ma.gurushealth.ru

Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.

Наследноста. Компликации за време на бременоста. Хемороиди може да се развива како резултат на генерички обиди. За време на обидите голема мера ја зголемува интра-абдоминална притисок. Покрај тоа, за време на породувањето васкуларен плексус се компресирани и често travmiruyutsya.Poetomu продолжен и болно породување значително зголемување на веројатноста за појава на хемороиди. Денес, постојат безболен третман на хемороиди и не се штетни за жената во постпарталниот период - не-хируршки третман на хемороиди.
Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.

1. хемороиди - многу честа компликација на породувањето. Да се ​​внимава на нивната состојба во текот на бременоста. Жените се повеќе подложни на оваа болест отколку мажите. И ако зборуваме за бремени жени, речиси 50% од нив се соочуваат со хемороиди, а повеќе од 70% од жените страдаат од хемороиди по породувањето. И до денес, на hemorrhoid се смета за еден од најчестите компликации после породувањето. Веројатноста за развој на хемороиди кај жените значително се зголемува во присуство на следниве фактори: возраста на бремени жени: во согласност со медицинско следење, 20-годишниот бремените жени е неколку пати помала веројатност да развијат хемороиди од 30-годишниците.

Бројот на бремености и породувања. Колку повеќе има, толку е поголем ризикот.

Наследноста. Компликации за време на бременоста. Хемороиди може да се развива како резултат на генерички обиди. За време на обидите голема мера ја зголемува интра-абдоминална притисок. Покрај тоа, за време на породувањето васкуларен плексус се компресирани и често travmiruyutsya.Poetomu продолжен и болно породување значително зголемување на веројатноста за појава на хемороиди. Денес, постојат безболен третман на хемороиди и не се штетни за жената во постпарталниот период - не-хируршки третман на хемороиди.

2. Дебелите - на радост на раѓањето на долгоочекуваниот бебе понекогаш е придружено со разочарување за повикани за време на бременоста килограми. Времето минува, а дополнителна тежина одбива да си оди. Сепак, како што знаеме, повеќето од нас да почнат да размислуваат за нивната тежина веднаш по породувањето. Всушност, не сите добие дополнителна тежина за време на очекувањата на детето. Според физиолошки норми, за време на бременоста на жената да додадете околу 8-10 килограми. Од нив, тоа е нормално се ослободува за време на породувањето и постпарталниот период. Но, за жал, многу често идните мајки надмине оваа бројка, подигање на 20 екстра килограми во текот на очекувањата на детето. За правилно и безбедно губење на тежината медицински се препорачува да се обрати до ендокринолог.

уринарна инконтиненција

3. Уринарна инконтиненција, присилното одвојување на неа, кога се смее, кивање може да се случи поради прекумерно истегнување на перинеумот мускулна слабост. Ако овие симптоми се мачи во првите недели по раѓањето, треба да се каже за тоа doktoru- гинеколог. Веројатно, тоа ќе препорача да се изврши секојдневните вежби за мускулите на дното од карлицата, сите проблеми поврзани со уринарна инконтиненција, со редовно вежбање треба да се обратите за 3 месеци. Ако по овој пат, покрај редовната настава, проблемот продолжи, што дополнително третман стратегија дефинира лекар.

4. болка во нозете - Факт е дека за време на раѓањето, кога породилниот канал напушта овошје, жената се протегала карличните мускули, 'рбетот, лигаментите на срамни заеднички, кој првично може да се даде во долниот дел на грбот и да се движат нозете. Жената во исто време доживува Досаѓање болка и слабост во нозете.
Болка во нозете може да се зборува за проширени вени. Поентата е дека зголемувањето на крвниот притисок за време на бременоста и зголемената матката на вени изложени, продолжување и ги проширува. А васкуларни вентили не можеше да се справи со повратен проток на крв, што доведе до стагнација на долните екстремитети. Во овој случај, протокот на крв во нозете забавува. Тоа треба да се грижи за нозете, инаку се избегне тромбофлебитис. Се препорачува да се однесуваат на phlebologist. Не само во фактот дека нозете боли по породувањето, драми и оптоварувањето на нозете во текот на бременоста. Дополнителни 10-15 килограми, која жената родила на нозе, почнуваат да се манифестираат по породувањето.

Болките во грбот и телото

Болките во грбот и телото - треба да се однесува на chiropractor или кинезиологија. Впрочем, chiropractic е посебен систем на рачни техники кои можат за кратко време да се елиминира оваа болест, предизвикана од раѓање, и во зглобовите, лигаментите, мускулите и 'рбетот. Прирачник терапевт ќе ви помогне да се вратам во нормала, да се ослободи од болката со враќање на нормална позиција на зглобовите и лигаментите, како и влијанието на пациентите преку областите во близина здрави мускули. Лекарот ќе ви помогне да се врати природната мобилност, враќање на позицијата на пршлени, подобрување на системите на внатрешна и лигаментите.

Кинезитерапија е исто така одличен начин на бегство од болка и многу здрави помага во одржување и зајакнување на 'рбетот, додека се обезбеди дека движењето на зглобовите.

хемороиди - многу честа компликација на породувањето. Да се ​​внимава на нивната состојба во текот на бременоста. Жените се повеќе подложни на оваа болест отколку мажите. И ако зборуваме за бремени жени, речиси 50% од нив се соочуваат со хемороиди, а повеќе од 70% од жените страдаат од хемороиди по породувањето. И до денес, на hemorrhoid се смета за еден од најчестите компликации после породувањето. Веројатноста за развој на хемороиди кај жените значително се зголемува во присуство на следниве фактори: возраста на бремени жени: во согласност со медицинско следење, 20-годишниот бремените жени е неколку пати помала веројатност да развијат хемороиди од 30-годишниците.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хемороиди е опасно за жените и мажите?Хемороиди е опасно за жените и мажите?
Надворешните хемороиди кај жените за време на бременоста, по породувањето, доењетоНадворешните хемороиди кај жените за време на бременоста, по породувањето, доењето
Многу силна хемороиди по породувањетоМногу силна хемороиди по породувањето
Свеќи viburkol хемороидиСвеќи viburkol хемороиди
Хемороиди за време на породувањето, тоа е можно да се породи на хемороиди?Хемороиди за време на породувањето, тоа е можно да се породи на хемороиди?
Влошување на хемороиди кај бремени жени и по породувањетоВлошување на хемороиди кај бремени жени и по породувањето
ХирургијаХирургија
Hemorrhoidal тромбоза во бременостаHemorrhoidal тромбоза во бременоста
Лекување на хемороиди воспаление кај бремени жениЛекување на хемороиди воспаление кај бремени жени
Колку години се појавува хемороиди?Колку години се појавува хемороиди?
» » » Пет големи и широка проблемите по породувањето. Број на бременост и последователните ризици.