ma.gurushealth.ru

Веќе во постпарталниот период бабици или експерти да ви покаже колку е лесно вежби можете да направите за да се разумно да се поддржи процесот на закрепнување.

Рамен стомак - не е само паметни и убави дел од телото. Добро развиени стомачни мускули направи потенки половината, колковите - потенок, а оваа бројка - повеќе спортски и стегнат. Многу жени, па дури и фино коски, стомакот има грди форма, е многу дадено. Тоа е, тоа не е само во вишокот тежина. стомакот форма зависи од дебелината на масен слој и мускулите состојба стомачните ѕид. Слабоста на оваа група на мускули доведува до испакнати или доделување на стомакот.
Веќе во постпарталниот период бабици или експерти да ви покаже колку е лесно вежби можете да направите за да се разумно да се поддржи процесот на закрепнување.

Вежби за рамен стомак по породувањето. Рамен стомак - не е само паметни и убави дел од телото. Добро развиени стомачни мускули направи потенки половината, колковите - потенок, а оваа бројка - повеќе спортски и стегнат. Многу жени, па дури и фино коски, стомакот има грди форма, е многу дадено. Тоа е, тоа не е само во вишокот тежина. стомакот форма зависи од дебелината на масен слој и мускулите состојба стомачните ѕид. Слабоста на оваа група на мускули доведува до испакнати или доделување на стомакот. За повеќето жени, а сите обуки на дебели луѓе на тежината не е само прашање на избор. Тоа е апсолутно неопходно да се отстрани масти депозити. Како додека тие не се забрза метаболизмот зголемување на мускулната маса, тие никогаш не може да се ослободи од масти, дури и ако редовно да се вклучат во аеробна вежба и да јаде во право. Се разбира, одредена количина на масти ќе слезе, но вие може да добиете резултати многу подобро и побрзо, ако барем еднаш неделно да се вклучат во салата. Верувале или не, но тоа е тежината обука, не диета и аеробик, најефикасен фактор за силна tela.Kachayte прес наутро пред јадење или 2-2,5 часа по оброкот. Не добиваат поддршка надвор од енергија, телото е принуден да се изгори на поткожни масти резерви pressinguemoy тело. Кога обука на стомачните мускули не вршат вежби со многу стрес, бидејќи тоа може да предизвика да се разликуваат и формирање на хернија. Ниту, пак, се повторува нежно вежба, тоа е неефикасен. Секоја вежба се повтори барем 16-20 пати. Вежбите се дава врз основа - од благи до посложени. 1. Остварување свиткани колена, рацете зад главата, кревајќи сечилото земање здив, одат надолу, издишување. Раце не се занимава, лактите на страна, главата гледа нагоре. Powered врвот печатот. 3 сета од 25p. Секој 25-ти пати извори (се изготвени). 2. Легнат на грб, рацете под задникот, подигнете ја испружената нога. На издишување, лифт, инспираторен изостави високи нозе не се зголеми. 50 пати без запирање. Можете да почнете со 15-20. (Долна ABS) 3. крст нозете во колената, со цел да се формира прав агол, рацете зад главата, кревајќи со маргина ножеви, дишење техника е иста. Не се наведнуваат вашите колена (сите стомачни мускули да работат). 4. нозе по себе (раце и турски). Изведување лежи извртување, 3 сета од 20 (сите на горните и долните печат) 5. свиткани колена. Рацете зад главата на замокот, пак се подготвени лактите на колена, се наведнувам, се извлечат телото. 2 50 (коси мускулите работат печат). Предмет на овие препораки во рок од 1,5-2 месеци стомачните мускули се добие посилен и ќе биде добро да се задржи на абдоминален ѕид. Не заборавајте да се направи редовни и невидливи стомачни вежби - се повлече и да се релаксираат на стомачниот ѕид (се повторува 8 пати). Во прилог да се вежба, исто така е корисно секојдневно стомакот Бришење ладна вода, прво од десната страна (на ниво на половината) на левата страна и обратно, а потоа и со кружни движење на стрелките на часовникот. На високи физички напор бара да носат појас поддршка. Исто така, тоа е крајно неопходно во бременост`>бременост (посебна поддршка појас, кој може да се стегаат и да ги прошират, особено треба да се обрне внимание на жените кои почнуваат да се вклучат во зајакнување на стомачните мускули по е можно вагинално породување само по 6-8 недели, по царски рез - по 2-2,5 месеци под оптоварување. на стомакот во порана тајмингот може да се очекуваат сериозни проблеми: шевовите разликата (на пример, после царски рез или по шиење Promezhnost`>Promezhnost`>препоните со неа кршење), Зголемена абдоминална притисок и пролапс на вагината ѕидови. Значи не брзаат со вежбање и за време на периодот на опоравување, се обрне внимание на исхраната. И на ослабениот абдоминалниот ѕид, особено за време на остар губење на тежината или постпартална корисно да пулверизирам стомакот следната мешавина: рузмарин супа (лажица по 0,5 литар вода), 2 лажици вински оцет, 2 лажици вотка и 1 лажица на натриум сол. Видео гимнастика по раѓањето може да се види тука. Неколку правила за вежбање на стомачните мускули: * Никогаш не користете компликација. Тежина генерира обемна мускули, но јас не знам еден човек кој ќе биде среќен да се опколи печатот. * Никогаш не се обучуваат директно дијагонална стомачни мускули, особено ако имате широк колковите и широк појас. Развиените коси визуелно направи половината и пошироко. * За време на вежба прес задржи во постојана тензија. Плаќаат поголемо внимание на техниката вежби. Резултатот ќе биде подобро ако го направи 20 пати, но правилно, 50 пати од невнимание. Воз со интензитет. Некои тренери советуваат да се поштеди себеси, велејќи дека тоа е можно да се прават работите мерак. Се разбира, можете, ако ви се обучуваат за забава, но ако сакате добар резултат, ќе треба да им даде на сите најдобри. Ако никогаш не сте се практикува или започнете тренинг по долга пауза, да почне постепено, од еден пристап за медиумите, постепено доведе до четири. * Дали следните вежби масажа со негување крем или antitselyullitnymi. Слабеење масажа има за цел да се пробие до масти депозити во стомачната област. Тоа е најдобро да масажа на фитнес, бидејќи тоа им помага на мускулите да се релаксираат, кој пак има корисни ефекти за тоа како тие ќе реагираат на вежба. За масажа, може да се користи специјални масер или расфрла со импровизирани средства. Колку често да се обучуваат на печатот? Најмалку три пати неделно, максимум - секој ден, ако:. Http://forum.forumok.ru/lofiversion/index.php?t5331.html

Вршење по породувањето. Примерен сет на вежби

За време на бременоста телото на жената се подложува на голем број на промени, што не е секогаш позитивен ефект на нејзината фигура. Затоа, после породувањето сакаат брзо да се најде поранешниот женски фитнес и атракција. Ова е можно ако почнете да се изврши специјално дизајниран збир на гимнастички вежби. Треба да се напомене дека со цел да се изврши било која вежба, прво треба да се консултираат со лекар. Ако е дозволено на лекар, но проектот класи ресторативна вежби може речиси од првиот ден по раѓањето на бебето.

Вршење по породувањето не треба да се претвори во жена во исцрпувачки физички тренинг. Прво, тоа не е корисно за телото, биле подложени на стрес раѓање. Второ, ако го направите вежби преку сила, тогаш многу наскоро, овие класи ќе стане досадно и само ќе предизвика негативни емоции. За успехот на секој бизнис е многу важно што таа ги носи со тоа најголем можен позитивен полнеж.

При вршење на сложени постнаталниот вежби треба да се следат неколку услови.

Вежби треба да почнат да прават бавно и постепено зголемување на интензитетот на тренинг.

редовно вежбање е многу важна. Препорачливо е да се прават гимнастика, два или три пати на ден за 10-12 недели.

Избегнувајте нагли движења, направи се што е побавно.

Облека не треба да го попречуваат движењето.

Просторијата мора да биде вентилација пред класи. Саканата температура во него 18-20 степени.

Пред обука треба да ја посетите на тоалетот. И вршење на вежба по дојат.

Сите што ви треба за гимнастика - кревет со рамен душек или удобно тепих што може да се постават на подот.

А сет на вежби за постпартална гимнастика

Да се ​​врати во добра физичка форма доволно за вршење на сложени се состои од 12 вежби. Тоа е поделено во неколку серии, секој се фокусира на прилагодување на одредени делови од телото. Препорачливо е да ги изврши сите вежби во истиот редослед како што се дадени подолу.

Првите две вежби се во насока на спречување на појава на проширени вени на долните екстремитети.

вежба 1
Почетна положба: лежи на грб, и нозете свиткани во колената заедно, нозете на креветот. Рацете покрај телото, дланките на креветот.
Исправете ги нозете, имајќи ги колената распаѓа. 10 пати повеќе од компресија предностите на прстите ( "подготви во канџите") и се прости повторно.

вежба 2
Почетна положба: истото.
Исправете една нога. Изведување на движењата на стапалото, извлекувајќи чорап над бавно темпо и со голема амплитуда - 10 пати. Ние се врати во првобитната положба, повторете ја вежбата други нога.
Ако за време на бременоста се појави проширени вени, кога ќе се вежба, тоа е пожелно да се користи еластични чорапи.

Вежби со 3 до 5 фокусира на обука на стомачни тип на дишење и зајакнување на стомачните мускули.

вежба 3
Почетна положба: лежи на грб, и нозете свиткани во колената, нозете малку, освен. Рацете поставени на nizh¬ney стомакот.
Полека дишат во носот, а потоа издишување како полека устата, тоа треба да го изговара звуците на "haaaaa", обидувајќи се колку што е можно да се вклучат во стомакот. За време на издишувањето малку "помош" со рацете, раководителка рацете во насока од срамната коска до папокот. Тоа не треба да притиснете на дланките, но само галење раце стомак. Повторете ја оваа вежба 10 пати.

вежба 4
Почетна положба: лежи на ваша страна (може да се користи мала перница или перница под вратот), колената благо свиткани.
Повторете вдишувања како што е опишано во вежба 3, комбинирајќи ги со движењето на срамната коска до папокот. Изведување на секоја вежба 10 пати на секоја страна.

вежба 5
Почетна положба: лежи на стомак, раце во знак на поддршка на лактите. Ние се стави малку долниот дел на стомакот дебели рампа. Важно е дека притисокот врз градите беше минимално или воопшто не постои, како по раѓањето, тоа може да биде boleznennym.Pri издишување (да "ааа", "pff" или "fuzz") за да се движите на карлицата напред. На дишам назад на почетна позиција. Повторете 10-12 пати.

Следната вежба е наменета за зајакнување на мускулите на перинеумот.
Тоа ќе ви помогне да се избегнат можните проблеми со уринарна инконтиненција, која често се јавува по породувањето, како и позитивно влијание врз функционирањето на репродуктивните органи. Забелешка: Ако за време на породувањето се зашиени на препоните, оваа вежба може да се направи не порано од 2-3 недели по раѓањето.

вежба 6
Почетна положба: лежејќи на кревет или седи на стол.
Обидете се наизменично напнати мускулите на вагината и анусот, како да "трепка". На прво тоа може да изгледа дека алтернативна намалување е невозможно, но тоа не е. Наскоро ќе треба да ја делиме на тензија на мускулите. Штом ќе научат да се одвојат "трепка", се обиде на мускулите да се одржи "бран" од анусот до срамната коска. Оваа вежба е исто така еден помошник во лекување и спречување на хемороиди. За време на вежбање потребно е да се следат на мускулите на устата. Јазикот, непцето, усните треба да бидат релаксирани. Ова ќе ви помогне да се релаксираат на перинеумот и направи дишење мека. Вежба треба да се повтори 10-15 пати.

Вежбите од 7-ми до 12-ти контрола на дишење и оптоварување на карличните се дополнети со обука на стомачните мускули.
Ве молиме имајте предвид - сите вежби се изведуваат на издишување и меки напон карличните мускули.

вежба 7
Почетна положба: boku- лежи на главата, градниот кош и карлицата се колинеарни. Свиткани колена. На подлактицата е свиткана во лактот, рака под golo¬voy. Надлактицата е доделен и е свиткана во лактот лежи на креветот страна или тупаница приближно pupka.Na издишување се подигне нивото на карлицата потпрен на тупаница (дланка). На дишам назад на почетна позиција. Повторете 8-10 пати на секоја страна.

вежба 8
Почетна положба: лежи на грб, нозете свиткани во колената, нозете на креветот.
На издишување, извлекувајќи чорапи неа, во исто време се цртаат со левата рака на левата нога. На дишам назад на почетна позиција. Уште еднаш на издишување, извлекувајќи чорапи за себе, се подготвени во исто време со вашата десна рака на десната нога. Ние се врати на стартната позиција. Раце, како да плови на површината, подигнете градите или кинат пета од површината не е потребно. Повторете 5-6 пати на секоја страна.

вежба 9
Почетна положба: стои на раце и колена (колена карпален стоење), рамената, колковите се подредени. Колената се поставени на мали rasstoyanie.Na издишување се подготви во стомакот во исто време укинување на левото колено и десната рака. На дишам назад на почетна позиција. Потоа да се промени "дијагонала" - веќе можеме да се подигне на десното колено и на левата дланка. Повторете 10-12 пати.

вежба 10
Почетна положба: стои на chetverenkah- предница лежат на подот. На издишување, исправете ги колената, дистрибуција на телесната тежина на рацете и нозете на искачување. Ние не се обидуваат да се свитка во половината. Грбот и нозете треба да формираат права линија. На дишам назад на почетна позиција. Повторете 8-10 пати.

вежба 11
Почетна положба: лежи на ваша страна со свиткани колена. Надлактицата се наоѓа по должината на телото, на дното на рамениот зглоб е свиткан под агол од 90 степени (дланката надолу) обезбедување фокус во авион. На издишување, се повлече во стомакот и карлицата крева од креветот. На дишам назад на почетна позиција. Повторете 8-10 пати на секоја страна.

вежба 12
Почетна положба: стои на ѕидот, нозете, освен и колената благо свиткани. Рацете подпора на ѕидот со рацете, лактите и стисната до ѕид (лактите насочена надолу). Протегаат печатот, како и доведување на вашето право лактот до левото колено, а потоа - левиот лакот на десното колено, а не земајќи ги подалеку од ѕид или на дланка или нога од подот. Нема Крај движење не е потребно - работи само на стомачните мускули и грбот мускули. Инспираторните мускули се релаксираат.

Вршење по породувањето, врши редовно, ќе помогнат во враќањето на добра физичка форма.

Вежби за утрински вежби

Основни информации за утрото гимнастика.

Придобивките од утрински вежби познат на сите. Сепак, не секој го носи.

Што е проблемот, зошто се случува ова? Три главни причини: неможноста да се организираат дневна рутина- недостаток на лична kultury- недоразбирање физио&срамежлив-логички вредности на гимнастички вежби во утринските часови.

Но наутро вежба - тоа е неопходен инструмент за зајакнување на здравјето на луѓето. По спиење во телото се намалува ефикасноста, се должи на присуството на резидуален&срамежлив-ниот сопирање во одредени делови на мозокот. Proyav&срамежлив-тоа сакаат да се постави во летаргија, во чувството на поспаност.

Со вежбање нашето тело брзо совладување&срамежлив Леван-инхибиторен процеси. Нормализиран сооднос на големи нервен процеси - побудување и инхибиција. утро ГИМ&срамежлив-nastika помага да се активира и постепено подобрување на перформансите на респираторниот и serdech&срамежлив-но-циркулаторниот систем, како и на гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, црниот дроб, го зголемува метаболизмот. На крајот на краиштата наутро вежба создава добро расположение, го зголемува нашето тело повеќе ќе&ниво срамежлив-soky на животот, се зголемува ефикасноста.

Човекот добива задолжен за живост за целиот ден! Покрај тоа, утринска гимнастика не само да се прошири, но, исто така, постепено зајакнување на големите мускулни групи.

Вежби за утрото gimnastikiKompleks утрински вежби треба да бидат избрани, земајќи ги предвид здравствената состојба, возраста и pola- капакот на големи мускулни групи се состои од вежби за сила, флексибилност и rasslablenie- главно вклучуваат динамичките&срамежлив-Kie вежба без долги одложувања и дишењето natuzhivaniya- врши во одредена секвенца.

Тоа е за низа од вежби во комплекс утрински вежби:

1. Вежба на утрински вежби кои помагаат на телото да одат од летаргична&срамежлив држава во работа. Овие вклучуваат пешачење, истегнување, џогирање во мирна темпо.

2. вежби Вежбите утро, месење мускулите на рацете и торзото - ротација во рачниот зглоб, лактот и рамото зглобовите, промени во неговите раце во различни насоки, тивка агли и лепак&срамежлив-ни торзото во место или во врска со одење, карлицата ротација.

3. Вежби утрински вежби, месење нозе - Крауч, сквотот, клеча пешачење, одење со нападите. Овие вежби не треба да се направи со брзо темпо и во големи количини. Впрочем, нивната цел - да се водат на мускулите. Во истата група на вежби може да биде овозможено и се наведна напред. Кога патеките се добро пред загревањето на мускулите на грбот, на задниот дел на нозете, 'рбетот.

4. Вежби утрински вежби на рака сила. Тие вклучуваат бројни варијации во потпирање лежи помогнам, се повлече, вежби со школки (експандери, гумени завој et al.), Што е пожелно да се не повеќе од два пати (пристап).

5. вежби Утрото гимнастика принуди стомачни. Ова ги вклучува сите видови на начини на транспорт и долните и горните печатот.

6. вежби утрински вежби на нога сила. Овие вклучуваат различни под&срамежлив-Skokie, lunges, скокање, трчање. Овие вежби се во прилог на развојот на нога сила драстично ја стимулираат активноста на кардиоваскуларниот и респираторниот систем.

7. наутро вежба вежби, нормализирање на дишењето. Тие се извршуваат не само во крајот на комплексот, но, исто така, во случај дека по секоја вежба се појави недостаток на воздух, ненадејно губење на здивот, палпитации.

Оваа низа е примерен вежбање. Тоа може да биде малку изменета. Задолжителни одредби треба да се смета како комбинација на вежба на силата на uprazh&флексибилност срамежлив-neniyami и релаксација, вклучувањето на овие вежби наутро вежби.

Физички вежби во комплекси наутро гимнастика е регулирано од страна на голем број на вежби и бројот на повторувања на овие вежби, вежба содржина, темпо и амплитуда&срамежлив-doy нивното спроведување.

Со товар почне утрински вежби? Пред неколку примери на вежби за луѓе посети&срамежлив-лични возраст и пол. По секоја вежба за&срамежлив-препорачува бројот на повторувања ни стави. Помалку и е водич за почетници. Потоа, товарот треба постепено да се зголемува. согласност добива&срамежлив-ми вежба функционалност органски&срамежлив-nism се утврдува од страна на здравствената состојба веднаш по утрински вежби во текот на денот, како и со помош на таков пристап&Nogo-срамежлив, но целта индекс што се срцето;

По најголем предизвик вежба може да се зголеми до 120 или повеќе удари во минута. Тоа што е соодветно да се потсетиме на обликот&срамежлив-Лу, што беше споменато претходно: отчукувањата на срцето, дозволена за време на физичка вежба спроведена за доброто на промоција на здравјето не смее да надмине "200 минус возраст во години". Покрај тоа, ако пулсот по гимнастика дојде во нормала 10-15 мин, а потоа товарот не е претерано.

И ако претходно изјави дека во утринските часови ГИМ&срамежлив-nastika препорачливо само се водат вашите мускули, сега schi&Шај-taetsyatselesoobraznymispytatchuvstvitelnuyunagruzku за време на полнење (за да се пот). Значи, навивачите на џогирање вежби заменува обука. Со обука товари, се разбира, треба да бидат подготвени постепено, без форсирање на товарот. Vnimaniyuchitateley попуст примерен комплекси утрински вежби наменети за 8-10 мин. Подоцна вежби може да биде изменета, но главната работа - да се навикнат да редовно вежбање, да научат да уживаат во нив ", мускулна радост."

Што е можно побрзо да се врати во форма по породувањето. Совети за тоа како да го ресетирате фигури

Веќе во постпарталниот период бабици или експерти да ви покаже колку е лесно вежби можете да направите за да се разумно да се поддржи процесот на закрепнување. Во овој случај, сите мускули изложени на зголемена оптоварување за време бременост и лози, се подеднакво активни. Дел од гимнастика чија цел е враќање на еластичноста на мускулите на дното од карлицата, која е предмет на посебен акцент во текот на минување на бебето низ породилниот канал. Врати еластичноста на овие мускули исто така е важно затоа што, меѓу другото, е одговорен за контрола на мочниот меур и одново.

Сега, многу жени сметаат дека е тешко да се размислува за, по самото раѓање, доаѓа до израз бебе. Меѓутоа, во овој случај, не треба да се дозволи одложување - само преку постојани движења можете да го направите брзо да се врати на вообичаената форма. Ресторативна вежби за ова е најдобар, бидејќи тоа се врши последователно во групата под водство на експерт физиотерапевт или бабица. Најдобро од сите пред да се роди за да дознаете каде се наоѓаат класи, на кои може да се земе со детето. Ако ова не е можно, консултирајте се со вашиот доктор или бабица, каде, како и колку долго ќе треба да се вклучат во ресторативна вежби. Златното правило е: повеќе е подобро отколку премалку.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Придобивките од вежба за гастритисПридобивките од вежба за гастритис
Одредување на степенот на дебелината со формулата Брок. Манифестации и последици од дебелинатаОдредување на степенот на дебелината со формулата Брок. Манифестации и последици од дебелината
Физичко образование како превенција на болести кај децата. рахитисФизичко образование како превенција на болести кај децата. рахитис
Терапевтски движење за различни мускулни групиТерапевтски движење за различни мускулни групи
Вежби кои се олесни болката во грбот. сила за обукаВежби кои се олесни болката во грбот. сила за обука
Стомачните мускули, мм. Abdominis, топографски може да се подели во мускулите странични, предниот и…Стомачните мускули, мм. Abdominis, топографски може да се подели во мускулите странични, предниот и…
Релаксирачка масажа за бебето.Релаксирачка масажа за бебето.
Убавина секогаш изгледаат тонУбавина секогаш изгледаат тон
Девет недели по раѓањетоДевет недели по раѓањето
Козметологијата рамен стомак и тесен појасКозметологијата рамен стомак и тесен појас
» » » Веќе во постпарталниот период бабици или експерти да ви покаже колку е лесно вежби можете да направите за да се разумно да се поддржи процесот на закрепнување.