ma.gurushealth.ru

Гимнастика за бремени жени на првиот триместар. Полнење време на бременоста од страна на триместар. Бременост задолжен за fitball!

Во обидот да се поддржи бремени тело е многу важно да не претерувајте. Се разбира, ако сте до оваа вежба, со редовни две или три вежбање неделно, може да се задржи истата класа, само малку се намали товарот. Но, ако сте до овој спорт не бев пријатели, тогаш прашањето за вежбање треба да се пристапи многу внимателно.
Гимнастика за бремени жени на првиот триместар. Полнење време на бременоста од страна на триместар. Бременост - полнење на fitball!

Гимнастика за бремени жени на првиот триместар од видеото. Пред да започнете, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар.

Вежба 1:

на падините

За вршење на вежбање се потребни за fitball. Ако тоа не се случи, користете стол или Отоманската.

Почетна позиција - седи на fitball, ставете ги нозете на ширината на карлицата, грбот исправен. Дишам и издишување со испружена рака наведнуваат на страна, додека одржувањето на рамнотежа. Врати се на стартната позиција и се наведнуваат на друг начин. Изведување на оваа вежба 4 пати во секоја насока.

Видео: Полнење за бремени жени. Вториот триместар. Комплекс №2. Маша Efrosinina

Вежба 2:

јата

За вршење на вежбање се потребни за fitball.

Почетна позиција - седи на fitball, се држиме до топката. Да земе здив. На издишување, излегувајќи

нозе, полека се тркала надолу на ниво на ножеви, чување на тело паралелно со подот. Држејќи се за топката, се врати на стартната позиција. Дише слободно, да се види за рамнотежа. Повторете 4-5 пати.

Вежба 3:

Се качува карлицата лежечка

Почетна позиција - легнат на грб, ставете подножјето на fitball, нозете рамо ширина на рамената, рацете покрај телото. Земете длабок здив, издишување полека се подигне колковите за да формираат права линија. Дали ќе биде тешко да се движи ногата на подот. Задржи рамнотежата, не се наведнуваат на половината. Направете ја оваа вежба 6-8 пати.

Вежба 4:

Водач нога кон потпирајќи се на удар

Почетна позиција - седи на колена, се потпреме градите на топката, да застане на една нога на друга протегала. Одржување на рамнотежа, се повлече на нога на страна. Не ги укине нога премногу висока. Направете ја оваа вежба 10-12 пати во секоја насока.

Вежба 5:

Видео: Фитнес за бремени жени (2-3 триместар). Безбедни вежби за бремени жени од физиотерапевт

врти топката
Почетна позиција - седи на подот со скрстени нозе, да ги преземе топката и да ја издигнам до рамо ниво. Дишам и издишување како што почнуваат да се вртат во една насока, а потоа се врати на стартната позиција. Дишам и издишување се сврти на другата страна. Fitball Ако се чувствувате тешки, да се земе обичен топката. Вежба 6-8 врти во секоја насока.

Вежба 6:

велосипед

Почетна позиција - како лежи на подот, да се прошират рацете покрај телото. Свиткајте ги колената и издишување iterate над нив, како да pedaling велосипед. Бидете сигурни дека на грбот е исклучување на подот. Дојдете имагинарен велосипед педалата за 10 пати.

Вежба 7:

Вежба со лента
За вршење на вежба ќе треба еластична бенд.

Почетна позиција - се стави нога на еластична бенд, држи ногата, долниот дел од телото на подот. Се одржи на крајот на снимката, се изврши кружни движења нога. Се вежба најмалку 10 повторувања на секоја нога.

Вежба 8:

вежби за дишење
Почетна позиција - седи на топка, место нозете на ширината на карлицата. Диши на градите се прошири, со издишување, ребрата се затворени.
Обидете се да се изврши така што движењето на градите не се крене и да се движи, освен на страни.
И уште една вежба - абдоминална дишење. На вдишуваат надувуваат стомакот, издишување тоа повлекува во себе.

Изведување на овие две вежби, еден по еден. Не помалку од 10 повторувања.

Полнење со триместар на бременоста

Во обидот да се поддржи бремени тело е многу важно да не претерувајте. Се разбира, ако сте до оваа вежба, со редовни две или три вежбање неделно, може да се задржи истата класа, само малку се намали товарот. Но, ако сте до овој спорт не бев пријатели, тогаш прашањето за вежбање треба да се пристапи многу внимателно.

Умерено оптоварување за време на бременоста корисен ефект врз општата состојба на идните мајки, даде пропустливи до емоции кои често се јавуваат како резултат на хормонален дисбаланс карактеристика на претходните периоди. Покрај тоа, физички Обучени beremenyashka биде во можност лесно да се пренесе на трудот. Во принцип, гимнастика за бремени жени, носи некои предности, ако не постојат контраиндикации за тоа.

Кажи не на физички вежби за време на бременоста! Кога?

Не се вклучат во задолжен за бремени жени, ако имате:

- токсемија од бременоста, која е придружена со повраќање

- заканата за прекин на бременоста, тон матката

- историја на бременоста nevynashivaemoy

- прееклампсија втората половина од бременоста

- крварење, лошата локација плацентата

- акутни или хронични форми на заболувања на внатрешните органи (бубрезите, стомакот итн)
Лесни вежби во првиот триместар - полнење во почетокот на бременоста
.
Во првиот триместар, фетусот во матката е фиксна, поставени важни животни органи. Вежбите во овој период, главно насочени кон вежби за дишење, релаксација на целото тело и одржување на силен дух бремена.

1. Прошетка-чекор премине неколку минути на ден.

2. Ставете ја вашата нозете рамо ширина, освен, се торзото од страна на страна, напред и назад.

3. Направете ротација на телото, да ги задржи на карлицата уште.

4. На колената, подигнете ја левата нога и десната рака назад prognuv. Промена на вашата рака и нога.

Сложени вежби за време на бременоста, за вториот триместар

.Во вториот триместар, важно е да се направи вежби кои се зајакне на стомачните мускули и карлицата. Сепак, тоа не значи дека мора да преземете притиснете дена. Напротив, треба да се избегне вежби кои се директно поврзани со замав печат. Тоа е подобро да ги искористат предностите на, како:

1. легната со свиткани колена, колкови покачена, истовремено naprjagi анусот и мускулите перинеумот. Намалување на неговата карлица - да се релаксираат мускулите.

2. Легнат на грб, подигнете ја десната нога благо свиткани во колената, полека пониски. Повторете го истото за левата нога.

3. Додека стои, ги стави рацете на појас. Наведнуваат напред, издишување. Инспираторниот земе почетна позиција.

4. Раце на појасот, се вашите колена назад, да земе здив. Во исто време се подигне главата и малку изгни назад. На издишување, се врати на стартната позиција.
Полнење на третиот триместар од бременоста
.
Во овој период се препорачува да се изврши вежби за бремени жени со вежби за отпуштање, се протега на карличните мускули, како и вежби за дишење.

1. Легнат на грб, ги заостри свиткана нога во коленото и го допре стомакот. Вежбата се изведува со двете нозе наизменично.

2. коленици, пештера во грбот, колку што е можно одредување на сакрум на подот. Zastynu во оваа позиција за неколку секунди. Сега се наведнуваат на задната страна на лак, така што останува за момент во оваа позиција.

3. Седнете и се шири нозете свиткани во колената. Ставајќи рацете на колена, поднесени против нив, се обидува да допре до нив на подот.

Важно е - (. Вртоглавица, болка, замор, крварење, итн), ако voznikonoveniya секоја болест, веднаш да престане uprazhenny царски рез. Кога сериозни проблеми контактирајте со лекар.

Вршат овие лесни вежби секој ден подобро. Просторот каде што се вежба, бидете сигурни да се вентилација. Облеката треба да биде удобно и еластична. Понекогаш се случува дека постои желба на сите aktivnichat, а потоа едноставно легнете на грб и да се следат неколку вежби за дишење за релаксација. Ова ќе донесе многу повеќе корист отколку формално да се полни.

Дали е можно да направите вежби за време на бременоста?

За време на бременоста, промена многу физиолошки функции, што се должи на развојот на фетусот и преструктуирањето на целото тело на жените. Високи барања се направени во срцето на идните мајки. Поради зголемување на големината и женското тело тежина, растот на матката, зголемување на вкупната маса на циркулацијата на крвта, појавата на плацентарната циркулација, растот и развојот на фетусот, срцето на бремена жена треба да имаат моќен резервна сила и висок капацитет за прилагодување на големи физички стрес (раѓање) и хемодинамски флуктуации (трета фаза на работна сила, постпартална).
Физичко образование има позитивно влијание врз здравјето и благосостојбата мајка на една ваква шема: физиотерапија - подобрување на моторната активност - стопанисување на физиолошки процеси - последниот развој на замор.

Промени, исто така, се појави во респираторните функции во врска со засилувањето на оксидативните процеси во телото бремена бара повеќе кислород. Висока положба на дијафрагмата во втората половина од бременоста и, следствено, намалување на нејзината екскурзија доведува до формирање на торакалниот тип на дишење со намалена белодробна вентилација, на тој начин, може да се формира кислород дефицит. Како резултат на часови вежби за дишење може да се зголеми белодробна вентилација, намалување на хипоксија и зголемен оксидативен процеси, како и контрола на дишење стекнатите вештини - спречување на интраутерина фетална асфиксија време на породувањето. Абдоминална дишење, подобрување на венски протокот на крв во крвните садови во стомакот, помага да се елиминира застојот во стомакот и карлицата органи, и обезбедува поволни услови за срцето.
Добар функционалната состојба на срцето и респираторниот систем за да се обезбеди целосна снабдувањето со крв на ембрионот во развој и назначувањето на вежбање, почнувајќи од почетокот на бременоста може да се смета како една од превентивните мерки за антенатална заштита на плодот.

Исто така, со употреба на физичка вежба во одреден степен е спречување на птоза внатрешна празнина во стомакот после породувањето (поради истегнување на абдоминалниот ѕид). За да се спречи перинеална солзи е потребно да се зајакне карличните мускули и зголемување на нивната еластичност, и перинеална мускулите обука ќе служи како превенција на карличните пролапс во постпарталниот период и компликации предизвикани од слабоста на карличната дијафрагма (вагинален пролапс, функционални инконтиненција). Вежби за стомачни и карличните, подигање и спуштање на интра-абдоминална притисок, придонесуваат за унапредување на цревната содржина и ја намалува својата флакцидна државата. Физикалната терапија е ефикасна за спречување често се развива во текот на бременоста, рамни стапала, и да се спречи проширени вени. Главната цел на гимнастика - промовирање на поволна разбира бременоста и породувањето и целосен развој на фетусот.

Индикации и контраиндикации за вежби

На почетокот на бременоста потребно е да се обрне посебно внимание на интензитетот на оптоварувањето. Тешки физички вежби е строго забрането.
Лекарите веруваат дека ако пред бременоста, не се занимаваат со спорт, тогаш во подготовката на комплексот на гимнастички вежби треба да се базира на минимум оптоварување - до средината на вториот триместар, т.е. до 20 недела, кога почнува плацентата да се работи "со полна сила" и може соодветно да се обезбедат расте бебето со кислород. Ако се активно вклучени во било кој спорт пред бременоста, а потоа - под услов вашиот спорт е безбедно, а со соодветно намалување на стапката на вработеност - ќе може да продолжи да "кариера" во првиот триместар од бременоста.

Може да се врши било остварување на некоја од одредбите на оригиналот, освен за "лулка на печатот", како и сите видови на скокови и се грчи (и не само во првиот триместар, но, исто така, во текот на бременоста). Првата се однесува на ризикот од спонтан абортус во раната бременост: тензијата на стомачните мускули може да го зголеми тонот на матката и да придонесат кон намалување, што е исклучително пожелно. Втората причина е дека во текот на бременоста произведени супстанции, омекнување на лигаментите. Ова е многу важно, бидејќи тоа им овозможува на врски карличните коски "трошоци" за време на испорака. Сепак, оваа состојба е поврзана со зголемен ризик од повреда на лигаментите при вршење скокови или грчи.

Вие не може да се вклучат во трчање во текот на бременоста. Брза и интензивна движења се опасни не само и не толку многу, бидејќи тие може да предизвика тон на матката, и затоа што телото не се имате време да ги обработи сите ова време производи размена.

Контраиндикации за употреба на физичка активност во текот на бременоста:

* Акутна треска и заразни болести
• процеси Гноен
• декомпензирана состојба во болести на кардиоваскуларниот систем
• прогресивна и декомпензирана форми на процесот туберкулоза
• Изразено toxicosis бремени (пернициозна повраќање, едем, нефропатија, пре-еклампсија)
• матката крварење за време на бременоста
• плацента превиа
• Полихидроамнион
• Постојано место на абортус
• Заканата за абортус

Треба да се ограничи на товарот и со посебно внимание на изборот на вежбање, ако:

ќе страдаат од болести на кардиоваскуларниот систем;
имате висок или низок крвен притисок;
имаш многу мала тежина или дебелина;
страдаат од болест на мускулите и / или зглобовите;
претходно се случи предвремено раѓање;
што се очекува близнаци (тројки, итн);
сте имале (имаат) на грлото на матката неспособност (грлото на матката состојба не дозволува тоа да се справи со товарот на фетусот);
позицијата на плацентата не е точно (низок наоѓа, презентација, итн), или постојат и други фактори кои придонесуваат за закана од спонтан абортус.

Треба веднаш да запре остварувањето ако
ќе пливаа или главоболка;
околните објекти одеднаш стана јасно видливи;
Таа се појави недостаток на воздух;
почнаа интензивни контракции (мали намалувања се нормална реакција на вежба);
имате палпитации (обично на срцето кај бремена жена во состојба на мирување до 100 u. / мин., за време на вежбање пулсот може да се згусне на 140 u. / мин.).

Основни принципи на часовите по физичко образование за бремени жени:

Со цел да се остварат донесе максимална корист, треба да се следат неколку општи правила.
1. Спорт треба да биде редовно - најмалку 3 пати неделно, за 15-20 минути. Една или две сесии може да се замени со вода аеробик - вежби во базенот.
2. Тоа е потребно да се избере систем кој се состои од вежби, избрани со оглед на вашата физичка подготовка, се разбира, и времетраењето на бременоста и индивидуални преференции.
3. За максимален ефект, вежби треба да се врши за долго време- пожелно е во текот на бременоста (како и за време и по породувањето).
4. оптоварување треба да се зголеми постепено - тоа ви овозможува да се развие свој вештини орган на управување, координација, способноста да се одржува рамнотежа.
5. За време на извршувањето на комплекс на вежби треба постојано да се следи нивното здравје.

Во просек, секоја тренинг програма трае 45 - 50 минути. и се состои од три дела:
1. Вовед - динамични вежби за дишење, мускулна релаксација поединецот.
2. Главниот дел - вежби кои се зајакне на големи групи на мускули на трупот, на карличните мускули, зголемување на мобилноста на зглобовите, вежби за дишење со стомачни тесни.
3. Во завршниот дел - вежби за дишење, релаксација.

Бременост - полнење на fitball!

За време на бременоста, жената легна на 'рбетот дополнително оптоварување, па често ги менуваат држење на телото, циркулацијата се влошува, често болки во грбот.
Вршење на редовни вежби за бремени жени на fitball, ќе бидете во можност да се зајакнат мускулите околу 'рбетот, подобрување на протокот на крв и метаболизам во интервертебралните дискови.
Познато е дека на здрава 'рбетот - е здравјето на внатрешните органи, за секој прешлен "одговари" за работа на одреден орган.

Како да се избере fitball

Купи fitball можно за релативно мала сума - 200 UAH. Како по правило, во собата на пумпата е спроведен.
При изборот feetball зема во предвид вашата висина. Со растот на 150-165 см fitbol погоден дијаметар 65 cm, висина од 170-190 см fitbol бара повеќе - 75 см.

Тие даваат вежби за бремени жени на fitball

Во седечка положба на fitball воз карличните мускули, нивната работа ќе го олесни процесот на породување. Исто така, тие се потребни за спречување на патологии на генитоуринарниот систем, бубрезите и пропусти матката.

Во склони позиција на fitball зајакне назад мускули и стомачни. Лулка и назад на грбот, да се релаксираат, тоа им помага за ублажување на болки во грбот.

Вежби за бремени жени стои на сите четири, потпирајќи се на fitball, подобрување на матката, плацентата и бубрезите циркулацијата на крвта, намалување на товарот на 'рбетот, елиминирање на болки во грбот.

И ова превенција hemorrhoid.

Важно е да почнете да правите вежби за бремени жени на fitball во раните фази, постепено зголемување на времето до 10 минути на сесија.
Ако одеднаш се чувствуваат некои непријатност, болка, вежбање потребно е веднаш да прекине и да се релаксираат.

Како да го направите вежби за бремени жени на fitball

Простор седи на fitball, извршат карлицата напред и назад, лево и десно, промена на позицијата на половината, правејќи кружни ротација на карлицата, нацрта слика осум.
Вежби за бремени жени на fitball "пролет" - ова е вообичаен бие во седечка положба. Оваа активност може да се комплицира ротирачкото домување лево и десно, подигање и спуштање на рака нагоре и надолу.
Може да се подигне на колковите, при што неговата нога од подот во одредување на позицијата скок.
Вежби за бремени жени "пеперутка" Таа го промовира инфлација од внатрешните и надворешните мускули на бутот.
Таа е многу едноставна: седи на подот, ја зграпчува и стиска fitball нозе.
И, може да се врти околу својата оска додека седи на fitball, подигање на рацете во предниот дел на замокот.

Она што не да се направи во текот на бременоста?

Видео: Вежби за трудници - 1 мандат

Исто така, во текот на бременоста е да се следат некои правила:

Додека чистење на станот треба да се користи најмалку детергенти, како и сите од нив се опасни за развојот на бебето. Испарливи соединенија можат да влезат во крвотокот преку кожата и мукозните мембрани, сепак подобро целосно да се избегне контакт со потенцијално опасни материи.

Вие не може да одиме во високи потпетици. Оваа навика треба да се одложи, бидејќи веста за бременоста, како и во самото одење во високи потпетици не донесе здравје на жената. Но, ако жената е многу користи за тоа, можете понекогаш може да се нагоре во петиците до 20 недели.

По тоа е строго забрането, како 'рбетот лежи голем товар и високи потпетици само ја влоши ситуацијата. Тие се префрли на центарот на гравитација, и во иднина, жената ќе ја доживее силни болки во грбот поради неразумно однесување за време на бременоста.

Тоа е пожелно да одите на места каде што има голем број на луѓе. Ова е опасно во однос на инфекција, која може да биде таму за да ги собереш, а од идната безбедност на мајката и детето.

Почитуваат или не да го набљудуваат останатите совети за она што не да се направи за време на бременоста, секој жената одлучува за себе. Тоа зависи од претходниот начин на живот и желба да имаат здраво бебе. Важно е да се најде компромис, бидејќи за да падне целосно надвор од животот не е достоен за тоа. Дневен прошетки, фитнес за бремени жени, базен треба да биде задолжително.

Ако има било какви проблеми, начинот на живот да биде помалку активни. Но, за да се создаде ситуација очигледно опасни за детето, тоа не е потребно во секој случај.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?Како Спорт на beremennost.yavlyaetsya дали спорт за вас на опасност или благослов?
Вежба во текот на вториот триместар од бременостаВежба во текот на вториот триместар од бременоста
Вежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шокВежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шок
Fitball за децата на предучилишна возраст.Fitball за децата на предучилишна возраст.
А сет на вежби за чистење на зглобовитеА сет на вежби за чистење на зглобовите
А сет на вежби за спречување на хемороидиА сет на вежби за спречување на хемороиди
Комплекси на физички вежби за жени во постпарталниот периодКомплекси на физички вежби за жени во постпарталниот период
Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…Што вежби не може да се направи за бремени жени. Вежби за бремени жени во термин. Гимнастика за…
КозметологијаКозметологија
Гимнастика и физички вежби за бремени жениГимнастика и физички вежби за бремени жени
» » » Гимнастика за бремени жени на првиот триместар. Полнење време на бременоста од страна на триместар. Бременост задолжен за fitball!