ma.gurushealth.ru

Нивото на хормоните за време на бременоста. Урина и крв на хормони во текот на бременоста

Во текот на интраутериниот живот на фетусот се бројни сигнали кои се смета од страна на мајката. Затоа, на работа е предмет на мајчиниот организам во тоа време една главна цел - да се обезбеди правилен развој на бебето. Во овој број да започне серија на статии на физиолошки промени во телото на идната мајка. Информациите содржани во нив ќе ви помогнат да се разбере и полесно да ги прифатат сите промени што се случуваат во текот на бременоста, за да се спречи развој на компликации, време е да се обрне внимание на оние настани кои не се вклучени во категоријата на физиолошки промени и да се побара медицинска помош.
нивото на хормоните за време на бременоста. Урина и крв на хормони во текот на бременоста

Во текот на интраутериниот живот на фетусот се бројни сигнали кои се смета од страна на мајката. Затоа, на работа е предмет на мајчиниот организам во тоа време една главна цел - да се обезбеди правилен развој на бебето. Во овој број да започне серија на статии на физиолошки промени во телото бремена мајка. Информациите содржани во нив ќе ви помогнат да се разбере и полесно да ги прифатат сите промени што се случуваат во текот на бременост, се спречи појавата на компликации, време да се обрне внимание на оние настани кои не се вклучени во категоријата на физиолошки промени и да се побара медицинска помош.

Клучна улога во регулирање на метаболизмот, раст и животните процеси на телото игра посебна супстанции - хормони. Систематски ендокриниот систем на жлезди кои произведуваат хормони и порака на нив крв. Овие жлезди се нарекуваат ендокрините жлезди, кој се наоѓа во различни делови на телото, но на "природата на активноста" тесно поврзани.

Хипофизата е во мозокот. Нејзините хормони контрола на активноста на други ендокрини жлезди во телото и да влијае на процесот на големина и раст.

Тироидната жлезда се наоѓа на shee- го произведува хормони кои го регулираат метаболизмот стапка.

Паратироидните жлезди произведуваат хормон кој го регулира размената на калциум и фосфор. Овие мали жлезди во непосредна близина на тироидната жлезда (оттука и името: пара значење во грчката "за").

Thymus (тимус) генерира тимозин хормон кој го промовира созревање на клетките на имунолошкиот систем.

Панкреасот, лачењето на дигестивните сокови во тоа, произведуваат инсулин кој го регулира метаболизмот на јаглени хидрати.

Надбубрежните жлезди "одговорен" за хормони кои влијаат на различни метаболички процеси во функција на телото и нервниот систем. Надбубрежната жлезда произведува и полови хормони.

Епифиза (епифиза) - мал степен во мозокот, која се протега од око преку мозокот на нервните импулси да предизвика ослободување на мелатонин хормон. Мелатонин е светло-зависни: во формирањето на дневни хормон се намалува во темно - се зголемува, па се верува дека на шишарковиден жлезда е еден вид на "биолошки часовник" организам.

Половите жлезди да одигра клучна улога во процесот на репродукција. Овие жлезди (кај жените - на јајниците, кои созреваат јајце) произведува хормони кои придонесуваат за развој на секундарни сексуални карактеристики - под нивно влијание девојки се брзо зголемување на растот и промените на телесната тежина во форма на скелетот, особено на карлицата, а оваа бројка е формирана од страна на млечните жлезди се појави срамни влакна, а потоа во пазувите. Полови хормони, исто така, се одговорни за почетокот на менструацијата - главната карактеристика на пубертетот, што укажува на способноста на телото на жената за бременост. Како резултат на тоа, под дејство на полови хормони е воспоставување на репродуктивната функција подготвува телото за идните жени отсуство.

нивото на хормони за време на бременостаОна што се менува

Комплексноста на промени во хормоналниот систем на бремената жена се утврдува од страна на фактот дека активностите на внатрешната секреција жлезди мајка е многу силно погодени од плацентата хормони, како и на фетусот.

зголемување на хипофизата во текот на бременоста во 2-3 пати. Ова уште еднаш го потврдува фактот дека во текот на бременоста ендокриниот систем работи на обезбедување дека сите системи на телото. жлезда, хипофизата, како "диригент" на ендокриниот систем, се зголемува во големина и почнува да работи повеќе. Прво на сите ова се рефлектира во остар пад во производството на хормони кои го регулираат работењето на гонадите (фоликул стимулирачки хормон (FSH) и лутеинизирачкиот хормон (LH) хормони). Ова е придружено со природен инхибиција на созревањето на ооцити во yaichnikah- овулација - јајца пуштање во абдоминалната празнина - и застана. Пролактин, одговорен за формирањето на доење за време на бременоста, напротив, се зголеми, и за време на испорака се зголеми 5-10 пати во споредба со карактеристика на небремени жени. Бидејќи растот на пролактин започнува во првиот триместар од бременоста, промените на виме се појави уште во овој период.

Ние мајки забележани зголемување на производството на тироидната жлезда стимулирачки планините&Шај-mona (TTG) со кој се регулира функцијата на тироидната жлезда.

За време на бременоста, исто така, се зголемува производството на адренокортикотропен хормон (ACTH), со кој се регулира производството на надбубрежните хормони.

Концентрацијата на окситоцин се произведува во зголемување на хипофизата во доцната бременост и за време на породувањето, кој е еден од трудот на причинителот. Главниот имот на окситоцин е способноста да се предизвика силна мускулна контракција матката, особено бремена. Постои синтетички аналог на хормон, кој се инјектира жена со развојот на слабоста на трудот. Окситоцинот е, исто така, промовира пуштањето на млеко од млечните жлезди.

Појавата и развојот на бременоста се поврзани со работата на новиот ендокрините жлезди - на жолтото тело од бременоста. Оваа жлезда е формирана во јајниците на местото на јајце. жолтото тело произведува хормони на (естроген и прогестерон), која е сопственик на огромна улога во имплантација и понатамошен развој на бременоста. Посебна улога во првиот триместар од бременоста, прогестерон претстави излачува од жолтото тело: тоа е главен хормон кој период, бидејќи предизвикува имплантација и задржување на јајце клетката во матката. Во случај на недостаток на прогестерон постои закана за прекин на бременоста. За да го исправите овој услов се применува формулации се состои од синтетички аналози на прогестерон - djufaston, utrozhestan. Со 3-4-от месец од бременоста, жолтото тело се подложува на инволуција (обратен развој) и неговата функција во целост го презема плацентата. corpus luteum стимулација се врши од страна на хорионски гонадотропин, кој е произведен во хипофизата.

Поголемиот дел од жените за време на бременоста постои зголемување на големината на тироидната жлезда. Чудно што во античките времиња на пораст на обемот на вратот се гледа како знак на бременоста. Денес знаеме дека на тироидната жлезда, игра важна улога во процесите кои се случуваат во телото на жената за време на бременоста. Во овој период, се зголемува концентрацијата на тироидните хормони. Тоа не е случајно тироидната болест често е откриен за време на бременоста. Од друга страна, сегашната бременост може да се "искриви" резултатите од некои лабораториски испитувања. Бременоста може да доведе до или влошување или подобрување на претходна болест на тироидната жлезда. Често овие болести се манифестира по раѓањето, почесто - во форма на постпартална тироидитис.

Болест на тироидната жлезда има влијание врз текот на бременоста. Така, зголемување на износот на тироидни хормони, го зголемува ризикот од спонтан абортус, намалена функцијата на тироидната жлезда (низок T4) во почетокот на бременоста доведува до нарушување на формирање на мозокот и кретенизам кај децата. Сепак, хипотироидизам во текот на бременоста е релативно ретка, бидејќи болеста е често придружена со неплодност.

Функцијата на паратироидните жлезди кај бремените жени често се малку намален, тоа е придружено со нарушувања на метаболизмот на калциумот. Затоа, засилена прием калциум Трудници Тоа е многу важно. Ова, пак, може да биде придружена од страна на некои бремени конвулзивни ефекти во теле и другите мускули.

Значајни промени во текот на бременоста се подложат повеќе&Шај-pochechniki. Развивање на поголемиот дел од надбубрежните хормони во овој период се зголеми. Треба да се напомене дека во надбубрежните жлезди, меѓу другите, се произведени од страна на надбубрежните жлезди и сексуална gormony.V жените направи преминот од машки полови хормони кај жените. Ова се случува со посебен ензим. Кога генетски определен недостаток на овој ензим укажува на надбубрежните хиперандрогенизам - зголемување на износот на машки полови хормони. Таквата состојба може да се претпостави уште пред бременоста или на самиот почеток. Ова е важно, бидејќи постои ризик од хиперандрогенизам предвремено прекинување на бременоста. За да се потврди оваа дијагноза се врши во специјални анализи на урина и крв.

Ендокрините органи се и островчиња на панкреасот кои произведуваат инсулин. За време на бременоста може да се развијат т.н. гестациски дијабетес мелитус кои не се поврзани со намалување на количината на инсулин, како и со намалување на чувствителноста на ткивото на инсулин. За навремено дијагностицирање на оваа состојба во текот на бременоста постојано се тест на крвта шеќер.

Со оглед на важноста на ендокриниот систем во "управување" на нашето тело и важноста на промените кои се вршат во текот на бременоста, секоја бремена жена треба да бидете сигурни да ја посетите ендокринолог. бременост слики може да се најдат на интернет.

Во следната статија ќе зборуваме за силна празнење време на бременоста.

Урина и крв на хормони во текот на бременоста

Хормони произведени од страна на специјални жлезди или индивидуални клетки, излачува во крвотокот и се шири во текот на тело нормално предизвикува одреден биолошки ефект. Хормони - биолошки активни супстанции, што е, дури и нивната мала концентрација предизвика значителни ефекти.

Се разбира, хормони во телото на жената се присутни не само во текот на бременоста. Но, некои од нив се јавуваат само во Истек на детето. Темата на нашиот разговор ќе бидат само оние хормони, износот на кој во промени на телото на жената за време на бременоста.

Да разгледаме неколку ситуации во кои има потреба да се утврди износот на овие хормони.

Естрадиол. Овој хормон е најстариот активен женскиот полов хормон. Надвор од бременоста се произведува во јајниците и надбубрежните жлезди, како и за време на бременоста - па дури и во плацентата. Надвор од бременоста концентрацијата на хормонот зависи од фаза на менструалниот tsikla- за време на бременоста неговиот износ се зголемува, достигнувајќи "врв" пред породувањето. Можеме да кажеме дека естрадиол е одговорен за нормалниот тек на бременоста. Број на естрадиол вратени назад на 4-от ден по раѓањето. На концентрацијата на естрадиол во почетокот на бременоста се оцени функционирањето на плацентата. Намалување на износот на естрадиол се утврдува од страна на заканата за прекин на бременоста.

Прогестерон. Хормонот потребни во сите фази на бременоста, со што се обезбедува неговото конзервирање. Особено, прогестерон "одговари" за правилно прицврстување на јајце клетката во матката и неговиот развој.

Овој хормон се произведува во јајниците и надбубрежните кортекс, за време на бременоста - прва од страна на мајката на јајниците, а потоа - на плацентата. Надвор од бременоста, неговата концентрација, исто така, зависи од фаза на менструалниот циклус. Во текот на бременоста, бројот на прогестерон се зголемува на 37-38-та недела. Според висината на овој хормон во крвта на жените се утврди состојбата на плацентата во втората половина од бременоста. Намалување на износот на прогестерон забележани во загрозени абортусот. Покрај тоа, овој хормон помага да се одреди perenashivanie бременоста.

Слободен естриол (E3). Тоа понекогаш се нарекува главната естроген (секс хормон) на бременоста. Надвор од бременоста кај жените е многу мал. Поради тоа што се произведува од плацентата, за време на бременоста, кога плацентата започнува да созреат, износот на овој хормон се зголемува драматично. Естриол зголемува протокот на крв во крвните садови на матката, како и придонесува за развој на системот на канали на млечните жлезди за време на бременоста. Со развојот на патолошка состојба на промени на хормонот пред да се појават симптомите. Затоа, концентрацијата на овој хормон во крвта се процени состојбата на протокот на крв во плацентата, папочната (кога терминот од 12-15 недели) и формирање на плацентата. На концентрација на хормони се обрне внимание на осомничени рок бременост или ретардација на растот на фетусот.

Алфа-фетопротеин (AFP). Една од главните хормони во концентрацијата на кој му се суди за развојот на фетусот. Овој хормон е произведен од страна на телото не е жена, и зголемената фетусот. Во мајката хормон поминува низ плацентата. својот најголем број на гестациски недели 12-16 од бременоста, а потоа се намали износот на хормонот на бременоста и на крајот станува иста како онаа на возрасните. Кај бремените жени, концентрација на хормони во крвта почнува да се зголемува со 10-тата недела, а намалување - од 34-та недела. На количината на хормонот во комбинација со други студии откриваат можни деформации на фетусот.

Видео: планирање на бременоста // гинеколог / анализа / Неплодноста

Човечки хорионски гонадотропин (hCG), специфичен хормон на бременоста. Овој хормон се појавува во крвта на жените рок од една недела по оплодувањето, а во урината - за 1-2 дена подоцна. HCG го стимулира производството на други хормони е потребно за одржување на бременоста. Максималната концентрација на хормони паѓа на 10-11-та недела од бременоста, а нејзината концентрација се зголемува пропорционално во зависност од бројот на овошје. Потоа концентрација хормон се намалува. Тоа е определбата на овој хормон дома базирани брз тест за бременост. Вториот појас на тест систем е обоен кога се акумулира доволно количество на hCG. Различни тест системи чувствителност на хормонот е различен, па некои тестови може да се открие бременост, дури и пред одлагање, од друга - по неколку дена на менструацијата. Во комбинација со други хормони (АФП и естриол) на ова ниво на концентрација во текот на бременоста pother оцени можни отстапувања во феталниот развој. Во исто време на проблеми може да се смета дека со зголемување и намалување на крвниот хормон. Во раните фази на хормонот покажува гестациската возраст.

Како што веќе рековме, три горенаведените хормони се дел од тројната тест, кој ќе се одржи на 16-20-та недела од бременоста за откривање на генетски болести кај фетусот.

На урината од 17-ketosteroids (17-KS). 17-KS - a "производ за обработка на" на машкиот хормон. Од количеството на супстанцијата во урината може индиректно да се процени за бројот на машки полови хормони во телото. Најчестите услов за кои бројот на 17-KS во урината се зголемува, е adrenogenital синдром. Нормалната машките сексуални викове на телото на жената е обработена од страна на надбубрежните жлезди кај жените. Во отсуство на еден од медијаторите на оваа обработка се зголемува бројот на машки полови хормони. Нивната зголемена концентрација може да доведе до спонтан абортус или смрт на плодот, па затоа е важно брзо да се идентификуваат и да се реши ова прашање со помош на специјални лекови.

Дехидроепиандростерон сулфат (DHEA-SO4). Анализа за откривање на овој хормон во моментов се користи наместо на студии урината на 17-KS. Оваа анализа е повеќе точно за што е можно да се процени колку од андрогени произведени од страна на надбубрежните жлезди. За време на бременоста, концентрацијата на овој хормон во крвта на жените се намалува. Тоа е она што се оценува под сомневање за заостанат раст (малнутриција) фетусот. Анализата, исто така, оцени состојбата на fetoplacental комплекс (работата на плацентата, протокот на крв во папочната врвца), со почеток во 12-15 недела од бременоста.

Врзувачки глобулин полови хормони (SHBG). Овој протеин е произведен во човечки црниот дроб. Намалување на износот на зголемената активност на половите хормони во крвта, а машките хормони (тестостерон) - посилна. По III триместар ниво SHBG значително uvelichivaetsya- соодветно намалена и активноста на полови хормони. Со голем број на машки полови хормони SHBG нивоа ќе биде многу помал, бидејќи машките хормони го попречат создавањето на SHBG. Со SHBG нивоа во текот на бременоста adrenogenital се утврди присуство на симптоми и можноста за развој на прееклампсија.

Тестостерон. На машкиот хормон, што е вообичаено се присутни кај жените, но во многу помал број. За време на бременоста, ја зголемува количината на тестостерон во третото тромесечје од бременоста, над неговата концентрација во небремени жени е речиси 3 пати. Со бројот на тестостерон се утврди присуство adrenogenital синдром. Менување на висината на овој хормон во крвта на бремената жена, исто така, може да се каже дека една жена е гладен, таа се придржува на диета сиромашна со масти и е вегетаријанец.

Пролактин. Овој хормон е произведен од страна на хипофизата во мозокот. Тоа го стимулира развојот на градите и производство на млеко и ја регулира апсорпцијата на калциум, но тоа е течност и натриум одлагање. Овој хормон е одговорен за формирање на сексуално однесување. Број на пролактин силно се предмет на дневните флуктуации, нивниот износ зависи од искусни од стрес на фази на менструалниот циклус. Неговиот број на промени во текот на бременоста, расте од 8-та недела и намалување од 20-25-та недела. Зголемување на износот на хормонот се случува после раѓањето, кога почнува активно лактација. За време на бременоста, нивото на пролактин се суди за функционирањето на fetoplacental сложени и присуство на вистински perenashivanie бременоста.

Кај бремените жени, дијабетичари, исто така, се обрне внимание на количината на C-пептид, кој е дел од хормонот инсулин. Според суди на ниво формирана од страна на количината на инсулин од страна на оценување на можноста за развој на болеста кај фетусот.

На тироидната жлезда хормони (T3, T4), тироидната жлезда хипофизата-стимулирачки хормон (TSH). Во текот на животот на нормално ниво на хормоните на тироидната жлезда на едно лице е од суштинско значење за усогласено функционирање на телото. Тие влијаат врз метаболичките процеси во организмот, раст и диференцијација на ткивата, го стимулира синтеза на протеини, имаат ефект врз сексуален развој, менструални функција, овулација (јајце од јајниците што му претходи оплодување). Намалена функција на тироидната жлезда (хипотироидна состојба) доведува до зголемување на веројатноста за абортус и мртвородено.

За износот на овие хормони не треба само за време на бременоста, туку и пред тоа - кога тоа е потребно да се утврди причината за неплодност, абортус и многу повеќе. Крвта се зема од вена на празен стомак, освен за студии урина во 17-KS. Урина 17 CS мора да се собираат во голем сад за еден ден. По собраните урината беше поттикнато дена, еден мал дел од (50-100 мл) се однесуваат на лабораторијата. Во исто време сакате да го снимите и дневна количина на урина.

Од сите овие анализи на хормони во физиолошки бременоста за сите пациенти пропишани троен тест, други хормони испитуваат за индикации, односно во случаи на сомневање за некоја патологија. И ако вашиот лекар ви пропишани било тестови на крвта за хормони, не се откажат. Можеби, оваа анализа ќе им помогне да се идентификуваат или побие присуството на болеста и да се спречи понатамошен развој на оваа состојба. Ова е потребно за корекција на третманот, проценка на феталниот развој. Од болести дијагностицирани со користење на овие тестови се хипотироидизам, zob- дополнителни тестови можат да бидат доделени нулипарите жени постари од 30 години, како и присуство на било компликации во бременоста.

Хормоналниот систем и хормони жена

Во текот на интраутериниот живот на фетусот се бројни сигнали кои се смета од страна на мајката. Затоа, на работа е предмет на мајчиниот организам во тоа време една главна цел - да се обезбеди правилен развој на бебето. Во овој број да започне серија на статии на физиолошки промени во телото на идната мајка. Информациите содржани во нив ќе ви помогнат да се разбере и полесно да ги прифатат сите промени што се случуваат во текот на бременоста, за да се спречи развој на компликации, време е да се обрне внимание на оние настани кои не се вклучени во категоријата на физиолошки промени и да се побара медицинска помош.

Клучна улога во регулирање на метаболизмот, раст и животните процеси на телото игра посебна супстанции - хормони. Систематски ендокриниот систем на жлезди кои произведуваат и лачат хормони во крвта. Овие жлезди се нарекуваат ендокрините жлезди, кој се наоѓа во различни делови на телото, но на "природата на активноста" тесно поврзани.

Хипофизата е во мозокот. Нејзините хормони контрола на активноста на други ендокрини жлезди во телото и да влијае на процесот на големина и раст.

Тироидната жлезда се наоѓа на shee- го произведува хормони кои го регулираат метаболизмот стапка.

Паратироидните жлезди произведуваат хормон кој го регулира размената на калциум и фосфор. Овие мали жлезди во непосредна близина на тироидната жлезда (оттука и името: пара значење во грчката "за").

Thymus (тимус) генерира тимозин хормон кој го промовира созревање на клетките на имунолошкиот систем.

Панкреасот, лачењето на дигестивните сокови во тоа, произведуваат инсулин кој го регулира метаболизмот на јаглени хидрати.

Надбубрежните жлезди "одговорен" за хормони кои влијаат на различни метаболички процеси во функција на телото и нервниот систем. Надбубрежната жлезда произведува и полови хормони.

Видео: анализи при планирањето на бременоста

Епифиза (епифиза) - мал степен во мозокот, која се протега од око преку мозокот на нервните импулси да предизвика ослободување на мелатонин хормон. Мелатонин е светло-зависни: во формирањето на дневни хормон се намалува во темно - се зголемува, па се верува дека на шишарковиден жлезда е еден вид на "биолошки часовник" организам.

Половите жлезди да одигра клучна улога во процесот на репродукција. Овие жлезди (кај жените - на јајниците, кои созреваат јајце) произведува хормони кои придонесуваат за развој на секундарни сексуални карактеристики - под нивно влијание девојки се брзо зголемување на растот и промените на телесната тежина во форма на скелетот, особено на карлицата, а оваа бројка е формирана од страна на млечните жлезди се појави срамни влакна, а потоа во пазувите. Полови хормони, исто така, се одговорни за почетокот на менструацијата - главната карактеристика на пубертетот, што укажува на способноста на телото на жената за бременост. Како резултат на тоа, под дејство на полови хормони е воспоставување на репродуктивната функција подготвува телото за идните жени отсуство.
Промени што се случуваат во текот на бременоста

комплицирани&срамежлив-Nosta промени во хормоналниот систем на бремената жена се утврдува од страна на фактот дека активностите на внатрешната секреција жлезди мајка е многу силно погодени од плацентата хормони, како и на фетусот.

зголемување на хипофизата во текот на бременоста во 2-3 пати. Ова уште еднаш го потврдува фактот дека во текот на бременоста ендокриниот систем работи на обезбедување дека сите системи на телото. жлезда, хипофизата, како "диригент" на ендокриниот систем, се зголемува во големина и почнува да работи повеќе. Прво на сите ова се рефлектира во остар пад во производството на хормони кои го регулираат работењето на гонадите (фоликул стимулирачки хормон (FSH) и лутеинизирачкиот хормон (LH) хормони). Ова е придружено со природен&Шај-nym инхибиција на созревањето на ооцити во yaichnikah- процесот на овулација - јајца ослободување во перитонеална празнина - исто така е запрен. Пролактин, одговорен за формирањето на доење за време на бременоста, напротив, се зголеми, и за време на испорака се зголеми 5-10 пати во споредба со карактеристика на небремени жени. Бидејќи растот на пролактин започнува во првиот триместар од бременоста, промените на виме се појави уште во овој период.

Ние мајки забележани зголемување на производството на тироидната жлезда стимулирачки планините&Шај-mona (TTG) со кој се регулира функцијата на тироидната жлезда.

За време на бременоста, исто така, се зголемува производството на адренокортикотропен хормон (ACTH), со кој се регулира производството на надбубрежните хормони.

Концентрацијата на окситоцин се произведува во зголемување на хипофизата во доцната бременост и за време на породувањето, кој е еден од трудот на причинителот. Главниот имот на окситоцин е способноста да се предизвика силни мускулни контракции на матката, особено бремена. Постои синтетички аналог на хормон, кој се инјектира жена со развојот на слабоста на трудот. Окситоцинот е, исто така, промовира пуштањето на млеко од млечните жлезди.

Појавата и развојот на бременоста се поврзани со работата на новиот ендокрините жлезди - на жолтото тело од бременоста. Оваа жлезда е формирана во јајниците на местото на јајце. во VC&Шај-тоа тело произведува полови хормони (естроген и прогестерон) за да се&срамежлив-torym поседува огромна улога во имплантација и понатамошен развој на бременоста. Посебна улога во првиот триместар од бременоста, прогестерон претстави излачува од жолтото тело: тоа е главен хормон кој период, бидејќи предизвикува имплантација и задржување на јајце клетката во матката. Во случај на недостаток на прогестерон постои закана за прекин на бременоста. За да го исправите овој услов се применува формулации се состои од синтетички аналози на прогестерон - djufaston, utrozhestan. Со 3-4-от месец од бременоста, жолтото тело се подложува на инволуција (обратен развој) и неговата функција во целост го презема плацентата. corpus luteum стимулација се врши од страна на хорионски гонадотропин, кој е произведен во хипофизата.

Поголемиот дел од жените за време на бременоста постои зголемување на големината на тироидната жлезда. Чудно што во античките времиња на пораст на обемот на вратот се гледа како знак на бременоста. Денес знаеме дека на тироидната жлезда, игра важна улога во процесите кои се случуваат во телото на жената за време на бременоста. Во овој период, се зголемува концентрацијата на тироидните хормони. Тоа не е случајно тироидната болест често е откриен за време на бременоста. Од друга страна, сегашната бременост може да се "искриви" резултатите од некои лабораториски испитувања. Бременоста може да доведе до или влошување или подобрување на претходна болест на тироидната жлезда. Често овие болести се манифестира по раѓањето, почесто - во форма на постпартална тироидитис.

Болест на тироидната жлезда има влијание врз текот на бременоста. Така, зголемување на износот на тироидни хормони, го зголемува ризикот од спонтан абортус, намалена функцијата на тироидната жлезда (низок T4) во почетокот на бременоста доведува до нарушување на формирање на мозокот и кретенизам кај децата. Сепак, хипотироидизам во текот на бременоста е релативно ретка, бидејќи болеста е често придружена со неплодност.

Функцијата на паратироидните жлезди кај бремените жени често се малку намален&срамежлив-на, која е придружена со нарушувања на метаболизмот на калциумот. Ова, пак, може да биде придружена од страна на некои бремени sudorozh&срамежлив-tionary појави во теле и другите мускули.

Значајни промени во текот на бременоста се подложат повеќе&Шај-pochechniki. Развивање на поголемиот дел од надбубрежните хормони во овој период се зголеми. Треба да се напомене дека во надбубрежните жлезди, меѓу другите, се произведени од страна на надбубрежните жлезди и сексуална gormony.V жените направи преминот од машки полови хормони кај жените. Ова се случува со посебен ензим. Кога генетски определен недостаток на овој ензим укажува на надбубрежните хиперандрогенизам - зголемување на износот на машки полови хормони. Таквата состојба може да се претпостави уште пред бременоста или на самиот почеток. Ова е важно, бидејќи постои ризик од хиперандрогенизам предвремено прекинување на бременоста. За да се потврди оваа дијагноза се врши во специјални анализи на урина и крв.

Ендокрините органи се и островчиња на панкреасот кои произведуваат инсулин. За време на бременоста може да се развијат т.н. гестациски дијабетес мелитус кои не се поврзани со намалување на количината на инсулин, како и со намалување на чувствителноста на ткивото на инсулин. За навремено дијагностицирање на оваа состојба во текот на бременоста постојано се тест на крвта за шеќер.

Со оглед на важноста на ендокриниот систем во "управување" на нашето тело и важноста на промените кои се вршат во текот на бременоста, секоја бремена жена треба да бидете сигурни да ја посетите ендокринолог.

Хормоните кои "произведува" телото на иднина бебе

HCG. Оваа човечки хорионски гонадотропин, хормон произведени од страна на клетките кои активно хорион (фетална мембрана) веднаш по е прикачен на ѕидот на матката. "Производство" на овој хормон е од витално значење за зачувување и одржување на бременоста! Тоа hCG контролира производството на главните хормони на бременоста - естроген и прогестерон. Кога сериозни недостатоци hCG оплодената јајце клетка одвојува од матката, а менструацијата се случува повторно - со други зборови, постои спонтан абортус. Нормално, концентрацијата на hCG во крвта на бремена мајка постојано се зголемува, достигнувајќи максимум во 10-11 недела од бременоста, а потоа постепено се намалува концентрацијата на hCG да останат непроменети за до раѓањето.

Тестот за бременост HCG за време на игра важна улога.

Прво, анализа на нивото на hCG во крвта е во можност да се потврди дека ќе стане мајка, веќе 5-6 дена по зачнувањето. Ова е многу порано и, уште поважно, многу побезбеден од употребата на конвенционалните брзи тестови.

Второ, треба тест за да се утврди точниот датум на бременоста. многу често бремена мајка не може да се именува точниот датум на зачнување или го нарекува, но тоа е во ред. Сепак, секој мандат на релевантните специфичните индикатори за абнормалности раст и развој може да укажуваат на појава на компликации.

Трето, нивото на hCG во крвта е во состојба да се прилично точно да "кажат" за тоа дали вашето бебе се развива правилно.

Непланирани зголемување на нивото на hCG обично се случува кога мултипла бременост, еклампсија, прием на синтетички прогестерон, дијабетес во бремена мајка, и исто така може да се зборува за некои наследни болести на бебето (како Даунов синдром) и повеќе малформации. Невообичаено ниски нивоа на hCG може да биде знак на ектопична бременост и не-развој, одложувања во феталниот развој, со закана од спонтан абортус, хроничната плацентарна инсуфициенција.

Но, не се брза да се огласува со аларм: повисоки или пониски вредности исто така може да се каже дека периодот на бременоста беше првично инсталиран правилно. Правилно ги толкуваат резултатите од тестот ќе ви помогне вашиот лекар.

Плацентарен лактоген и естриол слободни. Контрола на нивото на овие хормони е многу важно да се процени ризикот од наследни хромозомски абнормалности кај нероденото бебе (ова е Даунов синдром, Едвардс, Тарнер, Patau, дефекти на невралната туба, итн)

Слободен естриол "произведени" од страна на плацентата. Овој хормон го зголемува протокот на крв низ крвните садови на матката, и го промовира развојот на млечните дуктална подготвува организмот бремена мајка на бебе хранење. Нивото на слободен промена естриол под никакви патолошки состојби:

кога плацентарна инсуфициенција кога промените нормален проток на крв и исхрана на плацентата;
за време на феталниот развој;
под сомневање за пролонгирана бременост.

Плацентарен лактоген (PL) исто така се "произведени" од страна на плацентата и крвта на мајката, во иднина може да се открие од 5-6 недели од бременоста. Тоа достигнува максималната вредност на 37-38 недела, а потоа постепено се намалува нивото на хормоните. Сепак, нивото на подморницата да се следи за време на бременоста - прв од сите, потребно е да се процени состојбата на плацентата и навремено дијагностицирање на плацентарна инсуфициенција. Со остриот пад на PL повеќе од 2 пати (во споредба со просечното ниво во согласност со бременоста), може да укажуваат на одолжување на феталниот развој. Во овој случај тоа е неопходно да се преземат итни мерки за да се спречи намалувањето на нивото на подморница на 80 проценти или повеќе - тоа може да доведе до смрт на бебето.

На ниво на естрадиол

нивото на естрадиол - не е главен индикатор со кој може да се направи заклучок за развој на плацентата. Естрадиол се синтетизира во јајниците, надбубрежните жлезди и плацентата на жената.
Во првиот триместар од бременоста ниво на прогестерон е прилично стабилен и е околу 70 nmol / l до 10 недела од бременоста, а потоа, кога функцијата на прогестерон целосно ја презема плацентата, нивото на прогестерон постепено се зголемува. нивото на естрадиол се зголеми повеќе остро од 2 000 pmol / L во 6-7 недели до 8 000-10 000 pmol / L во рок од 9-10 недели од бременоста.
Но, флуктуации на нивото на овие хормони, дури и во нормална бременост е многу индивидуални. Намалување на нивото на естрадиол не треба korregirovat користење на естрадиол лекови, па .K. овие промени може да биде последица, предизвикан од прекршувања на процесот на плацентација. Во овој случај, активностите на лекар треба да бидат насочени кон коренот на какви било промени - Корекција на нарушувања hemostatic, имунолошки нарушувања.
Најјасниот показател кој го одредува развојот на бременоста е нивото на hCG. Препорачливо е да се утврди hCG во динамиката не само во најраните фази од бременоста, но во 7-8 недели (критичен период - синтеза на прогестерон префрлување од жолтото тело на плацентата) и 9-10 недели.
Според нивото на hCG во период од 9-11 недели, може да се извлече заклучок за прогнозата на бременоста, како што беше во тоа време е најважната фаза од плацентација - интраваскуларна trophoblast инвазија (како на реструктуирање ќе се одржи на матката садови, ќе зависи од сите натамошниот тек на бременост). нивоа HCG за време на овие периоди достигнува врвови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жениТироидната жлезда време на бременоста. Зголемување на телесната тежина кај бремени жени
Група на ризик на бременостаГрупа на ризик на бременоста
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Улогата на плацентата и амнионска течностУлогата на плацентата и амнионска течност
На пропустливост на плацентата. Овошје школка во повеќе бременостиНа пропустливост на плацентата. Овошје школка во повеќе бремености
Составот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развојСоставот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развој
Телото на мајката за време на бременоста. за време на бременостаТелото на мајката за време на бременоста. за време на бременоста
Интраутерино ограничување на растот. Причини за интраутерина ретардација на растот.Интраутерино ограничување на растот. Причини за интраутерина ретардација на растот.
Еден вештачки намалување на мултипна бременост. овошје за намалување на изборитеЕден вештачки намалување на мултипна бременост. овошје за намалување на изборите
Исхрана за време на бременоста. протокот на крв низ плацентатаИсхрана за време на бременоста. протокот на крв низ плацентата
» » » Нивото на хормоните за време на бременоста. Урина и крв на хормони во текот на бременоста