна, што е карактеристика на опсегот на вашиот престој и вашата раса. На пример, за жителите на средината бенд се почести зелка и јаболка од портокали и ананас.
 • Не се препорачува да се јаде веднаш по будење, и најмалку 2-3 часа пред спиење. Во нормален интервал помеѓу оброци - 4-5 часа. Обидете се да се одржи редовна исхрана. Ако храната е да бидат донесени во времето, вашето тело веќе ќе биде "подготвена" за неговото водење и, според тоа, тоа е подобро да се вари и асимилираат.
 • Јадењето треба да биде најмалку 4-5 пати на ден во мали делови.
 • Не можете да го прескокнете појадокот или ручек.
 • Препорачливо е да се елиминираат сите "грицки", особено високо-калорична храна.
 • чаша вода без гас за половина час пред јадење го намалува апетитот, а со тоа не заборавајте да го следат оток!
 • Не "џем" лошо расположение.
 • Не јадете "за компанијата."
 • Не плашете се да го остават на чинија половина изедена парче.
 • Не јадете врз принципот на "како што ќе се влоши."
 • Купуваат производи на листа на предодредено.
 • Не се купи храна на гладно.
 • Читање на етикети. Не потпирај се на убави зборови: "диета", "нискокалорична" и внимателно прочитајте ги информациите на етикетата на производот. Запомни дека "со малку маснотии" или "без маснотии", но слатка јогурт на сметка на шеќер може да се негира сите ваши напори во контрола на тежината!
 • Готви храна без масти.

од исхрана на бремени жени треба да бидат исклучени:

 • Свеж леб, путер и производи од лиснато тесто, павлака, крем торти, колачи, чоколади, бонбони, колачи и други задоволства слаткари.
 • Кондензирано млеко, сладолед, млеко тресе.
 • Сирење и млечни производи со висок процент на масти, слатка кисело млеко, пудинзи, стаклен сирење урда, маса syrkovoy, сирење Quiches, курви, изварка и многу повеќе.
 • Сите храна е поврзана со "брза храна".
 • Масни месо и риба, сланина, месо, гуска, патка, животински внатрешните органи (црн дроб, бубрег), мозок, пушеле месо, колбаси, месо и конзервирана риба. Харинга, солени и пушена риба, кавијар.
 • Цврсти концентрирани месо, риба, печурки супа и сосови.
 • Секое пржени јадења или длабоко пржени.
 • Тврдо варени јајца и се пржи.
 • Сите печурки.
 • Слатка видови и сорти на овошје и бобинки, како што се грозјето, дињи, круши, банани.
 • Зеленчук - компир во било каква форма.
 • Солени закуска zakuski- месо, риба и зеленчук зачувува. Особено во сос од домати.
 • Силен чај, кафе, какао.
 • Зачини и зачини: црвена и црна пипер, сенф, рен, оцет, каранфилче, мајонез, кечап.

Исхрана за бремени исклучува категорично: било на алкохолни пијалаци, рафиниран шеќер.

протеини

За време на бременоста потребата за протеини се зголемува до 100 g на ден, од кои 60% треба да биде животински протеини. Дневен надомест од 150 g задоволи телешко или говедско месо, или 150 - 200 g треска, Костур, Полок. Малку маснотии урда - 100 - 150 g, сирење - 50 -. 70 g Употреба на еден литар дневно млеко целосно ја задоволува потребата за производство на млечни протеини.

На ден е доволно да се јаде 1 јајце (ако не се алергии), Не повеќе од 2 неделно - 3 парчиња. Останатите 40 проценти од протеини ќе добиете на сметка на консумирање на зеленчук, овошје, мешунки, житарици. На пример, леќата трошлив - 200 g, зеленчук - 50 g на овошје - 300 гр
масти

За дневницата е доволно 25 - 30 g на растително масло не рафиниран. Ако имаат тенденција да бидат дебели, тогаш треба да се намали внесот на масти, но процентот на задржа т. Да. На масти не само снабдувач на енергија, но како што треба, пластичен материјал.
јаглехидрати

Потребата за една бремена жена со јаглехидрати се зголемува на 400 g на ден, но за дебелината и склоност кон истите од јаглехидрати се обидуваат да стекнат како резултат на скроб содржани во 'ржан леб wholemeal. Конзумирањето на дневен 100 грама леб, вие сте 70 проценти ќе се обезбеди вашето тело со скроб. Останатите 30 проценти ќе добијат на сметка на овошје. За повеќе информации за квантитативна и квалитативна составот на производи ќе се најдат во книгата "Обликување на моќ ", развиен од страна на Федерацијата на обликување (автори Prohortsev IV, Pshendin АИ, Сергеева EV), која ќе ви се водечки ѕвезда и ќе одговори на многу од вашите прашања.
витамини

Во втората половина од бременоста од 20 - 30 проценти се зголемува потребата за витамини. Препорачливо е да се вклучат во исхраната на супа колковите, а во текот на зимата и пролетта употреба мултивитамини за 1 - 2 таблети на ден. Сепак, прекумерно консумирање на витамини е штетно за бремените жени. Главната работа е да не се злоупотребуваат рафинирана храна (шеќер, слатки, леб направен од бело брашно, рафинирано растително масло, чоколадо).

минерали

Во текот на бременоста, постои потреба во минерали: калциум - до 1 g, фосфор - и 1,5 g, магнезиум - 0,45, влијанието доволен внес на железо - 20 mg на ден, под услов потребната содржина во исхраната на месо и месни производи, риба , овошје и бобинки.

Со користење на 100 g на ден, или 0,5 литри млеко или јогурт и сирење, ќе се обезбеди калциум дневно норма, за млеко и млечни производи - .. Основни добавувачи калциум. Фосфор богати природни лосос, скуша, треска црниот дроб, сушени печурки, грашок, јајца од другар лосос, кавијар Црно гранули. Имајте на ум дека 70 проценти од фосфор се апсорбира во цревата на животните производи, а само 40 отсто - на фабриката.

Богат со магнезиум растителна храна, особено алги, лубеница, пченични трици, суви кајсии, овес, грав, просо, грашокот, леќата и бисер јачмен никулци, скуша, лигњи, јајца. Вклучувајќи ги следниве храна во исхраната: јајце - 1 компјутер, леб од пченично брашно - 100 гр каша. "Херкулес млеко (50 g + 150 гр снегулки на млеко), 100 гр лубеница - ви обезбеди дневните потреби за магнезиум за бремени жени (0,45 g).

ограничување сол доза за втората половина од бременоста до 8 g, а во последните 1 - 2 месеци - до 5 g, nedosalivayut малку храна. Паралелно да се ограничи внесот на течности (вода, чај, сок, супи) - 1 - 1,2 л, а во последните 1 - 2 месеци - 0,8 l.om течноста треба да биде првенствено сокови и млеко.

исхрана

Во првата половина на бременоста се препорачува да се 4 оброци, во втората - 5 - 6 пати на ден со оброк освен изобилство (над 30 - 35 проценти од дневните калориски и тежина). По оброкот, не лежат, остатокот мора да бидат активни. не постојат забранетата храна (со исклучок на алкохолни пијалоци) за здрави жени, постојат повеќе или помалку склопот само.

Видео: Недела VLOGov. Корисни мајка и мени за деца. ден 5

Така, телото подобро се апсорбираат сварлива млечни маснотии и растителни масла. Вториот не се само извор на есенцијални линоленска киселина, но витаминот Е, кој има позитивен ефект врз текот на бременоста, спречување на нејзиното пропаѓање.

Во една нормална бременост може да се намали на моторната функција на цревата, која е придружена со запек, па исхраната треба да биде богат извор на диетални влакна (целулоза, пектин) -ovoschi и овошје, леќата и овесни снегулки или никулци.

Во втората половина од бременоста потребно е да се ограничи шеќер, кондиторски производи, производи од брашно, ориз, гриз. Ограничување во исхраната extractives содржани во месо, риба (супи, печено месо, риба), како Во овој период на црниот дроб и бубрезите на бремена со тензија поради неутрализација и елиминација на метаболички производи на плодот и на самата бременост.

Во почетокот на toxicosis во благи случаи, проследено со повраќање, се препорачува храна, доделен на втората половина од бременоста, но се ограничени на 20 - 25 проценти јаглени хидрати, и зголемување на содржината на натриум хлорид (15 g). Храна и се варат и се консумира главно во стара форма. Тоа треба да се одмори од 2 - 3 часа, мали оброци и малку се загрева. На течноста не се ограничува но дозволи мали делови (50 - 100 mg).

Препорачливо е да се организира дена пост: јаболко (пире), компот, сирење и павлака. Во крајот на toxicosis исхрана треба да содржи потребни за бремени протеини, главно се должи на млечни производи, особено на сирење. Масти е ограничена на 60 g или помалку, со вишокот тежина - до '40 претпочитана Lacto-вегетаријанска исхрана со висока содржина на зеленчук и овошје. Заменете го шеќерот со мед.

градоначалникот исхрана

ПРВ ДЕН

Појадок: јајца и сирење vetchinoy- 100 R 50 R tverdyy- saharom- чај со 200 мл.

Ручек: свежа зелка kapusty- 250 ml- седалото филе печени со 200 r gribami- saharom- чај со 200 мл.

Ужина: ryazhenka- 200 ml-yabloko- 1 компјутер.

Вечера: ќофтиња од govyadiny- 200 150 r r пире kartofelnoe- saharom- чај со 200 ml.

ВТОР ДЕН

Појадок: 100 r tvorog- јајца полнети gribami- 2 sht.- кафе, а слаб saharom- со 200 мл.

Ручек: супа со шеќерна репка botvoy- 250 ml- говедско varenaya- 100 g- салата краставица и домат со сончоглед maslom- 100 g- yogurt- 200 мл.

Видео: Како да се губат телесната тежина по породувањето? Исхрана и Фитнес во текот на бременоста

Ужина: kefir- 200 ml-ореви gretskie- '50

Вечера: риба под marinadom- 150 100 r r пастили kartofelnye- saharom- чај со 200 ml.

ТРЕТ ДЕН

Појадок сирење tverdyy- 50 јајца г-2 varenye- sht.- saharom- чај со 200 мл.

Ручек: кисела зелка од зелка kapusty- 250 ml- 150 golubtsy- r свежа салата и зеленчук maslom- 100 g- чај или кафе со saharom- 200 ml.

Ужина: yogurt- 200 ml-apelsin- 1 компјутер.

Вечера: јајца и риба pomidorami- 100 150 r r varenaya- чај travyanoy- 200 мл.

ЧЕТВРТИ ДЕН

Појадок колбаси varenye- 4 sht.- saharom- чај со 200 мл.

Ручек: супа со fasolyu- 250 ml- ќебапи од baraniny- 100 g- свежа салата morkovi- 100 g- saharom- чај со 200 мл.

Ужина: kefir- 200 ml-banan- 1 компјутер.

Вечера: риба tushenaya- 150 100 r r каша grechnevaya- saharom- чај со 200 ml.

ПЕТТИ ДЕН

Појадок: урда со zelenyu- 100 g- saharom- чај со 200 мл.

Ручек: 250 rassolnik- ml- салата од домати со olivkami- 100 g- чај без sahara- 200 мл.

Ужина: ryazhenka- 200 ml-persik- 1 компјутер.

Вечера: црвено вино suhoe- 50 ml- живина otvarnoe- 150 g- yogurt- 200 ml.

ШЕСТИ ДЕН

Појадок: 50 tverdyy- сирење омлет со vetchinoy- r 100 R saharom- чај со 200 ml.

Ручек: супа ovoschnoy- 250 ml- лигњи varenye- 100 g- чај saharom- 100 g;

Ужина: kefir- 200 ml-yabloko- 1 компјутер.

Вечера: риба varenaya- 150 100 r r палачинки kartofelnye- saharom- чај со 200 ml.

Седмиот ден

Доручек: житни mannaya- 150 r 50 R кавијар kabachkovaya- saharom- чај со 200 ml.

Ручек: зелка свежо пилешко kapusty- 250 ml- 150 varenaya- r saharom- чај со 200 мл.

Ужина: yogurt- 200 ml-arahis- '50

Вечера: просо каша со chernoslivom- месо varenoe- 100 R 100 R yogurt- 200 ml.

Исхрана за време на бременоста

Ако планирате да забремените или веќе се очекуваат бебе, препораките наведени подолу, ќе го извести она што храна треба да се вклучат во исхраната на вашето дете и да се чувствувате добро.

1. За време на бременоста, треба дополнителна енергија. Одлично снабдувач на енергија се производи кои содржат протеини и јаглехидрати. Вклучат во вашата исхрана целото жито леб, житарици, никнува зрна на пченица и мешунки.

2. За да се избегнат проблеми со дигестивниот тракт вклучуваат мени повеќе храна која содржи влакна. Овошје и зеленчук - во овој случај, ќе биде многу корисно. Покрај тоа, тие содржат богатство од минерали, хранливи материи и витамини. Угаждам себе со еден од околу пет или шест пати на ден. Можете да ги користите свежи, сушени и замрзната храна. Конзервирано овошје и зеленчук подобро да не се пие. За промена, активирање на менито на свежо исцедено сокови од овошје и зеленчук.

3. Во утринските и вечерните оброци, пожелно е да се консумираат млечни производи. Тие содржат големи количини на аминокиселини, хранливи материи и витамини. Покрај тоа, тие имаат многу калциум. Кефир, јогурт, матеница, млеко и сирење мора да бидат присутни во вашата работна маса во доволна количина (но, исто така, не претерувајте тука).

4. Не заборавајте за протеини. Можете да малку се зголеми износот на месо во исхраната. Во овој случај, тоа е најдобро да се користи црвено месо, риба и живина. Но, тоа е подобро да се зголеми износот во исхраната на Јаткасти плодови и мешунки (особено во однос на вегетаријанците).

5. Ги пратите на износот на течност се консумира. Во овој период, во секој случај не може да им овозможи на дехидрација. Пијат чиста, филтрираат или минерална вода. Избегнувајте конзервирана и готови сокови. Тие не содржат конзерванси и многу шеќер.

6. Следење на количината и квалитетот на масти консумира. Ако е можно, да се откаже путер, стопен, како и. Користете растителни масла - во мала количина.

7. Обидете се да се елиминира од вашата исхрана брашно производи и храна која содржи големи количини на шеќер и масти (колачи, чоколади, бонбони, сладолед, итн). Тие се апсолутно бескорисни, но тежината се додава брзо.

8. здрава и балансирана исхрана - тоа не е само здрава и хранлива храна. Од големо значење за време на бременоста се на бројот на оброци и интервалите помеѓу нив. Што треба да направите вашата дневна рутина, така што во текот на денот сте имале барем 5-7 оброци. И да бидат сигурни мали "грицки" секој пат кога ќе почувствувате глад.

9. количини на хранливи материи, елементи во трагови и витамини содржани во храната, треба да биде доволно за жената за време на бременоста. Затоа, вклучувањето на исхрана во посебни установи и додатоци во исхраната на бремените жени, кои содржат есенцијални елементи во трагови и витамини, бидете сигурни да проверите со вашиот лекар. Тој ќе ги советува дали треба да се синтетички витамини во прилог на добиени од природна храна.

Вкусна и здрава храна Бремена жена

бремена мајка Тоа не треба да јадат двојно повеќе и двапати како добро.

Човечкото тело работи се должи на енергијата добиена од надвор, која е формирана од страна на "согорување" на храна. Енергијата содржана во секој производ, изразена во калории. Производи, пак, се разликуваат во нивната содржина на енергија: некои имаат малку калории, неколку десетици или стотици пати повеќе. Телото ги користи калории добиени од храна за извршување на различни функции, и тоа се бара одреден минимум на калории за да се одржи животот.

Основниот метаболизам кај луѓето зависи од телесната тежина, висина, возраст, пол. Една жена од просечната висина во нормална тежина (60 кг), 19-40 години окупирана светлина физичка работа треба да добијат дневна околу 1850-2000 калории. За време на бременоста, базалните метаболички стапка се зголеми за 25%. Затоа, на бремена жена треба 2500 калории, и на крајот на бременоста - 2800-2900 калории на ден.

Знаци на неухранетост

Недостаток на храна (ситуацијата е многу почеста отколку што генерално се смета).
Несоодветна сооднос потребни компоненти (една заедничка ситуација).
Слабиот квалитет на производи (исто така честа ситуација).
Вишокот на енергија (многу поретки три случаи наведени погоре).

Што се заканува нездрава исхрана за време на бременоста?

Кон крајот на токсемија на бременоста (прееклампсија) - болна состојба во која развива тешка задржување сукцесивно течност (едем на бременоста), губење на протеини во урината, зголемен крвен притисок.
Абортус (предвремено раѓање и спонтани абортуси), односно. Да. Плацентата не може да се развие правилно поради неухранетост.
Ризикот од предвремено одлепување на плацентата - во близина да го напушти плацентата почнува да се одвојат како е можно од ѕидот на матката, бебето може да умре (веројатност 50%), крварење се јавува кај мајката.
Анемија (анемија) - се јавува поради несоодветна доза или асимилација на протеини, железо и витамини.
Инфективни компликации, вклучувајќи и во белите дробови, црниот дроб и бубрезите.
Слаба работа, продолжена работа, намалување на бремена жена во трудот.
Постпартална хеморагија и намалување на згрутчувањето на крвта.
Бавно зараснување на рани на перинеумот, матката постепено се намалува по раѓањето.
Интраутерино ограничување на растот.
Недоволна родилна тежина и предвремено породување, ниска издржливост.
Енцефалопатија.
Хипервозбуденост, и хиперактивност.
На намалена отпорност на инфекции на фетусот во матката, за време и по rodov- склоноста на разни болести.

Убеди себе си да се грижи за правилна исхрана не е лесно, но резултатот е достоен за тоа.
Што храна е точно?

Потребните компоненти се:

протеини;
јаглехидрати;
масти;
витамини;
минерали (овие вклучуваат вклучувајќи натриум хлорид, железо, магнезиум, итн);
течност.

Протеини - основните "градежни блокови" неопходно за фетусот. Тоа не е случајно дури и за време на Великиот пост прави исклучок за бремени жени и ќе им дозволи да се јаде месо, млеко, јајца и други производи од животинско потекло. И дури и ако се убедени вегетаријанска - за време на бременоста е подобро да се откаже од своите принципи.

Протеини треба да се консумира најмалку 100 g на ден во првата половина на бременоста и најмалку 120 g во секунда. Најмалку половина од нив мора да биде животински протеини.

Секојдневната исхрана на идната мајка мора да содржи најмалку 100-150 грама на посно месо (вклучувајќи живина) и риба, како и млеко и / или млечни производи (барем половина литар), сирење, урда, најмалку едно јајце. Сите овие производи содржат лесно сварлива протеини, есенцијални амино киселини, и во оптимални пропорции.

Јаглехидратите се препорачува да се консумираат во просек од 350 грама на ден во првата половина на бременоста и 400 g - за секунда. По издавањето на породилно отсуство на потрошувачката на јаглени хидрати, како и целокупната калории, потребно е да се скрати, т. Да. Во тоа време, значително намалена физичка активност и, следствено, енергијата на телото.

Јаглехидратите се консумира треба да биде дел од "добри" јаглехидрати. Тие се наоѓаат во храна која е богата со растителни влакна, како што се кафеава леб, wholemeal, житарици, зеленчук, овошје и бобинки. И употребата на "лошите" јаглехидрати - шеќер, слатки, бел леб и ролни, тестенини и кондиторски производи - треба да бидат ограничени, особено во втората половина од бременоста.

Масти. внес на масти треба да биде околу 80 грама дневно, вклучувајќи ги и растенијата - 15-30 од препорачаниот зеленчук, сончоглед, маслинки, пченка масло, животните - путер и топено путер премија. Маргарин, маст, разни замена за путер (т.н. светлина или ултра-лесно масло) е подобро да се исклучи од вашата исхрана.

Витамини обезбеди нормален тек на биохемиски и физиолошки процеси во организмот. Особено е важно да се бремената жена доволни количини на следниве витамини.

Витаминот Е е од витално значење за бремена мајка. Тоа во голема мера зависи нормалното функционирање на репродуктивниот систем, интраутерина фетална развој. Дневната потреба за витамин Е - 15-20 mg. Главни извори на витамин Е - сурова растително масло, црн дроб, јајца, цели зрна, мешунки, ореви. Витамин Е - растворливи во масти, толку полни со неговата апсорпција од страна на производите на органот што ја содржат, тоа е подобро да се користи со кисела павлака или растително масло.

Витамин Ц (аскорбинска киселина) го подобрува и го стимулира имуниот систем, го активира заштитните функции на организмот. Дневната потреба - 100-200 mg. На повеќето богати со витамин Ц шипки, цитрус, црна рибизла, киви, морето buckthorn, пиперки, кромид.

Б витамини се зајакне мускулите се бара влакна за нормално функционирање на нервниот, дигестивниот, кардиоваскуларниот систем. А многу витамин Б содржани во сува храна и пиво квасец, кафеав ориз, брашно, грашок. животински производи од нејзината содржина е висока во црниот дроб, бубрезите и срцето.

Витаминот А е од суштинско значење за нормален развој на плацентата, ги штити клетките од ефектите на токсични производи и штетно зрачење. Тој е многу важен за видот. Дневните потреби - 2,5 mg. Витамин А човечкото тело добива од бета-каротен, кој во голем број содржани во овошје и зеленчук, жолта, портокалова и црвена боја (кајсии, праски, домати, тиква, диња, а најмногу од сè - на обичните морков), магдонос, зелка, особено боја и Брисел.

Витаминот Д е важен за правилно формирање на коските, дете скелет. Неговиот пад, исто така може да доведе до развој на анемија кај жените.

Фолната киселина е од суштинско значење за нормален развој на феталниот нервен систем. ohm фолна киселина е зелена (зелен кромид, магдонос, зелена салата лисја).

Минерали и елементи во трагови се неопходни за нормален развој на фетусот, исто така. Најважните од нив се калциум, фосфор, магнезиум, калиум, натриум, железо.

Калциум, фосфор и магнезиум - основните "градежни материјали" за мускулно-скелетни систем (коски и 'рскавица) на детето. Ако недостаток на калциум во текот на бременоста, фетусот ќе "се" што од коските, и мајката на забите, која може да резултира со омекнување на коските кај жените, нивната зголемена Крутост и деформација, како и расипување на забите.

Главната "добавувачи" на калциум - млеко и млечни производи, сирење, ореви, зелен зеленчук.
Голема количина на фосфор содржани во риба, месо, јајца, суровини и магнезиум zerne- - во лубеници, житарки, ореви, зеленчук.

Калиум и натриум, играат важна улога во регулирањето на вода сол рамнотежа во телото. А голема количина на калиум содржани во суво грозје, спанаќ, грашок, ореви и печурки. Главен извор е натриумова сол.

Недостатокот на железо предизвикува драматично намалување на нивото на хемоглобин во крвта, што пак води кон сиромашните снабдување со кислород на ткивата и органите како многу бремената жена и бебе дури и може да доведе до развој на фетална хипоксија. Од дневните потреби за железо е 15-20 mg. Во големи количини, тој се наоѓа во жолчката, црниот дроб, билки и плодови.

Потребата за витамини и минерали за време на бременоста е толку голема што дури и со повеќето избалансиран и рационална исхрана кај бремените жени е често недостаток на овие супстанции. Затоа, во текот на бременоста, лекарите препорачуваат комплетна мултивитамински препарати, кои сега се развива и произведува огромна сума.

Течности бремената жена бара 2-2,5 литри на ден. Околу половина од оваа сума се содржани во искористените производи. Соодветно на тоа, бесплатно на течности, вклучувајќи ги и првите курсеви, ќе треба да се пие 1-1,2 литри. Склоноста на едем во последните недели од внесот на течности бесплатно бременоста треба да се ограничи 700-800 ml (3-4 чаши). Од пијалаци е подобро да се претпочитаат сокови, овошни пијалаци, желе, млеко, лажица минерална вода. Можете да ги користите, а слаб чај-кафе е дозволено во мали количини (1 шолја кафе на ден) и, исто така, прилично слаб.

Важно!

Познати канадски бабица Глорија Lemay води совет од лекар бремена мајка, се плаши да се подобри, "Не можете да се грижите за зголемување на телесната тежина додека јаде твојата храна. Со храна Мислам, она што на земјата се негува од страна на мајката природа. Сите што ги испраќате во устата треба да биде што поблиску до природна состојба. Ако ова е еден компир, а потоа се пече во јакни. Ако житни култури - на јадења зготвени од вас на цели зрна. Ако зеленчук - чиста и влажна. Ако слатки - нека биде свежа праска, парче диња или половина банана ". Рафинирано на производот, повеќе е обработена, толку повеќе треба да се избегнува (на пример, разликата помеѓу помфрит, се пржи во рафинирано масло, и печени компири во јакни, очигледно). Глорија, исто така, препорачува јадење голема сива морска сол. Корисно е прочистен јодизирана сол парична казна, поради тоа што има природно потекло и содржи многу есенцијални елементи во трагови.

исхрана Совети

Видео: Јадам ден | Исхрана на растенијата | Вега | Исхрана за време на бременоста # 2

режим
Тоа не е откажан, но, во зависност од околностите, електроенергетскиот систем може да се прилагоди во вистинската насока. Обидете се, ако можеш, и вашата утринска мачнина е завршена, почнете право на денот. Појадуваат целосно дека има сили за подвизи на трудот и чувство на гравитација не го спречи креативни достигнувања. Урда, чинија овесна каша со суво овошје, леќата каша со млеко, итн
делови
Следете количина, особено ако тоа го третира сите видови (чоколадо, бонбони, колачи и др.). Целосно се негира во пријатна и вкусен третираат, се разбира, нема никаква смисла. Уште полошо, ако трајна забрана порано или подоцна ќе се развие во вистински нервен слом кога само желба ќе биде да се организира одмор стомакот и јадат многу на забранети производи. Дозволете си многу, но во мали порции (мали plitochki чоколадна торта мал дел од светлина, итн.)
закуски
За време на бременоста, тие дефинитивно ќе ви треба. Еве само корисни и неопходни. Стои во сообраќаен метеж или само се чувствуваат гладни, и го задоволат вашиот гладен стомак полн дел не функционира? Тоа не е неопходно да се прибегне кон бескорисни производи. Друг слатка и чаша кафе не се поправи ситуацијата, за да се исполнат ефектот ќе биде со краток век и сила, за жал, нема да се појави. Јогурт, овошје, сирење, леб со парче сирење, итн - тука е она што треба да се обрне внимание.
разновидност
Сите исти, порано или подоцна се уморни. Обидете се да се направи вашата исхрана е богата, корисни и не досадна. За ручек - пилешко месо за вечера - риба, утре во тек се мисирка или зајак. Леќа со зеленчук, печени компири, леќата со говедско месо ... На опции се безброј, главната работа - фантазија и право на пристап. И запомнете: нема полу-готови производи и супи за неколку минути.
алтернатива
Јасно е дека ако постојано се јаде само она што го сакате, а не она што го сакате вие ​​и вашиот дремев, ништо добро ќе излезе од овој потфат нема да работи. Да се ​​справат со невиден товари мајки телото ќе биде уште потешко, а тоа е, секако, се гледа во вашата држава и на протокот на бременоста. Обидете се да се држиме со совети за исхрана, со кои се дава акушери, прочитајте го препорачува научна литература, која дава детален опис на сите добри и лоши производи. Бидете сигурни дека и јадење на одредени видови на храна се одразува директно на вашата здравствена состојба, која сигнали се испратени до вас бебе. Заменик еден за друг: секогаш сакаат слатко - однапред да се подготви една чинија со суво овошје (кајсии, смокви, суво грозје ...). Тоа не е само корисна, но, исто така, вкусни. Сакате чипс или крекери - да ги замените со јаткасти плодови (ореви, лешници, бадеми и др.) Надлежните пристап за нивните навики во исхраната - е основа за успешна бременост бебе, сјај во очите и неисцрпна енергија, бодрост и оптимизам. Оваа убава косата и ноктите, кожата, со помала веројатност да страдаат од хормонални флуктуации, точниот зголемување на телесната тежина, целосно и навремено развој на детето. Тоа е вашиот одлична здравствена состојба и добро здравје на малиот човек, кој за 40 недели, секој втор зависи само од вас и вашите акции. Кој рече дека е бремена - тоа е досадно, досадна и неподносливо тешко? Не верувам во тоа! Ова е многу интересно, убаво и лесно! Освен, се разбира, повеќето не се создаде непотребни проблеми самите себе и да бидат во можност да имаат корист од оваа неверојатна процес со што неспоредлива задоволство! Дозволете си да биде каприциозен, не само во храната, го искористи своето интересна позиција, но не одат премногу далеку.

опасни

Морски - одличен извор на протеини и железо, и омега-3 - масните киселини содржани во рибата се добри за растот на детето и да го стимулира развојот на мозокот. Да го штити организмот од добивање на производи од штетни бактерии или вируси, не јадат сирова риба или школки - особено остриги и школки - откаже од земјата. Замрзнати пушеле морски исто така, треба да се избегнува.

Кога готвење риба, секогаш користете "правило-ти минути." Мерење на риба во својот најдебелата точка и готви тоа на таков начин: 10 минути по 2,5 см на температура од 230 В. Сите морска храна, освен од риби, - школки, остриги или ракчиња - секако се готви во врела вода за 4-6 минути .

Месо и дивеч. Во периодот бременост промена во метаболизмот и циркулацијата може да го зголеми ризикот од бактериски труење со храна. Во овој случај, реакција на телото ќе биде многу болно. Ова ретко се случува, но труење може да влијае на телото на детето.

За да се спречи храна-сноси болести темелно готви било месо и дивеч пред сервирање.

Во тоа време, заборави и пушеле колбас. Колиформни бактерии, кои често се преполни со површината на месото, во процесот на мелење на месо и готвење колбаси и може да се добие во внатрешноста. E. coli бактерии се убиени само на внатрешна температура од 80 ° C.
Бидете внимателни со улицата топли кучиња и јадења од месо, од готвење - се извори на ретка но потенцијално сериозни јадење болест позната како листериоза.

Млечни производи. Таквите млечни производи како обезмастено млеко, моцарела сирење и урда - здрава и хранлива компонента на исхрана на една бремена жена. Сепак, секој производ кој содржи непастеризирано млеко, се строго контраиндицирана, бидејќи тоа може да предизвика Алиментарна болести.

Обидете се да не јадат овие меки сирења, непастеризирано млеко кои содржат "Бри", "фета", "Камембер", сите сини вени сирење како сирење Roquefort, зачинета мексиканската сирење.

Кофеин. За време на бременоста, умерена потрошувачка на кофеин одговара на околу две чаши кафе и не предизвикуваат никакви штетни ефекти. Сепак, ова не значи дека кофеинот е корисно и совршено безбедна.

Кофеинот може да навлезат во плацентата и да влијае на срцето и ритамот на дишењето на вашето дете на. Злоупотреба на кофеин - 500 mg или повеќе на ден, што одговара на околу пет шолји кафе, - предизвикува намалување на фетусот тежина и намалување на обемот на главата.

Поради можниот ризик лекар може да препорача ограничување на внесувањето на кофеин.

Билни чаеви. Многу билни чаеви имаат смирувачки ефект, но во текот на бременоста за нивната употреба треба да се третираат со претпазливост. Бидете сигурни да се консултирате со вашиот лекар за збирката. Преземање на одредени растителни чаеви во големи количини - на пример, чај со нане лисја и малини - може да предизвика контракции и го зголемуваат ризикот од спонтан абортус или раѓање prezhdevremennyx.

Еден од најпознатите основните правила - целосна апстиненција од алкохол!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Менување на навиките за јадење на здрави бремени жениМенување на навиките за јадење на здрави бремени жени
Јас не ќе можат да ги контролираат оние желби бременаЈас не ќе можат да ги контролираат оние желби бремена
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Моќ малолетни мајкиМоќ малолетни мајки
Доцна toxicosis бременаДоцна toxicosis бремена
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Масти за време на бременостаМасти за време на бременоста
Режим и мени угостителски бременаРежим и мени угостителски бремена
Измени во менито за време на бременостаИзмени во менито за време на бременоста
» » » Правила за правилна исхрана за бремени жени. Исхрана во текот на бременоста. Вкусна и здрава храна Бремена жена