ma.gurushealth.ru

Бременост по 40 години

Видео: Приказни од животот - Дали е можно да се породи по 40 години?

Во последниве години има тренд на значително зголемување на возраста на која жените имаат тенденција да имаат деца. Сè повеќе и повеќе жени забременуваат по 40 години. Меѓутоа, способноста на природната плодност намалува драстично со возраста, поради големиот број на хромозомски абнормалности во нивните јајца. Телото се противи на почетокот на бременоста, болно дете, па оплодување и имплантација се ретки, а со тоа и ризикот од појава на дете со хромозомски дефекти е многу висок. Истиот механизам "злосторство" јајце клетки и ембриони од неисправни работи и користење на методи на вештачко оплодување, па стапката на бременост по IVF кај жени постари од 38 години значително nonizhe отколку кај помладите жени.
Бременост по 40 години

Во последниве години има тренд на значително зголемување на возраста на која жените имаат тенденција да имаат деца. Сè повеќе и повеќе жени доаѓаат бременост по 40 години. Меѓутоа, способноста на природната плодност намалува драстично со возраста, поради големиот број на хромозомски абнормалности во нивните јајца.
Телото се противи на почетокот на бременоста, болно дете, па оплодување и имплантација се ретки, како и ризикот од раѓањето на детето со хромозомски дефекти е многу висок. Истиот механизам "злосторство" јајце клетки и ембриони од неисправни работи и користење на методи на вештачко оплодување, па стапката на бременост по IVF кај жени постари од 38 години значително nonizhe отколку кај помладите жени.
Во тие случаи, кога тоа е крајот на бременоста или една постара жена во тоа по секоја цена сака да има бебе, тоа е, исто така, препорачува да се прибегне кон preimplatatsionnoy дијагноза. Ако јајниците на жената реагира на стимулација добиени од нејзините јајце испитуваат за хромозомски дефекти се избрани само нормално, ги оплоди и како резултат на ембрионите се пренесуваат во матката. Се покажа дека зачестеноста на појавата на крајот на бременоста со овој пристап со постари жени е слична на онаа на младите. Во овој случај, preimplatatsionnaya дијагностика помага да се решат два проблеми одеднаш: да се елиминира можноста од раѓањето на болните деца, како и драстично ги зголеми шансите за бременост.
Сакаме да истакнеме дека е прерано да се извлечат заклучоци за безбедност, безбедноста се користи третмани за плодност, а потоа и на бременоста за постарите жени. Сепак, во случаите каде што тие се таква одлука, preimplantation дијагноза на хромозомски нарушувања е најразумниот пристап. За жал, тоа е на располагање се уште многу мал бројот на оние кои имаат потреба од паровите.

Затоа е потребно да се усогласат со основното правило: Без разлика на методот на зачнувањето, ако бременоста кај жените постари од 35 години, таа мора да одат преку пренатална дијагноза.
Пренатална дијагноза е како што следува:
Кога терминот до 16 недели. ултразвук направено, тест на крвта на hCG (човечки хорионски гонадотропин-ти) и на АФП (алфа-фетопротеин). На ултразвук и проверка на крвта е спроведено во програмата за пресметување на ризик.
Ако програмата покажува дека ризикот од појава на бебе со хромозомски дефект е голем, тогаш генетичар препорачува дека во втората фаза на пренатална дијагноза - амниоцентеза (пункција на мембрани) проследено со култивирање и испитување на клетки добиени од Coy amniotiches течност. Врз основа на оваа студија се заклучува дека генетскиот состојба на здравјето на фетусот и препораки - да се има или да ја прекине бременоста. На ризикот од пометнување по амниоцентеза е помалку од 2%.
Неодамнешниот тренд да се спроведе пренатална дијагностика во раните фази од бременоста, кои се движат од 7-8 недели (Јас триместар). Во овој случај, не амниоцентеза и хорионски ресички земање примероци (плацентата) .Risk спонтано vykydysha во овој случај дури и помалку, и последиците од абортусот (во присуство на хромозомски нарушувања во дете) е многу поблага отколку во триместар од бременоста II.
Овој метод е наречен preimplantation дијагноза на генетски болести. На примените номинации жената само здрави јајца собираат, ги оплодуваат "ин витро" и пренос како резултат на здравите ембриони во матката на мајката. Како по правило, една жена се неколку јајца, и речиси секогаш е можно да одберете барем еден здрав, што ќе им даде живот на здраво бебе. Понекогаш на друг начин: прво оплодената јајце клетка сите примени, а потоа направи биопсија на ембриони, се направени неколку здрави и да ги пренесете на матката. Се покажа дека оваа манипулација е безопасен за неродено дете.
Гените повеќето наследни болести се рецесивни. Ова значи дека превозници "болни" ген - апсолутно здрави луѓе, но нивниот бебе може да се добие "болни" гени од двајцата родители, а потоа тој ќе се роди болни.
Веројатноста за роденден болно дете е неколку родители се носители на наследни болести не се намалува со било кој од следните бремености. Детето ќе се роди здрав или болен - тоа е исклучиво на случајот. За жал, се родени во семејството на две, три, па дури и шест или седум болни деца не се невообичаени - трагично искуство, овозможувајќи уверени во брутални закони на среќа. До неодамна, единствениот начин да се спречи раѓањето на болно дете абортирала откако како резултат на дијагностички процедури (пренатална дијагноза) доби потврда на генетско заболување кај фетусот. Не можеме да кажеме за големата морална повреда поврзани со абортусот, кој е секогаш толку многу надежи и очекувања.
Preimplantation дијагноза е само алтернативни методи на можни пренатална diagnostiki.Uzhe денес "злосторство" на ембриони бременоста со наследни болести и мутации одговорни за појавата на болести како што се ракот, атеросклероза, Алцхајмерова болест и други.

Тестови за време на бременоста

Постојат многу генетски нарушувања, на фреквенцијата на која нема никаква врска со возраста на мајката или таткото. Но, ризикот од некои други аномалии јасно се зголемува со возраста. Овие вклучуваат, меѓу другото, Даунов синдром. Тоа е причината зошто лекарите препорачуваат дека бремените жени постари од 35 години, секако, ќе се тестира за присуство на такви отстапувања.

САД. Одржи помеѓу 11-13 недели од бременоста ултразвучен преглед за да се утврди износот на течност под кожата на фетусот (на задната врата). Ниска точност на овој тест не дозволува да се извлечат заклучоци за присуство или отсуство на хромозомски дефекти. Но на тест ќе одлучи дали дополнителни проверки. Ако вознемирени нешто лекар - тој обично испраќа бремена за посериозни истражувања. САД времето на околу 18-20 недели може да открие видливи фетални аномалии, како што малформации на черепот или 'рбетот.

Анализа на крвта АФП (алфа-фетопротеин). Ова двојно или тројно тест обично се врши во период од околу 15-18 недели од бременоста. Тоа ви овозможува да се пресмета вашиот личен ризик од абнормалности, како што Даунов синдром. Овој тест не влијае на децата и не им дозволува да го одобри или одбие присуство на неговиот аномалии. Но, ако тој се покажува резултатите од ризик во овој случај е висока, вашиот лекар може да се однесува бремени повеќе точни (но помалку сигурен) истражување.

Инвазивни тестови - со други зборови, кои се однесуваат на пенетрација во матката и преземање на некои примероци за анализа се врши само кога е наведено поинаку.

Почнувајќи од 11 недели може да се земе плацентата примероци. Тие доаѓаат од или преку ѕидот на матката или преку грлото на матката. И двете опции не може да се смета за целосно безбеден, бидејќи некои (малку) го зголемуваат ризикот од спонтан абортус.

Прелиминарните резултати од анализата може да бидат подготвени во 24 часа, конечноста-широк - од 7-10 дена. Од 16-18 недели може да се спроведе уште еден тест - земање на примерок од амнионската течност (на она што лебдат фетусот во матката). Анализа на оваа течност овозможува да се утврди присуство на фетусот дефекти карактеристично за Даунов синдром. 3-4 недели е потребно за добивање на конечните резултати, но овие резултати се сметаат за доволно сигурен.

Бременост по 40 години: обидете се да се избегне три работи

Како жена која го роди своето прво дете на возраст од четириесет и две години и второ дете на возраст од четириесет и четири години, сфатив дека по овој момент ми остана позитивен и оптимист расположение. Постојат три работи што треба да се избегнуваат жените кои се подготвуваат да станат мајки по 40 години и да ги земе предвид мајчинството, за прв пат, по триесет и пет. Избегнувајте три нешта, како што се:

1. форуми кои поставуваат прашања за тоа колку брзо е премногу доцна за да имаат бебе. Дури и сега, кога имам две здрави (благодарение на Бога) деца, на возраст од две и четири години, моите импулси може да се фрустрирани мислења читање на многу форуми.

Митови на форуми се прифаќаат како вистина ". Децата родени од мајки на возраст под триесет и пет години, ќе бидат штетни по здравјето или ќе има големи дефекти при раѓање" Всушност, тоа е толку далеку од вистината. Можете да имаат здрава бременост, ако сте над триесет и пет.

Друг популарен мит, кои повеќето се согласуваат е дека децата од постари родители ќе се лути и да се срамам што нивните родители не се на иста возраст како и родителите на своите пријатели. Обично, возрасно дете на старите родители изразија дека се срамеше од возраста на неговите родители.

Сакам да кажам за овие деца, "девојка, треба да се разбере реалноста. сте биле на само еден од неговите пријатели, кои се срамат од своите стари родители? ". За секој тинејџер кој се срами од својот постар родители, јас ќе ви покажам на другиот, кој се срами од својата нова родители, од други причини.

Тинејџер може да биде непријатно, бидејќи неговиот татко, кој триесет и нешто години, не е толку добар во спортот, како татковци на своите соученици. Или тинејџер може да се срамат од фактот дека неговиот татко вози автомобил праисторијата, а татковците на неговите соученици се оди на современи машини.

Четиринаесет годишно девојче може да биде срам што нејзината мајка не е толку тенок и атрактивни, како мајка на нејзината најдобра пријателка. Или можеби се срамеше дека нејзината мајка носи старомоден чевли Родителите ден.

2. ТВ и радио емисии, кои се поставуваат прашања за тоа колку брзо е премногу доцна за да имаат бебе. Ова е прилично "добро" да ги прочитате извештаите на луѓе кои веруваат дека не треба да имаат бебе, следниот ден после дваесет и петтата, телевизиски и радио емисии ви покаже ставовите и лицата на оние луѓе кои веруваат во него.

Се сеќавам гледајќи популарна ТВ емисија, што во однос решение на мајката, што е повеќе од четириесет, со одлуката да има дете од шеснаесет девојки - да има дете. Многу ми е жал за оние мајки кои не се спротивстави можност да се брани својата одлука против очигледна осуда на "такт" програма за возење.

3. Луѓето кои се чини дека имаат одговор на прашањето за тоа колку брзо е премногу доцна за да имаат бебе. Да, од друга страна, имам ограничување на возраста, и верувам дека веќе имаат деца предоцна. Бидете дека како и да е, јас верувам дека само Бог може да одлучи на која возраст е премногу доцна за да има бебе, а тој не сакаше да открие за мене мистеријата, тоа им го оставам место за ограничување на возраста за да се греши.

Ако сте жена, се подготвува за прв пат да стане мајка, по четириесет години, а земајќи ги во предвид мајчинство после триесет и пет, не заборавајте да се јаде здрава храна, и ги слушаат советите на вашиот лекар. И ако сакате да останете во една оптимистичка рамка на умот, ве молиме користете го мојот совет.

Видео: Јас сум на чекање за детето по 40 години. Бременост по 40 години

Почитувани идни мајки, ако имате сомнежи и стравови да се породи или не се породи, мојот совет е да не зборуваме за или не може да биде дете во овој свет, да ги преземе нивната бременост по четириесет години како дар и чудо. И уште нешто да се забележи во првиот триместар од бременоста, во првите 12 недели.

Намалување на физичката активност.

Помалку се случи на јавни места. Имунолошкиот систем на бремената жена ослабена, бидејќи на прв ембрионот се смета од страна на телото како туѓо тело и, според тоа, може да се исклучи. Слабеење на имунолошкиот систем, природата ги презела грижата за зачувување на нов живот. Затоа, избегнувајте градски превоз, здравствени центри, трговски центри. Почесто и подолго време да се биде на отворено.

Отфрлите чевли со високи потпетици. Пушењето мајки и вреди да се размислува, барем за време на бременоста и доењето, заборави на цигари.

Во храна консумира повеќе храна која содржи фолна киселина или витамин B9. Ова нуклеинска киселина е вклучена не само во креирањето на нервните клетки на фетусот во развој, но трошоците за замена на 70 илјади милијарди долари човечките клетки.

и фолна киселина се мешунки, зеленчук, спанаќ, цвекло, моркови, домати, пекарски производи од пченично брашно и леќата и овесни жито, квасец, риба јајца, јајца, црн дроб и млечни производи.

усвојување бања замени со удобно туш. Бидете сигурни дека сите органи на екскреторниот систем, добро функционира. Ова придонесува за добро чај sprigs магдонос и лимон парчиња. Со билни чаеви и инфузии третираат со претпазливост, како што може да има контраиндикации.

За доброто функционирање на цревата празен стомак, пијат 1-2 чаши топла вода и да се направи некои стомачни.

Ослободи се од физички и ментален напор. Секое преоптоварување, недостаток на сон може да доведе до несакани последици. Формирањето на сите органи и системи на детето се случува за време на овој период, па ние треба да се биде особено внимателен со неа.

Секогаш обидувајте се да го задржи оптимист расположение и позитивен. Прочитај помалку информации и да се избегне телевизиски програми, која се занимава со прашањето за бременоста по четириесет години. Помалку слушаат совети, на која возраст сте подобро да имаат деца, во спротивно сите ваши импулси може да се фрустрирани од овие извештаи. За една жена, се подготвува да стане мајка, важно е секогаш добар дух. Запомнете, сите со вашите чувства се пренесуваат малку суштество внатре во вас. Грижете се за да, и тој беше премногу удобно.

Не пропуштајте ја можноста да се добијат некои спијат во текот на денот. Па дури и ако не сакаат да спијат, само легнете, да се релаксираат, да се релаксираат. Легнат во хоризонтална положба преку крвотокот матката е двојно зголемена.

На првите 3 месеци од бременоста, се уште може да се случи во форма на распределба на ichor. Со цел да се избегне абортус заштитат себе си од тешка физичка работа и активно физички активности, вклучително и базени. Фактот дека е премногу доцна во првиот триместар, јајцето мора да биде безбедно прицврстен за ѕидот на матката.

Фактот дали испитување на ултразвук е безбедно или не да имаат точни информации на организмот. Со Х-зраци студии особено во стомачната област, да се биде особено внимателен.

Ако имате настинка, првите симптоми на настинка информира првенствено на гинеколог лекар. Всушност, во рамките на овие знаци може да се скрие закана од спонтан абортус.

Заразни болести во првиот триместар се многу опасни за бремените жени и фетусот. Не заборавајте за превенција и стврднување.

Видео: здравство во куќата. Бременост по 40 години - Јас

За исхрана за време на бременоста е особено одговорен пристап: помалку високо-калорична храна. Храната треба да едноставно содржат големи количини на витамини и минерали.

Вашата телесна тежина во текот на овој период не треба да надминува два килограми. И бидејќи сите добрите кој што нормално се задржи на маса: овошје, слатки и колачи, отстранување на кабинетот. И трошат помалку време во кујната за чај. Запомни - дополнителна тежина, тогаш не може позитивно да влијае на вашето здравје. Едноставен вода за пиење, хлорирана вода не пијат доволно.

Хормоните, контрацептиви, антибиотици, антидепресиви, аналгетици, антихипертензивни лекови, витамин А во дози поголеми од 10000ME ден бремена жена особено контраиндицирана.

Видео: Бременост по 40 години. Неочекувано инциденти и смешно феномен, од кои многу се тивки

Што би вашето бебе е роден здрава и силна, и вашето здравје не е компромитиран бременоста не заборавајте овие едноставни правила.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Доплер ултразвук на фетусот. протокот на крв во студијата на феталниот дуктус веносусДоплер ултразвук на фетусот. протокот на крв во студијата на феталниот дуктус веносус
Други лабораториски техники на пренатална дијагноза. Дијагноза на хромозомски болести.Други лабораториски техники на пренатална дијагноза. Дијагноза на хромозомски болести.
А многу на телесната тежина за време на бременостаА многу на телесната тежина за време на бременоста
Нухална транслуценца со хромозомски аномалии. Twin-to-twin синдром на трансфузијаНухална транслуценца со хромозомски аномалии. Twin-to-twin синдром на трансфузија
Бременост по 40 години, ризици крајот на бременостаБременост по 40 години, ризици крајот на бременоста
Onkologiya-Onkologiya-
Нухална и пулсот. Узи со ектопична бременостНухална и пулсот. Узи со ектопична бременост
Третман на неплодност и вештачко оплодувањеТретман на неплодност и вештачко оплодување
Остеопороза. клинички препоракиОстеопороза. клинички препораки
Епидемиологија, Терминологија и класификација на ектопична бременостЕпидемиологија, Терминологија и класификација на ектопична бременост
» » » Бременост по 40 години